Vrozené srdeční choroby: příčiny, diagnostika a léčba

Vrozené srdeční choroby: příčiny, diagnostika a léčba

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Vrozené srdeční onemocnění (CHD), nazývané také vrozené srdeční vady, je stav, kdy se dítě narodí se strukturálním problémem v srdci. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) , téměř 1% všech porodů v USA má vrozené srdeční choroby - to je téměř 40 000 dětí ročně (CDC, 2019). Srdeční abnormality jsou nejčastějším typem vrozené vady. Navíc každé čtvrté dítě s ICHS bude mít srdeční problém, který je považován za kritický ICHS. To znamená, že pravděpodobně budou někdy potřebovat srdeční proceduru první rok života (CDC, 2019).

Normální srdce má čtyři komory: dvě síně (horní komory) a dvě komory (dolní komory). Stěna mezi komorami se nazývá septum a existují čtyři jednosměrné chlopně (aortální, pulmonální, mitrální a trikuspidální chlopně), které brání průtoku krve v srdci špatným směrem. Nakonec ze srdce odcházejí dvě hlavní tepny. Aorta bere krev bohatou na kyslík z levé komory do zbytku těla. Plicní tepna přenáší krev chudou na kyslík z pravé komory do plic, kde získává více kyslíku.

Děti se mohou narodit s problémem ve stěnách srdce, srdečních chlopních nebo cévách, přivádějí krev do srdce nebo přenášejí krev ze srdce. Závažnost vrozeného srdečního onemocnění závisí na použitých strukturách a příznacích dítěte. Některé abnormality nezpůsobují problém a nevyžadují léčbu; jiní potřebují chirurgický zákrok, někdy ještě dříve, než dítě dosáhne jednoho roku. Kardiologové (specialisté na srdce) často dělí vrozené srdeční choroby na cyanotické a acyanotické typy. Cyanotika znamená, že srdeční potíže způsobují, že plícemi prochází příliš málo krve. Výsledkem je, že krev dítěte nenese dostatek kyslíku a dítě může být cyanotické (vypadat modravě). U acyanotických srdečních chorob způsobuje problém se srdcem příliš mnoho krve plícemi, což vede ke zvýšenému tlaku a stresu na plících dítěte. Zde je souhrn některých z různé druhy vrozených srdečních chorob (AHA, 2018):Životně důležité orgány

 • Vrozená srdeční choroba (CHD) je stav, kdy se dítě narodí se strukturálním problémem v srdci.
 • ICHS je nejběžnějším typem vrozené vady v USA
 • Existuje několik typů vrozených srdečních chorob; může ovlivnit stěny srdce, srdeční chlopně nebo krevní cévy přivádějící krev do srdce nebo přenášející krev ze srdce.
 • Léčba může nebo nemusí být nutná, v závislosti na příznacích. V případě potřeby může zahrnovat léky nebo invazivnější procedury.
 • Většina případů ICHS nemá identifikovatelnou příčinu.

Známky a příznaky vrozené srdeční choroby

Známky a příznaky vrozené srdeční choroby se liší v závislosti na typu, závažnosti a počtu srdečních vad. Můžete vidět známky hned po narození, během prvního roku nebo dokonce v dospělosti. Některé děti nemají vůbec žádné příznaky. Pokud se příznaky objeví, mohou zahrnovat:

jaká je průměrná velikost penisu
 • Modře zbarvená kůže, nehty nebo rty (cyanóza)
 • Rychlé nebo obtížné dýchání
 • Únava, zejména při krmení
 • Ospalost
 • Špatný přírůstek hmotnosti
 • Srdeční šelesty
 • Špatný oběh

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněpříznaky nedostatku vit d u dospělých

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Příčiny vrozených srdečních chorob

U vrozených srdečních chorob se srdce dítěte před narozením nevyvíjí normálně. Přesné příčiny ICHS nejsou dobře známy, ale může hrát roli několik faktorů. U některých typů může hrát roli genetika; podle American Heart Association (AHA) , existuje 2–15% riziko vrozených srdečních chorob v rodině (AHA, n.d.). S největší pravděpodobností jde o kombinaci genetických a environmentálních faktorů. Vědci věří že vystavení matky specifickým faktorům prostředí, jako je cigaretový kouř nebo určité léky (ACE-inhibitory a kyseliny retinové), může zvýšit riziko, že její dítě bude mít vrozené srdeční choroby (NIH, n.d.). Zdravotní podmínky infekce cukrovky, fenylketonurie a zarděnky u matky mohou také zvýšit pravděpodobnost vrozených srdečních onemocnění (NIH, n.d.). Je důležité vědět, že ve většině případů neexistuje identifikovatelná příčina.

