Cytomegalovirus (HHV-5): příznaky, diagnostika a prevence

Cytomegalovirus (HHV-5): příznaky, diagnostika a prevence

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.Cytomegalovirus (CMV) je virus z rodiny herpesvirů. Může se také nazývat lidský herpesvirus 5 (HHV-5). Ostatní členové rodiny herpesvirů způsobují infekční mononukleózu, plané neštovice, pásový opar, opary a genitální opar. Infikuje lidi všech věkových skupin a je velmi častý - podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jedno ze tří dětí bude infikováno do 5 let a více než 50% dospělých bylo infikováno (CDC, 2019).

Životně důležité orgány

 • Cytomegalovirus (CMV) je virus z rodiny herpesvirů. Může se také nazývat lidský herpesvirus 5 (HHV-5).
 • U většiny zdravých lidí budou infekce CMV asymptomatické, i když u některých lidí se mohou objevit příznaky mononukleózy (mono).
 • Pokud jsou kojenci během těhotenství nakaženi CMV, mohou kromě jiných komplikací trpět ztrátou sluchu a mentálním postižením.
 • Dobrá hygiena je klíčem k prevenci infekcí CMV.

Jaké jsou příznaky infekce cytomegalovirem?

Dobrou zprávou je, že u většiny zdravých lidí budou infekce CMV asymptomatické. Pokud máte to štěstí, že se u vás objeví příznaky z CMV, projeví se to pravděpodobně jako infekční mononukleóza (mono). Mono je typicky způsobeno virem Epstein-Barr (EBV), dalším členem rodiny herpesvirů. Pokud jste nikdy předtím neměli mono, příznaky jsou obvykle horečky, únava, bolest v krku, otoky lymfatických uzlin a možná vyrážka. Stejně jako ostatní členové rodiny herpes virů se CMV skrývá a po počáteční infekci přechází do latence. Má šanci se opakovat později, zvláště pokud váš imunitní systém oslabuje.

Zřídka se mohou u dospělých vyvinout vážnější komplikace, i když jste zdraví. V některých případech mohou infekce CMV poškodit játra, tlusté střevo, mozek, nervový systém, oči a srdce. Častěji se tyto problémy rozvíjejí u lidí se slabým imunitním systémem, včetně lidí s virem lidské imunodeficience (HIV), lidí užívajících imunosupresivní léky, jako jsou příjemci transplantovaných orgánů, a lidí trpících chemoterapií. Cytomegalovirová retinitida, ve které je infikována část oka, je ve skutečnosti považována za chorobu definující AIDS - za osobu s HIV se považuje, že u ní došlo k AIDS po získání CMV retinitidy. Tyto infekce mohou být život ohrožující a vyžadují léčbu antivirovými léky.

reklama

Léčba genitálního herpesu na předpis

Poraďte se s lékařem o tom, jak léčit a potlačit ohniska před prvním příznakem.

Zjistěte více

Cytomegalovirus v těhotenství

Dalším extrémně závažným důsledkem CMV je, když jsou kojenci infikováni během těhotenství, což se také nazývá vrozené infekce CMV. Vrozené infekce cytomegalovirem ovlivňují přibližně 1 z 200 dětí narozených ve Spojených státech (Schleiss, 2016). Riziko přenosu CMV je mnohem vyšší, pokud matka nikdy předtím nebyla infikována CMV, kolem 30–40% v prvním a druhém trimestru a 40–70% ve třetím trimestru (CDC, 2019). Riziko přenosu CMV je přibližně 3% z reaktivace viru CMV. Vrozené infekce CMV mohou být život ohrožující a mohou způsobit trvalé poškození mozku, ztrátu sluchu, ztrátu zraku, epilepsii, předčasný porod, nízkou porodní hmotnost, dětskou mozkovou obrnu, ztrátu koordinace a další poruchy.

