COVID-19 vs. chřipka vs. nachlazení

COVID-19 vs. chřipka vs. nachlazení

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

Co je COVID-19?

Koronavirová nemoc 2019 (COVID-19) je respirační onemocnění způsobené novým koronavirem zvaným těžký akutní respirační syndrom koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Poprvé byla hlášena koncem roku 2019 ve Wu-chanu v provincii Chu-pej v Číně a rychle se rozšířila do zbytku světa. Kliknutím sem zobrazíte nejnovější čísla pro COVID-19 ve Spojených státech ( CDC, 2020 ). Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se SARS-CoV-2 šíří viry infikovanými respiračními kapičkami, které se vytvářejí, když infikovaná osoba kašle nebo kýchá - tyto kapičky pak mohou cestovat až šest stop ( CDC, 2020 ). I když je méně pravděpodobné, je možné, že se virus může šířit dotykem povrchu, na kterém je SARS-CoV-2, a následným dotykem vašich úst, nosu nebo očí.

Koronaviry patří do rodiny virů, které způsobují různá onemocnění. Některé způsobují mírné onemocnění, jako je nachlazení, zatímco jiné způsobují závažnější stavy, jako je respirační syndrom na Středním východě (MERS) a závažný akutní respirační syndrom (SARS). COVID-19 je geneticky podobný SARS, ale není tak smrtící ( KDO, 2020 ). COVID-19 může způsobit mírné až závažné příznaky; více než 80% lidí s COVID-19 má mírné onemocnění, ale přibližně každý šestý člověk má závažnější příznaky ( KDO, 2020 ).

Známky a příznaky přípravku COVID-19 se obvykle objevují do 10 dnů od okamžiku infekce a mohou zahrnovat horečku, suchý kašel, únavu, bolesti, bolest v krku, průjem, zánět očí, bolest hlavy, ztrátu chuti, ztrátu čichu, změna barvy prstů na rukou nebo nohou, potíže s dýcháním, dušnost, bolest nebo tlak na hrudi ( KDO, 2020 ). Ve vzácných případech může být inkubační doba (období po infekci před výskytem příznaků) delší než 20 dní.

Pro COVID-19 není v současné době k dispozici žádný lék. V říjnu 2020 schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) první léčbu COVID-19: antivirotikum zvané remdesivir. V jedné studii bylo prokázáno, že remdesivir zlepšuje příznaky a zkracuje pobyt v nemocnici u pacientů hospitalizovaných pro infekce COVID-19 ( Beigel, 2020 ). Tato léčba není určena pro každého, kdo uzavře smlouvu s COVID-19. Vakcíny jsou nyní ve Spojených státech široce dostupné a jsou naším nejlepším řešením pro návrat k normálu. Očkování snižuje riziko chytání koronaviru a snižuje pravděpodobnost, že se u vás vyskytne závažný případ, pokud se nakažete virem. Obraťte se na místní lékárnu a zjistěte, jak se můžete očkovat.

Životně důležité orgány

 • COVID-19 byl poprvé hlášen ve Wu-chanu v provincii Chu-pej v Číně.
 • Chřipka postihuje každý rok přibližně 8% populace v USA a jednu miliardu lidí na celém světě.
 • Nachlazení postihuje miliony každý rok a většina dospělých trpí 2–3 nachlazeními ročně; děti mohou získat více.
 • COVID-19, chřipka a nachlazení jsou si podobné, pokud jde o běžné příznaky, prevenci a způsob šíření.
 • Tyto viry se mimo jiné liší z hlediska míry infekce, míry komplikací, rizika infekce a míry úmrtnosti.

Co je to chřipka?

Chřipka, běžně známá jako chřipka, je způsobena několika různými kmeny a typy lidských chřipkových virů. Dva hlavní typy sezónních chřipkových virů jsou chřipka A a chřipka B. Chřipková sezóna obvykle začíná v říjnu, vrcholí mezi prosincem a únorem a poté končí kolem dubna nebo května (CDC, 2020). Chřipkové viry mohou způsobit mírné až závažné příznaky, v nejzávažnějších případech může dojít k úmrtí. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že přibližně jedna miliarda lidí ročně dostane chřipku na celém světě ( KDO, n.d. ) Jen během chřipkové sezóny 2019–2020 trpí chřipkou až 56 milionů lidí, přičemž v USA na tuto chorobu zemřelo až 62 000 ( CDC, 2020 ). CDC odhaduje, že přibližně 8% populace v USA každoročně chytí chřipku.

