Můžete dostat kvasinkovou infekci na penis?

Můžete dostat kvasinkovou infekci na penis?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Váš koncept kvasinkové infekce - pokud ji máte - je pravděpodobně formován běžnými reklamami na produkty pro boj s kvasinkovou infekcí zaměřené na ženy. Bohužel i muži mohou dostat kvasinkové infekce. Zde jsou příznaky a co s tím můžete dělat.

Životně důležité orgány

 • Ano, na penisu můžete dostat kvasinkovou infekci.
 • Říká se tomu candida balanitis a může způsobit příznaky, včetně bolesti, svědění, podráždění a výtoku.
 • Je důležité nechat se léčit kvasinkovou infekcí penisu, abyste předešli komplikacím a zabránili infekci nebo nové infekci sexuálního partnera.
 • Antifungální krémy obvykle vyčistí kvasinkovou infekci penisu během týdne.

Co je to kvasinková infekce penisu?

Kvasinky (konkrétně jeden s názvem Candida albicans ) je forma houby, která přirozeně žije na naší kůži a uvnitř našich těl na místech, jako jsou ústa, hrdlo, zažívací systém a pochva (CDC, 2019). Většinou koexistujeme v míru a vy vůbec netušíte, že to tam je.

Nadměrný růst této kvasinky však může způsobit infekci, včetně kvasinkové infekce penisu (nebo candida balanitis), což je infekce žaludu nebo hlavy penisu.

Přerůstání Candida albicans v ústech nebo krku vede k tvorbě bílých skvrn nazývaných afty (nebo afty) na jazyku nebo na stěnách úst.

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistit více

Příznaky kvasinkové infekce penisu

Mezi běžné příznaky kvasinkové infekce penisu patří:

 • Zarudnutí, svědění nebo podráždění
 • Silný bílý výboj, který může být v kožní záhyby (Steckelberg, 2018)
 • Pocit pálení během močení
 • Nepohodlí nebo svědění během nebo po sexuální aktivita (David, 1997)
 • Malé bílé skvrny na penisu
 • Suchý peeling vyrážka (Thaler, 2018)

Příčiny

Vědci zjistili, že mezi 15–20% mužů má Candida na penisu přirozeně. Je to ještě častější u lidí, kteří nemají obřízku, mají cukrovku a lidé, kteří mají partnera s kvasinkovou infekcí (David, 1997). Penilní kvasinková infekce je často (ale ne vždy) způsobena sexem s partnerem, který má kvasinkovou infekci.

retin krém před a po akné

Mezi další věci, které mohou zvýšit vaši šanci na získání kvasinkové infekce penisu, patří:

 • Špatně kontrolovaná cukrovka (vysoká hladina cukru v krvi, charakteristický znak cukrovky, může způsobit přerůstání kvasinek na těle a v těle)
 • Oslabený imunitní systém (jako když máte HIV nebo dostáváte chemoterapii)
 • Časté nebo nedávné užívání antibiotik
 • Špatná hygiena

Je pravděpodobné, že dostanete kvasinkovou infekci penisu, pokud ano neobřezaný (Morris, 2017) a kvasinková infekce penisu může být pro některé lidi prvním příznakem cukrovky, proto je důležité, aby jej vyhodnotil zdravotnický pracovník.

proč se chlapi probouzejí s erekcí

Zmizí penilní kvasinková infekce sama?

Infekce penisu kvasinkami se může často sama odstranit, i když může také rozšířit do dalších blízkých oblastí kůže , včetně šourku a hýždí (Thaler, 2018).

Kvasinkové infekce jsou nakažlivé, proto je důležité podstoupit léčbu, aby se zabránilo infekci nebo reinfekci potenciálních sexuálních partnerů kvasinkovou infekcí.

Jakékoli podráždění nebo zánět penisu zvyšuje pravděpodobnost, že máte zlomenou kůži na penisu, což zase zvyšuje vaše šance na kontrakci nebo přenos STI (sexuálně přenosných infekcí) během sexuálního kontaktu (Anderson, 2011).

U některých ohrožených lidí může Candida způsobit vážný stav nazývaný invazivní kandidóza, při kterém kvasinky mohou proniknout do krevního řečiště a infikovat další orgány. Lidé, kteří jsou v ohrožení Mezi invazivní kandidózy patří lidé, kteří narušili imunitní systém (například lidé s HIV), cukrovku, selhání ledvin nebo mají centrální žilní katétr (CDC, 2019).

