Cymbalta vs. obecná cymbalta (duloxetin)

Cymbalta vs. obecná cymbalta (duloxetin)

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

nadržená kozí tráva to funguje

Co je duloxetin?

Duloxetin (značka Cymbalta) je lék, který patří do třídy léků známých jako inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI). Je předepisován často na depresi a obecnou úzkostnou poruchu. Je také předepsán pro stavy zahrnující bolesti diabetických nervů, fibromyalgie a chronické bolesti pohybového aparátu, jako jsou bolesti zad nebo chronické bolesti svalů.

Životně důležité orgány

 • Duloxetin (značka Cymbalta) je antidepresivum známé jako inhibitor zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu (SNRI).
 • Je předepsán pro deprese, úzkostné poruchy a chronické bolesti (jako jsou bolesti způsobené cukrovkou, fibromyalgií, poškozením nervů nebo problémy se svaly a klouby).
 • Duloxetin by neměly užívat osoby s onemocněním ledvin nebo problémy s játry.
 • Duloxetin by měli lidé s určitými psychiatrickými poruchami, jako je bipolární porucha, užívat opatrně.

V mozku, aby vzájemně komunikovaly, nervové buňky uvolňují chemikálie nazývané neurotransmitery. Neurotransmitery se uvolňují v prostorech mezi buňkami. Poté jsou pomalu reabsorbovány zpět do buněk, aby je bylo možné v budoucnu znovu použít. Duloxetin působí blokováním reabsorpce dvou neurotransmiterů: serotoninu a noradrenalinu. To znamená, že chemikálie zůstávají v prostorech mezi nervy déle a mohou pokračovat v signalizaci nervů déle.

Duloxetin byl schválen FDA v roce 2004. V roce 2017 (poslední rok, za který jsou k dispozici statistiky) bylo napsáno více než 16,5 milionu receptů na duloxetin, což z něj činí 46. nejvíce předepsaný lék ve Spojených státech (Kane, n.d).

Na co se duloxetin používá?

Duloxetin je schválen FDA pro tyto podmínky (DailyMed, n.d.):

 • Velká depresivní porucha
 • Generalizovaná úzkostná porucha
 • Diabetická periferní neuropatie
 • Fibromyalgie
 • Chronická muskuloskeletální bolest

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

jak mohu získat velký péro
Zjistit více

Dávkování duloxetinu

Duloxetin je dostupný v tobolkách se zpožděným uvolňováním v dávkách 20 mg, 30 mg a 40 mg. Váš poskytovatel zdravotní péče může předepsat od 20 mg do 60 mg denně, rozdělené do jedné až tří dávek.

Cílová dávka je obvykle 60 mg.

Ačkoli se ukázalo, že denní dávka 120 mg je účinná při úzkosti a depresi, neexistují žádné důkazy o tom, že poskytuje další výhody ve srovnání s 60 mg (DailyMed, 2019).

Vysazení duloxetinu

Nepřestávejte náhle užívat duloxetin. Mohli byste mít nepříjemné příznaky, jako jsou závratě, zvracení, neklid, pocení, zmatenost, necitlivost, brnění nebo pocity úrazu elektrickým proudem (Drugs.com, n.d.). Toto se označuje jako vysazení duloxetinu.

Před ukončením užívání léku na předpis se vždy poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Vedlejší účinky duloxetinu

Duloxetin je obecně dobře snášen, ale stejně jako mnoho léků může mít nežádoucí účinky.

Přezkoumání z osmi placebem kontrolovaných studií nejběžnějšími vedlejšími účinky byly nevolnost, sucho v ústech a zácpa (Hudson, 2005).

