Obřízka: výhody, rizika a historie

Obřízka: výhody, rizika a historie

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Kromě toho, že jsou muži v horních věcech, na které raději příliš nemyslí, je obřízka chirurgickým odstraněním předkožky, tkáně, která pokrývá hlavu (nebo žalud) penisu. Obřízka se obvykle provádí den nebo dva po narození (s několika významnými výjimkami, například v judaismu, kdy se provádí v osmý den).Obřízka je velmi častá v některých částech světa (např. Ve Spojených státech) a méně běžná v jiných regionech (například v Evropě, jak vám řekne každý, kdo viděl několik francouzských filmů). V USA se normy trochu mění: v roce 1979 64,5% dětí mužského pohlaví byli obřezáni brzy po narození; to číslo kleslo na 58,3% v roce 2010 (LA Times, 2013). Ve většině západoevropských zemí je tato sazba méně než 20% (Ingraham, 2015). 2015 hlasování zjistili, že pouze 33% amerických tisíciletí věří, že chlapci by měli být pravidelně obřezáni (Moore, 2015).

Životně důležité orgány

 • Novorozená obřízka - chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna předkožka na hlavě penisu - se praktikuje tisíce let.
 • Dělá se to z náboženských a kulturních důvodů asi 70% času.
 • Obřízka je v USA mnohem častější než v jiných zemích, i když míra obřízky mezi Američany klesá.
 • Výzkum ukazuje, že obřízka je spojena s lékařskými výhodami, včetně nižšího rizika pohlavně přenosných infekcí, včetně HPV a HIV.

Obřízka se z velké části provádí kvůli náboženské a kulturní tradici. Obřízka je starověký náboženský rituál, zejména mezi židovskými a islámskými komunitami. (Jiná náboženství, jako je katolicismus a protestantismus, nepodporují novorozeneckou mužskou obřízku jako náboženský obřad, ale neodradí ji od osobních preferencí.)

Studie také prokázaly zdravotní přínosy obřízky, i když jsou trochu kontroverzní. Jak Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA (CDC), tak Americká pediatrická akademie (AAP) vydaly prohlášení o zásadách, v nichž tvrdí, že výhody obřízky převažují nad riziky - existují důkazy, že obřízka snižuje u člověka riziko HIV, infekce močových cest v kojeneckém věku , pohlavně přenosné infekce a rakovina penisu. Ani jedna z agentur ale nedoporučuje rutinní obřízku.V posledních letech malé, ale hlasité skupiny aktivistů tvrdily, že obřízka je podobná mrzačení genitálií a že vzhledem k tomu, že trvale mění tělo, by mělo být rozhodnutí o obřezání ponecháno na každém chlapci, až se stane dospělým. Tento argument nejde příliš daleko u mnoha obřezaných mužů, kteří jsou v pořádku se svými penisy tak, jak jsou.

reklama

jak používat retin a na vrásky

Získejte 15 $ z první objednávky léčby EDSkutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistit více

A pak je tu otázka sexuálního vnímání. Někteří vědci tvrdili, že protože významná část neobřezaného penisu je chráněna předkožkou (žaludem), je tato oblast citlivější ve srovnání s neobřezaným penisem, jehož hlava je zrohovatělá (tvrzená) z neustálého otírání o spodní prádlo a oblečení. Studie týkající se tohoto tvrzení byly smíšené.

Proč lidé obřezávají?

Náboženský rituál. Obřízka je považována za náboženský obřad v některých vírách, včetně judaismu a islámu. V hebrejské Bibli je obřízka popsána jako smlouva mezi židovským bohem a biblickým patriarchou Abrahámem, kterou je třeba učinit, když je chlapečkovi osm dní. Islám jako abrahamské náboženství tuto tradici dodržuje.

