Cvičení únosu a addukce ramene

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Co jsou abdukce a addukce ramen?

Cvičení abdukce a addukce ramene působí na svaly v zadní části ramene a horní části zad.

Co mám dělat před cvičením?

Před cvičením se zahřejte a protáhněte. Jezděte na stacionárním kole nebo se 5 až 10 minut projděte, abyste zahřáli svaly. Strečink pomáhá zvýšit rozsah pohybu. Může také zmírnit bolest svalů a pomoci předejít dalšímu zranění. Váš lékař vám řekne, který z následujících úseků byste měli dělat: • Protažení napříč pažemi: Uvolněte ramena. Opačnou rukou podepřete předloktí. Tiskněte paži přes hrudník, dokud neucítíte natažení. Protažení vydržte 30 sekund. Vraťte se do původní polohy ve stoje.
  Protažení napříč pažemi
 • Protažení flexe ramen: Postavte se čelem ke zdi. Pomalu jděte prsty po stěně, dokud neucítíte natažení. Protažení vydržte 30 sekund. Vraťte se do původní polohy ve stoje.
  protažení ramenního flexe
 • Část postele: Lehněte si na zraněný bok na pevný, rovný povrch. Ohněte loket zraněné paže o 90° s dlaní nahoru. Pomocí nezraněné paže pomalu zatlačte na zraněnou paži. Zastavte se, když ucítíte natažení v zadní části zraněného ramene. Protažení vydržte 30 sekund. Pomalu se vraťte do výchozí pozice.
  Protažení v leže

Jak mám cvičit s činkou?

Váš lékař vám řekne, s jakou váhou byste měli cvičit.

 • Únos ramene: Ve stoje držte činku v ruce s dlaní obrácenou k tělu. Pomalu zvedněte paži na stranu s palcem směřujícím nahoru. Poté zvedněte paži nad hlavu tak daleko, jak jen můžete bez bolesti. Držte tuto pozici tak dlouho, jak je uvedeno. Nezvedejte ruku nad hlavu, pokud váš lékař neřekne, že je to v pořádku.
  únos ramen se závažím
 • Addukce ramen: Lehněte si na záda na pevný povrch. Natáhněte paži a vytvořte „T“. Ohněte loket, dokud nebude vaše předloktí ve vzduchu. Držte v ruce činku. Pomalu zvedněte ruku ke stropu a narovnejte loket. Držte tuto pozici tak dlouho, jak je uvedeno. Pomalu se vraťte do výchozí pozice.
  Addukce ramen se závažím

Jak mám cvičit s cvičební gumou?

 • Únos ramene: Omotejte cvičební pás kolem těžkého, stabilního předmětu poblíž vaší nohy. Vezměte pásku rukou zraněného ramene. Udržujte paži rovně. Pomalu zvedněte paži na stranu s palcem směřujícím nahoru. Poté pomalu přetáhněte pásek přes hlavu tak daleko, jak jen můžete bez bolesti. Nezvedejte ruku nad hlavu, pokud váš lékař neřekne, že je to v pořádku. Nekrčte rameny. Držte tuto pozici tak dlouho, jak je uvedeno. Pomalu se vraťte do výchozí pozice.
  Abdukce ramen s cvičebním pásem
 • Addukce ramen: Omotejte cvičební pás kolem těžkého, stabilního předmětu. Postavte se zády k předmětu, kde je pás ukotven. Uchopte oba konce pásku oběma rukama s pokrčenými lokty. Lokty by neměly být za tělem. Paže držte rovnoběžně se zemí a pomalu narovnejte lokty. Držte tuto pozici tak dlouho, jak je uvedeno. Pomalu se vraťte do výchozí pozice.
  Addukce ramen s cvičebním pásem

Kdy mám kontaktovat svého lékaře?

 • Máte ostrou nebo sílící bolest, když cvičíte nebo jste v klidu.
 • Máte dotazy nebo obavy ohledně cvičení na ramena.

DOHODY TÝKAJÍCÍ SE VAŠÍ PÉČE:

Máte právo pomáhat plánovat svou péči. Zjistěte co nejvíce o svém stavu a o tom, jak jej léčit. Diskutujte o možnostech léčby se svými lékaři, abyste se rozhodli, jakou péči chcete dostávat. Vždy máte právo léčbu odmítnout Tyto informace slouží pouze pro vzdělávací účely. Jeho účelem není poskytnout vám lékařskou radu ohledně nemoci nebo léčby. Před dodržováním jakéhokoli léčebného režimu se poraďte se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.