Můžete užívat léky na snížení pocení?

Můžete užívat léky na snížení pocení?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Každý měl ten nepříjemný okamžik, kdy se cítil trochu příliš vlhký v podpaží. A spravedlivý podíl lidí se pravděpodobně vyhnul tomu, aby se držel za ruce s tlačenicí kvůli hladkým dlaním. Pot je zcela přirozenou a normální součástí lidského bytí, ale pro některé lidi je pot skutečným problémem. Co můžete dělat, když se namáčíte přes oblečení a potýkáte se s onemocněním zvaným hyperhidróza?

Životně důležité orgány

  • Jinak známý jako hyperhidróza, nadměrné pocení je zdravotní stav, který se vyznačuje velkým množstvím nepředvídatelného pocení, které se může objevit bez důvodu.
  • Existují dva typy hyperhidrózy: primární a sekundární. Primární hyperhidróza je často genetická a není způsobena vnějším podnětem. Sekundární hyperhidróza je výsledkem některých dalších přispívajících faktorů.
  • Léčba hyperhidrózy zahrnuje volně prodejné antiperspiranty, krémy na předpis, injekce Botox a chirurgický zákrok.

Co je to nadměrné pocení?

Nadměrné pocení, jinak známé jako hyperhidróza, je zdravotní stav, který je charakterizován nadměrným množstvím nepředvídatelného pocení, které může nastat bezdůvodně. Zatímco většina lidí se potí kvůli faktorům, jako je zvýšení tělesné teploty, fyzická aktivita nebo emoční spoušť, jako je stres, lidé s hyperhidrózou se mohou nadměrně potit bez známého důvodu. (NIH, 2019). Někteří lidé prostě mají nadměrně aktivní potní žlázy a někteří mohou zdědit hyperhidrózu, protože se v některých případech jeví jako genetická. Existuje mnoho zdravotních stavů, které mohou způsobit hyperhidrózu, včetně úzkosti, hypertyreózy, rakoviny, srdečních chorob, mrtvice a dalších. Podle výzkumu asi 4,8% Američanů (přibližně 15,3 milionu lidí) mít hyperhidrózu (Doolittle, 2016).

Mechanismus odpovědný za primární hyperhidrózu je stále většinou neznámý, ale odborníci se domnívají, že může být výsledkem sníženého prahu potu a přehnané reakce na pocení. Lidé s hyperhidrózou mají obvykle nadměrné pocení v jedné oblasti těla (primární fokální hyperhidróza). Může se to stát také po celém těle, ale je to méně časté. Asi 35% až 55% lidí s primárním hyperhidrózou má rodinnou anamnézu stavu a většina lidí, kteří ho mají, je ve věku 14 až 25 let, když se objeví (Lenefsky, 2018).

Lidé, kteří mají sekundární hyperhidrózu, to obvykle zažijí později v životě než lidé s primární hidrózou - obvykle po 25. roce života. Lidé se sekundárním hyperhidrózou mají také častější pocení než lidé s primárním hyperhidrózou. Je méně časté, že by u lidí se sekundárním hyperhidrózou došlo k rodinné anamnéze nadměrného pocení a lidé, kteří ji mají, mohou často během spánku pociťovat příznaky (Lenefsky, 2018).

Podle průzkumu zaslaného 150 000 domácnostem v roce 2002 asi 2,8% americké populace má primární hyperhidrózu (Doolittle, 2016). Průzkum také odhalil, že muži a ženy byli stejně ovlivněni hyperhidrózou a přibližně polovina lidí, kteří ji uvedli, uvedla, že ji zažili v podpaží.reklama

Řešení nadměrného pocení doručeno k vašim dveřímDrysol je lék na předpis první volby při nadměrném pocení (hyperhidróze).

Zjistěte více

Příznaky hyperhidrózy

Podle Národního zdravotního ústavu (NIH) existuje jeden primární příznak hyperhidrózy: vlhkost (NIH, 2019). Ale pocení může mít mnoho různých forem a může se projevovat různými způsoby, takže existuje podezření, že máte hyperhidrózu.

