Cystické akné: co to je, jeho příčiny a léčba

Cystické akné: co to je, jeho příčiny a léčba

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Akné (také známé jako akné vulgaris) je běžné zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje 40–50 milionů lidé ve Spojených státech. (AAD, n.d.). Nastává, když dojde k ucpání kožního póru nebo mazového folikulu (produkujícího olej) olejem a odumřelými kožními buňkami. Hormony mohou ovlivnit množství oleje ve vaší pokožce - čím je pokožka mastnější, tím je pravděpodobnější, že budete mít ucpané póry. Tyto ucpané póry se mohou zapálit nebo infikovat kožními bakteriemi Cutibacterium acnes ( C. acnes ) (Oge, 2019). Může se tvořit cysta na akné (uzlík). Pokud zánět pronikne hluboko do kůže - nazývá se to cystické akné nebo nodulární akné.

Akné je nejčastější u dospívajících ( 95% dospívajících mají určitý stupeň akné), ale může se objevit u lidí ve věku 30, 40, 50 a více let (Zouboulis, 2015). 12–14% lidí s dospívajícím akné mají příznaky, které přetrvávají i v dospělosti, zejména u žen a lidí s hormonální nerovnováhou (jako je menopauza, syndrom polycystických vaječníků atd.) (Fabroccini, 2010). Počet žen s akné dospělých se zvyšuje a odhaduje to Americká akademie dermatologie (AAD) až 15% dospělých žen bude mít nějakou formu akné (AAD, n.d.).

Životně důležité orgány

 • Akné je běžné kožní onemocnění, které postihuje 40–50 milionů lidí v USA
 • Cystické akné je závažná forma akné charakterizovaná hlubokou infekcí a zánětem, která vede k cystám a uzlinám.
 • Cystické akné se obvykle léčí perorálními léky na předpis, jako je isotretinoin (značka Accutane), perorální antibiotika, antikoncepční pilulky a antiandrogenní látky (jako je spironolakton).
 • Někteří lidé budou mít jizvy, jak se cystické akné hojí. Léčba jizev po akné zahrnuje chemický peeling, dermabrazi, laserovou terapii a jehlování kůže.

Kožní léze (zity) na akné se obvykle tvoří na obličeji, hrudníku, zádech a ramenou a mohou vypadat jako běloby, černé tečky nebo pupínky. Cystické akné naopak tvoří hluboké cysty nebo uzlíky a je nejzávažnější formou akné. K akné může vést několik faktorů - roli může hrát genetika, stres, faktory životního stylu a nerovnováha hormonů.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Identifikace cystického akné

Cystické akné je závažnější než typické černé tečky a pupínky, které většina lidí má s akné. Cysty jsou větší a hlubší než jiné formy akné. Mezi běžné příznaky patří:

 • Velké, pevné, hrboly pod kůží
 • Velké hnisavé hrudky pod kůží
 • Zarudnutí (erytém)
 • Bolest nebo něha
 • Jizvy nebo tmavé skvrny na kůži po minulých vyrážkách, které se uzdravily

Možnosti léčby

Těžké akné, jako je cystické akné, je často nutné léčit perorálními léky na předpis, protože volně prodejné produkty nejsou dostatečně silné. Váš dermatolog obvykle předepisuje tyto pilulky; jsou to systémové léky, které mají účinky na celé tělo (na rozdíl od topických léků, které aplikujete přímo na místo akné). Léčba zahrnuje retinoidy, jako je isotretinoin, perorální antibiotika, perorální antikoncepční pilulky a antiandrogenní látky, jako je spironolakton.

Isotretinoin

Isotretinoin (značka Accutane) je retinoid (lék, který pochází z vitaminu A), který je velmi účinný při léčbě základní příčiny závažného akné (Zouboulis, 2015). Zastaví to vaše mazové žlázy z produkce příliš velkého množství ropy, která pak klesá C. acnes populační růst a snižuje její schopnost způsobit infekci a zánět v kůži. Všechny tyto účinky se snižují ke zlepšení cystického akné (Oge ‘, 2019). Typická léčba obvykle trvá nejméně 4–6 měsíců, ale někteří lidé potřebují delší léčbu. Po zahájení této léčby si můžete všimnout iniciály vzplanutí zánětu během prvních 3–4 týdnů. To se časem samo o sobě zlepší (Zouboulis, 2015). Podle AAD, 85% lidí hlásí, že jejich akné šlo do remise po jediném léčebném cyklu (AAD, n.d.).

Všechny ženy v plodném věku, které užívají isotretinoin, se musí vyhnout otěhotnění před nebo během léčby, protože je u nich vysoké riziko vrozených vad. Ženy musí být ochotny pravidelně podstupovat těhotenské testy a měly by používat dvě formy antikoncepce během terapie isotretinoinem (Zaenglein, 2016). Jiný potenciál vedlejší efekty patří suchá kůže, záněty očí, suché oči, sucho v ústech a nose, zvýšená citlivost kůže na slunce a sucho, změna nálady, bolesti kloubů nebo svalů, problémy s játry, mimo jiné (OWH, 2018). Před zahájením léčby isotretinoinem se poraďte se svým dermatologem a proberte rizika a přínosy.