Snadnější hygiena. Je trochu jednodušší udržovat obřezaný penis čistý než neobřezaný. U předkožky se vyvíjí smegma (kombinace olejů a odumřelých kožních buněk) a při koupání je třeba ji stáhnout, aby se sekrece omyly a zabránilo se jejich hromadění. Neobřezané penisy neprodukují smegmu. Předkožka je fixována při narození; chlapci to mohou úplně zatáhnout už v pěti letech, nebo až do dospívání.

kde mohu získat zvětšení penisu

Tradice. Někteří rodiče mají své syny obřezané, protože je obřezán otec, a nechtějí, aby chlapec vypadal jinak. Ostatní rodiče nedávají los.

Snížené riziko UTI. Studie zjistili, že neobřezané děti mají vyšší riziko infekcí močových cest (Shapiro, 1999).

Může snížit riziko pohlavně přenosných chorob. Jeden studie zjistili, že obřízka snížila u člověka riziko vzniku genitálního oparu (HSV-2) o 28% a HPV (lidský papilomavirus) o 35% (NIH, 2015). jiný studie prokázali, že u žen s neobřezanými partnery je větší pravděpodobnost výskytu HPV (který způsobuje většinu případů rakoviny děložního čípku), oparu, trichomonas, chlamydií a bakteriální vaginózy (Hernandez, 2010). The Světová zdravotnická organizace říká, že mužská obřízka může snížit riziko heterosexuálně získaného HIV o 60% (WHO, 2019).

Může snížit riziko rakoviny penisu. Nějaký studie prokázali, že neobřezaní muži mají zvýšené riziko karcinomu dlaždicových buněk penisu, a to až trojnásobně (Shapiro, 1999). Americká rakovinová společnost konstatuje, že rakovina penisu je velmi vzácná, a tvrdí, že po vyloučení rizikových faktorů, jako je nahromadění smegmy a fimóza (stav, při kterém se předkožka napíná a stává se nezrušitelnou), tyto studie neprokázaly ochranný účinek obřízky. Není jasné, jak může hromadění smegmatu vést k rakovině penisu, ale může to být proto, že smegma způsobuje chronický zánět.

Fimóza. V některých případech je předkožka po narození ponechána neporušená, ale je třeba ji odstranit později v dětství nebo v dospělosti kvůli rozvoji fimózy, což je stav, kdy se předkožka bolestivě stahuje a nelze ji úplně zatáhnout. Souvisejícím stavem je parafimóza, při které se předkožka stáhne za žalud a nelze ji vrátit do původní polohy, což způsobí otok a hromadění tekutin.

Historie obřízky v USA

Po celá desetiletí rané americké historie byla obřízka ve Spojených státech vzácná. To se změnilo v 70. letech 19. století, kdy ortopedický chirurg jménem Lewis Sayre vyvinul a teorie, že obřízka by mohla léčit svalovou paralýzu . (Vážně - princip, reflexní neuróza, spočíval v tom, že některá onemocnění byla způsobena chronickým podrážděním nervového systému a odstranění předkožky by jednou odstranilo zdroj podráždění.) Lékaři brzy prosazovali obřízku za účelem léčby šílenství, epilepsie, paralýzy, hernií , tuberkulóza, rakovina, pohlavně přenosné choroby, bolesti hlavy a další problémy (Sorrells, 1999). Viktoriánští lékaři ji propagovali jako lék na masturbaci, která byla považována za nezdravý svěrák. (Stejný étos vedl některé lékaře k odstranění klitorisu některých žen.) Postup se nakonec stal standardem a lékaři jej obhajovali jako hygieničtější. V 70. letech bylo obřezáno 85 procent amerických mužů. Ale čísla od té doby klesají.

Potenciální rizika obřízky

Obřízka má a nízké riziko komplikací (od 2% do 10%), ale stejně jako u jiných lékařských postupů existují rizika (Sorokan, 2015). Ve vzácných případech může obřízka způsobit nadměrné krvácení, infekci nebo předřezání předřezané kůže na nesprávnou velikost.

