Kontaktní dermatitida: alergický a dráždivý ekzém

Kontaktní dermatitida: alergický a dráždivý ekzém

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Kontaktní dermatitida, někdy nazývaná alergický ekzém, se vyskytuje, když vaše pokožka přijde do kontaktu s něčím, na co jste alergičtí (alergen) nebo dráždí pokožku (dráždidlo), což způsobuje vyrážku na pokožce. Podle Americká akademie dermatologie (AAD) téměř každý v určitém okamžiku svého života prožívá kontaktní dermatitidu (AAD, n.d.)Životně důležité orgány

 • Kontaktní dermatitida patří do rodiny ekzémů kožních poruch.
 • Existují dva typy kontaktní dermatitidy: dráždivá kontaktní dermatitida a alergická kontaktní dermatitida.
 • Dráždivá kontaktní dermatitida se vyskytuje, když pokožka přijde do přímého kontaktu s chemikáliemi, vlhkostí, teplem nebo nadměrným třením.
 • Alergická kontaktní dermatitida je opožděná reakce imunitního systému na alergen.
 • Nejlepší léčba kontaktní dermatitidy je vyhýbání se.

Existují dva hlavní typy kontaktní dermatitidy: dráždivá kontaktní dermatitida a alergická kontaktní dermatitida (NEA, n.d.). Kontaktní dermatitida bývá častější u žen než u mužů; také způsobuje přibližně 10% všech nemocí z povolání. Mezi ohrožené osoby patří kadeřníci, kosmetička, ošetřovatelský personál, kovodělníci nebo kdokoli v zaměstnání, které je často vystaveno působení určitých chemikálií.

Kontaktní dermatitida je součástí rodiny kožních poruch známých jako ekzémy. Není to však totéž jako atopická dermatitida (někdy se jí říká ekzém). Atopická dermatitida je stav kůže, který způsobuje výskyt suchých, svědivých a šupinatých skvrn. Je to způsobeno hlavně genetikou, prostředím a citlivostí imunitního systému.

reklamaPohodlný způsob, jak kontrolovat vzplanutí ekzému

jak zlepšit sexuální apetit muž

Navštivte lékaře online. Nechte si předvést léčbu ekzému na předpis.

Zjistěte více

Kontaktní dermatitida je na druhé straně reakcí na určité dráždivé látky nebo alergeny a tyto spouštěče se mohou u různých lidí lišit. Vyhýbáním se působení dráždivých nebo alergenových látek můžete zabránit kontaktní dermatitidě. Někdy vzhled kontaktní dermatitidy vypadá jako atopická dermatitida. Konzultace s dermatologem (odborníkem na pokožku) může pomoci tyto dva typy rozlišit.Co způsobuje kontaktní dermatitidu?

Jak již bylo zmíněno, existují dva typy kontaktní dermatitidy: dráždivá kontaktní dermatitida a alergická kontaktní dermatitida . Dráždivá kontaktní dermatitida nastává rychle poté, co se vaše pokožka dotkne chemické látky, což vede k vyrážce nebo jiným známkám podráždění pokožky. Vlhkost, teplo nebo nadměrné tření mohou také způsobit tento typ kontaktní dermatitidy. Dráždivá kontaktní dermatitida je nejběžnějším typem kontaktní dermatitidy (NEA, n.d.). Mezi příklady dráždivé kontaktní dermatitidy patří:

 • Plenková vyrážka
 • Suchá, popraskaná kůže z příliš velkého mytí rukou
 • Popraskané, podrážděné rty z lízání rtů
 • Podráždění přímým kontaktem s agresivními chemikáliemi, jako jsou bělidla, barvy na vlasy nebo kyselina z baterie

Alergická kontaktní dermatitida je dalším primárním typem kontaktní dermatitidy (NEA, n.d.) a je specifickým typem alergické reakce zvané hypersenzitivní reakce typu IV. U tohoto typu alergické reakce, když jste poprvé vystaveni alergenu (věc, na kterou jste alergičtí), nemáte žádnou reakci. Místo toho vaše buňky pošlou část alergenu do vašeho imunitního systému, aby jej mohl rozpoznat, až mu budete příště vystaveni (toto se nazývá senzibilizace).

