Chlamydie: jaké jsou příznaky?

Chlamydie: jaké jsou příznaky?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud jste přistáli na této stránce, mohou se u vás objevit příznaky, o nichž si myslíte, že jsou způsobeny infekcí chlamydií. Možná máte nějaké pálení nebo svědění při močení, nebo dokonce penilní nebo vaginální výtok. A co je horší, můžete pociťovat bolesti varlat, bolesti břicha nebo otoky na místech, kde jste ani nevěděli, že byste mohli nabobtnat!

Nebo možná jste právě tady, abyste se učili. Ať tak či onak, jsme tu, abychom vám pomohli. Vědět o nemoci může být prvním krokem v prevenci nemoci, takže jsme rádi, že jste zde, abyste oprášili své příznaky a příznaky chlamýdií.Životně důležité orgány

  • Odhaduje se, že příznaky chlamýdiové infekce má pouze 10% mužů a pouze 5–30% žen.
  • Nejčastěji chlamydie infikují močovou trubici nebo děložní čípek. Toto je známé jako negonokoková uretritida nebo jako cervicitida.
  • Uretritida vede ke zvýšené frekvenci močení a bolesti nebo pálení s močením (známé jako dysurie).
  • Cervicitida může vést k bolesti během pohlavního styku, krvácení po pohlavním styku nebo k jinému krvácení, ke kterému dochází mezi menstruacemi.
  • Výtok z penisu se může objevit kdekoli mezi 5–10 dny po expozici. Výtok z pochvy se může objevit kdekoli mezi 7–14 dny po expozici.

Chlamydie lze snadno léčit antibiotiky. V některých případech je léčba předpokládaná - to znamená, že s jednotlivcem je zacházeno ještě dříve, než se výsledky testu vrátí. Předpokládaná léčba se obvykle podává, pokud má jedinec příznaky nebo pokud má sexuální partner pozitivní test na chlamydie.

Nejběžnější léčbou chlamydií je jednorázová dávka antibiotika zvaného azithromycin (značka Zithromax). Pokud existuje obava z možné souběžné infekce kapavou, podává se také jedna injekce antibiotika zvaného ceftriaxon (značka Rocephin). To je obvykle případ, kdy je léčba předpokládaná.

Někdy může poskytovatel zdravotní péče mít pocit, že léčba antibiotikem zvaným doxycyklin (značka Vibramycin) je vhodnější než užívání azithromycinu. Pro jednoduchou infekci je doxycyklin předepsán pro 7denní kurz. Pokud existuje podezření na epididymitidu, doxycyklin je předepsán pro 10denní kurz. Pokud existuje podezření na PID, doxycyklin je předepsán na 14denní léčbu (i když v závislosti na závažnosti mohou být nutné další zásahy). A pokud existuje podezření na LGV, doxycyklin je předepsán na 21denní kurz.

V moderní době rostou obavy ohledně vzniku rezistence na léky nebo rezistence na antibiotika. Tyto termíny označují situaci, kdy se bakterie vyvinuly takovým způsobem, že některá antibiotika již nejsou účinná. V některých částech světa se začaly objevovat kmeny chlamydií rezistentních na léky, avšak v současné době se stále doporučuje léčit azithromycinem nebo doxycyklinem.

Reference

  1. Světová zdravotnická organizace. (2019, 27. června). Trachom. Citováno z https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/trachoma .
Vidět víc