Jak se tedy můžeme těmto nešťastným podmínkám vyhnout? Nejprve by těhotné ženy měly dodržovat správnou hygienu, zejména u malých dětí. Za druhé, zúčastněte se svých prenatálních návštěv. Pokud během těhotenství trpíte mono-podobným onemocněním, může vás váš poskytovatel zdravotní péče otestovat na CMV. Také je velmi důležité, abyste své prenatální ultrazvuky zkontrolovali. Pokud je na těchto ultrazvucích něco neobvyklého, možná budete vy a vaše dítě potřebovat testování na CMV. Nakonec je důležité, abyste své dítě po porodu pravidelně nosili k poskytovateli zdravotní péče, i když vypadá zdravě. Screening ztráty sluchu a dalších známek CMV může pomoci diagnostikovat CMV infekce. Léčba antivirotiky může pomoci zabránit rozvoji ztráty sluchu a mentálního postižení (Kimberlin, 2003).

Jak se přenáší CMV?

CMV se přenáší z člověka na člověka kontaktem s infikovanými tělesnými tekutinami. To zahrnuje moč, sliny, krev, slzy, sperma a mateřské mléko. CMV lze přenášet sexuálním kontaktem nebo jiným blízkým kontaktem. Bylo také známo, že CMV se přenáší transplantací orgánů nebo transfuzí krve.

Jak je CMV diagnostikována?

Pokud má váš poskytovatel zdravotní péče podezření, že jste byli nově nakaženi CMV, může vás otestovat pomocí takzvaného sérologického testu, při kterém je vzorek vaší krve testován na protilátky proti CMV. U lidí se oslabeným imunitním systémem a u kojenců může být provedena polymerázová řetězová reakce (PCR). PCR testy na hladinu virové DNA. U kojenců se tento test PCR provádí na slinách. U dospělých se špatnou imunitou se jedná o krevní test.

Jak můžete zabránit a léčit CMV?

Prevence CMV je náročná, protože se jedná o velmi běžný virus a v současné době neexistuje žádná vakcína, která by chránila vysoce rizikové lidi. Nejlepší způsob, jak zabránit CMV, je dodržovat správnou hygienu. CDC zveřejnilo a průvodce prevenci CMV, což je zvláště důležité pro těhotné ženy.

Doporučují:

 • Časté mytí rukou mýdlem a vodou po dobu 15–20 sekund, zejména po přebalování, krmení malých dětí, otírání nosu nebo slintání dítěte nebo manipulaci s dětskými hračkami
 • Nesdílejí jídlo, pití ani jídlo, které používají malé děti
 • Nevkládání dudlíků do úst
 • Nesdílí zubní kartáček s malým dítětem
 • Vyvarujte se kontaktu se slinami při líbání dítěte
 • Čištění hraček, desek a všech ostatních povrchů, které přicházejí do styku s močí nebo slinami dětí

Většina z těchto doporučení je zaměřena na zacházení s malými dětmi, které mají obzvláště vysokou míru CMV, protože ji mohou snadno rozšířit mezi sebou v denní péči.

Léčba CMV je u zdravých dospělých nebo zdravých dětí obvykle zbytečná. U kojenců s vrozeným CMV mohou IV antivirové léky, jako je valganciklovir (značka Valcyte) nebo ganciklovir (značka Zirgan), zabránit dlouhodobé ztrátě sluchu a mentálnímu postižení. U dospělých s oslabeným imunitním systémem může být infekce CMV nebo reaktivace léčby život ohrožující. U těchto pacientů se také používají IV antivirové léky.

Reference

 1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 31. května). Cytomegalovirus (CMV) a vrozená CMV infekce: klinický přehled. Citováno z https://www.cdc.gov/cmv/clinical/overview.html
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 31. května). Cytomegalovirus (CMV) a vrozená CMV infekce: Vrozená CMV infekce. Citováno z https://www.cdc.gov/cmv/clinical/congenital-cmv.html
 3. Kimberlin, D. W., Lin, C.-Y., Sánchez, P. J., Demmler, G. J., Dankner, W., Shelton, M.,… Whitley, R. J. (2003). Účinek léčby ganciklovirem na sluch u symptomatického vrozeného onemocnění cytomegalovirem postihujícím centrální nervový systém: randomizovaná, kontrolovaná studie. The Journal of Pediatrics, 143 (1), 16–25. doi: 10.1016 / s0022-3476 (03) 00192-6, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12915819
 4. Schleiss, M. R. (2016). Prevence vrozené infekce cytomegalovirem: ochrana před „T.“ trendy v mikrobiologii, 24 (3), 170–172. doi: 10.1016 / j.tim.2016.01.007, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26857178
Vidět víc