Lidé s hyperhidrózou se nejen potí; často se potí tolik, že je to vidět. Pokud máte hyperhidrózu, můžete na pokožce vidět kapky potu, i když vůbec nepracujete nebo se nepohybujete. Můžete se také potit přes oblečení, aniž byste museli vyvíjet jakékoli úsilí nebo zažívat vnější faktory, jako je horké počasí. Lidé s hyperhidrózou se často potí natolik, že to zasahuje do jejich každodenních činností a ovlivňuje to kvalitu jejich života - dokonce i běžné úkoly, jako je držení tužky nebo otočení kliky, mohou být vzhledem k množství potu, které je v současné době náročné, náročné.

Dalším problémem, který lidé s hyperhidrózou často musí řešit, je zvýšené riziko plísňových kožních infekcí . Kvůli místům na těle, kde mají někteří lidé s hyperhidrózou tendenci se potit (pod paží, kolem třísla, na nohou atd.), Mohou být časté infekce jako atletická noha a svědění. I když kožní infekce nejsou problémem, lidé s hyperhidrózou si mohou všimnout, že jejich pokožka je měkká, bílá a olupuje se v oblastech těla, kde se potí (AAD, n.d.). Krvavé ruce a nohy, zvýšený tělesný pach a pocení během spánku jsou všechny možné příznaky hyperhidrózy.

Léky ke snížení nadměrného pocení

Naštěstí, ať už máte primární hyperhidrózu nebo sekundární hyperhidrózu, existují možnosti léčby, které mohou pomoci snížit příznaky.

Antiperspiranty s deodorantem jsou často první linií léčby hyperhidrózy a fungují tak, že ucpávají potní kanály. Lidé, kteří používají OTC antiperspiranty, by měli pro kontrolu nadměrného pocení hledat produkty, které obsahují 10% až 20% hexahydrátu chloridu hlinitého. Pokud to nestačí, může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit antiperspirant na předpis (Drysol), který obsahuje vyšší dávku chloridu hlinitého. Tento typ antiperspirantu se nanáší každou noc na místa, kde se potíte. Samotné deodoranty nezabraňují pocení, ale mohou pomoci snížit tělesný pach. Je také důležité vědět, že antiperspiranty mají potenciál vedlejších účinků, jako je podráždění pokožky, a velké dávky chloridu hlinitého mohou poškodit váš oděv (NIH, 2019).

Pokud se u vás objeví hyperhidróza na obličeji, může vám lékař doporučit topický krém na předpis vyrobený z 2% glykopyrolátu. Tento krém je obvykle složen v lékárně a bylo prokázáno, že má 96% úspěšnost s minimálními vedlejšími účinky, jako je mírné podráždění pokožky, pokud je aplikován jednou za dva až tři dny (McConaghy, 2018).

V některých případech se zavolal lék blokující nervy oxybutynin mohou být použity k léčbě hyperhidrózy. Oxybutynin je typ léku nazývaného anticholinergní lék, který blokuje působení určitého chemického posla v těle a zabraňuje určitým nervovým impulzům. Výzkum ukázal, že oxybutynin je účinný při léčbě fokálního (na jednom místě) i generalizovaného (všude) hyperhidrózy bez ohledu na věk, pohlaví a váhu člověka. Nežádoucí účinky jsou však možné a mohou zahrnovat sucho v ústech, rozmazané vidění a problémy s močovým měchýřem (Campanati, 2015).

Někteří lékaři doporučují botulotoxin (Botox) jako léčbu hyperhidrózy. Botulotoxin lze použít k léčbě silného pocení v podpaží, dlaních a nohou. Po injekci dočasně blokuje nervy stimulující pocení. Injekce botoxu však mohou být pro některé lidi bolestivé a mohou způsobit nežádoucí účinky, jako je bolest v místě vpichu a příznaky podobné chřipce. Když je botulotoxin injikován do dlaní, může způsobit intenzivní bolest a mírnou dočasnou slabost (NIH, 2019). Injekce botoxu se musí opakovat každých 6–12 měsíců.Další možnosti léčby nadměrného pocení

Pokud topické, injekční a perorální léky tento trik nedělají, může vám lékař doporučit další možnosti léčby hyperhidrózy.

