Koronární onemocnění srdce - příčiny, léčba a prevence

Koronární onemocnění srdce - příčiny, léčba a prevence

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Ischemická choroba srdeční (nebo ischemická choroba srdeční) je stav, při kterém je průtok kyslíku a krve do vašeho srdce omezen nebo snížen, protože tvorba plaku zužuje tepny, které ho krmí. Ischemická choroba srdeční je hlavní příčina úmrtí ve Spojených státech, podle Národního institutu pro srdce, plíce a krev (NIH, n.d.).Životně důležité orgány

 • Ischemická choroba srdeční je hlavní příčinou úmrtí ve Spojených státech.
 • Ischemická choroba srdeční je způsobena tvorbou plaků (ateroskleróza) podél stěn koronárních tepen.
 • Mezi běžné příznaky patří bolest nebo tlak na hrudi, dušnost, pocení, únava, závratě a úzkost.
 • Komplikace ischemické choroby srdeční zahrnují srdeční infarkt, mrtvici, srdeční selhání a arytmie.
 • Léčba zahrnuje kombinaci změn životního stylu, léků a v případě potřeby chirurgických zákroků.

Co způsobuje srdeční onemocnění?

Ischemická choroba srdeční (CHD) je způsobena hromaděním plaku podél stěn koronárních tepen, cév, které dodávají do srdce krev bohatou na kyslík. Plak je tuková vrstva vyrobená z cholesterolu a jiných buněčných odpadních produktů; s tím, jak se plaketa zesiluje, se zužuje centrální kanál (lumen) cév (kudy proudí krev). Úzký lumen vede k tomu, že se do srdečních buněk dostává méně krve (a kyslíku); toto se nazývá ateroskleróza. Ateroskleróza může začít již v dětství a s přibývajícím věkem může postupovat až k onemocnění koronárních tepen. I když přesné příčiny aterosklerózy nejsou známy, jedna teorie spočívá v tom, že když dojde k poškození vnitřní výstelky krevních cév (endotel), jsou plaky přitahovány k hromadění v místě poranění. Zranění endotelu cévy mohou být způsobena cukrovkou, vysokým cholesterolem, vysokým krevním tlakem a kouřením; zejména kouření zvyšuje pravděpodobnost rychlého vytváření a růstu plaků. Pokud plak praskne, přitáhne srážecí faktory, jako jsou destičky, ve snaze opravit prasknutí; tyto destičky se shlukují a vytvářejí sraženinu, která pak může blokovat celou tepnu vedoucí k infarktu.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Známky a příznaky ischemické choroby srdeční

Jak se koronární tepny zužují, může se do srdce dostat méně krve bohaté na kyslík. V počátečních fázích je tvorba plaku minimální a většina lidí nemá žádné příznaky. Jak se však hromadí a jak se do srdce dostává méně krve, mohou se u vás objevit příznaky, včetně:

 • Angina (bolest na hrudi): Může se cítit jako tlak (jako velká váha na hrudi), mačkání, pálení nebo svírání; může nastat v klidu, při fyzické aktivitě nebo při emočním stresu. Typické nepohodlí začíná na hrudi a vyzařuje do paží, krku, čelisti, ramene nebo zad. Někteří lidé uvádějí, že jejich bolesti na hrudi jsou pocitem zažívacích potíží.
 • Dušnost, zejména při cvičení
 • Studený pot
 • Závrať
 • Únava
 • Úzkost

Ženy však mohou mít jiné projevy koronárních onemocnění srdce. Muži často hlásí klasickou bolest na hrudi s námahou, která se zastaví, když odpočívají. Někdy to mohou zažít i ženy, ale je pravděpodobnější, že nebudou mít příznaky koronární arterie než muži. Pokud mají příznaky, ženy častěji hlásí napjatost nebo tlak na hrudi, nevolnost, bolesti břicha, zvracení, únavu a závratě.Pokud se koronární onemocnění srdce neléčí, může to vést k dalším zdravotním stavům, včetně:

