Může vitamin D zvýšit testosteron?

Může vitamin D zvýšit testosteron?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Možná jste se v poslední době cítili vyčerpaní nebo se snažíte dokončit poslední set v tělocvičně. To vše může být pravidelné opotřebení, ale může to být také známka nízkého testosteronu.

Existuje řada způsobů léčby nízkým testosteronem a jedním z nich, o kterém jste možná slyšeli, je další dávka vitaminu D. Může však užívání doplňků vitaminu D zvýšit hladinu testosteronu?

Životně důležité orgány

 • Zatímco souvislost mezi doplňky vitaminu D a hladinami testosteronu se stále hodnotí, studie zjistily, že někteří muži středního věku s nízkou hladinou vitaminu D měli po užívání doplňků vitaminu D vyšší hladinu testosteronu, zatímco mladší muži a sportovci obou pohlaví ne.
 • Testosteron je hlavní mužský pohlavní hormon. Hladiny testosteronu se přirozeně u mužů s věkem snižují. Odhaduje se, že 39% mužů ve věku 45 let nebo starších má ve Spojených státech nízký testosteron.
 • Mezi příznaky nízké hladiny testosteronu patří erektilní dysfunkce, snížený sexuální apetit, slabost, deprese a osteoporóza. Příznaky nedostatku vitaminu D, jako je svalová slabost, depresivní nálada (která může vést k erektilní dysfunkci a snížení sexuální touhy) a osteoporóza, se mohou podobat nízkému testosteronu.

Zatímco někteří lidé s nedostatkem vitaminu D i testosteronu mohou při užívání doplňků vitaminu D zaznamenat zvýšení testosteronu, většina lidí to pravděpodobně neudělá. Zde je to, co potřebujete vědět o testosteronu, vitaminu D a co dělat, pokud máte pocit, že byste mohli mít nízký testosteron nebo nedostatek vitaminu D.

Vitamin D je základní živina, která podporuje zdraví kostí a pomáhá chránit před osteoporózou, stavem, kdy jsou kosti slabé a křehké. Podporuje také zdravé nervy a svalová funkce (Sizar, 2020).

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistit více

Co přesně to má společného s testosteronem? Nízký testosteron může mít příznaky podobné příznakům jako nedostatek vitaminu D: například erektilní dysfunkce a snížený sexuální apetit, které se projevují při nedostatku testosteronu, mohou být také způsobeny depresivní náladou z nedostatku vitaminu D. Další paralelní příznaky mezi nízký testosteron a nedostatek vitaminu D. zahrnout (Rivas, 2014; Holick, 2011):

 • Slabost
 • Únava
 • Snížená síla kostí a svalů

U nízkých hladin testosteronu nebo vitaminu D je nejlepší nejprve potvrdit nízké hladiny pomocí krevního testu a poté u většiny lidí řešit jejich individuální zlepšení, kterému se budeme věnovat dále.

nejrychlejší způsob, jak růst penisu

Může užívání doplňků vitaminu D zvýšit hladinu testosteronu?

Souvislost mezi vitaminem D a testosteronem není dobře známa, studie však ukázaly, že užívání vitaminu D může u některých lidí ovlivnit testosteron.

Jedna studie zkoumala muži středního věku, kteří měli nízký obsah vitaminu D i nízkou hladinu testosteronu . Po užívání doplňků vitaminu D se zlepšila jejich hladina vitaminu D i testosteronu (Pilz, 2011). Výzkum to však také zjistil zdravých mužů středního věku s normální hladinou testosteronu po užití doplňků vitaminu D neměly žádné změny (Lerchbaum, 2017). Další studie to zjistila zdraví muži ve věku 18 až 35 let neměli žádné změny v testosteronu po doplnění vitaminem D (Wrzosek, 2020).

Ve studii zaměřené na muže a ženy sportovce, užívání vitaminu D měl žádný vliv na hladinu testosteronu , dokonce iu pacientů s nízkým obsahem vitaminu D (Krzywański, 2020). Jak vidíte z konfliktních údajů, v současné době není dostatek důkazů na podporu používání vitaminu D ke zvýšení hladiny testosteronu.

Myslím, že moje hladina testosteronu je nízká, co mám dělat?

Pokud máte podezření, že můžete mít nízkou hladinu testosteronu, prvním krokem je kontrola hladiny u poskytovatele zdravotní péče. Spolu s otázkami týkajícími se příznaků a fyzickým vyšetřením může poskytovatel zdravotní péče provést krevní test k vyhodnocení hladin testosteronu v krvi i hladin jiné látky které mohou ovlivnit hladinu testosteronu, jako je FSH (folikuly stimulující hormon), LH (luteinizační hormon) a další (Rivas, 2014).

