Testování COVID-19 101: vše, co potřebujete vědět

Testování COVID-19 101: vše, co potřebujete vědět

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

OBSAH

 1. Typy testů COVID-19
 2. Co znamená citlivost a specificita v testech COVID?
 3. Co jsou testy PCR?
 4. Jak fungují testy PCR?
 5. Co jsou testy na antigen / rychlé antigeny?
 6. Jak fungují testy na antigen?
 7. Co jsou testy na protilátky?
 8. Kdy mám dostat test?
 9. Který test je pro mě vhodný?
 10. Jak dlouho trvá test?
 11. Kde a za kolik mohu získat test?
 12. Které testy lze provést doma?
 13. Co mám dělat, když testuji pozitivně?
 14. Pokud testuji negativně, mohu jít navštívit svou rodinu?

Ať už jste odborníkem na koronaviry, nebo se o tom teprve učíte, je zde ohromné ​​množství informací COVID-19 (některé přesné, jiné ne tolik).

můžete prostě přestat užívat tamsulosin

Nedělejte si starosti - prolomili jsme vědu a shromáždili jsme vše, co potřebujete vědět o testování COVID. Čtěte dále a dozvíte se více o tom, jak dobře jednotlivé testy fungují a co byste měli dělat, pokud budete mít pozitivní test.

Životně důležité orgány

 • Existují tři hlavní typy testů COVID: testy PCR, které vyhledávají genetický materiál viru, testy antigenu, které vyhledávají vnější obal viru, a testy protilátek, které sledují reakci vašeho těla na virus.
 • Vědci měří, jak přesný je test, na základě toho, jak často správně identifikuje lidi infikované virem a jak často správně identifikuje lidi, kteří nejsou.
 • Testy PCR a antigenu určují, zda máte virus v těle v době testování. Zatímco testy PCR dokážou zachytit téměř všechny případy COVID, mohou být drahé a jejich zpracování může trvat déle. Testy na antigeny nemusí zachytit tolik případů, ale jsou rychlejší, levnější a nevyžadují žádné speciální mechanismy.
 • Testy protilátek sledují reakci vašeho těla na virus a lze je použít k zjištění, zda jste virus v minulosti měli.

Jaké jsou různé testy COVID a v čem se liší?

Existují tři různé typy testů COVID, které se běžně používají ( Značka, 2020 ):

 • PCR testy: Tyto testy hledají genetický materiál viru.
 • Antigenové testy: Hledají přítomnost virových proteinů, jako je špičatý vnější obal koronaviru.
 • Testy protilátek: Tyto testy sledují reakci vašeho těla na virus a jsou známkou toho, že jste již COVID měli.

Pokud jde o rozhodování, který test je pro vás nejlepší volbou, je třeba zvážit několik věcí. Chcete vědět, zda máte virus nyní, nebo jste jej měli v minulosti? To, jaký test absolvujete, závisí také na tom, jak brzy potřebujete výsledky. Cena a dostupnost jsou také kritické faktory.

Než vysvětlíme každý test podrobněji, podívejme se na dva hlavní faktory, které vědci a zdravotníci používají k hodnocení přesnosti testů COVID: citlivost a specificita. Pokud to zní komplikovaně, nebojte se - nejsou. Mohou být trochu matoucí (i pro zdravotnické pracovníky), proto jsme to vysvětlili zde.

ZPĚT NA ZAČÁTEK

Co znamená citlivost a specificita, pokud jde o testy COVID?

Citlivost a specificita jsou termíny používané k popisu jak přesně test dělá práci, pro kterou byl navržen (Swift, 2020). Abychom pochopili, jak to funguje, uvádíme příklad.

Představte si, že máme dva lidi. Jedna osoba, budeme mu říkat Dan, má COVID. Ten druhý, budeme mu říkat Stan, ne.