 • Stabilní angina pectoris: Jedná se o bolest na hrudi nebo svírání, ke kterým dochází, když se snažíte, aby vaše srdce pracovalo tvrději, jako je lezení po schodech nebo několik minut chůze, a trvá přibližně pět minut; vyřeší se, když odpočíváte nebo užíváte léky na anginu pectoris. Stabilní angina pectoris je relativně předvídatelná a obvykle se pokaždé cítí stejně.
 • Nestabilní angina pectoris: Jde o nebezpečnější formu anginy pectoris a představuje lékařskou pohotovost, protože může být známkou hrozícího infarktu. Nestabilní angina pectoris se může objevit v klidu, může být závažnější a trvat déle než vaše předchozí epizody a nemusí se zlepšovat při odpočinku nebo při užívání léků. Pokud se vám to stane, musíte okamžitě zavolat na číslo 911. Nestabilní angina pectoris je typ akutního koronárního syndromu, situace, kdy je koronární arterie náhle ucpána.
 • Srdeční infarkt: Dalším typem akutního koronárního syndromu je srdeční infarkt. Pokud se koronární tepna úplně zablokuje, jako když praskne plak a vytvoří se krevní sraženina, srdeční buňky napájené touto konkrétní koronární tepnou zemřou kvůli nedostatku kyslíku (infarkt myokardu). Mezi klasické příznaky srdečního záchvatu patří náhlá bolest na hrudi nebo tlak na hrudi a bolest na levé paži; někdy se objevují i ​​další příznaky, jako je dušnost a pocení. U žen , srdeční záchvaty se mohou projevovat bolestí na hrudi, ale je pravděpodobnější, že budou mít jiné příznaky než muži, jako je dušnost, nevolnost nebo zvracení a bolesti zad nebo čelistí (AHA, 2015). Diagnóza infarktu u žen může být kvůli těmto neklasickým příznakům odložena.
 • Mrtvice: Pokud se deska odlomí a cestuje do mozku, může se uvíznout v mozkové krevní cévě a blokovat tok krve do části mozku. Když k tomu dojde, ty mozkové buňky napájené touto nádobou zemřou; tomu se říká mrtvice.
 • Srdeční selhání: Lidé s dlouhodobým onemocněním věnčitých tepen mají úzké, ale neblokované tepny, které zásobují jejich srdeční tkáň. V průběhu času se srdeční tkáň oslabuje, protože nedostává dostatek kyslíku a živin; alternativně, pokud jste prodělali infarkt v důsledku onemocnění věnčitých tepen, byly poškozeny části srdce. Ať tak či onak, srdce již není schopné pumpovat krev do zbytku těla tak, jak by mělo; tomu se říká srdeční selhání.
 • Arytmie: Poškození srdeční tkáně v důsledku nedostatečného přívodu krve může vést k problémům s elektrickým systémem srdce; to vede k abnormálním srdečním rytmům, nazývaným také arytmie.

Rizikové faktory pro ischemickou chorobu srdeční

Rizikové faktory pro koronární tepnu lze rozdělit do tří kategorií: rizika, která nemůžete změnit, rizika, která můžete léčit, a další faktory, které přispívají k onemocnění koronárních tepen.

Rizika, která nemůžete ovládat:

 • Věk: Jak stárnete, vaše tepny ztvrdnou a je větší pravděpodobnost, že se zúží; většina lidí, kteří zemřou na ischemickou chorobu srdeční, jsou starší 65 let (AHA, 2016).
 • Pohlaví: Muži pravděpodobněji onemocní koronární arterie, zejména po 45. roce věku. Po 55. roce je riziko pro ženy podobné jako u mužů.
 • Genetika: Lidé s a rodinná anamnéza ischemické choroby srdeční , zvláště pokud ji blízký příbuzný vyvinul v mladém věku, jsou vystaveni vyššímu riziku. To platí zejména v případě, že vašemu otci nebo bratrovi byla diagnostikována ischemická choroba srdeční před 55 lety nebo pokud se u vaší matky nebo sestry vyvinula před 65 lety (NIH, n.d.).
 • Rasa: Afroameričané, Američané Mexičana, američtí indiáni a domorodí Havajci mají vyšší riziko srdečních onemocnění než běloši.

