Colon cleanse: může vám pomoci zhubnout?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Kolik z nás mělo velký pohyb střev a pak okamžitě běželo na váhu, aby se zvážilo? Uvidíte, co je na záchodě, a myslíte si, že to musí vážit několik uncí, ne-li kilo! Podobně by vás mohlo zajímat, zda vám čištění tlustého střeva může pomoci zhubnout.

Pojďme zjistit, co dělá tlusté střevo, co je to očista tlustého střeva a jestli je to bezpečný způsob, jak zhubnout a detoxikovat.reklama

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

jsou ventolin a proair totéž

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

Zjistěte více

Jaká je práce tlustého střeva?

Váš trávicí nebo gastrointestinální systém se rozpadá a absorbuje jídlo, aby dodalo tělu potřebnou energii.

Trávicí trakt začíná u úst a pokračuje jícnem do žaludku a poté do tenkého a tlustého střeva. Váš trávicí systém také vylučuje odpadní produkty z jídla, pití a užívání léků. Proces vylučování zahrnuje tlusté střevo, také nazývané tlusté střevo, končící v konečníku ( Ogobuiro, 2021 ).

Vaše tlusté střevo je asi šest stop dlouhé. Mikrobiom tvoří biliony bakterií žijících ve vašem tlustém střevě. Plní mnoho základních funkcí. Jedním z hlavních úkolů je rozložit jídlo, které jíte. Vaše tlusté střevo také absorbuje elektrolyty, vodu a některé živiny, včetně vitaminu K a dalších vitamínů rozpustných v tucích (Ogobuiro, 2021).

Trávené jídlo se stále pohybuje přes tlusté střevo až do konce, který se nazývá konečník. Vaše konečník má speciální strečové receptory, jejichž úkolem je poskytnout vám signál k vyprázdnění.

jak přirozeně zvětšit délku penisu

Mikrobiom vašeho trávicího systému je také nezbytnou součástí vašeho imunitního systému a celkového zdraví. Ovlivňuje to, jak vaše tělo reaguje na vaši stravu, a může ovlivnit vývoj poruch, jako je chronická zácpa na rakovinu tlustého střeva ( Hills, 2019 ).

To, co jíte a jak se vypořádáte se stresem, může ovlivnit váš mikrobiom a vaše trávicí zdraví. Někteří lidé mohou mít pocit, že detoxikace nebo očista tlustého střeva mohou naštartovat jejich hubnutí nebo zlepšit jejich celkové zdraví, ale je to zdravá věc?

Je dobré udělat očistu tlustého střeva?

Vaše tlusté střevo se přirozeně vyčistí, i když trvá až tři dny, než vaše tělo stráví jídlo, které jíte, a úplně ho vylučuje. Tato cesta (tzv. Doba přepravy) umožňuje důkladné strávení jídla se všemi bílkovinami, sacharidy, tuky, vodou, vitamíny a minerály, které jsou extrahovány, použity nebo skladovány ( Mawer, 2019 ).

Někteří lidé mohou mít gastrointestinální příznaky, pokud je ovlivněna doba jejich průchodu střevem. Mohou zahrnovat (Mawer, 2019):

 • Průjem
 • Zácpa
 • Nevolnost a zvracení
 • Bolesti břicha a křeče

Diabetická gastroparéza: příčiny, příznaky a léčba

5 minut čtení

hubnete s atorvastatinem

Několik podmínek může ovlivnit, jak rychle se jídlo pohybuje trávicím traktem (Mawer, 2019):

 • Gastroparéza: doba přepravy je pomalá a vyprázdnění žaludku trvá příliš dlouho
 • Syndrom dráždivého tračníku nebo onemocnění dráždivého tračníku
 • Chronická zácpa
 • Dyspepsie, při které se váš žaludek cítí plný, i když tomu tak není

Lidé, kteří trpí zácpou, mohou věřit, že je pro ně přirozené očištění tlustého střeva to pravé. Zácpa znamená nechodit na toaletu dostatečně často - asi třikrát nebo méněkrát týdně. Protože voda je absorbována v tlustém střevě, čím déle zůstává odpad v tlustém střevě, tím více vody se vstřebává. Více absorpce vody v tlustém střevě znamená méně vody ve stolici, což ztěžuje průchod stolice. Někteří lidé se při vyprazdňování napínají, což může způsobit hemoroidy a krvácení ( Diaz, 2020 ).

Zácpa však může pocházet z mnoha různých příčin. U některých lidí to může být tím, že nejí dostatek vlákniny, nepijí dostatek vody nebo že užívají určité léky. Jiní lidé už léta užívají projímadla pro hubnutí. Jejich tlusté střevo se zpomaluje, protože se zvyklo spoléhat na laxativa (Diaz, 2020).