Dan má COVID, provede test a test je pozitivní (potvrzuje, že Dan má COVID). Říkáme tomu skutečný pozitivní, protože je pravda, že je pozitivní na virus. Ale co se stane, když omylem ten test řekne, že Dan nemá COVID, i když ano? Říkáme tomu falešně negativní, protože je falešné, že je negativní.

Stále s námi? Dobře.

Toto je Stan, který nemá COVID. Provede test a vrátí se negativní, což potvrdí, že ho nemá. Říkáme tomu skutečný zápor, protože je pravda, že je záporný. Pokud test nesprávně říká, že Stan má COVID, bylo by to falešně pozitivní, protože (hádáte to) je falešné říkat, že je pozitivní.

Stručně řečeno, citlivost testu je tak dobrá, jak dobrá je při hledání lidí, kteří mají COVID (míra skutečných pozitiv). Pokud je test například 98% citlivý, znamená to, že ze 100 lidí, kteří mají COVID, je test pozitivní v 98 případech. V zásadě má vysokou míru skutečných pozitiv a nízkou míru falešných negativů.

Zatímco citlivost se zaměřuje na lidi, kteří mají COVID, specifičnost se zaměřuje na ty, kteří ji nemají. Test, který je 98% specifický, znamená, že ze 100 lidí, kteří nemají COVID, správně identifikuje 98, kteří COVID neobsahují. Říká se však také, že dva lidé jsou pro COVID pozitivní, i když je ve skutečnosti nemají - vysoká míra skutečných negativů a nízká míra falešných poplachů.

Jak to tedy funguje ve skutečném světě? Zkusme náš malý experiment znovu. Představte si, že tentokrát máte 200 lidí. Sto z nich má COVID a 100 ne. Pokud je váš test 100% citlivý a 100% konkrétní, výsledky ukážou přesně to - 100 lidí má COVID a 100 nikoli.

Pokud jde o vývoj testů, chceme takové, které identifikují všechny lidi, kteří mají COVID, jako pozitivní: vysoká citlivost. Chceme také zajistit, aby test náhodně neřekl, že osoba má COVID, když tak neučiní.

Dobrým příkladem je bezpečnostní kontrolní stanoviště letiště. Jejich test je detektor kovů, který detekuje všechny zbraně, které obsahují kov. To znamená, že test má vysokou citlivost na kovové zbraně. Detektory však také pípnou, když narazí na opasek, hodinky, hliníkovou láhev s vodou a cokoli jiného vyrobeného z kovu (takže mají spoustu falešných poplachů). Je to proto, že tyto detektory mají nízkou specificitu nebo nejsou specifické pro zbraně.

V případě letištní bezpečnosti to může být jen časově náročná nepříjemnost. Ale pokud jde o lékařské testy, často musíme být opatrnější. Zde je důvod.

Je jasné, proč je test s vysokou citlivostí důležitý: chceme zachytit každý případ COVID, abychom zabránili dalšímu šíření viru. Koho ale zajímá, jestli test není konkrétní? Jaký je rozdíl, pokud je u několika zdravých lidí COVID špatně diagnostikován?

Pozitivní test COVID může významně narušit život člověka. Možná budou muset zmeškat práci nebo vytáhnout své děti ze školy. Identifikace všech lidí, s nimiž jste byli v kontaktu, může být stresující a komplikované, abyste je také varovali.

Proto se vědci snaží o nejvyšší možnou míru citlivosti a specificity. Existují však kompromisy. Podívejme se podrobněji na každý test, na jeho provedení a na to, jak se všechny porovnávají.

ZPĚT NA ZAČÁTEK

díky kloboukům ztrácíš vlasy

Co je to test PCR?

PCR jsou laboratorní testy používané k identifikaci genetického materiálu. Testy PCR používají speciální částice, které se rozsvítí, když jsou vystaveny genetickému materiálu viru, který se nachází uvnitř vnější kapsle viru a je také známý jako virová RNA.

Jednou z nejúžasnějších věcí na PCR testech je to, že množí vzorek. To znamená, že i když je ve vašem vzorku nepatrný kousek genetického materiálu viru, test jej najde a vydrží supersenzitivní (Yohe, n.d.).

