COVID-19 vs. SARS vs. MERS: jak se liší?

COVID-19 vs. SARS vs. MERS: jak se liší?

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

Koronaviry (CoV) jsou rodina virů, které mají vnější korunu (neboli korónu) proteinových špiček, když se na ně díváte pod elektronovým mikroskopem. Tato rodina způsobuje řadu respiračních onemocnění u lidí a zvířat, ale pouze sedm koronavirů postihuje člověka. Čtyři ze sedmi způsobují mírné respirační onemocnění, jako je běžné nachlazení, zatímco další tři vedou k závažnějším stavům, jako je respirační syndrom na Středním východě (MERS) a těžký akutní respirační syndrom (SARS).

kolik mg viagry mám brát

Životně důležité orgány

 • Koronaviry jsou rodina virů, které způsobují řadu respiračních onemocnění, od běžného nachlazení až po závažnější stavy, jako je koronavirová nemoc 2019 (COVID-19), těžký akutní respirační syndrom (SARS) a respirační syndrom na Středním východě (MERS).
 • COVID-19, SARS a MERS pocházejí ze zvířat - COVID-19 z netopýrů, SARS z palmových cibet a MERS z dromedárských velbloudů.
 • Příznaky všech tří nemocí se do určité míry překrývají: horečka, kašel, dušnost.
 • Zatímco COVID-19, SARS a MERS jsou přenášeny z člověka na člověka kapkami dýchacích cest, zdá se, že COVID-19 se šíří rychleji, ale má nižší úmrtnost než SARS nebo MERS.
 • V současné době neexistuje žádná skutečně účinná léčba žádného z těchto lidských koronavirů; prevence mytí rukou, sociální distancování a nošení obličejových masek je klíčem k udržení zdraví. Nedávno FDA schválila dva kandidáty na vakcíny a distribuce osob s nejvyšším rizikem již ve Spojených státech začala.

Nejnovějším onemocněním, koronavirovým onemocněním 2019, je onemocnění způsobené novým koronavirem, který byl přítomen pouze u zvířat před rokem 2019. Vedlo k pandemii postihující miliony lidí na celém světě. Koronavirová nemoc 2019 se často zkracuje na COVID-19 - COVI pro koronavirus, D pro nemoc a 19, protože byla objevena v roce 2019. Pojďme se ponořit trochu hlouběji do tří nejzávažnějších typů koronavirových stavů: COVID-19, SARS, a MERS.

COVID-19 vs. SARS vs. MERS

Původ

COVID-19, SARS a MERS jsou všechny způsobeny viry, které dříve působily pouze na zvířata. Díky úzkému kontaktu mezi lidmi a zvířaty se viry dokázaly změnit a přeskočit na člověka. Nyní mohou infikovat druh (nás!), Který dříve nemohli.

Virus, který způsobuje COVID-19, je SARS-CoV-2 a zdá se, že pochází ze zvířecího trhu v čínské provincii Wuhan. Při pohledu na DNA tohoto viru je 96% identické s netopýrem SARS-CoV-2, což z nich dělá nejpravděpodobnější nositele viru před tím, než vyskočil na člověka (Anderson, 2020). Lidský SARS-CoV-2 pravděpodobně pocházel z blízkého kontaktu člověk-zvíře v Číně a poté se rozšířil do celého světa.

SARS (těžký akutní respirační syndrom) bylo virové respirační onemocnění, které začalo v čínské provincii Kuang-tung v únoru 2003 a poté se rozšířilo do několika zemí Severní Ameriky, Jižní Ameriky, Evropy a Asie a ovlivnilo více než 8 000 lidí . Testování naznačuje, že koronavirus SARS vznikl u netopýrů a poté byl infikován palmové cibety . Tyto infikované cibetky palmy dokázaly virus přenést na člověka (Anderson, 2020).