Pokud jste někdy podstoupili kolonoskopii, víte, že musíte před zákrokem udělat očistu tlustého střeva. Příprava na kolonoskopii zahrnuje užívání speciálních projímadel k odstranění tlustého střeva z jakéhokoli materiálu. Ačkoli většina lidí říká, že příprava na kolonoskopii je nejhorší částí postupu, mnozí také pozitivně zaznamenávají, jak lehce se cítili po očištění tlustého střeva. Tyto druhy čištění tlustého střeva se však provádějí pod lékařským dohledem a pro zamýšlený lékařský účel. Zdravotničtí pracovníci nedoporučují provádět je pravidelně.

Jak děláte očistu tlustého střeva?

Celá zažívací soustava je spojena z úst konečníkem. Očista tlustého střeva může začít od úst dolů nebo se zaměřit přímo na samotné tlusté střevo.

 • Orální čištění zahrnuje čištění šťávy, projímadla a bylinné čaje na hubnutí
 • Rektální očista zahrnuje klystýr a hydroterapii / výplach tlustého střeva

Orální čistí

Někteří alternativní a doplňkoví lékaři se domnívají, že lidé potřebují pravidelné čištění nebo detoxikace tlustého střeva pro zdraví a wellness. Nejvíce doporučuji šťáva čistí nebo šťávy z čerstvých ovocných a zeleninových šťáv bez pevného jídla. Mohou lidem doporučit, aby na začátku dne pili horkou vodu a citronovou šťávu a vyhýbali se kofeinu. Tvrdí, že čištění šťávy usnadňuje efektivnější práci vašich trávicích enzymů. Doporučují pít jablečný ocet (jemnou kyselinu), aby nastartoval detox ( Cassileth, 2010 ).

Jablečný ocet a hubnutí - existuje odkaz?

3 minuty čtení

Jiní mohou věřit, že projímadla a bylinné čaje na hubnutí jim mohou pomoci zhubnout. Existuje několik typů laxativ s různými mechanismy účinku ( Bashir, 2020 ):

 • Hromadné tváření —Patří sem vláknina a psyllium. Udržují tekutinu ve stolici, což usnadňuje pohyb střev. S tímto typem projímadla musíte vypít hodně vody. Pokud tak neučiníte, může to vést k nadýmání a možné obstrukci střev. I při pravidelném používání může způsobit nevolnost, zvracení, průjem a nadýmání.
 • Stimulační projímadla -Tyto zvýšit a zrychlit střevní pohyb a snížit absorpci vody v tlustém střevě. Stimulační laxativa mohou zahrnovat bisacodyl, pikosulfát sodný, senna a cascara. Mnoho bylinných čajů na hubnutí s dietou má sennu a cascaru, což může způsobit bolesti břicha a křeče.
 • Osmotické látky -Tyto také nasávat vodu do tlustého střeva a zahrnovat mléko magnézie a laktulózy. Lidé se srdečními chorobami a problémy s ledvinami by měli užívat tato projímadla pouze pod lékařským dohledem.
 • Mezi další projímadla patří lubrikanty a povrchově aktivní látky s vodou a tuky vstupujícími do stolice, které pomáhají stolici ulevit.

Rektální čistí

Někteří lidé chtějí mít rychlejší výsledky a přejít ke zdroji. Jdou přímo do tlustého střeva, aby se očistili.

Klystýr, zejména kávové klystýry, nabízel Max Gerson, lékař ve 30. letech. Věřil, že by to mohlo pomoci vyčistit tlusté střevo a současně poskytnout stimulaci z kávy. Mnoho alternativních lékařů dnes i nadále doporučuje tyto klystýry s tvrzením, že léčí různá onemocnění, dokonce i rakovinu. Neexistují o tom žádné důkazy. Mezi další typy klystýrů patří klystýry na bázi vody, které se obvykle používají k zácpě. Tento typ klystýru najdete v mnoha lékárnách. Mohou obsahovat minerální olej, sodík, fosfát nebo bisacodyl (Cassileth, 2010).

Průměrný klystýr obsahuje 5–7 uncí tekutiny a obvykle to děláte doma sami. Můžete si koupit balené jednorázové klystýry na jedno použití u jakéhokoli významného maloobchodního prodejce, který prodává volně prodejné zdravotní a kosmetické pomůcky. Populární značkou je Fleet. Gumovou tašku s tubou si můžete zakoupit také v lékárně nebo online. Brašnu můžete použít několikrát, prostě s nikým jiným. Na doporučení poskytovatele zdravotní péče obvykle uděláte klystýr jednou denně. Klystýr má vliv pouze na spodní část tlustého střeva.