Vzhledem k tomu, jak křehký genetický materiál je, je pozitivní test PCR docela dobrým indikátorem toho, že osoba má v současné době virus ve svém systému. Ale to, že máte ve svém těle genetický materiál viru, neznamená vždy, že jste nakažliví. A i když to může být dobrá věc, může to být také problém. Vědci odhadují, že lidé s COVID mohou infikovat další lidi až tři dny než se objeví jakékoli příznaky. Lidé infikovaní virem také pravděpodobně infikují ostatní v době, kdy se objeví jejich první příznaky (He, 2020).

I když už nejste infekční, test PCR může zůstat pozitivní, pokud 90 dnů . Je to dobrý způsob, jak zajistit, že zachytíte téměř každý případ, ale ne skvělý způsob, jak zjistit, zda vám stále hrozí nakažení ostatních. Proto, pokud jste již měli pozitivní test, nemůžete pomocí testu PCR rozhodnout, kdy ukončit karanténu (CDC, 2020).

ZPĚT NA ZAČÁTEK

Jak funguje test PCR?

Představte si genetický materiál jako dlouhý řetězec těch dopisních korálků, z nichž jste vyráběli náhrdelníky na letním táboře. Každá sekvence kuliček je jedinečná pro konkrétní zvíře, rostlinu nebo virus. Testy PCR fungují tak, že se vytvářejí malé kopie genetického materiálu. To znamená, že i kdyby byl ve vašem vzorku přítomen jen nepatrný kousek viru, vědci ho stále najdou.

Jakmile se vytvoří spousta kopií, použijí se malé částice, které se rozsvítí při kontaktu s genetickým materiálem viru. Ale co když vzorek neobsahuje virovou sekvenci? V takovém případě se nic nerozsvítí a test je považován za negativní.

Chcete-li provést test PCR, nasaďte si do nosu výtěr z nosu, abyste získali vzorek. Případně můžete sliny plivat do zkumavky. A zatímco váš vzorek lze odebrat kdekoli (doma, v laboratoři nebo v lékárně), musí být vzorek zpracován speciálním strojem v laboratoři. To může trvat hodiny nebo dokonce dny, než získáte výsledky, v závislosti na zařízení.

Naštěstí si můžete být jisti, že váš test je přesný, protože testování PCR je vysoce citlivé. Jako každý test však existuje prostor pro chyby uživatelů. Zatímco testy jsou v laboratoři asi 100% citlivé, ve skutečném životě to může být více než 80%. To znamená, že na každých 100 lidí s COVIDem tento test identifikuje asi 80 z nich (Yohe, n.d.).

Jelikož je možné při použití tohoto testu vynechat osobu, která má COVID, většina poskytovatelů zdravotní péče bude při interpretaci negativního výsledku PCR hledat jiné stopy, jako jsou příznaky a potenciální expozice. Žádný test není vždy stoprocentně přesný, ale testy PCR jsou v současné době doporučeno test na diagnostiku COVID ( Značka, 2020 ).

ZPĚT NA ZAČÁTEK

Co jsou testy na antigen?

Antigenové testy hledají takzvanou kapsidu nebo vnější obal viru. Každý virus má jedinečné vlastnosti. V případě koronaviru můžete na jeho vnějším plášti rozpoznat charakteristické proteiny špice. Tyto hroty tvoří a druh koruny kolem viru, což mu dalo jméno (corona znamená v latině koruna).

Antigenové testy hledají tyto špičkové proteiny - něco jako kontrola ID u vchodu do klubu - aby se zjistilo, zda je virus ve vašem těle (Chorba, 2020). Nejlepší na těchto testech je, že je lze provést rychle a v některých případech je lze provést i v pohodlí svůj vlastní domov . Na rozdíl od testů PCR nepotřebují testy antigenu k vyhodnocení velký drahý stroj (FDA, 2020).