Mezi rizika, která můžete upravit, patří:

 • Kouření: Tabákový kouř může poškodit vaše cévy a vést k rozvoji aterosklerózy a onemocnění koronárních tepen. Vystavení pasivnímu kouření také zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění.
 • Vysoký krevní tlak: Nekontrolovaný vysoký krevní tlak způsobuje, že vaše srdce pracuje více a přispívá k vytvrzování vašich tepen; tím se zvyšuje vaše riziko ischemické choroby srdeční.
 • Vysoký cholesterol: Vysoká hladina cholesterolu v krvi zvyšuje vaše riziko ischemické choroby srdeční. Zvýšený lipoprotein s nízkou hustotou (LDL nebo špatný cholesterol) a nízké hladiny lipoproteinu s vysokou hustotou (HDL nebo dobrý cholesterol) přispívají k rozvoji aterosklerózy.
 • Vysoké triglyceridy: Toto je další typ tuku v krvi; když jsou vysoké hladiny, máte zvýšené riziko ischemické choroby srdeční.
 • Cukrovka: I když máte hladinu cukru pod kontrolou, cukrovka stále zvyšuje vaše riziko ischemické choroby srdeční; riziko je ještě vyšší, pokud je váš diabetes nekontrolovaný. Podle American Heart Association (AHA) přibližně 68% lidí s diabetem starších 65 let umírá na nějakou formu srdečních onemocnění; ve stejné skupině zemřelo 16% na mrtvici (AHA, 2016).
 • Obezita nebo nadváha: Lidé, kteří jsou obézní nebo mají nadváhu, zejména pokud mají kolem pasu přebytečný tuk, mají vyšší riziko srdečních onemocnění.
 • Sedavý životní styl: Lidé, kteří necvičí, mají vyšší riziko vzniku ischemické choroby srdeční a také některé z jejích rizikových faktorů, jako je obezita.
 • Stres: Existuje vztah mezi stresem a ischemickou chorobou srdeční.
 • Strava: Konzumace zdravé stravy s vysokým obsahem ovoce a zeleniny může snížit riziko obezity a srdečních onemocnění.
 • Nadměrná konzumace alkoholu: Pití příliš velkého množství alkoholu (více než dva nápoje denně u mužů nebo jeden nápoj denně u žen) může přispět k srdečním onemocněním zvýšením krevního tlaku a triglyceridů.
 • Spánková apnoe: V tomto stavu opakovaně zastavujete a začínáte dýchat, zatímco spíte, což způsobuje pokles hladiny kyslíku v krvi. Tyto náhlé poklesy mohou zvýšit váš krevní tlak, zatěžovat kardiovaskulární systém a pravděpodobně vést k onemocnění koronárních tepen.

Jak diagnostikovat ischemickou chorobu srdeční

Po diskusi o vaší anamnéze, stravovacích návycích, cvičebních rutinách atd. Se váš poskytovatel zdravotní péče může rozhodnout objednat další testy, abyste zjistili, zda máte koronární onemocnění srdce. Mezi tyto testy patří:

 • Elektrokardiogram (EKG nebo EKG): Toto je standardní test, který lze provést v kanceláři. Sleduje elektrickou aktivitu srdce, aby zjistil, zda máte infarkt nebo jste v minulosti měli.
 • Echokardiogram: Tento test využívá zvukové vlny k vytvoření obrazu vašeho srdce a k vizualizaci toho, jak dobře čerpají různé komory. Pokud části srdce nečerpají dobře, může to být známka předchozího infarktu nebo naznačovat oblasti, kde je srdeční sval nemocný z nedostatku kyslíku; může to být způsobeno onemocněním věnčitých tepen.
 • Srdeční angiografie (katetrizace): U tohoto minimálně invazivního postupu se do cévy ve slabinách nebo paži vloží tenká trubice a zavede se do vašeho srdce. Jakmile jste uvnitř, vstříkne se do vašich cév speciální barvivo, které vizualizuje jakékoli zúžené nebo zablokované tepny. Pokud jsou nalezeny, tepny lze otevřít zpět vložením balónku přes katétr do zablokované tepny, aby se otevřela, a pomocí síťového stentu, aby se znovu neuzavřela.
 • Zátěžový zátěžový test: Budete požádáni, abyste cvičili (nebo jste dostali lék, aby vaše srdce bilo rychleji, aby simulovalo cvičení), a pořídíte si obrázky svého srdce, abyste zjistili, jak funguje vaše srdce ve stresu.
 • Srdeční CT vyšetření: CT srdce je provedeno k detekci nebo vyhodnocení jakéhokoli onemocnění koronárních tepen.

Léčba ischemické choroby srdeční

Léčba ischemické choroby srdeční obvykle zahrnuje změny životního stylu a podle potřeby léky nebo procedury.

