Kokosový olej na lupy? Zde může pomoci

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Existuje jen málo věcí, kterých se my lidé bojíme víc, než opouštět společenskou událost, jen abychom zjistili, že se s námi děje od hlavy nahoru něco, na co lidé možná zírali. Pochoutka se zeleným salátem v zubech, driblingem hořčice na straně úst nebo viditelnými lupínkovými vločkami v naší vlasové linii jsou všechno naprosto normální věci, které se nám stávají, a přesto to může přimět i některé z těch sebevědomějších lidí chtít přetočte pásku celou noc. Nemůžeme mluvit se statistikami, jak často lidé dostávají jídlo na obličej (ale víte, je to běžné), ale víme to až polovina světové populace po pubertě zažívá lupy (Turner, 2012).

Životně důležité orgány

 • Až polovina světové populace zažívá lupy po pubertě.
 • Tento běžný stav je způsoben přebytečným přírodním olejem na pokožce hlavy, což vede k zarudnutí, svědění a vločkám.
 • Lupiny zhoršuje suchá pokožka, kterou mohou masky z kokosového oleje vyřešit.
 • Kokosový olej má také antifungální vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti kvasinkové houbě, která je jednou z hlavních příčin lupů.

Všichni jsme obeznámeni s těmi svědivými bílými vločkami, ale existuje obecná nejasnost ohledně toho, co přesně to lupy jsou. Lupiny lze snadno zaměnit za suchou pokožku hlavy - pokud nevíte, co vám ty otravné vločky říkají. Ačkoli existují jemnější rozdíly, vločky z lupů jsou obecně větší kousky kůže, mohou být bílé nebo nažloutlé a jsou mastné. Odlupování způsobené suchou kůží na pokožce hlavy je obvykle považováno za malé kousky, které jsou bílé.Co způsobuje lupy?

Kvasinková houba Malassezia je častou příčinou lupů. Tato houba je přitahována k olejovým žlázám na pokožce hlavy, tváři a horním kmeni. Může to způsobit lupiny, ale může to také zhoršit jiné stávající kožní stavy. Od té doby Malassezia má rád oleje, vstřebává mastné kyseliny z vašich olejových žláz a porušuje kožní bariéru pokožky hlavy, což vede ke ztrátě vody, která může způsobit suchost a šupinatost spojenou s lupy. Ale i když je notoricky známé, že je způsobujete bolestivé a dráždivé příznaky lupů jako je zarudnutí, svědění a odlupování, bývají méně závažné, než když je tento stav kůže způsoben seboroickou dermatitidou (Wuthi-udomlert, 2011).

Nejběžnější příčinou lupů je, jak jste pravděpodobně uhodli, seboroická dermatitida. Tento stav pokožky, i když může a často ovlivňuje pokožku hlavy, může také způsobit příznaky kdekoli, kde máte olejové žlázy, jako je obočí, třísla, podpaží a dokonce i po stranách nosu. Tento typ dermatitidy způsobuje, že se vaše pokožka stává mastnou, červenou a šupinatou a vločky, které způsobuje, mohou být buď žluté nebo bílé. I děti dostávají seboroickou dermatitidu a kojencům se říká kolébková čepička.

Lupiny mohou být také způsobeny jinými formami dermatitidy, jako je ekzém nebo psoriáza, dieta nebo alergická reakce na vlasové přípravky - i když tyto příčiny jsou mnohem méně časté. Pokud trpíte lupy, může být užitečné zkontrolovat krevní test nedostatek živin protože nízké hladiny riboflavinu (vitamin B2), niacinu (vitamin B3), zinku a pyridoxinu (vitamin B6) jsou spojeny se seboroickou dermatitidou (Borda, 2015).

reklama

Předepsaný šampon proti lupům, dodán

Je čas se ve vlasech cítit dobře.