Ve skutečnosti jsou některé z těchto testů k dispozici jako domácí soupravy, které od začátku do konce trvají pouhých 15 minut. Pokud se to zdá být příliš dobré, než aby to byla pravda, je tu háček. Zkoušky je třeba provádět správně a pokud je provedete doma, znamená to, že pravděpodobně není zkušený lékař, který by se ujistil, že to děláte správně. Pokud vzorek není správně odebrán, může být váš test negativní, přestože máte virus (Yohe, n.d.).

Dalším problémem je, že testování na antigeny není tak citlivé jako jiné testy, které hledají genetický materiál, takže by jim mohly uniknout některé případy COVID. Ale vědci poukazují že testy na antigeny jsou citlivější, když je člověk stále infekční, takže snadnost a rychlost, s jakou lze tyto testy provádět, znamená, že mohou potlačit ohniska lépe než citlivější testy, jako jsou PCR (Mina, 2020).

ZPĚT NA ZAČÁTEK

je testosteron lék zvyšující výkonnost

Co je to test antigenu laterálního toku a jak funguje?

Test antigenu laterálního toku je jen fantazijní termín pro a jednoduchý a snadno použitelný test který detekuje přítomnost určité molekuly ve vzorku. Skvělým příkladem tohoto typu testu je těhotenský test. Když je člověk těhotný, jeho tělo obsahuje vyšší hladiny hormonu HCG, který je přítomen v moči. Těhotenské testy zahrnují močení na špejli a pokud je přítomen HCG, objeví se na testu čára, která naznačuje, že jsou těhotné (Koczula, 2020).

Stejný princip platí pro test COVID, kromě zde, který hledáme protein z vnějšího obalu viru a vzorky se shromažďují spíše z úst nebo nosu než z moči (Chen, 2005).

Test funguje prostřednictvím tzv sendvičová metoda . Vědci vyvinuli malý testovací proužek, který obsahuje magnetické částice, které se lepí pouze na proteiny COVID. Pokud jsou tyto proteiny přítomny, může se vázat také jiná indikátorová látka. Pokud se naváže, testovací proužek na něm odhalí barevnou čáru. Pokud ve vzorku není COVID, indikátor se nemůže přilepit a nezanechává na proužku žádnou barvu (Chen, 2005).

ZPĚT NA ZAČÁTEK

Co jsou testy na protilátky?

Testy na protilátky (nezaměňujte s testy na antigeny) hledejte své reakce těla k viru. I když to není místo, odkud název pochází, je to šikovný způsob, jak si vzpomenout, co to znamená. Pokaždé, když jsme vystaveni napadajícímu patogenu, jako je virus nebo bakterie, náš imunitní systém vytváří protilátky, které nám pomáhají v boji proti němu.

Jinými slovy, testy na protilátky mohou zjistit, zda byl váš imunitní systém vystaven viru. Poskytovatelé zdravotní péče mohou doporučit provést tento test, pokud si myslíte, že jste v minulosti měli COVID, ale nikdy jste nebyli testováni. I když to může znamenat, že je nepravděpodobné, že COVID znovu chytíte, vědci si nejsou jisti, jak dlouho tato ochrana vydrží. U některých virů (jako je virus, který způsobuje plané neštovice) může být ochrana pro mnoho lidí celoživotní. U jiných virů (jako je chřipka) vás mohou protilátky chránit pouze rok.

Pokud jde o test na protilátky COVID, odběr vzorků (obvykle odběr krve) lze provést v lékárně, testovacím centru, nemocnici a v některých případech i doma. Sérologické testy se obvykle hodnotí v laboratoři, ale v budoucnu mohou být k dispozici domácí testy.

ZPĚT NA ZAČÁTEK

Kdy mám dostat test?

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) , měli byste se nechat otestovat, pokud jste byli vystaveni osobě, která měla pozitivní test na koronavirus, nebo pokud máte příznaky COVID-19.

