Czech Republic

A to ještě nevíte... Česko zavřené, Babiš a Prymula domluvili. A ozvaly se ještě horší věci

Na dnešní vyhlášení lockdownu už zareagovalo více než dost osobností s mnoha výtkami a poznámkami. Podle Petra Kamberského z LN o tom, jaká je teď katastrofa, svědčí to, že se Andrej Babiš několikrát omluvil. Europoslanec Zdechovský si rýpl, že Babišovo květinářství zůstalo otevřené. A Václav Klaus ml. doporučil, že když už se zavírá, mohla by se zavřít i média, která děsí občany. Od ekonoma Martina Slaného pak přišla chmurná předpověď: rychlé oživení se konat nebude.

A to ještě nevíte... Česko zavřené, Babiš a Prymula domluvili. A ozvaly se ještě horší věci
Foto: Repro ČT
Popisek: Tiskovka vlády, kde byl odhalen lockdown
reklama

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

hlasovalo: 137 lidí

Zítřkem začíná platit soubor opatření, které de facto znamenají tvrdý lockdown. Zákaz vycházení bez vážného důvodu, uzavření maloobchodů kromě řady výjimek, doporučení home office, omezení práce úřadů. Mezi výjimkami jsou jisté esenciální prodejny a třeba i květinářství.

Drastická opatření nejsou bez odezvy, ozvali se jak politici, tak osobnosti z médií. Katastrofičnost situace komentoval už hlavní komentátor LN Petr Kamberský: „Jestli někdo nechápe, v jak velkém průseru se nacházíme, pak by mu mělo stačit tohle: Babiš dvakrát za sebou řekl OMLOUVÁM SE. Asi je to ještě horší,  než tušíme.“

„Všechno zavřou, ale jen čirou náhodou Babiše květinářství nechají otevřené,“ všímal si europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Pokud to dobře chápu, tak hobbymarkety jsou opět otevřené? Pokud ano, ocenil bych od pana Prymuly odůvodnění, jaký je rozdíl v riziku šíření o proti prodejně obuvi nebo elektro. Opět stejné jako na jaře, nulová logika opatření s dopadem na životní situaci podnikatelů,“ požadoval pirátský senátor Wagenknecht. Později doplnil Havlíčkovu odpověď, že jde o Svátek zesnulých a o osivo.

„Teď už zbývá jen zákaz vycházení od soumraku do úsvitu,“ povzdechl si komentátor HN Petr Honzejk.

„Nezažíváme druhou vlnu pandemie, ale druhou vlnu vládních selhání. Rozsahu selhání bude přímo úměrná velikost poklesu ekonomiky. Rychlé oživení je passé,“ konstatoval ekonom a pedagog VŠE Martin Slaný.

„Lockdown salámovou metodou vyjde podstatně dráž, než kdyby se to udělalo naráz. To není kritika za každou cenu, sám nevím, jak bych rozhodoval já. To je jen povzdech. Přeji hodně sil všem dotčeným podnikatelům,“ popřál bývalý ministr financí TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Tydýt je skleslý. Ale hájit svoji dosavadní účelovou nečinnost vyzdvihnutím své aktuální aktivity cesťáka s polohovacími lůžky je slabé. Hrozně slabé,“ ohodnotil výkon Andreje Babiše bývalý premiér Topolánek.

„Českou republiku zachvátil Lockdownův syndrom. Až tam to vláda dopracovala. Když si uvědomím, že jsme se tomu mohli vyhnout, je to k pláči,“ míní poslankyně STAN Věra Kovářová.

Opatření ironizoval také Martin Schmarcz z Info.cz: „Mrška covid. Dáte si venku na vzduchu pivo, hned po vás skočí. Ale když jedete narvaným busem k pásu v drůbežárně, máte imunitu.“

Ozval se i předseda Trikolóry Václav Klaus mladší: „Když pan Prymula vše zavřel a odsoudil tak velké skupiny lidí k žebrácké holi – mohl by na týden zavřít taky média. Všem by se (zejména zdravotně) určitě ulevilo.“ A odkázal na příběhy záchranářů, podle kterých do nemocnic míří ti, kdo se covidu lekli.

Psali jsme:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama autor: kas

Jinde na netu:

Další články z rubriky

A to ještě nevíte... Česko zavřené, Babiš a Prymula domluvili. A ozvaly se ještě horší věci

Na dnešní vyhlášení lockdownu už zareagovalo více než dost osobností s mnoha výtkami a poznámkami. P…

Football news:

The Salzburg defender's career has had crosses and a stroke at 27 - and he's come back every time
A year ago, it had infuriated him that Holand was getting all the attention. Now he is the king of penalties and the main star of Salzburg
Three draws is not the main positive for Loko in the Champions League. All opponents are forced to adapt to Nikolic
Gladbach fans made a noise at the Inter hotel in the morning and left a hundred cans of Cola. In 1971, because of this, the match was canceled, in which the Italians flew 1:7
VAR-question for the first goal against Loko: was there definitely no offside? We were shown a shot, but not convinced
Steve McManaman: Real Madrid are an aging team. They need new players if they want to reach their previous heights
ISCO could move to Sevilla in January. Lopetegui is personally Interested