Mohou ženy užívat minoxidil?

Mohou ženy užívat minoxidil?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Pokud jste si všimli, že vaše vlasy jsou tenčí nebo se vaše část rozšiřuje, můžete být jednou z milionů žen postižených vypadáváním vlasů podle ženského vzoru (FPHL). Na rozdíl od mužů ženy obvykle plešatějí nejsou; místo toho mohou vidět rozšiřující se část, tenčí ohon, recese vlasů u spánků , nebo nějaká kombinace (AAD, n.d.). Ztráta vlasů ženského vzoru může začít u žen již ve 20. letech a postihuje téměř 30% žen starších 30 let (Norwood, 2001). Ve věku 79 let má více než 50% žen určitý stupeň vypadávání vlasů (Fabbroncini, 2018).

Životně důležité orgány

 • Vypadávání vlasů u žen (FPHL) je běžný typ vypadávání vlasů a postihuje více než 50% žen ve věku 79 let.
 • Minoxidil (značka Rogaine nebo Women’s Rogaine) je nejvíce doporučovanou léčbou opětovného růstu vlasů pro FPHL. Je schválen FDA pro použití u žen ve dvou formách: 2% topický roztok a 5% topická pěna.
 • K dispozici je také 5% topický roztok minoxidilu, ale je schválen pouze FDA pro použití u mužů.
 • Mezi vedlejší účinky minoxidilu patří podráždění pokožky hlavy, zarudnutí, suchost a svědění. Jakmile přestanete minoxidil používat, zastaví se opětovný růst vlasů a ztenčení vlasů se vrátí.

Ztráta vlasů u žen je pravděpodobně způsobena kombinací faktorů. Androgeny (mužské hormony) hrají klíčovou roli při plešatosti u mužů, které se také říká androgenetická alopecie. Androgeny ovlivňují vlasové folikuly a cyklus růstu vlasů. V FPHL je však role androgenů nejasná. Jelikož existuje více případů vypadávání vlasů u žen po menopauze, pravděpodobně se nějakým způsobem podílejí na hormonálních změnách - vědci stále skládají dohromady tuto část skládačky. Zdá se také, že tento stav má genetickou složku a mnoho žen s řídnoucími vlasy má v anamnéze vypadávání vlasů. Geny pro vypadávání vlasů u žen mohou pocházet od vaší matky, otce nebo obou. Neexistuje však žádný definitivní vzor dědičnosti a může se jednat o více genů (McMichael, 2020).

Zatímco FPHL je nejčastějším typem vypadávání vlasů u žen, jiné věci mohou způsobit ztenčení vlasů (Van Zuuren, 2016). Mnoho žen si například všimne tenčích vlasů nebo vlasů, které se po těhotenství vynoří ve shlucích. Pokud používáte drsné stylingové přípravky nebo barvy na vlasy, mohou chemikálie vlasy poškodit a vést k jejich vypadávání. Rovněž některé účesy, ošetření vlasů nebo nadměrné kartáčování mohou vlasy ztenčit.

reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

jak změřit obvod penisu
Zjistit více

Alopecie může být také způsobena některými léky (např. Chemoterapeutickými léky) nebo nedostatkem výživy (např. Železem a zinkem). Není překvapením, že stres je dalším faktorem, který může ovlivnit zdraví vlasů. Když je vaše tělo ve stresu, například po stresující události, velké operaci, nemoci nebo úbytku hmotnosti 20 kilogramů nebo více, může dojít k vypadávání vlasů. Ředění vlasů před stresem je obvykle způsobeno nadměrným vylučováním. Jakmile se stres zastaví, naštěstí se vlasy často vrátí do normálu (AAD, n.d.).

Ztráta vlasů u žen je obvykle progresivní - to znamená, že pokud nebudete léčeni, budete pravděpodobně i nadále ztrácet vlasy. Přestože ženy obvykle plešatějí, jako muži často, mnoho lidí touží po léčbě. Naštěstí jsou k dispozici léčby, včetně minoxidilu, perorálních léků, chirurgie a laserové terapie.

Co je minoxidil?

Minoxidil (značka Rogaine nebo Women’s Rogaine) je nejvíce doporučená léčba pro vypadávání vlasů ženského typu (AAD, 2020). Minoxidil, který byl původně používán pouze u mužů, je volně prodejný lék na vypadávání vlasů schválený FDA pro muže i ženy. Minoxidil dilatuje krevní cévy, čímž podporuje více toku krve a živin do vlasových folikulů, což vede k plnějšímu vlasu.

Vědci neznají přesný mechanismus, kterým minoxidil zabraňuje řídnutí vlasů, ale zdá se, že vlasy udržují aktivní fáze růstu (anafáze) na delší dobu (Fabbrocini, 2018). Vzhledem k tomu, že minoxidil působí na vlasový cyklus, je nutné léčbu užívat i nadále. Jakmile přestanete, růst vašich vlasů se může obrátit a ztráta vlasů může pokračovat. Čím dříve začnete užívat minoxidil, tím lepší jsou vaše výsledky.

jak dlouho trvá zhubnout na metforminu

Ztrácím vlasy. Co s tím mohu dělat?