Osvojení zdravého životního stylu zahrnuje:

 • Jíst stravu s nízkým obsahem sodíku a nasycených tuků a bohatou na ovoce a zeleninu
 • Udržet si zdravou váhu
 • Minimalizace stresu
 • Cvičení několikrát týdně
 • Přestat kouřit

Někdy změny v chování nestačí a je třeba přidat léky, aby vaše srdce bylo zdravé. Léky, které může váš poskytovatel doporučit:

 • Inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) a blokátory receptorů pro angiotenzin II (ARB)
  • Snižte krevní tlak, čímž snížíte spotřebu kyslíku v srdci; příklady zahrnují losartan a valsartan (ARB) a enalapril a lisinopril (ACE inhibitory)
 • Aspirin
  • Snižuje riziko vzniku sraženin tím, že zabraňuje slepení krevních destiček, čímž snižuje riziko srdečních záchvatů
 • Beta-blokátory
  • Snižuje vaši srdeční frekvenci a krevní tlak, čímž snižuje spotřebu kyslíku v srdci; příklady zahrnují metoprolol, atenolol, bisoprolol, sotalol
 • Blokátory vápníkového kanálu
  • Může být použit ke snížení krevního tlaku ke snížení zátěže srdce; příklady zahrnují verapamil a diltiazem
 • Cholesterolové léky
  • Snížení hladiny cholesterolu může snížit aterosklerózu a ICHS; příklady zahrnují statiny, niacin a fibráty
 • Léky na cukrovku
  • Udržováním kontroly glykémie snižujete riziko ischemické choroby srdeční
 • Nitroglycerin
  • Dokáže ovládat bolest na hrudi dočasným otevřením věnčitých tepen a snížením poptávky srdce po krvi; užívá se jako pilulka, pasta nebo sprej
 • Ranolazin
  • Může pomoci při bolestech na hrudi

U některých lidí jsou kromě léčby a změny životního stylu zapotřebí agresivnější opatření. Někdy jsou pro udržení zdraví vašeho srdce nezbytné postupy k otevření nebo obejití blokovaných koronárních tepen.

Jedním z takových postupů je perkutánní koronární intervence (PCI), dříve nazývaná angioplastika se zavedením stentu. V tomto postupu je blokovaná (nebo silně zúžená) koronární tepna otevřena balónem zavedeným katétrem přímo do blokované tepny. Balónek je nafouknut uvnitř tepny, otevírá ji a je umístěn stent, který drží tepnu otevřenou; některé stenty uvolňují v průběhu času léky, které také pomáhají udržovat tepnu otevřenou a protékat krví.

Další možností je operace bypassu koronární arterie (CABG), což je typ operace otevřeného srdce. Chirurg vezme krevní cévu z jiné části těla a vytvoří nový průchod (bypass), aby krev mohla proudit do oblastí srdce napájených zpočátku zablokovanou tepnou.

Jak předcházet ischemické chorobě srdeční

Nejlepší způsob prevence koronárních srdečních onemocnění je léčba rizikových faktorů pro tento stav. Většina rizikových faktorů souvisí s celkovým zdravím srdce, jako je vysoký cholesterol a cukrovka. Dělat věci, aby vaše srdce bylo zdravé, může také zabránit koronárním onemocněním srdce. Mezi věci, které můžete udělat pro zlepšení zdraví svého srdce, patří:

 • Zdravá výživa pro srdce: Jezte dietu s nízkým obsahem soli a nízkým obsahem nasycených tuků, která obsahuje vysoké množství ovoce a zeleniny
 • Fyzická aktivita: Cvičte několikrát týdně
 • Léčte stávající srdeční choroby (jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol nebo srdeční selhání) a další zdravotní stavy, jako je cukrovka, podle pokynů poskytovatele
 • Přestat kouřit
 • Minimalizujte stres

Reference

 1. American Heart Association (AHA) - Heart Attacks Symptoms in Women. (2015, 31. července). Citováno 1. prosince 2019, z https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/warning-signs-of-a-heart-attack/heart-attack-symptoms-in-women
 2. American Heart Association (AHA) - Pochopte svá rizika, abyste zabránili infarktu. (2016, 30. června). Citováno 1. prosince 2019, z https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/understand-your-risks-to-prevent-a-heart-attack
 3. National Institutes of Health, National Heart, Lung, and Blood Institute - Ischemic Heart Disease. (n.d.). Citováno 1. prosince 2019, z https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/ischemic-heart-disease
Vidět víc