Co způsobuje nízkou hladinu testosteronu?

Testosteron je hlavním pohlavním hormonem u mužů, ale také podporuje zdraví žen. Tento hormon je pro muže zásadní pro velikost a sílu svalů, sílu kostí, sexuální apetit a produkci spermií. U žen se předpokládá, že testosteron podporuje zdraví vaječníky, síla kostí a libido stejně (Davis, 2015).

Hladiny testosteronu přirozeně klesají, jak muži stárnou, ale některé klesají níže než jiné, což může způsobit stav zvané hypogonadismus . Odhaduje se, že 39% mužů ve věku 45 let a starších má v USA nízký testosteron (Rivas, 2014).

Určité podmínky mohou také přispět k nízké hladině testosteronu nemoc jater , léčba rakoviny a některé mozkové nádory (Sinclair, 2015; Rivas, 2014).

Jaká léčba existuje pro nízkou hladinu testosteronu?

Léčba nízkého testosteronu zahrnuje testosteronovou substituční terapii (TRT) a léky, které mohou zvýšit přirozenou produkci testosteronu v těle (jako je HCG, klomifen a anastrozol). Přijde terapie testosteronem mnoho forem (jako gely, náplasti a injekce) , a dodá tělu extra testosteron, který sám nedokáže vyprodukovat (Rivas, 2014). Není to však bez vedlejších účinků.

Pokud máte nízký testosteron, může poskytovatel zdravotní péče diskutovat o terapii testosteronem, nebo navrhnout počkat několik měsíců a poté nechat znovu otestovat hladinu.

Je substituční léčba testosteronem bezpečná?

Terapie testosteronem je stále hodně kontroverzní, navzdory dnes již vyvráceným názorům na vedlejší účinky této léčby. Na rozdíl od dřívějších myšlenek terapie testosteronem nezvyšuje riziko rakoviny prostaty nebo kardiovaskulárních onemocnění , jako je infarkt a mozková mrtvice (Morgentaler, 2016).

Pro většinu lidí s nízkou hladinou testosteronu je léčba testosteronem bezpečná a účinná. Je však třeba si uvědomit některé potenciální vedlejší účinky, mezi něž patří (Morgentaler, 2016):

 • Akné
 • Něha nebo zvětšení prsou
 • Zvýšený počet červených krvinek
 • Edém nebo otok v končetinách
 • Snížení varlat
 • Neplodnost nebo snížená produkce spermií

Před zahájením jakékoli substituční léčby testosteronem je také dobré prodiskutovat s poskytovatelem zdravotní péče své plány na plodnost. U mužů se zájmem o zachování plodnosti lze nabídnout alternativní léčbu hypogonadismu. I když to není schváleno FDA, tyto alternativní léčby může být předepsán off-label poskytovatelem zdravotní péče k léčbě nízkého testosteronu a ve studiích bylo prokázáno, že jsou účinné při zvyšování hladiny testosteronu (Thirumalai, 2017).

HCG je léčba hypogonadismu, která nemá negativní vliv na plodnost. HCG znamená lidský choriový gonadotropin a je to v podstatě hormon, který zvyšuje přirozenou produkci testosteronu v těle. Léčba hCG je méně pravděpodobné, že způsobí nežádoucí účinky ve srovnání s TRT , ale zahrnuje častější injekce a může způsobit zvětšení varlat (Thirumalai, 2017).

Anastrozol je další léčba nízkého testosteronu. Patří do třídy léků nazývaných inhibitory aromatázy, což znamená, že funguje tak, že blokuje přeměnu testosteronu na estrogen, což je normální tělesný proces. Bylo prokázáno, že Anastrozol zvýšit hladinu testosteronu s hlášeným zlepšením svalové síly a sexuální touhy; jedním vedlejším účinkem je možná snížená kostní denzita (Thirumalai, 2017).

Klomifen je lék, který funguje tak, že nechá váš mozek produkovat více hormonu, který říká tělu, aby produkovalo více testosteronu. Je to nákladově efektivní a bylo prokázáno, že zvyšuje testosteron. Kromě toho je klomifen spojen s několika vedlejšími účinky; v jedné studii měli muži ve skutečnosti menší citlivost prsou a méně kožních problémů po užití klomifenu (Guo, 2019).

Jaká je léčba nízkým obsahem vitaminu D?

Pokud máte příznaky a příznaky, které by mohly souviset s nízkou hladinou testosteronu, a zjistíte, že vaše hladina testosteronu je normální, mohou být tyto příznaky únavy, depresivní nálady nebo svalové slabosti způsobeny nedostatkem vitaminu D. Jediným způsobem, jak to určitě zjistit, je nechte si zkontrolovat hladinu vitaminu D.