Konečně velbloudi velbloudi Předpokládá se, že hrály klíčovou roli při zahájení MERS-CoV, koronaviru, který způsobuje respirační syndrom na Středním východě (MERS) (Anderson, 2020). Toto onemocnění bylo poprvé hlášeno v 2012 v Saúdské Arábii a zůstal hlavně v zemích poblíž a kolem Arabského poloostrova (CDC, 2019).

jak přirozeně pěstovat větší penus

Známky a příznaky

Lidské koronaviry způsobují respirační onemocnění (myslím na kašel, horečku atd.), Takže není překvapením, že se klinické charakteristiky různých nemocí do určité míry překrývají. COVID-19 příznaky / příznaky (CDC, 2020):

 • Horečky nebo zimnice
 • Kašel
 • Dušnost
 • Únava
 • Bolest krku
 • Nová ztráta chuti nebo vůně
 • Nosní kongesce nebo rýma
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Průjem

Většina lidí má mírné nebo žádné příznaky, ale u některých se mohou vyvinout těžká onemocnění, která mohou vyžadovat hospitalizaci na jednotce intenzivní péče (JIP). Mezi těžká onemocnění patří mimo jiné akutní respirační selhání, syndrom akutní respirační tísně (ARDS), zápal plic a diseminovaná intravaskulární koagulace (DIC). SARS příznaky / příznaky (CDC, 2017):

 • Obvykle začíná horečkou
 • Bolest hlavy
 • Celkový pocit nepohodlí
 • Bolesti těla
 • Průjem (10–20%)

Po 2–7 dnech se u lidí se SARS může objevit kašel a u většiny se u nich vyvinul zápal plic. MERS příznaky / příznaky (CDC, 2019):

 • Horečky nebo zimnice
 • Kašel
 • Dušnost
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Průjem

Někteří lidé měli mírné nebo žádné příznaky, ale u mnoha se vyvinul zápal plic nebo selhání ledvin.

Dopad

Kdo může říci, jaký bude konečný dopad COVID-19 na veřejné zdraví? V současné době existují více než 96 milionů potvrzené případy COVID-19 na celém světě s více než 2 miliony úmrtí (ArcGIS, 2020). V současné době je ve Spojených státech nejvyšší celkový počet potvrzených případů COVID-19 - více než 24 milionů případů a více než 400 000 úmrtí.

Tato čísla se budou i nadále měnit, protože jsme stále uprostřed pandemie (ArcGIS, 2020). Kromě dopadu na veřejné zdraví ovlivnil COVID-19 mnoho dalších částí každodenního života, včetně zaměstnanosti, vzdělávání a globální ekonomiky.

Během vypuknutí SARS v roce 2003 onemocnělo na SARS po celém světě 8 098 lidí, z nichž 774 zemřelo. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) však mělo toto onemocnění ve Spojených státech menší účinek, pouze osm potvrzených případů SARS , a to od lidí, kteří cestovali do postižených zemí (CDC, 2020).

COVID-19 vs. chřipka vs. nachlazení

7 minut čtení

cvičení pro zvětšení penisu

Národní institut pro alergie a infekční choroby (NIAID) uvádí, že od roku 2004 nebyly potvrzeny žádné případy SARS, pravděpodobně kvůli kontrolním opatřením (NIAID, 2020). MERS měl ve Spojených státech ještě menší zastoupení. Na konci listopadu 2019 bylo celkem 2 494 domů MERS s 858 úmrtími po celém světě (80% případů MERS se vyskytlo v Saúdské Arábii), uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO, 2019). V USA však existovaly pouze dva potvrzené případy MERS , a to jak u lidí, kteří nedávno cestovali do Saúdské Arábie (CDC, 2019).

Přenos

Viry, které způsobují tato tři onemocnění lidského koronaviru (COVID-19, SARS a MERS), mají přenos z člověka na člověka kapkami dechu. Když kašlete, kýcháte nebo mluvíte, uvolníte z nosu a úst malé kapičky tekutiny. Tyto kapičky mohou držet koronavirové částice a přenášet virus na ostatní.

Vzhledem ke své velikosti tyto kapičky dýchacích cest nemohou cestovat daleko - jen pár stop. Proto byste se měli vyvarovat blízkého kontaktu (být méně než 6 stop) s každým, kdo by mohl být nemocný. Nosit obličejovou masku chrání kapičky před cestováním a chrání lidi kolem vás. I když jsou všechny infekce koronaviry přenášeny stejným způsobem, nedělají to stejnou rychlostí.

Zdá se, že infekce SARS-CoV-2 se šíří rychleji než ostatní dva. Má však a malá úmrtnost o 2,3% ve srovnání se SARS (9,5%) a MERS (34,4%). COVID-19 se tedy vyskytuje u více lidí, ale v méně případech vede k úmrtí (Petrosillo, 2020).