Jak dlouho trvá kvasinková infekce penisu?

To záleží. Některé kvasinkové infekce penisu mohou zmizet bez léčby, některé mohou zmizet přibližně za týden s léčbou (viz Léčba níže) a některé neléčené mužské kvasinkové infekce mohou přetrvávat, což způsobuje nepohodlí a možné komplikace.

Co se stane, když kvasinková infekce penisu nebude léčena?

Neošetřená penilní kvasinková infekce může sama odejít, ale může se také držet a způsobit negativní důsledky.

 • Můžeš přenášet kvasinkovou infekci sexuálním partnerům (Steckleberg, 2018).
 • U neobřezaných mužů se zánět balanitidy může rozšířit na předkožku, což je stav zvaný balanopostitida (Perkins, 2020).
 • U neobřezaných mužů balanitida může vést k fimóze , stav, kdy je předkožka příliš napnutá a nelze ji stáhnout nebo vrátit do normální polohy nad hlavou penisu (Leber, 2020).

Ošetření: Jaký je nejrychlejší způsob, jak se zbavit kvasinkové infekce?

The nejběžnější léčba pro kvasinkovou infekci penisu je antifungální krém, jako je mikonazol nebo klotrimazol, který aplikujete na infikovanou oblast jednou denně po dobu jednoho až tří týdnů nebo podle pokynů poskytovatele zdravotní péče. Tyto léčby jsou obvykle dostupné na přepážce (Edwards, 2013).

Některé typy antifungálních léčebných postupů může předepsat také poskytovatel zdravotní péče. Pokud jsou vaše příznaky obzvláště závažné nebo se vaše kvasinková infekce vrátí, poskytovatel zdravotní péče může předepisovat perorální flukonazol a topické steroidy (Edwards, 2013).

Prevence

Správná hygiena je vždy důležitá, zvláště pokud nejste obřezáni - předkožka umožňuje hromadění kvasinek Candida a následnou infekci. Používejte jemné mýdlo a pravidelně se koupejte.

Vzhledem k tomu, že Candida může být přenášena mezi partnery, je-li váš partner symptomatický, měli by také vyhledat léčbu, aby se zabránilo reinfekci.

Reference

 1. Anderson, D., Politch, J. A. a Pudney, J. (2011). Infekce HIV a imunitní ochrana penisu. Americký žurnál reprodukční imunologie (New York, NY: 1989), 65 (3), 220–229. https://doi.org/10.1111/j.1600-0897.2010.00941.x
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Kandidóza. (2019, 17. prosince). Citováno 10. srpna 2020 z https://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/index.html
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Invazivní kandidóza. Riziko a prevence. (2019, 17. prosince). Citováno 10. srpna 2020 z https://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/invasive/risk-prevention.html
 4. David, S., Walzman, L. a Rajamanoharan, M. (1997, říjen). Kolonizace genitálií a infekce kandidou u heterosexuálních a homosexuálních mužů. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9534752/
 5. Edwards, S., Bunker, C., Ziller, F., & Van der Meijden, W. (2014, srpen). Evropská směrnice z roku 2013 pro léčbu balanopostitidy. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24828553/
 6. Leber, M. (2020, 22. března). Balanitida. Citováno 11. září 2020, z https://emedicine.medscape.com/article/777026-overview
 7. Lisboa, C., Santos, A., Dias, C., Azevedo, F., Pina-Vaz, C., & Rodrigues, A. (2010). Candida balanitis: rizikové faktory. Časopis Evropské akademie dermatologie a venerologie: JEADV, 24 (7), 820–826. https://doi.org/10.1111/j.1468-3083.2009.03533.x
 8. Morris, B. J. a Krieger, J. N. (2017). Penilní zánětlivé poruchy kůže a preventivní role obřízky. International journal of preventive medicine, 8, 32. https://doi.org/10.4103/ijpvm.IJPVM_377_16
 9. Perkins, O.S. & Cortes, S. Balanoposthitis. [Aktualizováno 2020 28. května]. In: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK553050/
 10. Steckelberg, J. (2018, 13. července). Kvasinková infekce u mužů: Jak zjistím, zda ji mám? Citováno 11. září 2020, z https://www.mayoclinic.org/male-yeast-infection/expert-answers/faq-20058464
 11. Thaler, M., (2018, 20. listopadu). Muži dostávají také kvasinkové infekce! Citováno 10. září 2020 z https://www.onemedical.com/blog/get-well/male-yeast-infection
Vidět víc