Iontoforéza (nazývaná také stroj bez potu) je domácí léčba, která se může zaměřit na nadměrné pocení v rukou a nohou. Zahrnuje to ponoření rukou a nohou do mělké pánve vody z vodovodu a následné použití zdravotnického zařízení k odeslání nízkonapěťového proudu do vody k dočasnému uzavření potních žláz. Většina lidí potřebuje k zobrazení výsledků 6 až 10 ošetření a ošetření může trvat 20 až 40 minut. Mezi běžné nežádoucí účinky patří suchá kůže, podrážděná kůže nebo nepohodlí během léčby (ADA, n.d.).

Existuje několik různých chirurgických možností pro lidi s hyperhidrózou: odstranění potních žláz a nervová chirurgie (známá jako endoskopická hrudní sympatektomie nebo ETS). Zatímco operaci odstranění potních žláz lze provést v ordinaci dermatologa pomocí relativně neinvazivní metody, jako je laserové odstranění nebo liposukce, ETS je hlavní chirurgický zákrok. Musí to být provedeno chirurgem na operačním sále a vyžaduje to proříznutí nebo zničení určitých nervů. Obvykle se provádí u lidí, kteří mají nadměrné pocení v dlaních a na obličeji, ale nemusí dobře fungovat při pocení v podpaží (NIH, 2019).

Stejně jako všechny lékařské postupy, i tyto operace nesou riziko nežádoucích účinků. Dočasné nežádoucí účinky zahrnují modřiny a bolestivost. Když jsou potní žlázy odstraněny z podpaží, existuje riziko infekce a mohou se také objevit trvalé nežádoucí účinky, které způsobují zjizvení nebo ztrátu citu v podpaží.

U některých lidí, kteří podstoupí chirurgický zákrok, se objeví stav zvaný kompenzační pocení, což znamená, že se potí ještě silněji než u hyperhidrózy. Jedna studie naznačuje, že asi 86,4% lidí mělo kompenzační pocení. To bylo považováno za méně významné u 61% z nich, za trapné o 31,5% a za deaktivaci o 7,5% (Gossot, 2003).

Zejména sympatektomie má některé velmi závažné vedlejší účinky a může být dokonce smrtelná. Mezi vážná rizika patří poškození nervů, které protékají mozkem a očima, velmi nízký krevní tlak, nepravidelný srdeční rytmus a intolerance na teplo (ADA, n.d.). Jedna studie ze 467 pacientů zjistilo, že se vyskytly tři hlavní komplikace: jedna slza pravé podklíčkové tepny a dva chylothorace, 25 případů (5,3%) krvácení během operace a 12 pneumotoraxů (zhroucení plic) (1,3%) po odstranění hrudních trubic . (Gossot, 2001).

Reference

  1. AAD (n.d.). Hyperhidróza. Citováno z: https://www.aad.org/public/diseases/a-z/hyperhidrosis-symptoms
  2. Campanati, A., Gregoriou, S., Kontochristopoulos, G., & Offidani, A. (2015). Oxybutynin pro léčbu primárního hyperhidrózy: současný stav techniky. Poruchy kožního přívěsku, 1 (1), 6–13. doi: 10.1159 / 000371581, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27172124
  3. Doolittle, J., Walker, P., Mills, T., & Thurston, J. (2016). Hyperhidróza: aktualizace o prevalenci a závažnosti ve Spojených státech. Archivy dermatologického výzkumu, 308 (10), 743–749. doi: 10,1007 / s00403-016-1697-9, https://link.springer.com/article/10.1007/s00403-016-1697-9
  4. Gossot, D., Kabiri, H., Caliandro, R., Debrosse, D., Girard, P., & Grunenwald, D. (2001). Časné komplikace hrudní endoskopické sympatektomie: prospektivní studie 940 postupů. The Annals of Thoracic Surgery, 71 (4), 1116–1119. doi: 10.1016 / s0003-4975 (01) 02422-5, https://www.annalsthoracicsurgery.org/article/S0003-4975(01)02422-5/fulltext
Vidět víc