Systémová antibiotika

Perorální antibiotika pomáhají zlepšit cystické akné, a to jak pro jejich antibakteriální účinek, tak pro schopnost snižovat zánět (protizánětlivý účinek). Nejčastěji používané perorální antibiotika pro cystické akné jsou třída tetracyklinů, která zahrnuje doxycyklin a minocyklin (Oge ‘, 2019). Mezi vedlejší účinky patří zvýšená fotocitlivost, podrážděný žaludek, průjem a změna barvy kůže. jiný možnosti zahrnují makrolidy, trimethoprim / sulfamethoxazol (značka Bactrim), trimethoprim, peniciliny a cefalosporiny. Obvykle jsou však vyhrazeny pro lidi, kteří nemohou užívat tetracykliny, jako jsou těhotné ženy nebo děti do osmi let (Oge, 2019). Obecně byste měli omezit dobu, po kterou užíváte perorální antibiotika (ne více než 3–4 měsíce), abyste tomu zabránili odolnost vůči antibiotikům . Antibiotika se často kombinují s jinými způsoby léčby (jako je benzoylperoxid nebo retinoidy), aby se dále snížilo riziko rezistence na antibiotika (Zouboulis, 2015).

Perorální antikoncepční pilulky

Antikoncepční pilulky mohou obnovit rovnováhu estrogenů a dalších hormonů u žen, což vede k čistší pokožce. Kombinovaná perorální antikoncepce (CAC), což jsou antikoncepční pilulky, které obsahují jak estrogeny, tak progestiny, jsou nejúčinnější při léčbě akné. Antikoncepční pilulky mohou pomoci snížit hladinu androgenu (mužského hormonu) v kůži, což vede ke snížení produkce oleje a zlepšení akné. V současné době existují čtyři kombinované orální antikoncepce Schváleno FDA pro léčbu akné u žen (Zaenglein, 2016):

 • Estrogen a norgestimát (značka Ortho Tri-Cyclen)
 • Estrogen a norethindron (značka Estrostep)
 • Estrogen a drospirenon (značka Yaz)
 • Estrogen a drospirenon a levomefolát (značka Beyaz)

Může to trvat několik měsíců aby se vaše akné zlepšilo na perorálních antikoncepčních pilulkách, proto někteří dermatologové doporučují kombinovat CAC s jinými způsoby léčby, jako jsou retinoidy (Oge ‘, 2019).

Mezi časté nežádoucí účinky patří přibývání na váze, citlivost prsou a průlomové krvácení. U některých žen, zejména u žen starších 35 let, se mohou vzácně vyskytnout závažnější nežádoucí účinky, jako jsou krevní sraženiny a infarkty. Perorální antikoncepční pilulky se nedoporučují u žen starších 35 let.

Spironolakton

Stejně jako perorální antikoncepční pilulky ovlivňuje spironolakton vaši hormonální rovnováhu a blokuje androgeny v kůži. Může se spustit vývoj prsou u mužů, takže spironolakton se obvykle podává pouze ženám (AAD, n.d.). S touto léčbou můžete během několika týdnů zaznamenat pokles vyrážek a mastnotu pokožky. Někteří lidé pociťují vedlejší účinky bolestivých období, nepravidelných období, citlivosti prsou a zvětšení prsou. Spironolakton se nedoporučuje těhotným ženám.

Steroidní injekce

Někteří lidé s cystickým akné mohou mít prospěch injekce steroidu léky přímo do cyst nebo uzlin, které pomáhají rychle snížit velikost a bolest (AAD, n.d.). Zlepšení může u těchto injekcí nastat relativně rychle. Vedlejší efekty zahrnují ztenčení kůže v oblasti injekce (Zaenglein, 2016).

Cystické akné a jizvy po akné

Cystické akné může při hojení způsobit trvalé jizvy, častěji než méně závažné typy akné. Atrofické jizvy jsou nejčastějšími typy jizev, které lidé zažívají poté, co se jim cystické akné vyčistí. Atrofické jizvy jsou způsobeny ztrátou kolagenu v místě akné, což má za následek prohlubně (díry nebo jamky) v kůži. Tři nejběžnější atrofické jizvy tvary jsou (Fabbrocini, 2010):

 • Výběr ledu (60–70%): úzké, hluboké díry
 • Vůz (20–30%): kulaté až oválné otvory se svislými okraji
 • Rolovací jizvy (15–25%): širší jámy, dodávají pokožce rolovací vzhled

Méně často se můžete formovat hypertrofické jizvy ; jedná se o vyvýšené, růžové, pevné jizvy, které se vyskytují častěji na kmeni a u lidí tmavší pleti (Fabbrocini, 2010).

