Mýty o koronaviru: virová povaha dezinformací

Mýty o koronaviru: virová povaha dezinformací

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

Koronavirová nemoc 2019 (COVID-19) je onemocnění způsobené nejnovějším kmenem viru z čeledi koronavirů k infikování lidí. Tato rodina virů zahrnuje také respirační syndrom na Středním východě (MERS) a těžký akutní respirační syndrom (SARS). Nazývají se nové koronaviry, protože je to poprvé, co tyto specifické viry skočily ze zvířat na člověka.

Odhaleny mýty o koronaviru

Zvěsti se rychle rozšířily o mnoha aspektech viru. Tady je pravda o těchto mýtech o koronaviru o tom, kde virus vznikl, kdo je v ohrožení, jak se přenáší a co se týká kontaminace.

MÝTUS: Koronavirus byl připraven v laboratoři ve Wu-chanu

Místní úředníci ve zdravotnictví ve Wu-chanu v provincii Chu-pej v Číně hlásili několik případů zápalu plic u skupiny lidí spojených s velkoobchodním trhem ve Wu-chanu v prosinci 2019. To byl začátek COVID-19.

MÝTUS: Koronavirus postihuje pouze starší lidi

Zatímco starší lidé mohou být více ohroženi infekcí, protože jejich imunitní systém nemusí být tak silný jako u mladých dospělých, nejsou zdaleka jedinou ohroženou skupinou lidí, vysvětluje Dr. Patrick J. Kenney, DO, FACOI, který má dvoučlennou certifikaci pro interní lékařství a infekční nemoci. Několik skupin lidí má zvýšené riziko infekce, včetně těch, kteří jsou imunosuprimovaní.

MÝTUS: Rekreační léky léčí koronavirus

Příspěvky na Facebooku mají tvrdil že plevel je lékem na koronavirus (False: Cannabis Kills Coronavirus, 2020). Zvěsti říkaly totéž o kokainu. V současné době neexistuje lék na COVID-19, ale existuje široká dostupnost více vakcín, které mohou zabránit infekci a závažným onemocněním. Očkování může chránit vás i lidi kolem vás.

je propranolol bezpečný pro úzkost?

MÝTUS: Stříkání chloru / alkoholu na tělo může vyléčit koronavirus

Tření nebo postřik čisticími prostředky - ať už je to chlor nebo alkohol - nezabije viry, které se již ve vašem těle nacházejí. Ještě horší je, že to může být škodlivé pro vaše zdraví. Chlor může být použit k čištění povrchů ve vaší domácnosti, ale by měl být držen dál od těla (WHO, n.d.).

MÝTUS: Vdechování bělících výparů léčí koronavirus

To je podobné předchozímu mýtu. Vdechování bělících výparů je nebezpečné a nezabije viry, které jsou již uvnitř vás. Bělidlo lze také použít k čištění povrchů ve vaší domácnosti, ale mělo by být udržováno mimo tělo (WHO, n.d.). Požití nebo vdechnutí chemikálií může být smrtelné.

MÝTUS: Ultrafialové světlo může zabíjet koronaviry

Vystavujte části těla ultrafialovému (UV) záření může být nebezpečný . UV záření může způsobit podráždění pokožky, proto byste neměli používat UV sterilizační lampy na ruce nebo jiné části pokožky (WHO, n.d.).

MÝTUS: Sušičky vzduchu mohou zabíjet koronaviry

V současné době není přesně známo, jak teplota ovlivňuje virus. Lidé se zajímali o to samé o teplém počasí jako o sušičky vzduchu. Ačkoli některé podobné viry, jako je nachlazení, se šíří během chladnějších měsíců snadněji, CDC konstatuje, že to neznamená, že jimi nemůžete být nakaženi během teplejších měsíců (2019-nCoV, často kladené otázky a odpovědi, 2020). The Světová zdravotnická organizace (WHO) říká, že sušičky vzduchu nejsou účinné při zabíjení viru, a doporučují, abyste si před umytím rukou sušičkou vzduchu nebo papírovými ručníky (WHO, n.d.) pořád umyli ruce správnou hygienou rukou.

NA studie zveřejněno v New England Journal of Medicine zjistili, že virus, který způsobuje COVID-19, lze detekovat v aerosolech až tři hodiny, na mědi až čtyři hodiny, na kartonu až 24 hodin a na plastech a nerezové oceli až 72 hodin (Doremalen, 2020). Nevíme však, jak by teplejší teplota ovlivnila tuto časovou osu. Existují však běžné čisticí prostředky pro domácnost, které mohou virus deaktivovat, a mytí rukou podle správného protokolu může snížit riziko infekce.

MÝTUS: Antibiotika jsou účinná při léčbě koronaviru

Antibiotika neléčí viry jakéhokoli druhu, včetně koronavirů, tvrdí Dr. Kenney jednoznačně. Antibiotika se zaměřují na bakterie, ne na viry. COVID-19 je způsoben virem.

MÝTUS: Sezamový olej a česnek mohou zabránit přenosu koronaviru

I když bylo prokázáno, že česnek má některé antimikrobiální vlastnosti, ani česnek, ani sezamový olej nezabrání přenosu tohoto viru.

MÝTUS: Pravidelné opláchnutí nosu solným roztokem může zabránit koronaviru

Neexistují žádné důkazy o tom, že vyplachování nosu solným roztokem může zabránit koronaviru. Můžete však pomoci snížit riziko zachycení koronaviru dodržováním správné hygieny rukou před dotykem úst, nosu nebo očí, přičemž všechny mají slizniční výstelku, kam může virus proniknout. Povrchy ve vaší domácnosti lze také vyčistit 70% ethanolem (alkoholem), čisticím prostředkem, který lze zakoupit komerčně, nebo roztoky bělidla nebo chlornanu sodného, ​​které všechny deaktivují virus.

MÝTUS: Pití tekutin promyje virus do žaludku, kde zemře

I když je vždy dobré zůstat hydratovaný, určitě je stále možné se nakazit, i když pijete tekutiny. Kapaliny neumývají všechny virové částice do žaludku.

MÝTUS: COVID-19 se můžete diagnostikovat zadržením dechu

Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že schopnost zadržet dech souvisí s tím, zda máte nebo nemáte COVID-19. Pokud si myslíte, že byste mohli být nemocní, vyhledejte lékařskou pomoc.

MÝTUS: Není bezpečné přijmout balíček z Číny

Je ve skutečnosti bezpečné přijímat balíčky, které byly odeslány z Číny. The CDC konstatuje, že existuje nízké riziko infekce z produktů, které byly odeslány z oblastí s výskytem ohnisek z důvodu nízké odolnosti viru na površích (2019-nCoV Frequently Asked Questions, 2020).

Reference

  1. 2019-nCoV Často kladené otázky a odpovědi. (2020, 1. března). Citováno 1. března 2020 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html
  2. Doremalen, N. V., Bushmaker, T., Morris, D. H., Holbrook, M. G., Gamble, A., Williamson, B. N.,… Munster, V. J. (2020). Stabilita aerosolu a povrchu SARS-CoV-2 ve srovnání s SARS-CoV-1. New England Journal of Medicine . doi: 10,1056 / nejmc2004973, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32182409
  3. FALSE: Konopí zabíjí koronaviry. (2020, 18. února). Citováno z https://www.rappler.com/newsbreak/fact-check/252096-cannabis-kills-coronavirus
  4. Otázky a odpovědi týkající se koronavirů (COVID-19). (2020, 23. února). Citováno 29. února 2020, z https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses
  5. SZO. (n.d) Mýtus busters. Citováno 2. března 2020 z https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters
Vidět víc