Zavlažování tlustého střeva nebo hydroterapie tlustého střeva, nazývané také tlusté střevo, je místo, kde trubice propláchne tlusté střevo velkým množstvím tekutiny. Dvojtečka se trochu liší od klystýru.

Hygoterapie tlustého střeva může podávat vodoléčbu tlustého střeva s použitím asi 60 litrů tekutiny. Trubice obsahující kapalinu vede nahoru do konečníku a odpad vychází jinou trubicí. Poté se postup opakuje. Celý proces trvá asi 45 minut až hodinu a může stoupat výše v tlustém střevě, než může klystýr doma.

v jakém věku začne váš penis růst

Je čištění tlustého střeva bezpečné a pomáhá vám zhubnout?

Zastánci čištění tlustého střeva tvrdí, že tato praxe má řadu zdravotních výhod a může pomoci mnoha různým příznakům. Tvrdí, že může pomoci při alergiích, depresích, únavě, stavech kůže, problémech s dutinami, problémech s trávením, imunitním systémem a hubnutí. Existuje jen málo důkazů na podporu většiny těchto tvrzení a mnoho způsobů čištění tlustého střeva, o kterých jsme hovořili, přichází s některými vážnými riziky.

Extrémní diety na hubnutí: držte se od nich dál

6 minut čtení

jak získat větší péro bez prášků

Šťáva čistí

Očištění šťávy vám může pomoci trochu zhubnout. Tato ztráta hmotnosti může být způsobena omezením kalorií malého nebo žádného pevného jídla povoleného při čištění džusu. Začlenění čerstvého ovoce a zeleniny do vaší stravy se vždy doporučuje. Přesto odborníci na zdravotní péči obvykle nedoporučují čištění šťávy pro hubnutí. Výzkum čištění šťáv ukazuje, že hubnutí není udržitelné. Někteří lidé s již existujícím onemocněním, zvláště s onemocněním ledvin, by neměli čistit džusy ( Hyson, 2015 ).

Projímadla

Někteří lidé používají k hubnutí laxativa, klystýr a další metody čištění tlustého střeva. Z laxativního užívání však ztratíte pouze asi 12% celého kalorického příjmu. To není moc! Kalorie se primárně vstřebávají v tenkém střevě. Většina produktů pro čištění tlustého střeva působí na tlusté střevo nebo tlusté střevo, což znemožňuje jejich účinnost při ovlivňování vašeho příjmu kalorií ( Sato, 2015) .

Lidé, kteří často užívají projímadla, mohou mít chronický průjem, který může snížit hladinu draslíku a způsobit nerovnováhu elektrolytů. Zneužívání projímadel může vést k pocitu vyčerpání a vysoké dehydratace. Pokud se váš draslík dostatečně sníží, může to způsobit změny srdečního rytmu, nízký krevní tlak, závratě při vstávání a mdloby (Sato, 2015).

Klystýr

Káva a klystýr na peroxid vodíku mohou způsobit poškození tlustého střeva. Existují zprávy o trvalém poškození, včetně popálenin, vředů, slz konečníku, zúžení tlustého střeva a sepse (rozsáhlá infekce těla). Mohou to být lékařské pohotovosti vyžadující hospitalizaci a chirurgický zákrok. V některých případech to může vést k úmrtí ( Orosey, 2017 , Lee, 2020 ).

Tlusté zavlažování

Rizika má také dvojtečná vodoléčba nebo výplach tlustého střeva. Stejně jako u projímadel může zavlažování tlustého střeva způsobit dehydrataci a nerovnováhu elektrolytů. Rovnováha elektrolytů může být vážně ovlivněna ledviny některých lidí (Sato, 2015).

Zavlažování tlustého střeva vyžaduje přísnou hygienu pro prostředí, nástroje, nástroje a použité tekutiny. Zařízení pro tlustého střeva nejsou regulována a někteří praktici mohou zavádět škodlivé bakterie do tlustého střeva a dolního střeva. To může způsobit infekci v tlustém střevě nebo v celém těle. Někdy může příval tekutin ze zavlažování tlustého střeva vymyt zdravé střevní bakterie z vašeho tlustého střeva ( Dore, 2015) .

Nejnebezpečnějším rizikem hydroterapie tlustého střeva je perforace střeva, kdy trubičky z léčby tlustého střeva trhají díru ve střevě. Mezi příznaky perforace střeva patří bolest, horečka a zimnice a nevolnost. Perforace střev je nouzová situace a může způsobit smrt ( Jones, 2021 ).