Další časté nežádoucí účinky duloxetinu zahrnují bolesti hlavy, ospalost, únavu, bolesti břicha, úbytek hmotnosti, slabost, nespavost, závratě, změny libida, pocení, sníženou chuť k jídlu, třes, průjem a erektilní dysfunkci (Dhaliwal, 2020).

co se stane, když si zlomíte penis

Vážné nežádoucí účinky patří sebevražednost, serotoninový syndrom, hepatoxicita, mánie, synkopa (mdloby) a SIADH (stav, který způsobuje, že tělo zadržuje příliš mnoho vody) (Dhaliwal, 2020). Pokud se u vás vyskytne některý z těchto účinků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné nepříznivé účinky a mohou existovat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Varování týkající se duloxetinu

FDA vydal a varování černé skříňky u duloxetinu a jiných antidepresiv s doporučením, že v krátkodobých studiích zvyšují riziko sebevražedných myšlenek a chování u dětí, dospívajících a mladých dospělých. Pacienti všech věkových skupin, kteří užívají antidepresiva, by měli informovat svého poskytovatele zdravotní péče, pokud se jejich příznaky zhorší nebo se u nich objeví sebevražedné myšlenky nebo chování (DailyMed, 2019).

Neužívejte duloxetin do pěti dnů před nebo 14 dní po užití MAOI (inhibitor monoaminooxidázy), jako je isokarboxazid, linezolid, fenelzin, rasagilin, selegilin nebo tranylcypromin. To by mohlo způsobit a nebezpečná léková interakce (Drugs.com, n.d.).

Duloxetin by neměl být používán osobami s těmito zdravotními problémy (DailyMed, n.d.):

 • Snížená funkce ledvin, onemocnění ledvin nebo onemocnění jater
 • Silný příjem alkoholu. Užívání duloxetinu při pití velkého množství alkoholu bylo spojeno s vážným poškozením jater.
 • Předchozí alergická reakce na duloxetin

Duloxetin by měl být používán s opatrností lidé s těmito zdravotními stavy:

jak pomoci dosáhnout erekce
 • Glaukom s uzavřeným úhlem: Tento stav byl spuštěn u lidí s neléčenými anatomicky úzkými úhly, kteří užívali antidepresiva
 • Současné užívání jiných léků, které ovlivňují centrální nervový systém
 • Historie mánie nebo bipolární poruchy. Duloxetin může u některých lidí způsobit manické epizody (DailyMed, 2019).
 • Těhotenství. Duloxetin je lék FDA na těhotenství kategorie C, což znamená, že hrozí pro plod nelze vyloučit (Dhaliwal, 2020). Pokud jste těhotná, před užitím duloxetinu se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče.

SSRI a SNRI, včetně duloxetinu, mohou zvyšovat riziko abnormálního krvácení a podlitin. Pokud užíváte duloxetin během užívání aspirinu, NSAID jako ibuprofen, warfarin nebo jiná antikoagulancia, může zvýšit toto riziko (DailyMed, n.d.).

Duloxetin může zvýšit váš krevní tlak . Váš poskytovatel zdravotní péče by měl měřit váš krevní tlak před zahájením léčby duloxetinem a poté jej pravidelně sledovat (DailyMed, n.d.).

Reference

 1. DailyMed - tobolka DULOXETINE - duloxetin hydrochlorid, opožděné uvolňování. (n.d.). Citováno 30. srpna 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=0a541d20-5466-433b-a104-40a7b2296076
 2. Dhaliwal, J. (2020, 19. června). Duloxetin. Citováno 30. srpna 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549806/
 3. Duloxetin: použití, vedlejší účinky, dávkování, varování. (n.d.). Citováno 30. srpna 2020 z https://www.drugs.com/duloxetine.html
 4. Hudson, J. I., Wohlreich, M. M., Kajdasz, D. K., Mallinckrodt, C. H., Watkin, J. G., & Martynov, O. V. (2005). Bezpečnost a snášenlivost duloxetinu v léčbě depresivní poruchy: analýza souhrnných údajů z osmi placebem kontrolovaných klinických studií. Lidská psychofarmakologie, 20 (5), 327–341. https://doi.org/10.1002/hup.696
 5. Kane, S. (n.d.). Duloxetin. Citováno 30. srpna 2020 z https://clincalc.com/DrugStats/Drugs/Duloxetine
Vidět víc

banneradss-2