Chronická sinusitida (u dospělých)

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. února 2021.
Co je chronická sinusitida (u dospělých)?

Harvard Health Publishing

Chronická sinusitida je dlouhodobý zánět dutin. Sinusy jsou vlhké vzduchové prostory za kostmi horní části obličeje — mezi očima a za čelem, nosem a tvářemi. Normálně dutiny ústí malými otvory do vnitřku nosu. Cokoli, co brání toku, může způsobit nahromadění hlenu a někdy hnisu v dutinách. Odtok z dutin může být bráněn strukturálními abnormalitami nosu, infekcí nebo otokem tkáně způsobeným alergiemi. Hromadění hlenu vede ke zvýšenému tlaku v dutinách a bolesti obličeje. U dospělých je chronická sinusitida nejčastěji spojena s otokem nosu způsobeným alergiemi, zejména alergiemi na vdechovaný prach, plísně, pyl nebo spóry hub. Tyto alergie spouštějí uvolňování histaminu a dalších chemikálií, které způsobují otoky vnitřní výstelky nosu a blokují drenáž dutin.

Polypy, nosní nádory a zlomeniny nosu mohou bránit drenáži dutin vedoucí k chronické sinusitidě. Chronickou sinusitidu lze také pozorovat u lidí, jejichž dutiny a nosní průchody jsou strukturálně abnormálně úzké. Lidé s astmatem, cystickou fibrózou nebo problémy s imunitním systémem vyvinou chronickou sinusitidu častěji než ostatní.Příznaky

Nejčastějším příznakem je bolestivý tlak v horních partiích obličeje, zejména v oblasti čela, za nosem, mezi nebo za očima nebo ve tváři. Někdy se bolest dutin může cítit jako bolest zubů. Mezi další příznaky patří ucpaný nos, postnazální kapání, které je horší v noci, a páchnoucí dech, který nesouvisí se zubními problémy. Horečka a hustý, zabarvený výtok z nosu jsou příznaky akutní sinusitidy, krátkodobé infekce dutin obvykle způsobené viry nebo bakteriemi. Stejné příznaky mohou být přítomny u chronické sinusitidy.

Diagnóza

Váš lékař se zeptá na vaše příznaky, jak dlouho je máte a na co můžete být alergičtí ve vašem okolí. Vyšetří vás, přičemž zvláštní pozornost bude věnovat vašemu nosu a krku. Během tohoto vyšetření Váš lékař zkontroluje:

 • Horečka
 • Citlivost v oblastech vašeho obličeje, které překrývají vaše dutiny
 • Zánět a hlen v nose a krku
 • Nosní polypy nebo vychýlená přepážka
 • Zvětšené lymfatické uzliny

Váš lékař obvykle může diagnostikovat chronickou sinusitidu a zahájit léčbu na základě vašich příznaků a fyzického vyšetření. Další testy obvykle nejsou nutné. Pokud diagnóza není jasná nebo pokud má váš lékař podezření, že můžete mít strukturální blokádu, může si objednat testy, aby se podíval na dutiny – obvykle počítačová tomografie (CT) nebo magnetická rezonance (MRI) vašich dutin. Můžete být také odesláni ke specialistovi na další testy. Ušní, nosní a krční specialista se může blíže podívat do vašeho nosu a krku pomocí malého dalekohledu, který má na konci čočku fotoaparátu. Specialista na alergii může provést kožní testy nebo krevní (RAST) testy, aby zjistil, na co jste alergičtí.

Očekávaná doba trvání

Příznaky chronické sinusitidy mohou trvat měsíce i roky. Někteří lékaři považují sinusitidu za chronickou spíše než akutní, pokud trvá alespoň tři měsíce.