Chřipka se šíří z člověka na člověka virovými kapkami dýchacích cest, které vznikají při kašlání nebo kýchání infikované osoby. Méně často byste mohli chřipku dostat dotykem na předmět, na kterém je virus chřipky, a potom se dotknete úst, nosu nebo očí. Podle CDC jsou lidé, kteří mají chřipku, nejvíce nakažliví během prvních 3–4 dnů poté, co se u nich objeví příznaky ( CDC, 2020 ). Je však možné, že zdravě se objevující infikovaní lidé, u nichž se dosud nevyvinuli příznaky, přenesou virus chřipky na ostatní; možná si ani neuvědomují, že jsou nemocní (CDC, 2020). Mezi příznaky chřipky patří horečka / zimnice, kašel, bolest v krku, bolesti těla, rýma / ucpaný nos a pocit únavy ( CDC, 2020 ). Příznaky chřipky obvykle začínají asi dva dny po nakažení virem ( CDC, 2020 ).

Většina lidí se z chřipky uzdraví bez jakýchkoli komplikací, ale u některých lidí se mohou vyvinout vážná onemocnění, jako je zápal plic, ušní infekce, infekce dutin, stejně jako zhoršení dalších zdravotních problémů, jako je astma nebo cukrovka. V některých případech může dojít k hospitalizaci nebo dokonce k úmrtí ( CDC, 2020 ). Mezi osoby s nejvyšším rizikem vzniku závažných komplikací chřipky patří dospělí ve věku 65 let a starší, děti mladší než pět let, lidé se zdravotními problémy, jako je astma, a těhotné ženy.

Pokud onemocníte chřipkou, mohou antivirové léky (pokud jsou užívány do dvou dnů od onemocnění) pomoci zlepšit vaše příznaky a zkrátit dobu nemoci o jeden nebo dva dny. Prevence je však stále důležitá. Nejdůležitějším způsobem, jak si zabránit chřipce, je očkování proti chřipce každý rok. I když není zárukou, že chřipku nedostanete, vakcína proti chřipce snižuje příznaky související s chřipkou a snižuje riziko závažné komplikace chřipky (CDC, 2020). Mezi další věci, které můžete udělat, abyste zabránili chřipce, patří časté mytí rukou, vyhýbání se nemocným lidem a pobyt doma, pokud se u vás objeví příznaky.

Co je to nachlazení?

Miliony lidí v USA trpí běžným nachlazením - dospělí mají každý rok asi 2–3 nachlazení a děti mohou mít ještě více ( CDC, 2019 ). Je to hlavní příčina zmeškané práce nebo školy. Více než 200 virů způsobuje nachlazení, včetně kmenů koronaviru, adenoviru, respiračního syncyciálního viru a enteroviru, ale rhinovirus je nejčastější příčinou nachlazení ( CDC, 2019 ). Stejně jako ostatní nemoci dýchacích cest se nachlazení šíří blízkým osobním kontaktem a kapkami dýchacích cest. Nejběžnějšími příznaky jsou kašel, rýma, bolest v krku, bolesti hlavy a bolesti těla. Zatímco většina lidí se zlepší během 7–10 dnů, u osob se slabým imunitním systémem nebo s plicními stavy se může vyvinout vážnější onemocnění, jako je zápal plic (CDC, 2019).

Na běžné nachlazení neexistuje žádný lék a terapie se zaměřují na zlepšení vašich příznaků. Prevence zahrnuje zdravé postupy, jako je časté mytí rukou, vyhýbání se nemocným lidem a zůstat doma, pokud se u vás objeví příznaky.

COVID-19 vs. chřipka vs. běžné nachlazení: Dáme to dohromady

Mezi COVID-19, chřipkou a běžným nachlazením existují podobnosti i rozdíly a může být obtížné je odlišit. Tato čísla shrnují, jak se tyto tři respirační viry navzájem porovnávají.

Co mají společné viry COVID-19, chřipka a nachlazení?

Jak se virus šíří Virem infikované kapičky dýchacích cest, které se vytvářejí, když infikovaná osoba kašle nebo kýchá; může jej také získat dotykem kontaminovaných povrchů
Příznaky Horečka, kašel, rýma / ucpaný nos, bolest v krku, bolesti hlavy, bolesti těla a pocit únavy
Prevence Časté mytí rukou, pobyt doma, pokud máte příznaky, a omezování kontaktu s nemocnými
Léčba Zaměřuje se hlavně na zlepšení příznaků; v závažných případech může vyžadovat hospitalizaci

Jak se liší viry COVID-19, chřipka a nachlazení?