V ideálním světě, kde jsou testy COVID snadno dostupné, levné nebo dokonce zdarma, je vždy lepší testování. Bohužel ještě nejsme úplně tam, takže CDC tvrdě pracovalo na stanovení jasných pokynů, které vám pomohou rozhodnout, zda se nechat otestovat. Pokud spadáte do některé z níže uvedených kategorií, CDC doporučuje podstoupit testování (CDC, 2020):

 • Pokud máte příznaky přípravku COVID
 • Pokud jste byli v úzkém kontaktu (tj. Jste strávili nejméně 15 minut do šesti stop od) osoby, která měla pozitivní test na COVID
 • Pokud jste se nacházeli v situaci, kdy nebylo možné se společensky distancovat, například cestovat po letišti nebo se zúčastnit velkého shromáždění
 • Pokud vás požádal poskytovatel zdravotní péče nebo místní zdravotní oddělení o testování

Zatímco čekáte na výsledky testů, je důležité provést karanténu - pokud je to možné, také od členů vaší domácnosti.

ZPĚT NA ZAČÁTEK

Který test je pro mě vhodný?

Výběr testu závisí na vašich okolnostech a v některých případech se nemusí vybrat.

Pokud jde o zjištění, zda máte infekci COVID právě teď, máte na výběr PCR a testování antigenu. Pokud můžete získat přístup k testu prostřednictvím svého pracoviště, pojištění, poskytovatele zdravotní péče nebo místní zdravotní oddělení , pravděpodobně si vyberou na základě ceny a dostupnosti (CDC, 2020).

U mnoha lidí, zejména u těch, kteří měli příznaky COVID na počátku pandemie, může test na protilátky potvrdit, zda měli COVID. Jak již bylo řečeno, protilátky se nemusí nutně držet navždy. Vyskytly se případy lidí, kteří měli protilátky COVID v minulosti, ale již je neměli, když se o několik měsíců později znovu podrobili testování.

ZPĚT NA ZAČÁTEK

Jak dlouho trvá test?

Sběr skutečného vzorku je obvykle velmi rychlý. V závislosti na typu testu můžete mít nos (nebo méně často ústa) tamponovaný vatovým tamponem. I když mohou být výtěry z nosu trochu nepohodlné, je zásadní, aby bylo zajištěno optimální přesnosti, a to správně. V ostatních případech můžete být požádáni, abyste vyplivli do malé zkumavky.

Jak dlouho trvá získání výsledků testu COVID, záleží na několika faktorech. Rychlé testování antigenu trvá přibližně 15 minut od odběru vzorku po výsledky, ale mohou se objevit výsledky, které zpozdí výsledky. Například testy mohou být shromažďovány na jednom místě a poté zpracovávány na jiném místě. Nedávno americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) udělil povolení nouzového použití pro některé domácí testy COVID, z nichž některé zasílají výsledky přímo na váš smartphone za pouhých 15 minut (FDA, 2020).

Jak jsme již zmínili dříve, zkušební vzorky PCR musí být zpracovány pomocí speciálního stroje. Tyto přístroje PCR jsou obvykle k dispozici v laboratořích a nemocnicích, nikoli na klinikách nebo v lékárnách. Některé lékárny a testovací centra nabízejí výsledky do 24 hodin, ale lidé hlásili čekání devět dní nebo déle, než získáte výsledky (NPR, 2020).

ZPĚT NA ZAČÁTEK

jak dlouho ti roste péro

Kde mohu získat test COVID a kolik to bude stát?

Náklady na testy COVID se liší od poskytovatele k poskytovateli a od místa k místu. The Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb má nástroj, který můžete použít k identifikaci možností testování ve vašem státě (HHS, 2020).