Prevence

Protože COVID-19, SARS a MERS jsou přenášeny kapkami dýchacích cest, nejlepším způsobem, jak zabránit infekci, je vyhnout se blízkému kontaktu s nemocnými lidmi. Blízký kontakt znamená být blíže než šest stop infikované osobě, sdílet nádobí, líbat nebo objímat atd. Mytí rukou často mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund nebo použití dezinfekčního prostředku na ruce s minimálně 60% alkoholu může zabránit onemocnění tím, že se dostane zbavte se virových částic, které by mohly být na vašich rukou.

Slovník COVID-19

6 minut čtení

příčiny ed u mladých mužů

Rovněž byste se měli vyvarovat dotyku očí, nosu a úst nemytými rukama. Pleťové masky pomáhají zabránit infikovaným kapičkám cestovat k ostatním. Nakonec si při kašli nebo kýchání zakryjte ústa a nos tkání nebo vnitřkem paže.

Léčba

Bohužel v současné době neexistuje lék na COVID-19, SARS nebo MERS, ale existuje několik slibných kandidátů na vakcíny pro COVID-19, z nichž dva již byly schváleny FDA pro nouzové použití. Nejlepší obranou proti těmto virům je však prevence. Záchvaty SARS / MERS začaly a skončily příliš rychle na to, aby bylo možné najít účinnou vakcínu - jakmile již nebylo potřeba, výzkum v těchto oblastech se zastavil. To rozhodně nebude případ COVID-19.

Vědci z celého světa tvrdě pracují na vývoji terapií a vakcín pro boj s těmito viry. Obvykle trvá očkování vakcínami v průměru 10 let od laboratorního testování k použití u lidí. S ohledem na globální pandemii způsobenou SARS-Cov-2 však musí být použity nové strategie. Koalice pro inovaci připravenosti na epidemii (CEPI) podporuje výzkum vakcín proti epidemickým chorobám a podporuje pandemické paradigma vývoje vakcín.

The pandemické paradigma umožnil vědcům zkrátit dobu od výzkumu laboratorních vakcín po klinické studie z tradičních 3–4 let na 16 týdnů (Lurie, 2020). Dvě vakcíny COVID-19 již byly schváleny FDA pro nouzové použití a budou distribuovány vysoce rizikovým jednotlivcům, než budou zpřístupněny široké veřejnosti.

Reference

 1. Panely ArcGIS. (2020). Citováno 3. srpna 2020, z https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
 2. Andersen, K., Rambaut, A., Lipkin, W., Holmes, E., & Garry, R. (2020). Proximální původ SARS-CoV-2. Nature Medicine, 26 (4), 450-452. doi: 10,1038 / s41591-020-0820-9 https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Coronavirus Disease-19 (COVID-19): Symptoms of Coronavirus (2020). Citováno dne 3. srpna 2020 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/symptoms.html
 4. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Middle East Respiratory Syndrome (MERS): About MERS (2019). Citováno dne 3. srpna 2020 z https://www.cdc.gov/coronavirus/mers/faq.html
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Syndrom těžkých akutních dýchacích cest (SARS): Často kladené otázky (2005). Citováno dne 3. srpna 2020 z https://www.cdc.gov/sars/about/faq.html
 6. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS): SARS Basics Fact Sheet (2017). Citováno dne 3. srpna 2020 z https://www.cdc.gov/sars/about/fs-sars.html
 7. Lurie, N., Saville, M., Hatchett, R., & Halton, J. (2020). Vývoj vakcín Covid-19 rychlostí pandemie. New England Journal Of Medicine, 382 (21), 1969-1973. doi: 10,1056 / nejmp2005630 https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp2005630
 8. Petrosillo, N., Viceconte, G., Ergonul, O., Ippolito, G., & Petersen, E. (2020). COVID-19, SARS a MERS: jsou úzce spjaty ?. Clinical Microbiology And Infection, 26 (6), 729-734. doi: 10.1016 / j.cmi.2020.03.026, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32234451/
 9. Světová zdravotnická organizace (WHO): Středního východu respirační syndrom koronavirus (MERS-CoV). (2019). Citováno 3. srpna 2020, z https://www.who.int/emergencies/mers-cov/en/
Vidět víc