COVID-19 Chřipka Nachlazení
Způsobit Virus SARS-CoV-2 Různé typy a kmeny viru chřipky; hlavně viry chřipky A a chřipky B. Rhinovirus je nejčastější příčinou; způsobeno také kmeny koronaviru, adenoviru a enteroviru
Počet infekcí Stále se zvyšuje Celosvětově: až 1 miliarda
USA: 32–45 milionů
Miliony lidí dostávají nachlazení, přičemž dospělí obvykle dostávají 2–3 nachlazení ročně
Načasování příznaků Příznaky se obvykle objeví do 10 dnů po expozici Příznaky mohou začít 1–4 dny po expozici Začněte postupně a obvykle vrcholte 3–4 dny po začátku nemoci
Když je nakažlivá Může být nakažlivá, než začnou příznaky Může být nakažlivá 1 den před nástupem příznaků a až 5–7 dní po onemocnění Může být nakažlivá několik dní před začátkem příznaků a dokud všechny příznaky nevymizí
Riziko infekce (v USA) Zvýšené riziko, pokud jste v nedávné době byli v úzkém kontaktu s někým, kdo má COVID-19 Děti 0–17 let: 3%
Dospělí 18–64 let: 8,8%
Dospělí nad 65 let: 3,9%
Dospělí dostávají 2–3 nachlazení ročně (v průměru) a děti mohou dostat více
Antivirová léčba Žádný Oseltamivir
Zanamivir
Peramivir
Baloxavir marboxil
Žádný
Vakcíny Dva typy schválené pro povolení nouzového použití. Dosud není k dispozici pro širokou veřejnost. Ano - je třeba ji získat každý rok Žádný
Míra komplikací Liší se v závislosti na věku a dalších rizikových faktorech Celosvětově: 3–5 milionů závažných případů
USA: 410 000–740 000 hospitalizací ročně kvůli chřipce

Riziko vážného onemocnění se zvyšuje u dospělých ve věku 65 let a starších, lidí se zdravotními problémy (astma, cukrovka nebo srdeční choroby), těhotných žen a dětí mladších 5 let
Nižší riziko než chřipka
Počet úmrtí Stále se zvyšuje Celosvětově: 290 000–650 000 ročně
USA: 24 000–62 0000 ročně
Velmi nepravděpodobně

Závěr

V letošním roce je kromě obav z nachlazení a chřipky ve hře nový hráč - COVID-19. Není vždy snadné zjistit, zda váš kašel a čichání pocházejí z nachlazení, chřipky nebo COVID-19. Nejlepší pro sebe a své blízké můžete udělat očkování. Očkování snižuje riziko vzniku koronaviru a chrání vás i lidi kolem vás. Kromě toho je důležité používat zdravé hygienické postupy, jako je časté mytí rukou, vyhýbání se nemocným lidem a zůstat doma, pokud se u vás objeví příznaky. Povzbuďte přátele a členy rodiny, aby udělali totéž. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud máte jakékoli dotazy nebo obavy týkající se vašich příznaků nebo pokud jsou vaše příznaky závažné.

skutečně fungují pumpy na penis?

Reference

 1. Beigel JH; et. al. (2020, 8. října). Remdesivir pro léčbu Covid-19 - závěrečná zpráva. New England Journal of Medicine. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32445440/

  Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - nachlazení. (18. března 2019). Citováno 3. března 2020, z https://www.cdc.gov/dotw/common-cold/
 2. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). (1. března 2020). Citováno 3. března 2020, z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html#basics
 3. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Interim Guidance: Get Your Household Ready for Coronavirus Disease 2019 (COVID-19), (1. března 2020). Citováno 3. března 2020, z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/get-your-household-ready-for-COVID-19.html
 4. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Preliminary In-Season 2019-2020 Flu Burden Estimates. (28. února 2020). Citováno 3. března 2020, z https://www.cdc.gov/flu/about/burden/preliminary-in-season-estimates.htm
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - sezónní chřipka (chřipka). (28. února 2020). Citováno 3. března 2020, z https://www.cdc.gov/flu/index.htm
 6. Světová zdravotnická organizace (WHO) - koronavirus. (2020). Citováno 3. března 2020, z https://www.who.int/health-topics/coronavirus
 7. Světová zdravotnická organizace (WHO) - Chřipka: Jsme připraveni? (n.d) Citováno 3. března 2020 z https://www.who.int/influenza/spotlight
 8. Worldometer: COVID-19 Coronavirus Outbreak (4. března 2020) Citováno dne 4. března 2020 z https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries
Vidět víc