Zjistit více

Jak používat kokosový olej k léčbě lupů

Opravdu neexistuje špatný způsob, jak přidat kokosový olej do rutiny péče o vlasy, pokud se dostanete ke kořenu problému (pokožka hlavy) a vyčistíte jej, až budete hotovi s kondicionováním, protože extra olej není pomůže situaci. Pomocí jedné nebo dvou polévkových lžící kokosového oleje zapracujte do pokožky hlavy a nechte ji sedět až hodinu, aby se vám doma snadno odstranily lupy. Pokud jste tomuto ošetření lupů poskytli čas na nasáknutí, opláchněte je jemným šamponováním. Tento postup opakujte dvakrát týdně.

Můžete také zkusit přimíchat éterické oleje do kokosového oleje, který může působit jako nosič a dodávat éterické oleje pokožce ve správné koncentraci. Některé z těchto olejů - například eukalyptový olej (Selvakumar, 2012), olej z citronové trávy (Chaisripipat, 2015) a olej z čajovníku (Satchell, 2002) - ukazuje slib při léčbě lupů. Některé z nich mohou pomoci zvlhčením šupinaté pokožky, zatímco jiné se mohou pochlubit antibakteriálními nebo antifungálními vlastnostmi, které mohou řešit kořenový problém. Jejich smícháním s kokosovým olejem při ošetření každé dva týdny získáte silnější účinky.

jak velký má být váš penis

Rizika a úvahy

Pokud máte alergii na ořechy, měli byste se vyvarovat používání kokosového oleje ve vlasech. Pokud tak neučiníte, existuje několik rizik spojených s použitím kokosového oleje jako masky pro pokožku hlavy. Je pravděpodobné, že se vaše vlasy budou cítit mastné, zvláště pokud ze šamponu nevystříknete veškerý kokosový olej. Vzhledem k tomu, že lupy jsou spojeny s přebytečným olejem, mohlo by to lupiny ještě zhoršit. Ale pokud jemně, ale účinně vymyjete kokosový olej, neměl by to být problém. Pokud je kokosový olej používán a vypláchnut správně, může dokonce působit jako hloubkový kondicionér a zanechat vám zdravé vlasy.

Jak účinný je kokosový olej na lupy?


Mírné případy lupů lze účinně léčit kokosovým olejem, i když někteří lidé možná potřebují šampony proti lupům dostupné na prodej. V některých vzácných případech si lupy vyžadují pozornost dermatologa certifikovaného deskou, který dokáže vyřešit základní kožní problém, který může být příčinou. Existují však případy, kdy kokosový olej může pomoci.

Suchá kůže může lupy zhoršovat, i když suchá pokožka hlavy se opět liší od lupů. Jedna studie zjistili, že kokosový olej byl při léčbě suché pokožky stejně účinný jako minerální olej (Agero, 2004). Lupiny mohou být také zhoršeny ekzémem. Používání kokosového oleje po dobu osmi týdnů snížilo příznaky atopické dermatitidy, typu ekzému, o 68% jedna studie (Evangelista, 2014). Takže kokosový olej může přinejmenším snížit závažnost vašich příznaků lupů, zejména svědění. Existují také určité důkazy o tom, že tento tropický olej má antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti. I když studie otestoval své schopnosti Candida , kokosový olej může pomoci zabránit přemnožení kvasinkové houby Malassezia to je díky těmto vlastnostem za lupy některých lidí (Ogbolu, 2007).

Další léky na lupy

Nejznámějším řešením je šampon proti lupům (OTC). Existují však i jiné možnosti pro lidi, kteří doufají, že si vyčistí pokožku hlavy jinou cestou. Pro ty, kteří chtějí použít něco přirozenějšího, existují domácí léky na lupy, které mají vědeckou podporu, jako je jedlá soda, aloe vera, jablečný ocet a éterické oleje, které již byly zmíněny. Některé z těchto přírodních léčivých přípravků mají také protizánětlivé vlastnosti, které mohou řešit zarudnutí, které někteří lidé mají s lupinami.