Federální zákon stanovený na začátku pandemie vyčlenil zdroje pro udělení přístupu k testování lidem bez pojištění. Vyžadovalo, aby testování COVID a související léčba byla kryta pro osoby se soukromým pojištěním, Medicare nebo Medicaid. To znamená, že neexistovalo žádné pravidlo zaručující bezplatné testování. Na základě Petersonova centra pro zdravotnictví a Kaiser Family Foundation Health System Tracker, který hodnotí průměrné náklady různých testů COVID se ceny testů pro testy PCR pohybovaly v rozmezí 20–850 $.

Pokud si myslíte, že potřebujete test COVID, nejlépe se obraťte na poskytovatele zdravotní péče. Mohou vám poradit, zda byste měli přijít na testování, a jaké jsou vaše nejlepší možnosti pro získání testu.

Můžete také zkontrolovat web místního zdravotního oddělení a získat informace o možnostech testování a webech. Pokud pociťujete příznaky podobné nachlazení a máte podezření, že byste mohl (a) mít COVID, je nejlepší začít izolací od ostatních. Možná vám bude doporučeno, abyste nepřišli na testování a jednoduše se doma umístili do karantény, abyste nikoho mimo dům nevystavili.

ZPĚT NA ZAČÁTEK

Které testy lze provést doma?

S pokračující pandemií je stále více možností testování, včetně rychlých testů na antigeny, které lze provádět doma. FDA zatím povolila řadu testů, které lze sbírat doma. Některé vyžadují předpis, zatímco jiné ne, a některé lze vyhodnotit pomocí smartphonu, zatímco jiné je třeba odeslat do laboratoře, aby mohly být zpracovány.

Jeden test s názvem Ellume lze provést zcela doma, aniž byste museli předložit vzorek k testování. V prosinci 2020 se FDA udělil povolení pro nouzové použití pro test Ellume pro volně prodejné použití, což znamená, že k jeho získání nepotřebujete předpis (FDA, 2020).

Podobně jako Ellume je sada Lucira COVID-19 All-In-Onetest a test BinaxNOW COVID-19 AgCard. Oba lze provést úplně doma, ale na rozdíl od testovací soupravy Ellume vyžadují testy Lucira a Binax předpis.

Testovací sada Lucira je jedinečná v tom, že využívá technologii zvanou RT-LAMP, která podobně jako test PCR hledá spíše genetický materiál než vnější obal viru. Je velmi citlivý, a proto je vhodný k chytání téměř každého s COVID. Ale na rozdíl od PCR nevyžaduje k získání výsledků velký složitý stroj a spoustu teplotních změn. Díky tomu je skvělá volba pro domácí testování (Esbin, 2020). I když to ještě není široce dostupné, Lucira odhaduje, že to bude stát asi 50 $ za sadu.

Dalším testem, který obdržel zelené světlo od FDA, je Pixel Kit od LabCorp. Tento nevyžaduje lékařský předpis, ale také jej nelze provést úplně doma. Je třeba odeslat vzorky zpět do LabCorp, aby mohly být zpracovány, a tato prodleva může být pro lidi, kteří potřebují rychlé výsledky, problematická.

ZPĚT NA ZAČÁTEK

Co mám dělat, když testuji pozitivně?

Pokud máte pozitivní test na přítomnost koronaviru, CDC to doporučuje izolujete doma, mimo ně také od lidí, kteří tam žijí. Své v pořádku přestat izolovat jakmile budou splněny následující podmínky (CDC, 2020):

 • Od pozitivního testu uplynulo nejméně 10 dní a neměli jste žádné příznaky
 • Od prvního objevení příznaků uplynulo nejméně 10 dní
 • Byli jste bez horečky po dobu nejméně 24 hodin bez použití léků na snížení horečky a jakékoli další příznaky COVID se zlepšují

Je důležité vědět, že ztráta chuti a čichu může přetrvávat týdny nebo dokonce měsíce po zotavení a není známkou toho, že je infekční.

je sprintec pilulkou obsahující pouze progestin

ZPĚT NA ZAČÁTEK

Jak dlouho jsem byl infekční, než jsem měl příznaky?