2 minuty čtení

Mohou ženy užívat minoxidil?

Podle Americké dermatologické akademie (AAD) je minoxidil nejvíce doporučovanou léčbou pro opětovný růst vlasů u žen. Studie prokázaly, že významně zvyšuje celkový počet vlasů, což vede k plnějším vlasům po použití po dobu 24 týdnů (Fabbrocini, 2018).

Minoxidil je schválen FDA pro použití u žen ve dvou formách : 2% topický roztok a 5% topická pěna (Van Zuuren, 2016). 5% topické řešení také existuje, ale v současné době je schváleno pouze FDA pro použití u mužů. Použití 5% topického roztoku u žen se považuje za použití léku mimo značku a není zcela jasné, jaké by byly přínosy nebo vedlejší účinky.

Jak používat minoxidil

Minoxidil je lokální léčba, což znamená, že si ji nanášíte přímo na pokožku hlavy, ne na vlasy. Pokyny k dávkování jsou obvykle následující:

 • Minoxidil 5% topická pěna: Aplikujte ½ víčka jednou denně
 • Minoxidil 2% topický roztok: Aplikujte 1 ml dvakrát denně

Minoxidil vmasírujte prsty do pokožky hlavy a bezprostředně poté si umyjte ruce. V ideálním případě aplikujte ošetření nejméně dvě hodiny před spaním, aby bylo zcela suché - to může pomoci zabránit tomu, aby se minoxidil během spánku nechtěně rozšířil do dalších částí těla (UpToDate, 2020). Minoxidil může také zabarvit oblečení nebo ložní prádlo, pokud pokožka hlavy není po použití léku zcela suchá. Pokračujte v užívání minoxidilu denně, protože po ukončení léčby se vaše vypadávání vlasů do tří měsíců vrátí.

Možné vedlejší účinky / bezpečnostní opatření

Naštěstí má minoxidil relativně málo vedlejších účinků, včetně podráždění pokožky hlavy, suchosti pokožky hlavy, zarudnutí, tvorby vodního kamene a / nebo svědění. Během prvních několika měsíců užívání minoxidilu si však můžete všimnout zvýšeného vypadávání vlasů - to bude zlepšit po prvních několika měsících , takže se nevzdávejte léčby (Fabbrocini, 2018). Pokud jste po několika měsících používání nezaznamenali nárůst množství opětovného růstu vlasů, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Dalším možným vedlejším účinkem je zvýšený růst vlasů na čele nebo tváři. Může to být způsobeno náhodně nanesením minoxidilu na obličej nebo čelo místo toho, abyste jej omezovali na pokožku hlavy (Fabbrocini, 2018). Některé ženy si po použití minoxidilu všimnou změny v barvě a / nebo struktuře vlasů. Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených nežádoucích účinků nebo pokud se u vás objeví bolest na hrudi, rychlý srdeční rytmus, mdloby, závratě, přibývání na váze (náhlé, nevysvětlitelné) nebo otoky rukou nebo nohou (UpToDate), měli byste přestat používat a promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče. , 2020).

Funguje minoxidil? Co říká výzkum

5 minut čtení

A konečně, pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět, měli byste se minoxidilu vyhnout. Některé studie na zvířatech to ukázaly minoxidil může být škodlivý vyvíjejícímu se dítěti (AAD, n.d.). Stopy minoxidilu mohou přejít do mateřského mléka, takže kojící ženy by se měl také vyhnout minoxidilu (AAD, n.d.). Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud máte jakékoli dotazy nebo obavy týkající se vedlejších účinků nebo bezpečnostních hledisek minoxidilu.

Další léčba vypadávání vlasů ženského typu

Zatímco minoxidil je obvykle první léčba používaná při vypadávání vlasů u žen, jsou k dispozici i jiné možnosti. Patří mezi ně pilulky na předpis, světelná terapie, mikroihly, plazma bohatá na destičky a transplantace vlasů.

Perorální léky na předpis, které ovlivňují hladiny hormonů, mohou fungovat u žen, které mají hormonální složku jejich vypadávání vlasů. Většina z těchto léků je mimo označení - to znamená, že nejsou schváleny FDA k léčbě vypadávání vlasů u žen, ale jsou schváleny pro jiné podmínky. Příklady těchto ošetření zahrnují finasterid (schválený FDA pro léčbu vypadávání vlasů u mužů, ale ne u žen), spironolakton, flutamid nebo dutasterid (AAD, n.d.).

Laserová terapie, známá také jako nízkoúrovňová světelná terapie (LLLT), je léčba vypadávání vlasů ženského typu, kterou můžete provádět doma. Neexistují žádné standardní režimy dávkování, ale několik studií ukázalo, že LLLT může být účinný při léčbě vypadávání vlasů a stimulaci opětovného růstu vlasů (Fabbrocini, 2018). FDA schválila nízkoúrovňové světelné terapeutické přístroje (hřebeny, helmy a další zařízení) pro léčbu vypadávání vlasů u mužů i žen, v této oblasti je však zapotřebí dalšího výzkumu (AAD, n.d.).

