Clindamycin pro léčbu akné: jak to funguje

Clindamycin pro léčbu akné: jak to funguje

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Když se u vás vyvine pupínek, jednou z prvních otázek, které si pravděpodobně kladete, je, proč vypukám? Faktem je, že pupínky mohou vypěstovat z mnoha důvodů, od hormonálních špiček až po reakci na určitý make-up nebo produkt péče o pleť. Akné mohou být také způsobeny bakteriemi, a když k tomu dojde, může být léčba o něco obtížnější.

V takových případech vám může váš poskytovatel zdravotní péče předepsat lék zvaný klindamycin. Je to antibiotikum, které se dodává ve formě tablet i v topické formě, i když pro dny akné je obvykle předepsáno topicky. Vzhledem k tomu, že se jedná o antibiotikum, klindamycin může být také použit k léčbě řady dalších nemocí a nemocí při perorálním podání, jako je malárie a vaginální infekce. Lokálně jej lze použít k léčbě jiných kožních onemocnění, jako je folikulitida - při zánětu vlasových folikulů.

Nejste si jisti, zda je klindamycin vhodný pro vás a vaše akné? Rozhodnout o tom může pouze váš dermatolog. Níže však rozebíráme vše, co se týká klindamycinu, od jeho použití po jeho vedlejší účinky.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Clindamycin je antibiotikum, které používá jeho orální formu k léčbě různých bakteriálních infekcí a v topické formě k léčbě akné a dalších kožních stavů podobných dermatitidě dermatologce Julii Schwartz. Lokální léčba zabíjí bakterie, které se mohou zachytit uvnitř pórů, a snižuje zánět, což jsou věci, které způsobují akné.

I když se zdá, že propuknout může téměř všechno, akné je obvykle způsobeno třemi věcmi:

 • Vlasové produkty a kosmetika, které jsou komedogenní. Výrobky, které používají olej, mohou způsobit ucpání pórů, což vede k průlomům. Proto je důležité hledat produkty, které jsou označeny jako nekomedogenní.
 • Blokované póry. To je obvykle to, co způsobuje bílé tečky a černé tečky. K zablokování pórů dochází z důvodu nadbytečného mazu, odumřelých buněk pokožky nebo z jiných důvodů.
 • Bakterie, které se zachytí v zablokovaném póru. Bakterie obvykle způsobují infikované, bolestivé a zanícené zity. Znáte ty cystické hrbolky, které ve skutečnosti bolí, když je stisknete? Obvykle jsou způsobeny bakteriemi.

Podle Dr. Schwartze klindamycin nedělá nic, co by ovlivnilo produkci kožního mazu vaší pokožky, takže nepomůže zitům způsobeným extra olejem. Co však dělá, je zabíjení bakterií, které by mohly způsobit zanícení a infikování těchto zitů. Svým způsobem tak chrání vaše akné před zhoršováním stavu.

Orální verze klindamycinu není podle Dr. Schwatze předepsána tak často jako aktuální verze pro akné. Pokud vám to váš poskytovatel zdravotní péče předepíše, bude to obvykle ve formě gelu, lotionu, roztoku, pěny nebo v jiné formě. Clindamycin se také prodává pod různými názvy. Tyto zahrnují:

 • Cleocin-T
 • ClindaMax
 • Clinda-Derm
 • Clindagel
 • ClindaReach
 • Klindety
 • Evoclin
 • Z-Clinz

Existují i ​​jiná perorální antibiotika, která se někdy předepisují na akné.

Jak bezpečný a účinný je klindamycin?

Podle Dr. Schwartze je aktuální klindamycin velmi bezpečný. Raději ji však nepoužívám jako sólovou léčbu akné, kvůli vysoké míře bakteriální rezistence, říká. Jinými slovy, v době, kdy jsou některé bakterie rezistentní na antibiotika, nemusí být použití monoterapie proti akné plně účinné.

Clindamycin je podle FDA kategorizován jako a třída těhotenství B . To znamená, že studie na zvířatech neprokázaly riziko pro plod a neexistují adekvátní a dobře kontrolované studie u těhotných žen. Při kojení se může vylučovat do mateřského mléka, takže u kojících jedinců mohou být preferovány jiné léky.

Clindamycin je účinnější při léčbě akné v kombinaci s jinými topickými látkami, jako je benzoylperoxid nebo retinoid, jako je tretinoin, říká Dr. Schwartz. Je to proto, že klindamycin nijak neovlivňuje produkci oleje ve vašem těle, takže nebrání samotným určitým krokům ve vývoji akné. Pokud se však používá s léky, které brání dalším krokům, může to být skvělý způsob léčby zitů a zabránění růstu nových.

Studie to také potvrzují. Jedna studie zjistili, že po šesti měsících zjistili lidé, kteří užívali alternativní den isotretinoin spolu s 1% clindamycinovým gelem, dobrou léčbu středního akné s velmi malými vedlejšími účinky. A přehled tří studií ukázaly, že směs benzoylperoxidu a klindamycinu v topické gelové formě byla účinnou léčbou proti akné.

Vzhledem ke své užitečnosti v kombinované léčbě se klindamycin používá jako aktivní složka v některých kombinovaných lécích na akné. Jak navrhl Dr. Schwartz, tyto léky kombinují dvě léčby v jednom. Některé z těchto kombinovaných ošetření zahrnují:

 • Acanya, což je kombinace klindamycinu a benzoylperoxidu
 • Benzaclin, což je kombinace klindamycinu a benzoylperoxidu
 • Duac, což je kombinace klindamycinu a benzoylperoxidu
 • Ziana, což je kombinace klindamycinu a tretinoinu

Aktuální klindamycin se dodává v gelech, tonerech, pěnách, krémech, léčivých vložkách a dalších. Váš poskytovatel zdravotní péče rozhodne, která možnost je pro vás nejlepší. Většina ošetření se bude aplikovat dvakrát denně, ale měla by se používat, je však předepsána. Jak rychle to funguje, zcela závisí na vaší pokožce a na tom, jak reaguje na topické léky, jako je tato.

Potenciální rizika a vedlejší účinky topického klindamycinu

Stejně jako většina léků na akné může mít klindamycin možné vedlejší účinky. Podle Schwartze jsou tyto vedlejší účinky většinou mírné a zahrnují:

 • Suchost
 • Vločkovitost
 • Menší peeling
 • Pálení nebo mravenčení při aplikaci
 • Mírné podráždění pokožky

Závažné nežádoucí účinky jsou neuvěřitelně vzácné, ale pokud se u vás objeví některý z následujících stavů, měli byste okamžitě promluvit s poskytovatelem zdravotní péče.

 • Těžká bolest hlavy
 • Průjem
 • Žaludeční křeče
 • Krvavá stolice
 • Alergická reakce

Spolu s další účinnou látkou by místní klindamycin mohl pomoci vyčistit vaše zánětlivé akné. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, zda je pro vás tato léčba vhodná.