Můžete dostat kapavku z líbání?

Můžete dostat kapavku z líbání?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Ačkoli se orální opar (HSV1) běžně šíří líbáním, pokud má infikovaná osoba aktivní bolavé obaly, odborníci si mysleli, že téměř všechny ostatní pohlavně přenosné infekce (STI) lze přenášet pouze sexuálním kontaktem. Výzkum z Austrálie publikovaný v roce 2019 však naznačuje, že kapavka se může šířit líbáním jazykem - neboli hlubokým líbáním, francouzským líbáním nebo jakkoli chcete volat.nejlépe na přepážce prášky na penis

Životně důležité orgány

  • Mezi lety 2009 a 2017 se hlášené případy kapavky zvýšily podle CDC o 75%.
  • Ačkoli orální kapavka je docela běžná, předpokládalo se, že se přenáší pouze orálním sexem.
  • Zjištění z australské studie naznačují, že jej lze šířit i líbáním.
  • Riziko, že kapavka je nemoc líbání, je v tomto okamžiku hlavně teoretické a je třeba provést další výzkum.

Co je kapavka?

Kapavka je STI způsobená bakterií Neisseria gonorrhoeae. Šíří se vaginálním, análním a orálním sexem a může infikovat penis, vagínu, hrdlo, konečník a oči. Genitální infekce jsou nejčastěji pozorovány, ale častá je také kapavka.

Kvapavka nemusí mít žádné příznaky, ale může také způsobit bolestivé močení, výtok podobný hnisu nebo bolest nebo otok jednoho nebo obou varlat. Pokud není kapavka léčena, může způsobit infekci varlat u mužů, zánětlivé onemocnění pánve (PID) u žen. Ve vzácných případech se může rozšířit do krve a kloubů. Perorální kapavka může být také asymptomatická nebo může mít za následek bolest v krku.

Jaká je léčba kapavky?

Léčba kapavky v první linii jsou dvě antibiotika - jedno se podává injekčně v ordinaci lékaře a druhé se užívá perorálně. Někdy se také jedná o jednorázovou dávku, která se podává v ordinaci lékaře.

Můžete dostat kapavku z líbání?

Možná. Podle a studie publikované v časopise Journal of Sexually Transmission Infections z května 2019, vědci studovali 3667 dotazníků o sexuální historii poskytovaných homosexuálním a bisexuálním mužům na klinice sexuálního zdraví. 6% respondentů mělo pozitivní test na orální kapavku (Chow, 2019).

Účastníci studie uvedli v posledních čtyřech měsících v průměru čtyři líbající se partnery, pět líbajících se sexuálních partnerů a jednoho partnera pouze pro líbání. Podle vědců měli muži s vyšším počtem partnerů pouze pro líbání a líbání se sexem větší riziko vzniku orální kapavky.

Zjistili jsme, že čím více lidí polibek jednotlivce také vystavoval zvýšenému riziku kapavky v krku, bez ohledu na to, zda došlo k sexu při líbání. Tato data zpochybňují přijatelné tradiční přenosové cesty kapavky, které se konaly za posledních 100 let, kdy se za zdroj infekce hrdla považoval penis partnera, řekl autor studie Eric Chow The Washington Post (Bever, 2019). Zjistili jsme poté, co jsme statisticky kontrolovali počet políbených mužů, že „počet mužů, s nimiž někdo měl sex, ale nelíbil se, nebyl spojen s kapavkou v krku.

Vědci věděli, že oční kapavka může žít v krku bez příznaků a bezděčně se může přenést na ostatní. Ale mysleli si, že režim přenosu byl orální sex - přísně orální-genitální, ne orální-orální. Četnost druhé infekce však může být pro vědce obtížné určit, protože je obtížné najít lidi s partnery pouze pro líbání, kteří mají orální kapavku a jsou ochotni o tom diskutovat, řekla Post urologická sestra na Kolumbijské univerzitě.Jak častá je kapavka?


Studie přilákala titulky, protože kapavka a další pohlavně přenosné choroby jsou na vzestupu ve všech populacích, nejen u mužů, kteří mají sex s muži (MSM).

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí V roce 2017 bylo hlášeno 555 608 případů kapavky - což je nárůst o 18,6% oproti předchozímu roku a 75,2% od roku 2009. Případy se zvýšily o 19,3% u mužů a 17,8% u žen (CDC, 2018).

Zdravotníci jsou znepokojeni, protože stále více případů se ukazuje jako rezistentních vůči současným antibiotikům, což omezuje počet možností léčby, které jsou účinné. (To je důvod, proč jste se mohli vyděsit ze svého rozumu segmentem televizních zpráv super kapavka (Charles, 2018) v posledních několika letech). Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná vakcína, která by zabránila kapavce, a možnost neléčitelné kapavky se rýsuje větší, je bezpodmínečně nutné, abychom vyvinuli nové léky k její léčbě, řekla Stephanie Taylor, MD, profesorka medicíny a mikrobiologie na Lékařské fakultě LSU Health New Orleans. Zprávy NBC.

Mohou tedy sliny šířit kapavku?

Je jasné, že člověk může přenášet kapavku z krku do penisu sexuálního partnera a naopak. Riziko, že kapavka je nemoc líbání, je v tomto okamžiku hlavně teoretické a vědci ji sledují.

Jak mohu zabránit kapavce?

Někteří vědci naznačují, že ústní voda je levný zákrok a může zabíjet bakterie kapavky v krku, je však zapotřebí dalšího výzkumu. Nejlepším způsobem, jak zabránit kapavce, je používat kondom během sexuální aktivity (včetně orálního sexu) nebo být monogamní s partnerem, který byl negativně testován na kapavku a pravidelně je vyšetřován na STI. Získejte pravidelné promítání STI sami - každé tři měsíce jsou dobrým měřítkem, pokud jste sexuálně aktivní. Pokud máte jakékoli příznaky kapavky, navštivte lékaře, abyste infekci nepřenášeli na svého partnera.Reference

  1. Bever, L. (2019, 9. května). Máte kapavku? Možná to pochází z francouzského líbání, říká studie. Citováno z https://www.washingtonpost.com/health/2019/05/09/got-gonorrhea-it-may-have-come-french-kissing-study-says/?noredirect=on
  2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2018, 24. července). Kapavka - Dohled nad sexuálně přenosnými chorobami z roku 2017. Citováno z https://www.cdc.gov/std/stats17/gonorrhea.htm
  3. Charles, S. (2018, 4. prosince). Kvapavka je téměř nemožné léčit, ale nový lék nabízí naději. Citováno z https://www.nbcnews.com/health/health-news/gonorea-nearly-impossible-treat-new-drug-offers-hope-n938251
  4. Chow, E. P. F., Cornelisse, V. J., Williamson, D. A., Priest, D., Hocking, J. S., Bradshaw, C. S.,… Fairley, C. K. (2019). Líbání může být důležitým a zanedbávaným rizikovým faktorem pro orofaryngeální kapavku: průřezová studie u mužů, kteří mají sex s muži. Sexuálně přenosné infekce , 95 (7), 516–521. doi: 10.1136 / sextrans-2018-053896, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31073095
Vidět víc