A v posledních letech způsobila teoretická rizika obřízky trochu bouři - a to v souvislosti s citlivostí a sexuálním potěšením. Belgická studie z roku 2013 zjistili, že obřízka snížila citlivost penisu a vedla k většímu úsilí o dosažení orgasmu (Bronselaer, 2013). Kritici tvrdí, že studie byla příliš malá, chybná - neporovnávala citlivost penisu před a po obřízce - a své závěry založila na klinicky nevýznamných výsledcích. Jiní poukázali na studie, které porovnávaly sexuální uspokojení mužů přímo před a po obřezání, a zjistili, že naprostá většina byla spokojena.

Dodatečně, kanadská studie z roku 2016 testoval citlivost penisu 62 mužů, z nichž polovina byla obřezána a polovina nebyla. Vědci nezjistili žádný rozdíl mezi těmito dvěma skupinami (Bossio, 2016).

Reference

 1. Malí chlapci v západních státech mají menší pravděpodobnost, že budou obřezáni v nemocnici. (2013, 22. srpna). Citováno z https://www.latimes.com/science/sciencenow/la-sci-sn-circumcision-us-rates-cdc-20130822-story.html
 2. Bossio, J. A., Bossio, J. A., Pukall, C. F., Steele, S. S., Department, S. S. S., Bossio, J. A.,… Department of Urology. (n.d.). Zkoumání citlivosti penisu u novorozenců obřezaných a intaktních mužů pomocí kvantitativního senzorického testování. Citováno z https://www.auajournals.org/article/S0022-5347(15)05535-4/abstract
 3. Bronselaer, G. A., Schober, J. M., Meyer-Bahlburg, H. F. L., T’Sjoen, G., Vlietinck, R., & Hoebeke, P. B. (2013, květen). Mužská obřízka snižuje citlivost penisu, měřeno ve velké kohortě. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23374102
 4. Lze zabránit rakovině penisu? (n.d.). Citováno z https://www.cancer.org/cancer/penile-cancer/causes-risks-prevention/prevention.html
 5. Zabírá obřízka sexuální potěšení? Studie kreslí oheň. (n.d.). Citováno z https://www.livescience.com/27769-does-circumcision-reduce-sexual-pleasure.html
 6. Hernandez, B.Y., Shvetsov, Y. B., Goodman, M. T., Wilkens, L. R., Thompson, P., Zhu, X., & Ning, L. (2010, 1. května). Snížená clearance infekce penilním lidským papilomavirem u neobřezaných mužů. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2853736/
 7. Ingraham, C. (2015, 26. května). Američané jsou skutečně výjimeční - alespoň pokud jde o obřízku. Citováno z https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2015/05/26/americans-truly-are-exceptional-at-least-when-it-comes-to-circumcision/
 8. Mužská obřízka pro prevenci HIV. (2019, 12. března). Citováno z https://www.who.int/hiv/topics/malecircumcision/en/
 9. Mužská obřízka snižuje riziko genitálního herpesu a infekce HPV, ale nikoli syfilis. (2015, 22. října). Citováno z https://www.nih.gov/news-events/news-releases/male-circumcision-reduces-risk-genital-herpes-hpv-infection-not-syphilis
 10. Moore, P. (2015, 3. února). Mladí Američané méně podporují obřízku při narození. Citováno z https://today.yougov.com/topics/lifestyle/articles-reports/2015/02/03/younger-americans-circumcision
 11. Shapiro, E. (1999). Prohlášení o zásadách americké akademie pediatrie týkající se obřízky a infekce močových cest. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1477524/
 12. Sorokan, S. T., Finlay, J. C., Jefferies, A. L. a kanadská pediatrická společnost, Výbor pro plod a novorozence, Výbor pro infekční nemoci a imunizaci. (2015). Novorozená mužská obřízka. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4578472/
 13. Sorrells, M. L. (1999, 1. ledna). Historie obřízky ve Spojených státech. Citováno z https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-0-585-39937-9_28
Vidět víc