V ideálním případě je nejlepším způsobem, jak léčit jizvy po akné, aktivní a na prvním místě jim zabránit v tvorbě. Toho můžete dosáhnout včasným hledáním léčby akné. Vyvarujte se sbírání nebo praskání cyst na akné, protože to zvyšuje riziko infekce a zjizvení. Zkuste si každý večer umýt obličej a po pocení jemným čisticím prostředkem - nikdy si nedrhněte obličej. Měli byste také nosit opalovací krém, kdykoli jste na slunci. Váš dermatolog může předepsat a lokální retinoid (jako tretinoin) nebo silikonový gel, který pomáhá předcházet tvorbě jizev při léčbě akné (Fabbrocini, 2010).

Přes všechna tato opatření někteří lidé stále mají jizvy po akné. Naštěstí může pomoci několik ošetření, ale k dosažení optimálních výsledků může být zapotřebí více než jedno sezení.

 • Chemický peeling: Chemický peeling používá drsné chemikálie k odstranění vnějších vrstev pokožky a umožňuje růst nové kůže a kolagenu. Typicky se používají chemické peelingy řešení kyseliny salicylové, kyseliny glykolové, kyseliny pyrohroznové nebo kyseliny trichloroctové (TCA) (Fabbrocini, 2010).
 • Dermabraze: Dermabraze používá zařízení s abrazivním materiálem k odstranění vnějších vrstev kůže, což spouští proces hojení ran a tvorbu nových kolagen (Lanoue, 2015).
 • Laserová terapie: Laserová ošetření používají světlo různých sil a vlnových délek k ovlivnění různých částí pokožky. K léčbě jizev po akné jsou k dispozici dva typy laserových terapií: ablativní a neablativní. Ablativ lasery (lasery na oxid uhličitý a erbium YAG) odstraňují vnější vrstvy kůže, zatímco neablativní lasery (NdYag a diodové lasery) cílí na hlubší tkáň, aniž by ovlivňovaly překrývající se kůži (Fabbrocini, 2010).
 • Jehlování kůže: Pro vpichování kůže se používá malý váleček s malými jehlami k vytvoření několika vpichů v povrchových vrstvách kůže. Kůže se vyvíjí mikro modřiny stimulují hojení a tvorbu nového kolagenu (Fabbrocini, 2010).

Závěrem

Pokud trpíte cystickým akné, poraďte se s dermatologem a začněte s léčbou včas. To může zlepšit nejen vaše zdraví pokožky a potenciální zjizvení, ale také další příznaky, jako je deprese, úzkost a nízká sebeúcta. I když se můžete cítit v rozpacích se svým akné, dá se s ním zacházet. Může to chvíli trvat, ale ve spolupráci s dermatologem najdete terapii, která vám nejlépe vyhovuje.

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD) - Akné: Jak dermatologové léčí těžké akné (n.d.). Citováno 7. července 2020, z https://www.aad.org/public/diseases/acne/derm-treat/severe-acne
 2. Americká akademie dermatologie (AAD) - Kožní stavy podle čísel (n.d.). Citováno 7. července 2020, z https://www.aad.org/media/stats-numbers
 3. Americká akademie dermatologie (AAD) - Tvrdohlavé akné? Může pomoci hormonální terapie (n.d.). Citováno 7. července 2020, z https://www.aad.org/public/diseases/acne/derm-treat/hormonal-therapy
 4. Americká akademie dermatologie (AAD) - Akné: Kdo dostane a způsobí (n.d.). Citováno 7. července 2020, z https://www.aad.org/acne-causes
 5. Fabbrocini, G., Annunziata, M., D’Arco, V., De Vita, V., Lodi, G. a Mauriello, M. a kol. (2010). Akné jizvy: patogeneze, klasifikace a léčba. Dermatologický výzkum a praxe, 2010, 1-13. doi: 10.1155 / 2010/893080, https://www.hindawi.com/journals/drp/2010/893080/
 6. Lanoue, J. a Goldenberg, G. (2015). Jizvy po akné: přehled kosmetických terapií. Cutis, 95 (5), 276–281, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26057505/
 7. Úřad pro zdraví žen (OWH) - akné. (2018). Citováno 7. července 2020, z https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/acne
 8. Oge ', L. K., Broussard, A., & Marshall, M. D. (2019). Akné vulgaris: Diagnostika a léčba. Americký rodinný lékař, 100 (8), 475–484, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31613567/
 9. Zaenglein, A., Pathy, A., Schlosser, B., Alikhan, A., Baldwin, H., & Berson, D. a kol. (2016). Pokyny pro péči o léčbu akné vulgaris. Journal of The American Academy of Dermatology, 74 (5), 945-973.e33. doi: 10.1016 / j.jaad.2015.12.037, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26897386/
 10. Zouboulis, C., & Bettoli, V. (2015). Léčba těžkého akné. British Journal Of Dermatology, 172, 27-36. doi: 10.1111 / bjd.13639, https://onlinelibrary.wiley.co m /doi/full/10.1111/bjd.13639
Vidět víc