Diagnóza vrozených srdečních chorob

Některé vrozené srdeční vady lze diagnostikovat před narozením dítěte pomocí ultrazvuku. Jiné jsou diagnostikovány po narození nebo dokonce v dospělosti. Pediatr vašeho dítěte provede fyzickou prohlídku a vyhodnotí vzhled dítěte, poslouchá srdce a plíce a hledá jakékoli známky obtížného nebo rychlého dýchání, zpoždění růstu nebo modravou pokožku. V případě potřeby může být nutné provést další testování, včetně: • Elektrokardiogram (EKG nebo EKG): test, který sleduje srdeční rytmus
 • Echokardiogram: ultrazvuk srdce, který dokáže diagnostikovat strukturální problémy
 • Rentgen hrudníku: může určit, zda je srdce příliš velké
 • Srdeční MRI: podrobně zobrazte srdce

Léčba vrozených srdečních chorob

Léčba a načasování intervence závisí na typu srdečního onemocnění a jeho příznacích. Některé formy ICHS nevyžadují žádnou léčbu, zatímco u kritických vrozených srdečních chorob bude zapotřebí chirurgický zákrok během prvního roku života. Jiní mohou potřebovat léčbu po celý život. Hlavními typy léčby jsou léky, srdeční katetrizace a chirurgický zákrok.

jak získat obvod na penisu
 • Léky: Předepisování ibuprofenu nebo acetaminofenu může pomoci uzavřít patent ductus arteriosus.
 • Srdeční katetrizace: To je někdy užitečné pro opravu jednoduchých srdečních vad, jako jsou defekty síňového septa, ductus arteriosus nebo zúžení chlopní nebo tepen. Během tohoto postupu je tenká trubice vložena do žíly ve slabinách, paži nebo krku a vedena do vašeho srdce.
 • Srdeční chirurgie: To může být nutné k léčbě vrozených srdečních chorob. Může být nutné uzavřít díru v srdci, opravit složitou vadu, opravit nebo vyměnit chlopně nebo rozšířit úzké krevní cévy. Typ provedené operace závisí na srdečním problému a může zahrnovat transplantaci srdce, dočasnou operaci, implantovatelné srdeční zařízení (tj. Implantovatelné kardioverterové defibrilátory) nebo jiné druhy operací otevřeného srdce.

Jak předcházet vrozeným srdečním chorobám

I když většina případů pochází z neznámých příčin, matky mohou snížit riziko, že jejich děti budou mít vrozené srdeční choroby, pomocí následujících opatření:

 • Během těhotenství se vyvarujte kouření nebo pasivního kouření.
 • Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o jakýchkoli lécích (na předpis nebo na přepážkách), které užíváte, abyste se ujistili, že jsou pro těhotenství bezpečné.
 • Ujistěte se, že máte cukrovku a fenylketonurii pod kontrolou před a během těhotenství.
 • Pokud jste nikdy nebyli očkováni proti zarděnkám, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, jak tomu zabránit.
 • Pokud se ve vaší rodině vyskytují vrozené srdeční choroby, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o riziku srdečních vad vašeho dítěte; možná budete chtít zvážit genetické poradenství.

Reference

 1. American Heart Association (AHA) - About Congenital Heart Defects (8. května 2018). Retrived on February 7, 2020) from https://www.heart.org/en/health-topics/congenital-heart-defects/about-congenital-heart-defects
 2. American Heart Association (AHA) - Understand Your Risks for Congenital Heart Defects (n.d.). Citováno dne 7. února 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/congenital-heart-defects/understand-your-risk-for-congenital-heart-defects
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - Co jsou vrozené srdeční vady? (12. listopadu 2019). Citováno dne 7. února 2020 z https://www.cdc.gov/ncbddd/heartdefects/index.html
 4. National Institutes of Health (NIH): National Heart, Lung, and Blood Institute - Congenital Heart Defects (n.d.). Citováno dne 7. února 2020 z https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/congenital-heart-defects
Vidět víc