Vědci zjistili, že lidé mohou šířit koronavirus ještě předtím, než jim bude vůbec špatně. V průměru zjistili, že je pravděpodobné, že virus rozšíříte již co nejdříve 2–3 dny než se objeví vaše první příznaky (He, 2020).

U některých lidí se nikdy neobjeví příznaky. Pokud jste testovali pozitivně nebo jste byli vystaveni někomu, kdo měl pozitivní test na COVID, karanténa doma po dobu 14 dnů před opuštěním izolace (CDC, 2020).

Testoval jsem pozitivně. Komu bych to měl říct?

Protože virus můžete šířit dříve, než vám bude nevolno, zkuste vysledovat své kroky a identifikujte všechny lidi, s nimiž jste během dny před vašimi prvními příznaky (He, 2020). To může zahrnovat vaše pracoviště, přátele nebo rodinu, které jste navštívili, kohokoli, kdo přišel k vám domů, a další. Měli byste také předpokládat, že byli nakaženi i ostatní členové vaší domácnosti. To znamená upozorňovat své kontakty, pracoviště nebo školy.

Pokud žijete s ostatními (zejména pokud sdílíte koupelnu nebo trávíte čas společně bez masek), je možné, že jsou již nakaženi. Přesto je důležité izolovat se od nich, pokud je to možné, aby se zajistilo, že nebudou nakaženi, pokud se tak již nestalo.

Není pochyb o tom, že může být stresující informovat lidi o pozitivním testu. Možná vás znepokojuje, že vás lidé budou soudit nebo se na vás budou hněvat. Ale mějte na paměti, že i lidé, kteří dodržovali nejpřísnější protokoly k prevenci COVID, byli infikováni. A samozřejmě, jedním z těch blízkých kontaktů, které musíte upozornit, může být osoba, která vás nakazila.

Většina případů COVID je mírná a nevyžaduje lékařskou péči, ale je důležité zůstat doma 14 dní po prvním pozitivním výsledku testu můžete dále omezit šíření viru (CDC, 2020).

Kdy mám vyhledat lékařskou pomoc?

Nejběžnější příznaky přípravku COVID - kašel, únava, bolesti svalů, horečka a zimnice - lze pravděpodobně zvládnout z pohodlí svého domova. Pokud se cítíte špatně, ale ne příliš špatně, zůstaňte doma a vyvarujte se kontaktu s ostatními.

Pokud se však začnete rozvíjet nouzové varovné signály pro COVID, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Mezi tyto nouzové varovné signály patří:

 • Zvýšené potíže s dýcháním
 • Bolest na hrudi nebo tlak
 • Nový zmatek
 • Nemůže se probudit nebo zůstat vzhůru
 • Namodralé rty nebo obličej

Pokud se nemůžete rychle dostat k poskytovateli zdravotní péče, zavolejte na číslo 911 nebo zavolejte na místní pohotovostní zařízení, abyste je informovali o těchto příznacích a že máte obavy z COVID (CDC, 2020).

ZPĚT NA ZAČÁTEK

Pokud testuji negativně, mohu navštívit svou rodinu?

Bohužel, testy COVID jsou jen momentálním snímkem vašeho stavu. To znamená, že i když byly na začátku 100% přesné, negativní test pouze znamená, že jste COVID neměli v přesný okamžik, kdy byl shromážděn. Dokonce i několik minut po absolvování testu může každá cesta do obchodu s potravinami, kadeřnictví nebo hřiště způsobit infekci.

Jak již bylo řečeno, testování na COVID je vynikající způsob, jak snížit přenos viru. Ale dokud nebude pandemie zcela pod kontrolou a nebudeme mít mnohem větší testovací kapacitu, je dobré pokračovat v náročném úkolu sociálního distancování se a nenavštěvování lidí mimo vaši domácnost.

