Může se u vás objevit alergie v jakémkoli věku?

Může se u vás objevit alergie v jakémkoli věku?

Zřeknutí se odpovědnosti

Názory zde vyjádřené jsou názory odborníka a stejně jako u zbytku obsahu Průvodce zdravím nenahrazují odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku ani léčbu. Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.

Otázka: Mohou se u vás objevit alergie v jakémkoli věku?

Odpověď: Určitě můžete získat alergie jako dospělý. Většinu času získáte alergie na spouštěče prostředí. To se obvykle děje v různých věkových kategoriích: Vidíme to hodně v raném dětství, v dospívání a ve věku 40 let. Běžnými spouštěči prostředí jsou obvykle psi a kočky, švábi, trávy, stromy a plevele.

Získávání alergií je poměrně časté, zvláště když se lidé přestěhují. Obvykle se stane, že prvních pár sezón, kdy jste na určitém místě, vaše alergie obvykle nejsou tak špatné. Poté, co jste tam strávili dvě nebo tři sezóny, máte sklon k dalším alergiím. Jednoduchý způsob, jak o tom přemýšlet, je jako kbelík: Kbelík začnete plnit vodou a přeplnění kbelíku trvá nějakou dobu. Toto se nazývá senzibilizace - vaše tělo musí být na tyto alergeny senzibilizováno, než se u vás objeví příznaky.

Potravinové alergie jsou mnohem méně časté jako dospělí. Je mnohem typičtější rozvíjet je v dětství a udržovat je. Víme, že některé potravinové alergie, jako například arašídy, nezmizí snadno. Je však poměrně vzácné, že někdo, kdo toleroval arašídy, měl náhle jako dospělý těžkou alergii na arašídy. Mnoho lidí si však myslí, že jakákoli reakce na jídlo je alergie. To není přesné. Existuje mnoho různých druhů reakcí, které můžete mít. Někteří lidé nesnášejí laktózu nebo nemohou jíst lepek. Není to podle definice alergie, protože zahrnuje různé části imunitního systému.reklama

Úleva od alergie na předpis, bez čekárny

Nalezení správné léčby alergie by nemělo být hádací hrou. Promluvte si s lékařem.Zjistěte více

Můžete také mít určité alergie, které se časem zhoršují nebo zlepšují. Není jasné, proč se to stane, stejně jako my opravdu nevíme, proč jeden člověk bude mít alergie, a druhý nebude. Lidé mají alergie kvůli interakci mezi geny a prostředími. To znamená, že existují určité zděděné geny, které propůjčují náchylnost k alergiím, ale expozice alergenům v prostředí také určuje, zda jste alergičtí.

Existují tři hlavní způsoby léčby alergií. Prvním způsobem je vyhnout se alergenu. Druhým krokem je léčba pomocí léků: Nyní existuje několik dlouhodobě působících antihistaminik, které jsou obvykle velmi účinné při léčbě příznaků a neomrzí vás tak, jako to dříve používal Benadryl.

Třetí možností je navštívit alergika pro alergické záběry (nebo desenzibilizaci alergeny). Na této léčbě obvykle zůstanete tři až pět let. Pokud vaše příznaky nejsou kontrolovány léky, je dalším krokem návštěva alergika pro testování alergie a alergické reakce. Alergické kapky jsou novější formou desenzibilizace alergeny, kterou mohou pacienti vyzkoušet.