Microneedling je minimálně invazivní procedura, která je předmětem šetření jako další potenciální možnost pro ženy s vypadáváním vlasů ženského typu. Jemné jehly se převalují přes pokožku pokožky hlavy, aby se propíchly horní vrstvy pokožky hlavy. Malý propíchnutí spustí reakci na hojení ran který uvolňuje růstové faktory a může pomoci stimulují růst vlasů (Fabbrocini, 2018). Rány také mohou zlepšit penetraci topických léků, jako je minoxidil. Několik studií ukázalo, že microneedling - zejména ve spojení s léky podporujícími růst vlasů - může pomoci opětovnému růstu vlasů (Fabbrocini, 2018).

Microblading pro vlasovou linii: jak to funguje?

4 minuty čtení

jaký je účinek viagry na ženy

Vědci studují plazmu bohatou na destičky (PRP) jako léčbu vypadávání vlasů. Vaše krev je shromažďována a rozdělena na různé části. Trombocyty, jedna ze složek krve, se oddělí a ošetří. Plazma bohatá na destičky se poté vstřikuje do pokožky hlavy. PRP má růstové faktory, které mohou stimulovat růst vlasů, a někteří chirurgové používají tuto terapii ve spojení s transplantací vlasů. Včasné klinické výsledky jsou slibné, ale k určení účinnosti této léčby při vypadávání vlasů ženského typu je zapotřebí dalšího výzkumu (Fabbrocini, 2018).

Transplantace vlasů je nejinvazivnější léčbou vypadávání vlasů. Zahrnuje chirurgický zákrok k fyzickému přesunutí vlasových folikulů z jedné části pokožky hlavy do oblasti řídnutí vlasů. Transplantace vlasů nejsou pro každého - obvykle jsou vyhrazeny pro lidi, kteří již bez úspěchu vyzkoušeli lékařské ošetření. Většina plánů zdravotního pojištění nepokrývá transplantaci vlasů, takže u některých lidí může představovat problém cena. Nějaký chirurgové kombinují transplantace vlasů s plazmatickou terapií bohatou na destičky (Fabbrocini, 2018).

Ukázalo se, že doplňky výživy, jako je kyselina listová, omega-3 mastné kyseliny, biotin a zinek, při léčbě vypadávání vlasů nefungují. Studie zaměřené na tyto terapie ukázaly smíšené výsledky. Před zahájením jakýchkoli doplňků výživy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Závěr

O vypadávání vlasů ženského typu se nemluví tolik jako o mužské plešatosti, ale může to být psychologicky stejně škodlivé. Mnoho žen má pocit, že jejich vlasy jsou nedílnou součástí jejich těla, pocitů přitažlivosti a ženskosti (Van Zuuren, 2016). Naštěstí jsou k dispozici možnosti léčby, nejběžnější je topická léčba minoxidilem. Pokud máte obavy, že byste mohli mít ztrátu vlasů, poraďte se se svým dermatologem nebo poskytovatelem zdravotní péče o vašich příznacích a možnostech léčby.

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD) - Chudnutí vlasů a vypadávání vlasů: Může to být vypadávání vlasů ženského typu? (n.d.) Citováno dne 15. června 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/types/female-pattern https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/types/female-pattern
 2. Americká akademie dermatologie (AAD) - Co způsobuje vypadávání vlasů u žen? (n.d.) Citováno dne 15. června 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/treatment/causes/women
 3. Fabbrocini, G., Cantelli, M., Masarà, A., Annunziata, M., Marasca, C., & Cacciapuoti, S. (2018). Vypadávání vlasů u žen: Klinický, patofyziologický a terapeutický přehled. International Journal of Women’s Dermatology, 4 (4), 203-211. doi: 10.1016 / j.ijwd.2018.05.001 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6322157/
 4. Norwood O. T. (2001). Výskyt ženské androgenetické alopecie (alopecie ženského typu). Dermatologická chirurgie: Oficiální publikace pro Americkou společnost pro dermatologickou chirurgii [et al.], 27 (1), 53–54. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11231244/
 5. McMichael, A (2020) UpToDate - vypadávání vlasů u žen (androgenetická alopecie u žen): patogeneze, klinické rysy a diagnóza. Citováno 15. června 2020, z https://www.uptodate.com/contents/female-pattern-hair-loss-androgenetic-alopecia-in-women-pathogenesis-clinical-features-and-diagnosis?search=hair%20loss%20in%20women&source=search_result&selectedTitle= 1 ~ 150 & usage_type = default & display_rank = 1
 6. UpToDate - Minoxidil (aktuální): Informace o drogách (nd) Citováno 16. června 2020 z https://www.uptodate.com/contents/minoxidil-topical-drug-information?search=hair%20loss%20in%20women&topicRef= 12254 & source = see_link
 7. Van Zuuren, E., Fedorowicz, Z., & Schoones, J. (2016). Intervence pro vypadávání vlasů ženského vzoru. Cochrane Database of Systematic Reviews. doi: 10.1002 / 14651858.cd007628.pub4 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27225981/
Vidět víc