Crestor vs. Lipitor: co je pro mě lepší?

Crestor vs. Lipitor: co je pro mě lepší?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Crestor i Lipitor patří do třídy léků nazývaných statiny. Crestor je obchodní značka pro rosuvastatin a Lipitor je obchodní značka pro atorvastatin. The první člen z této třídy léků, která byla schválena FDA k léčbě vysokého cholesterolu, byl lovastatin, zpět na konci 80. let (Endo, 2010). Kromě těchto tří dalších statinů na trhu patří Zocor (simvastatin), Pravachol (pravastatin), Lescol (fluvastatin) a Livalo (pitavastatin).

Statinové léky působí na specifický enzym v játrech zvaný hydroxymethylglutaryl-CoA (HMG-CoA) reduktáza . Inhibitory HMG-CoA reduktázy blokují schopnost enzymu vytvářet cholesterol, což vede ke snížení hladiny cholesterolu v krvi (Sizar, 2020). Crestor a Lipitor také specificky snižují LDL (špatný cholesterol), zvyšují HDL (dobrý cholesterol) a zlepšují hladinu triglyceridů (typy molekul tuků v krvi).

Životně důležité orgány

 • Crestor (rosuvastatin) a Lipitor (atorvastatin) jsou oba členy třídy statinových léků.
 • Crestor a Lipitor účinně snižují celkový cholesterol, snižují LDL (špatný cholesterol) a zvyšují HDL (dobrý cholesterol).
 • Crestor je účinnější a způsobuje významnější snížení celkového cholesterolu, ale Crestor a Lipitor podobně snižují tvorbu plaků v cévách.
 • Statiny by se neměly podávat těhotným nebo kojícím ženám.
 • Oba léky jsou relativně dobře tolerovány. Vzácně se mohou objevit závažné nežádoucí účinky, jako je bolest svalů a rozpad.

Vysoký cholesterol a zvýšené triglyceridy jsou hlavními rizikovými faktory pro rozvoj srdečních onemocnění. Cholesterol a tuky se hromadí na vnitřní straně cév a způsobují aterosklerózu. To zase vede k angíně (bolesti na hrudi), infarktu a mozkové mrtvici. Ve skutečnosti jsou srdeční choroby hlavní příčina smrti pro muže a ženy ve Spojených státech (CDC, 2020). Crestor a Lipitor spolu s dietou a cvičením mohou pomoci snížit riziko vzniku těchto život ohrožujících stavů. Přes 27% dospělých v USA nad 40 let užívají statinové léky (Salami, 2017).

jak dlouho trvají vypuknutí herpesu bez léků

Crestor vs. Lipitor

Crestor vyrábí společnost AstraZeneca a je považován za nejsilnější (nejsilnější) statin. Stejně jako ostatní statiny, Crestor snižuje celkový cholesterol, LDL cholesterol a triglyceridy a zvyšuje HDL cholesterol. Významně to však způsobuje lepší snížení celkového cholesterolu v nižších dávkách ve srovnání s jinými léky v této třídě (Jones, 2003). Je k dispozici v dávkách 5 mg, 10 mg, 20 mg a 40 mg (generické i značkové) a obvykle se užívá jednou denně.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Běžný vedlejší efekty zahrnují bolesti svalů (myalgie), bolesti hlavy, závratě, nevolnost a zácpu. Objevily se také zprávy o problémy s pamětí a zmatek u některých lidí, spolu s nadmořskou výškou hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem (UpToDate, n.d.).

Bolest a slabost svalů (myopatie) jsou pravděpodobnější u lidí s Asijský původ a starší lidé (UpToDate, n.d.). Těhotné nebo kojící ženy by neměly Crestor užívat. 30denní dodávka přípravku Crestor vás bude stát kolem 243 $ (bez pojištění), zatímco generický rosuvastatin je přibližně 51 $ za měsíční zásobu.

Lipitor vyrábí společnost Pfizer a je jedním z nejvíce běžně předepisované statiny v USA (Salami, 2017). Je účinný při snižování celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triglyceridů. Lipitor také zvyšuje HDL cholesterol. Je k dispozici v tabletách 10 mg, 20 mg, 40 mg a 80 mg, které se obvykle užívají jednou denně. Běžný vedlejší efekty zahrnují bolesti kloubů, průjem, nazofaryngitidu (myslete na příznaky nachlazení) a méně často bolesti / bolesti svalů (UpToDate, n.d.).

