Časté a závažné nežádoucí účinky valacykloviru

Časté a závažné nežádoucí účinky valacykloviru

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Valacyklovir (značka Valtrex) je antivirotikum, které působí proti virovým infekcím, zejména proti herpetickým infekcím.

Mezi typy léčení herpes valacyklovirem patří genitální herpes, opary, plané neštovice a pásový opar. Zatímco valacyklovir je obecně dobře snášen, určité skupiny jsou vystaveny vyššímu riziku závažnějších nežádoucích účinků. Přečtěte si více o této léčbě, jejích vedlejších účincích a o tom, kdo by se jí měl vyhnout.

Životně důležité orgány

 • Valacyklovir (značka Valtrex) je antivirotikum, které léčí genitální opar, opary, plané neštovice a pásový opar.
 • Valacyklovir působí tak, že brání schopnosti viru se množit a šířit po celém těle.
 • Mezi časté nežádoucí účinky patří bolest hlavy, nevolnost, bolest břicha, únava, deprese a kožní vyrážka.
 • Mohou se objevit závažné nežádoucí účinky, jako jsou halucinace nebo zmatenost u starších osob, selhání ledvin u lidí s onemocněním ledvin a problémy s krevními buňkami u lidí s nízkou funkcí imunitního systému. Těhotné ženy by neměly užívat valacyklovir.

Jak funguje valacyklovir?

Valacyklovir léčí virové infekce prevencí viru násobení a šíří se po celém těle (Ormrod, 2000). Valaciklovir, který je k dispozici pouze na lékařský předpis, je nejúčinnější, pokud je užíván co nejdříve po vzniku viru. Valacyklovir bohužel neléčí infekci.

Užívání valacykloviru může způsobit, že vaše příznaky herpesu budou méně bolestivé a vyřeší se rychleji, než by to bylo bez léků, ale nedokáže vás vyléčit z viru - který může žít a skrývat se ve vašem těle. V některých případech se valacyklovir používá dlouhodobě (supresivní léčba) k prevenci nebo potlačení budoucích ohnisek herpes viru.

reklama

Léčba genitálního herpesu na předpis

Poraďte se s lékařem o tom, jak léčit a potlačit ohniska před prvním příznakem.

Zjistěte více

Má valacyklovir nějaké vedlejší účinky?

Zatímco valacyklovir je obecně dobře snášen, u některých lidí se mohou objevit nežádoucí účinky. Nejvíc časté nežádoucí účinky valacykloviru zahrnují (UpToDate, n.d.):

 • Bolest hlavy
 • Nevolnost
 • Bolest břicha
 • Únava (únava)
 • Deprese
 • Vyrážka

Určité skupiny jsou vystaveny vyššímu riziku více závažné nežádoucí účinky , včetně (UpToDate, n.d.):

 • Starší osoby: Může se setkat s vedlejšími účinky na centrální nervový systém, jako je neklid, halucinace, zmatenost, záchvaty atd.
 • Lidé s onemocněním ledvin nebo problémy s ledvinami: Vzhledem k tomu, že ledviny odstraňují valacyklovir z těla, lidé s snížená funkce ledvin potřebujete sníženou dávku. Jinak se může hromadit příliš mnoho léčiva, což vede k selhání ledvin a příznakům, jako je ospalost, snížený výdej moči a otoky nohou nebo chodidel (FDA, 2008).
 • Lidé s nízkou funkcí imunitního systému : U osob s nízkou funkcí imunitního systému, jako jsou lidé s HIV / AIDS nebo s transplantací kostní dřeně, se může vyvinout zdravotní stav, který ovlivňuje jejich krevní buňky, jako je trombotická trombocytopenická purpura (TTP) nebo hemolyticko-uremický syndrom (HUS).
 • Těhotné nebo kojící ženy: Adekvátní a dobře kontrolované studie užívání valacikloviru u těhotných žen nejsou k dispozici. Mělo by se používat v těhotenství, pouze pokud potenciální přínos ospravedlňuje potenciální riziko pro plod (FDA, 2008). Uvažuje se o valacykloviru Těhotenství kategorie B . Kojící ženy by měly být opatrné a před užitím valacikloviru by měly vyhledat lékařskou pomoc (FDA, 2008).

Při prvních známkách jakýchkoli závažných nežádoucích účinků vyhledejte lékařskou pomoc. Každý, kdo má v anamnéze alergickou reakci na valaciklovir nebo acyklovir, by se měl jeho užívání vyhnout.

Kromě uvedených vedlejších účinků může valacyklovir interagovat také s jinými léky na předpis které možná užíváte. Kladribin, chemoterapeutický lék používaný k léčbě leukémie, ztrácí svou účinnost, pokud je užíván s valaciklovirem (UpToDate, n.d.). Pokud užíváte foscarnet (také antivirotikum) s valaciklovirem, zvyšuje se riziko poškození ledvin (UpToDate, n.d.). Vyvarujte se užívání valacykloviru, pokud užíváte také některý z těchto léků, abyste zabránili lékovým interakcím.

Užívání valacykloviru současně s užíváním vakcíny proti planým neštovicím nebo neštovicím může také narušit účinnost vakcíny (UpToDate, n.d.). Vyvarujte se užívání valacykloviru 24 hodin před a 14 dní po podání vakcíny. Před zahájením léčby valacyklovirem vždy informujte svého poskytovatele zdravotní péče o jakýchkoli zdravotních problémech, které můžete mít, nebo o lécích, které užíváte.

Reference

 1. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - Valacyclovir (2008). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2008/020487s014lbl.pdf dne 15. července 2020
 2. Ormrod, D., & Goa, K. (2000). Valaciklovir: přehled jeho použití při léčbě herpes zoster. Drogy, 59 (6), 1317–1340. https://doi.org/10.2165/00003495-200059060-00009
 3. UpToDate - Valacyclovir: Drug Information (n.d.). Citováno z https://www.uptodate.com/contents/valacyclovir-drug-information?topicRef=8293&source=see_link dne 15. července 2020.
Vidět víc