Může být půst klíčem k dlouhému a zdravému životu?

Může být půst klíčem k dlouhému a zdravému životu?

Zřeknutí se odpovědnosti

Názory zde vyjádřené jsou názory odborníka a stejně jako ve zbytku obsahu Průvodce zdravím nenahrazují odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku ani léčbu. Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.

A. Přerušovaný půst je zastřešující termín, který odkazuje na několik různých stravovacích návyků, které nějakým způsobem omezují stravování. Napříč různými typy vypadá období půstu jinak. V některých stylech půstu se vyhýbáte veškerému jídlu na jeden den, v jiných se zmenšuje doba, po kterou můžete jíst jídlo, do malého okénka a některé plány vám dávají jídlo každý den - jen malé množství několik dní a pravidelně další nebo dny bez půstu.Půst byl ve skutečnosti už dlouho a pravděpodobně pochází z náboženství. Několik náboženství se nějakým způsobem postilo, ale teprve asi před dvěma lety se půst opravdu rozběhl a stal se populárnějším. Od té doby jsem na blogech viděl spoustu rozhovorů o všech údajných výhodách půstu pro zdraví, od pomoci při hubnutí až po delší život. Ale i když se provádí výzkum půstu, je třeba si uvědomit, že je většinou předběžný. Mnoho studií se provádí na zvířatech. Lidské studie jsou malé, většinou 20–30 lidí, a spoléhají na údaje od účastníků, které hlásili sami - o nichž je známo, že jsou alespoň mírně nepřesné.

reklama

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDAPlenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

Zjistit více

Otázka: Může půst skutečně pomoci prodloužit životnost?

A. Zatímco některé studie ukazují, že půst může potenciálně prodloužit životnost, všechny tyto studie se provádějí na zvířatech. Existuje několik studií provedených na myších, které ukazují, že myši nalačno žijí déle než ty, které jedí normálně. Nedávno byla také provedena studie u opic, která zjistila to samé: Opice, které se postily, žily déle než ty, které ne. Ale to jsou zvířecí modely. Nemůžeme říci, zda tyto nálezy platí u lidí.

Lidé také rádi mluví o myšlence, že tělo přechází ze spalování cukrů a glukózy na energetickou závislost na ketonech. Ale víme o tom velmi málo. S touto myšlenkou souvisí i to, že půst podporuje autofagii, což doslova znamená vlastní stravování. Teorie spočívá v tom, že tělo se může konečně podívat dovnitř a pracovat na systémech, které potřebují uzdravení, protože nevynakládá energii na zpracování jídla. Ale nemáme způsob, jak to u lidí měřit. Proběhla pouze jedna studie o autofagii a půstu, která byla provedena u červů. Možná v příštích několika letech budeme mít způsob, jak to u lidí měřit. Vědci na tom pracují. Ale zatím to nemůžeme měřit a nemáme způsob, jak ověřit, že se to děje u lidí. Za zmínku stojí také to, že neexistují přesvědčivé důkazy o tom, že kalorické omezení jakéhokoli druhu vede k delší životnosti lidí.Myslím, že byste mohli říci, že půst prodlužuje životnost, protože může snížit riziko nemocí. Ale toto je další oblast, kde mnoho studií, které byly provedeny, používala zvířata, takže není jasné, zda se to samé stane iu lidí. Může to lidem pomoci zhubnout - a my to víme ze studií na lidech - což může snížit rizikové faktory pro některá chronická onemocnění, jako jsou srdeční choroby. Může také snížit hladinu cukru v krvi, a tak pomoci lidem s diabetem 2. typu zvládnout jejich stav.

Otázka: Úvahy o přerušovaném půstu

Odpověď: Navzdory tomu, co říká mnoho blogů, o půstu stále ještě víme mnoho, co nevíme. Velká část výzkumu je předběžná. Studie jsou malé a zabývají se kdekoli mezi 20 a 30 lidmi. Právě jsme dokončili studii, která zahrnovala 100 lidí, ale věřím, že se jedná o dosud největší lidskou studii. Mnoho dalších studií, například studií o tom, jak půst může prodloužit životnost, se provádí na zvířatech. V tomto okamžiku tedy nemůžeme říci, že by se výsledky staly u lidí.

Ne všechny klinické studie jsou reprezentativní i pro běžnou populaci. Existuje velký zájem o to, co půst může udělat pro určité populace, jako jsou lidé s diabetem 2. typu. Nelze tedy říci, že výsledky jakékoli studie, která se konkrétně zaměřuje na tyto skupiny, platí pro každého, kdo tento styl stravování vyzkouší. Totéž platí pro studie, které měly pouze obézní účastníky. Nemůžeme s jistotou vědět, že nalezené příznivé účinky platí pro všechny tělesné hmotnosti, velikosti a složení těla.

Existují lidé, kteří by prostě neměli uvažovat o půstu. Nemůžeme říci, že je to bezpečné pro těhotné ženy, děti nebo seniory. Tento styl stravování může být příčinou také u lidí, kteří mají v minulosti záchvaty záchvatu záchvatu břicha nebo poruchy příjmu potravy - zejména poruchy příjmu potravy - protože jde o formu dietního omezení. I když někdo prošel zotavením z poruchy příjmu potravy a cítí se pohodlně omezovat jídlo po určité hodiny, hladovění nemusí mít pro něj zamýšlené výsledky. Lidé s anamnézou záchvatovitého chování nemají tendenci při půstu zhubnout, protože nadměrně kompenzují omezení půstních dnů ve svátek zvýšením příjmu kalorií, takže k žádnému skutečnému omezení kalorií nedochází.

I když je to pro některé lidi přínosné, lze hubnutí popsat jako vedlejší účinek půstních diet. To může být pro lidi, kteří užívají určité léky, nebezpečné, protože k výpočtu správné dávky se používá hmotnost. Z tohoto důvodu by lidé, kteří užívají léky na předpis, měli diskutovat o možnosti dodržování přerušované stravy nalačno se svým poskytovatelem zdravotní péče. Lékařské povolání může zvážit, zda je pro daného jedince bezpečné. I když je to bezpečné, měl by být půst sledován zdravotnickým pracovníkem, pokud je k dispozici léčba, aby se zabránilo nežádoucím účinkům.