ZPĚT NA ZAČÁTEK

Reference

 1. Aziz, M. (2020, 10. července). Fyziologie, protilátky. StatPearls. Citováno 11. ledna 2021 z https://www.statpearls.com/ArticleLibrary/viewarticle/17680
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Testování na COVID-19. (2020, 7. prosince). Citováno 9. ledna 2021 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/testing.html
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Doba trvání izolace a preventivní opatření pro dospělé s COVID-19. (2020, 19. října). Citováno 9. ledna 2021 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/duration-isolation.html#:~:text=Thus%2C%20for%20persons%20recovered%20from,of%20viral%20RNA%20than%20reinfection
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). COVID-19: Kdy do karantény. (2020, 1. prosince). Citováno 11. ledna 2021 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/if-you-are-sick/quarantine.html
 5. Chen S, Lu D, Zhang M, Che J, Yin Z, Zhang S, Zhang W, Bo X, Ding Y, Wang S. Double-antigen sendvičová ELISA pro detekci protilátek proti SARS asociovanému koronaviru v lidském séru. Eur J Clin Microbiol Infect Dis. Srpen 2005; 24 (8): 549-53. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16133409/
 6. Chorba, T. (2020). Koncept koruny a její potenciální role při pádu koronaviru. Vznikající infekční nemoci, 26 (9), 2302-2305. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32997903/
 7. Esbin, M. N., Whitney, O. N., Chong, S., Maurer, A., Darzacq, X., & Tjian, R. (2020). Překonání překážky rozsáhlého testování: rychlý přehled přístupů k testování nukleových kyselin pro detekci COVID-19. RNA (New York, NY), 26 (7), 771–783. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7297120/
 8. He, X., Lau, E.H.Y., Wu, P. a kol. (2020) Oprava autora: Časová dynamika virového vylučování a přenositelnost COVID-19. Nat Med 26, 1491–1493. Citováno z: https://www.nature.com/articles/s41591-020-1016-z
 9. Koczula, K. M. a Gallotta, A. (2016). Zkoušky bočního toku. Eseje z biochemie, 60 (1), 111–120. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4986465/
 10. La Marca, A., Capuzzo, M., Paglia, T., Roli, L., Trenti, T., & Nelson, S. M. (2020). Testování na SARS-CoV-2 (COVID-19): systematický přehled a klinický průvodce molekulárními a sérologickými diagnostickými testy in vitro. Reprodukční biomedicína online, 41 (3), 483–499. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7293848/
 11. Mina, M. J., Parker, R. a Larremore, D. B. (2020). Přehodnocení citlivosti testu Covid-19 - strategie pro zadržení. The New England journal of medicine, 383 (22), e120. Citováno z https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMp2025631
 12. NPR: Feldman, N. (2020, 16. června). Úředníci Philly chtějí, abyste se nechali otestovat na COVID-19. Lidé se snaží říct, že to není snadné. Citováno 11. ledna 2021 z https://whyy.org/articles/philly-officials-want-you-to-get-tested-for-covid-those-who-have-tried-say-its-not-that-easy/
 13. Swift A., Heale R., Twycross A. (2020). Co jsou to citlivost a specifičnost? Evidence-Based Nursing, 23: 2-4. Citováno z https://ebn.bmj.com/content/23/1/2
 14. Federální úřad pro kontrolu léčiv (FDA). (2020, 15. prosince). Aktualizace koronaviru (COVID-19): FDA autorizuje test antigenu jako první volně prodejný plně domácí diagnostický test na COVID-19. Citováno 11. ledna 2021 z https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-antigen-test-first-over-counter-fully-home-diagnostic
 15. Yohe, S., MD. (n.d.). Jak dobré jsou diagnostické testy COVID-19 (SARS-CoV-2)? CAP: College of American Pathologists. Citováno 9. ledna 2021 z https://www.cap.org/member-resources/articles/how-good-are-covid-19-sars-cov-2-diagnostic-pcr-tests#:~:text=The%20analytic%20performance%20of % 20PCR, specificita% 20 je% 20 blízko% 20 100% 25% 20 také
Vidět víc

banneradss-2