Mnoho šamponů proti lupům používá jako svou aktivní složku antifungální látku, jako je pyrithion zinečnatý (také nazývaný pyrithion zinek), sulfid seleničitý nebo ketokonazol. Můžete také vidět kyselinu salicylovou, která vám může pomoci zbavit pokožku hlavy přebytečného vodního kamene, než dostane šanci proměnit se na lupiny. Ale možná budete chtít otestovat svoji reakci na kyselinu salicylovou před tím, než se napustíte do lahve, protože může u některých lidí vysušit pokožku a způsobit nadměrné odlupování. Pokud jste již vyzkoušeli OTC možnosti a neviděli jste výsledky, promluvte si se svým dermatologem. Na předpis jsou k dispozici také silnější šampony proti lupům.

Reference

 1. Agero, A. L. a Verallo-Rowell, V. (2008). R15 Randomizovaná dvojitě zaslepená kontrolovaná studie porovnávající extra panenský kokosový olej s minerálním olejem jako zvlhčovačem pro mírnou až středně těžkou xerózu. Kontaktujte Dermatitis, 50 (3), 183–183. doi: 10.1111 / j.0105-1873.2004.00309ew.x, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15724344
 2. Borda, L. J. a Wikramanayake, T. C. (2015). Seboroická dermatitida a lupy: komplexní přehled. Journal of Clinical and Investigative Dermatology, 3 (2). doi: 10.13188 / 2373-1044.1000019, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4852869/
 3. Chaisripipat, W., Lourith, N., & Kanlayavattanakul, M. (2015). Vlasový tonik proti lupům s obsahem citronové trávy (Cymbopogon flexuosus). Výzkum doplňkové medicíny, 22 (4), 226–229. doi: 10.1159 / 000432407, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26566122
 4. Evangelista, M. T. P., Abad-Casintahan, F., & Lopez-Villafuerte, L. (2013). Vliv topického panenského kokosového oleje na index SCORAD, transepidermální ztrátu vody a kapacitu pokožky u mírné až středně závažné dětské atopické dermatitidy: randomizovaná, dvojitě zaslepená klinická studie. International Journal of Dermatology, 53 (1), 100–108. doi: 10.1111 / ijd.12339, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24320105
 5. Ogbolu, D., Oni, A., Daini, O. a Oloko, A. (2007). Antimikrobiální vlastnosti kokosového oleje in vitro na druzích Candida v Ibadanu v Nigérii. Journal of Food Medicinal, 10 (2), 384–387. doi: 10.1089 / jmf.2006.1209, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17651080
 6. Satchell, A. C., Saurajen, A., Bell, C., & Barnetson, R. S. (2002). Ošetření lupů 5% šamponem z čajovníku. Journal of the American Academy of Dermatology, 47 (6), 852–855. doi: 10,1067 / mjd.2002.122734, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12451368
 7. Selvakumar, P., Naveena, B. E., & Prakash, S. (2012). Studie o antidandruffové aktivitě éterického oleje coleus amboinicus a eucalyptus globulus. Asian Pacific Journal of Tropical Disease, 2. doi: 10,1016 / s2222-1808 (12) 60250-3, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2222180812602503
 8. Turner, G. A., Hoptroff, M. R., & Harding, C. (2012). Dysfunkce stratum corneum v lupinách. International Journal of Cosmetic Science, 34 (4), 298–306. doi: 10.1111 / j.1468-2494.2012.00723.x, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3494381/
 9. Wuthi-udomlert, M., Chotipatoomwan, P., Panyadee, S., & Gritsanapan, W. (2011). Inhibiční účinek formulovaného šamponu z citronové trávy na Malassezia Furfur: droždí spojené s lupy. Jihovýchodní Asie Journal of Tropical Medicine and Public Health, 42 (2), 363–369. Citováno z https://www.tm.mahidol.ac.th/seameo/publication.htm
Vidět víc