Příčiny, léčba a prevence fibrilace síní nebo AFib

9 minut čtení

Méně než 2% lidí, kteří užívají Lipitor, mají abnormální hladiny jaterních enzymů zaznamenané na jaterních funkčních testech. Z tohoto důvodu byste měli před zahájením léčby podstupovat krevní testy ke kontrole jater (UpToDate, n.d.). Zřídka mohou lidé mít rozpad svalů (myopatie), který vede k poškození jater a selhání ledvin (rhabdomyolýza). A konečně, malé procento lidí má hemoragickou cévní mozkovou příhodu (krvácení do mozku), zvláště pokud nedávno prodělali mozkovou příhodu nebo jsou na ředění krve. Nicméně celkový přínos užívání statinu (snížené riziko cévní mozkové příhody a srdečních onemocnění) převažuje nad rizikem hemoragické cévní mozkové příhody u přípravku Lipitor (UpToDate, n.d.).

Pokud užíváte přípravek Lipitor jako přípravek, měli byste se vyvarovat pití velkého množství grapefruitového džusu grepový džus může zvýšit množství léku cirkulujícího ve vašem systému (UpToDate, n.d.). Těhotné nebo kojící ženy by neměly přípravek Lipitor užívat. Dodávka Lipitoru na 30 dní vás bude stát kolem 207 $ (bez pojištění), zatímco generický atorvastatin je přibližně 17–19 $ za měsíční zásobu.

Co je pro mě lepší?

Lipitor i Crestor jsou vynikající léky, které pomáhají zlepšovat vysoký cholesterol a snižují riziko infarktu a mrtvice. Ve studiích byl Crestor účinnější snížení celkového cholesterolu úrovně a zvyšování hladin HDL (Jones, 2003).

Navzdory tomu nebyl mezi oběma léky žádný významný rozdíl v tom, jak dobře snižují objem aterosklerotického nahromadění v tepnách. Crestor i Lipitor jsou obecně dobře tolerovány s podobnou frekvencí nežádoucích účinků. Nakonec byste se měli poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste zjistili, který z nich je pro vás vhodný. Vezměte v úvahu náklady, vedlejší účinky, další léky, které užíváte, a jakékoli předchozí podmínky.

Reference

 1. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Heart Disease Facts. (2020). Citováno 17. července 2020, z https://www.cdc.gov/heartdisease/facts.htm#:~:text=Heart%20disease%20is%20the%20leading,1%20in%20every%204%20deaths
 2. Endo, A. (2010). Historický pohled na objev statinů. Proceedings Of The Japan Academy, Series B, 86 (5), 484-493. doi: 10,2183 / pjab.86,484, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3108295/
 3. Jones, P., Davidson, M., Stein, E., Bays, H., McKenney, J., & Miller, E. a kol. (2003). Srovnání účinnosti a bezpečnosti rosuvastatinu oproti atorvastatinu, simvastatinu a pravastatinu napříč dávkami (STELLAR ** STELLAR = léčba statiny pro zvýšené hladiny lipidů ve srovnání napříč dávkami rosuvastatinu. Zkušební verze). The American Journal Of Cardiology, 92 (2), 152-160. doi: 10.1016 / s0002-9149 (03) 00530-7, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12860216/
 4. Salami JA, Warraich H, Valero-Elizondo J a kol. (2017). Národní trendy v užívání statinů a výdaje v americké populaci dospělých od roku 2002 do roku 2013: Pohledy z průzkumu panelu lékařských výdajů. JAMA Cardiol. 2 (1): 56–65. doi: 10.1001 / jamacardio.2016.4700, https://jamanetwork.com/journals/jamacardiology/fullar Article/2583425
 5. Sizar O, Khare S, Jamil RT a kol. (2020). Statinové léky. In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2020 leden-. Dostupný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430940/
 6. UpToDate - Atorvastatin: Informace o drogách. (n.d.) Citováno 17. července 2020, z https://www.uptodate.com/contents/atorvastatin-drug-information?search=lipitor&topicRef=4564&source=see_link#F137632
 7. UpToDate - Rosuvastatin: Informace o drogách. (n.d.). Citováno 17. července 2020, z https://www.uptodate.com/contents/rosuvastatin-drug-information
Vidět víc