Prevence

Pokud máte chronickou sinusitidu, vyhněte se kouření cigaret a pasivnímu kouření. Také byste se měli vyvarovat dlouhého pobytu venku, když je ve vzduchu vysoká hladina alergenů nebo znečišťujících látek. Používání klimatizací a zvlhčovačů uvnitř budov může někdy pomoci předcházet příznakům chronické sinusitidy. Pokud máte alergie, můžete pomoci předcházet epizodám sinusitidy identifikací a vyhýbáním se spouštěčům a užíváním vhodných léků podle pokynů. Doma lze provést několik opatření k odstranění mnoha alergenů ze vzduchu, které vyvolávají problémy s dutinami. Zde je několik věcí, které můžete udělat:

 • Udržujte okna zavřená, zejména okna ložnice. Vystavení vnitřní kontaminaci můžete snížit použitím HEPA filtru (vysoce účinný filtr pevných částic) na klimatizaci.
 • Při cestování v autě jezděte se zavřenými vnějšími ventilačními otvory a zapnutou klimatizací. Některá novější vozidla mohou být vybavena vysoce účinným systémem filtrace vzduchu.
 • Před spaním se večer osprchujte nebo si umyjte vlasy, abyste odstranili škodliviny nebo vzduchem přenášené alergeny, které se nahromadily během dne.
 • Sušte prádlo uvnitř, buď v sušičce nebo na lince. Sušení prádla na venkovní lince může shromažďovat alergeny.
 • Minimalizujte činnosti se silným vystavením pylům, jako je sekání trávníku a foukání listí.
 • Pravidelné vdechování páry a vyplachování nosu fyziologickým roztokem také může pomoci vyhnout se příznakům.
 • Dbejte na dostatečný příjem tekutin.

Léčba

Pokud si myslíte, že máte sinusitidu, můžete nejprve vyzkoušet některé věci doma, které pomohou snížit otoky a otevřít zablokované dutiny. Často pomáhá vdechování páry a používání nosních sprejů s fyziologickým roztokem. Dekongestanty, ústní nebo nosní sprej, jsou dostupné bez lékařského předpisu a mohou pomoci zmírnit tlak. Chcete-li ovládat bolest, zkuste toacetaminofen(Tylenol) neboibuprofen(Advil, Motrin a další).

Protože chronická sinusitida je často způsobena zánětem souvisejícím s alergiemi, identifikace, léčba a prevence vašich alergií pomáhá zmírnit sinusitidu. Mezi léky na alergii patří antihistaminika, dekongestanty, inhibitory leukotrienů a protizánětlivé léky.

Kortikosteroidní nosní spreje také mohou zmírnit otok nosu a zánět dutin. Pokud tyto spreje nepomohou, možná budete potřebovat perorální steroidy, jako napřprednison. Možná budete muset užívat antibiotika spolu s nosními nebo perorálními kortikosteroidy. Pokud jsou vaše alergie obtížně kontrolovatelné, odborník na alergii vás může otestovat na konkrétní alergie a podat desenzibilizační injekci (imunoterapii) k léčbě vašich příznaků.

Pokud jsou příznaky obtížné kontrolovat pomocí samotných léků, možná budete muset navštívit specialistu na uši, nos a krk, který může určit, zda potřebujete odvodnění dutin nebo zda potřebujete endoskopickou operaci k rozšíření sinusových otvorů. Endoskopická chirurgie používá malé rozsahy a nástroje k vidění a operaci přes nosní průchody, aby se dostaly do dutin. Pokud je zablokování sinusového otvoru omezené, balónková dilatace oblasti může vyřešit problém a vyhnout se náročnější operaci.

jak zvětším objem semene

Nosní polypy a další strukturální blokády lze také odstranit endoskopickou sinusovou operací. Endoskopickou operací lze korigovat i vychýlenou přepážku.

Kdy zavolat profesionála

Pokud se vaše příznaky po několika dnech nezlepší nebo pokud se u vás objeví horečka nebo hnědý nebo zelený výtok, měli byste navštívit svého lékaře. Pokud se u vás objeví silná bolest hlavy, měli byste zavolat svému lékaři, aby provedl naléhavější vyšetření.

Prognóza

Prognóza chronické sinusitidy závisí na její příčině. Ke snížení zánětu nebo nápravě blokády je často zapotřebí léků nebo chirurgických zákroků. Zánět se v mnoha případech musí dlouhodobě zvládat léky, aby se předešlo recidivě.

Externí zdroje

Národní institut pro alergie a infekční nemoci (NIAID)
http://www.niaid.nih.gov/

Americká akademie alergie, astmatu a imunologie (AAAAI)
http://www.aaaai.org/

Americká akademie otolaryngologieChirurgie hlavy a krku
http://www.entnet.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.