nošení klobouku zvyšuje vypadávání vlasů

Až se vaše tělo příště setká s tímto alergenem, váš imunitní systém jej rozpozná a vyvolá alergickou reakci s kožní vyrážkou, podrážděním atd. Tato opožděná reakce je důvodem, proč můžete vyvolat reakci kontaktní dermatitidy na kosmetický nebo mýdlový přípravek, který jste dříve používali . Tato reakce se také může projevit 48–96 hodin, na rozdíl od dráždivé kontaktní dermatitidy, ke které může dojít rychle po expozici. Mezi příklady alergické kontaktní dermatitidy patří:

 • Jedovatý břečťan nebo jedovatý dub
 • Alergie na latex
 • Alergie na kosmetiku nebo mýdlo
 • Alergie na nikl (reakce ze šperků)
 • Vůně
 • Antibakteriální masti

Příznaky a symptomy

Mezi nejčastější příznaky patří:

 • Červená kůže nebo vyrážka
 • Svědění
 • Suchá kůže
 • Zánět
 • Pálení kolem postižené oblasti
 • Puchýře, které pláčou nebo se krustou

Příznaky kontaktní dermatitidy se mohou pohybovat od mírného obtěžování nebo těžké reakce. Protože se jedná o hypersenzitivní reakci typu IV, příznaky kontaktní dermatitidy obvykle trvají několik hodin až 10 dní vyvíjet se po expozici alergenu nebo dráždivé látce (ACAAI, n.d.). Kontaktní dermatitida není nakažlivá; nemůžete dostat vyrážku od někoho, kdo má kontaktní dermatitidu.

Jak je diagnostikována kontaktní dermatitida?

Kontaktní dermatitida je obvykle omezena na oblasti expozice, zejména v případě dráždivé kontaktní dermatitidy. Váš poskytovatel zdravotní péče může často s dobrou anamnézou a vyšetřením diagnostikovat kontaktní dermatitidu. Pokud však vyrážka nezmizí po několika týdnech nebo má jiné související vlastnosti, mohou být nutné další testy.

Patch testování se někdy používá k diagnostice případů podezření na alergickou kontaktní dermatitidu. Během tohoto testu zůstávají náplasti, u nichž je podezření na chemické alergeny, ponechány na pokožce po dobu 48 hodin. Váš poskytovatel zkontroluje tyto oblasti po odstranění náplastí a poté znovu o několik dní později, aby zjistil, zda se u vás nevyskytnou kožní reakce. Pokud ano, jste alergičtí na danou chemickou látku.

Léčba kontaktní dermatitidy

Nejlepším způsobem léčby kontaktní dermatitidy je odstranění škodlivé látky a zabránění jejímu vystavení v budoucnu (pokud je to možné). Pokud například nikl ve vašich špercích způsobuje vyrážku, noste pouze šperky bez obsahu niklu. Ve zvláštních případech mohou existovat další způsoby léčby, které můžete sledovat. Pokud máte suché nebo popraskané ruce nebo rty po častém mytí rukou nebo plácnutí rtů, může často zvlhčení zlepšit vaše příznaky.

Případně můžete uklidnit svědění vyrážky z břečťanu jedu pomocí kalamínového mléka nebo ovesných koupelí; to však nebude léčit samotnou vyrážku. Mnoho rodičů zná krémy na vyrážky z plenek, které pomáhají jejich malým dětem cítit se lépe. Pokud se vyrážka sama o sobě nezlepší, může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit léčbu steroidními krémy nebo perorální antihistaminika.

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD) - kontaktní dermatitida (n.d.). Citováno 20. dubna 2020, z https://www.aad.org/public/diseases/eczema/types/contact-dermatitis
 2. American College of Allergy, Asthma, and Immunology (ACAAI) - Contact Dermatitis (n.d.) Citováno 20. dubna 2020, z https://acaai.org/allergies/types/skin-allergies/contact-dermatitis
 3. Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG) - Alergic contact dermatitis: Overview. 2017 13. července. Citováno 20. dubna 2020, z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK447113/
 4. Národní asociace pro ekzémy (NEA) - Co je kontaktní dermatitida a jak se s ní zachází? (n.d.). Citováno 20. dubna 2020, z https://nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/contact-dermatitis/
Vidět víc