Zvolte bezpečnější přístup k hubnutí

Někteří říkají, že tlusté střevo a klystýr zlepšují vaše zdraví tím, že vás detoxikují, vyprazdňují vaše střeva, pomáhají trávit a zhubnou. Existuje jen velmi málo vědeckých důkazů na podporu těchto tvrzení. Také mohou být pro některé lidi nebezpečné. Konkrétně mohou být nebezpečné pro lidi, kteří trpí jakoukoli poruchou trávení (jako je ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, divertikulitida, rakovina zažívacího traktu nebo tlustého střeva, nebo pokud jste nedávno podstoupili operaci tlustého střeva) ( Acosta, 2009 ).

Existují lepší přístupy k udržitelnému a zdravému úbytku hmotnosti. Jezte více ovoce a zeleniny, zvyšte příjem vlákniny a vody, v noci si dejte 6–8 hodin regeneračního spánku a cvičte alespoň 150 minut týdně. Zdravý životní styl vede ke zdravějšímu trávicímu systému!

Reference

 1. Acosta, R. D., & Cash, B. D. (2009). Klinické účinky čištění tlustého střeva na celkovou podporu zdraví: systematický přehled. American Journal of Gastroenterology, 104 (11), 2830-2836. doi: 10.1038 / ajg.2009.494. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19724266/
 2. Bashir, A., & Sizar, O. (2020). Projímadla. StatPearls [Internet]. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537246/
 3. Cassileth, B. (2010). Gersonův režim. Onkologie (Williston Park, NY), 24 (2), 201-201. Citováno z https://europepmc.org/article/med/20361473
 4. Diaz, S., Bittar, K., (2020). Zácpa. StatPearls [Internet]. Citováno z https://www.statpearls.com/ArticleLibrary/viewarticle/19913
 5. Dore, M., & Gleeson, T. (2015). Septický šok Escherichia coli po hydroterapii tlustého střeva. Americký lékařský časopis, 128 (10), e31. doi: 10.1016 / j.amjmed.2015.05.032. Citováno z https://www.amjmed.com/article/S0002-9343(15)00516-1/pdf
 6. Hills RD Jr, Pontefract BA, Mishcon HR, Black CA, Sutton SC, Theberge CR. (2019). Střevní mikrobiom: hluboké důsledky pro stravu a nemoci. Živiny; 11 (7): 1613. doi: 10,3390 / nu11071613. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31315227/
 7. Hyson, D. A. (2015). Přehled a kritická analýza odborné literatury týkající se 100% ovocné šťávy a lidského zdraví. Pokroky ve výživě, 6 (1), 37-51. doi: 10,3945 / an.114,005728. Citováno z https://academic.oup.com/advances/article/6/1/37/4558026
 8. Jones, M. W., Kashyap, S., & Zabbo, C. P. (2021). Perforace střev. StatPearls [Internet]. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537224/
 9. Lee, A. H., Kabashneh, S., Tsouvalas, C. P., Rahim, U., Khan, M. Y., Anees, M., & Levine, D. (2020). Proctocolitis z kávového klystýru. Časopis ACG kazuistik, 7 (1). doi: 10,14309 / crj.0000000000000292. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7145153/
 10. Mawer, S., & Alhawaj, A. F. (2019). Fyziologie, defekace. StatPearls [Internet]. Citováno z https://www.statpearls.com/ArticleLibrary/viewarticle/813
 11. Ogobuiro, I., Gonzales, J. (2020). Fyziologie, gastrointestinální. Statpearls . Citováno z https://www.statpearls.com/ArticleLibrary/viewarticle/22066
 12. Orosey, M., RamiReddy, S., Mogrovejo, E., & Cappell, M. S. (2017). Dva případy poranění tlustého střeva sekundárně po kávě nebo klystýrech zředěného peroxidu vodíku: kolonoskopické a radiologické nálezy: 1528. Úřední věstník American College of Gastroenterology ACG, 112 , S836-S837. Citováno z https://journals.lww.com/ajg/Fulltext/2017/10001/Two_Cases_of_Colonic_Injury_Secondary_to_Coffee_or.1529.aspx
 13. Sato, Y., & Fukudo, S. (2015). Gastrointestinální příznaky a poruchy u pacientů s poruchami příjmu potravy. Clinical journal of gastroenterology, 8 (5), 255-263. doi: 10,1007 / s12328-015-0611-x. Citováno z https://link.springer.com/article/10.1007/s12328-015-0611-x#citeas
Vidět víc