Nedostatek vitaminu D je problém sám o sobě. Odhaduje se, že 41,6% lidí v USA má nedostatek vitaminu D se zvýšeným rizikem u lidí s tmavší pigmentací kůže nebo sníženým vystavením slunci, což zahrnuje lidé žijící dále od rovníku, obyvatelé pečovatelských domů a zdravotničtí pracovníci (Forrest, 2011). jiný rizikové faktory pro nedostatek vitaminu D. zahrnují onemocnění ledvin, onemocnění jater, zánětlivé onemocnění střev a operaci bypassu žaludku (Sizar, 2020).

Nejlepší způsob léčby nízké hladiny vitaminu D zvýšením příjmu potravy. V potravinářských výrobcích se nacházejí dva druhy vitaminu D: D2 a D3 . D2 je z rostlinných produktů; D3 se běžně vyskytuje v tučných rybách a vaječných žloutcích. Předpokládá se, že je to vitamin D3 účinnější než D2 při zvyšování hladiny vitaminu D. (Tripkovic, 2017).

Doporučená počáteční dávka k léčbě nedostatku vitaminu D je 6000 IU (jednotky) denně nebo 50 000 IU týdně po dobu osmi týdnů , poté následuje 1 000 IU nebo 2 000 IU denně pro údržbu (Holick, 2011). Tento požadavek na příjem můžete splnit dietou nebo užíváním doplňku vysoké dávky vitaminu D3 zvaného cholekalciferol.

Strava

Tady nějaké jsou běžné potraviny a kolik vitaminu D3 obsahují (ODS, 2020):

 • Olej z tresčích jater, 1 polévková lžíce - 1 360 IU (jednotky)
 • Losos (sockeye), vařený, 3 unce - 570 IU
 • Vejce, 1 velké, se žloutkem - 44 IU
 • Tuňák (lehký), konzervovaný ve vodě, vypuštěný, 3 unce - 40 IU
 • Sýr, čedar, 1 unce 0,3 - 12 IU
 • Mléko, 2% mléčný tuk, obohacený vitamin D, 1 šálek - 120 IU

Vitamin D3 (cholekalciferol)

Vitamin D3 je k dispozici jako volně prodejný doplněk nebo léky na předpis. Dávky se liší podle výrobce a zahrnují 400 IU, 800 IU, 1000 IU a 5000 IU. K dispozici jsou také týdenní formulace, například vitamin D2 50 000 IU. I když je to vzácné, může dojít k toxicitě v důsledku překročení doporučeného příjmu vitaminu D3. Časté nežádoucí účinky požití příliš velkého množství vitaminu D. patří nevolnost, zvracení a slabost (Sizar, 2020).

V současné době se vztah mezi testosteronem a vitaminem D stále hodnotí. Zatímco některé výzkumy naznačují, že užívání vitaminu D může zvýšit testosteron u některých mužů s nízkou hladinou obou, většina ostatních lidí neviděla podobnou výhodu, včetně zdravých mladých mužů a sportovců obou pohlaví.

Pro nízkou hladinu vitaminu D nebo testosteronu je nejlepším způsobem, jak je většina lidí zlepšit, užívání léčby zaměřené na každý problém zvlášť. Pro nízký obsah vitaminu D to znamená získat více vitaminu D ze stravy, ať už z potravinářských výrobků nebo doplňků. U nízkého testosteronu je účinná substituční terapie testosteronem, stejně jako další léčba, jako je klomifen a hCG, které zachovávají plodnost.

Reference

 1. Davis, S. R. a Wahlin-Jacobsen, S. (2015). Testosteron u žen - klinický význam. Lancet. Diabetes a endokrinologie, 3 (12), 980–992. doi: 10,1016 / S2213-8587 (15) 00284-3. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26358173/
 2. Forrest, K. Y., & Stuhldreher, W. L. (2011). Prevalence a korelace nedostatku vitaminu D u dospělých v USA. Výživový výzkum, 31 (1), 48–54. doi: 10.1016 / j.nutres.2010.12.001. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21310306/
 3. Guo, D. P., Zlatev, D. V., Li, S., Baker, L. C. a Eisenberg, M. L. (2020). Demografické údaje, vzorce používání a bezpečnost mužských uživatelů klomifenu ve Spojených státech. Světový deník zdraví mužů, 38 (2), 220–225. doi: 10,5534 / wjmh.190028. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31385473/
 4. Holick MF, Binkley NC, Bischoff-Ferrari HA, Gordon CM, Hanley DA, Heaney RP, Murad MH, Weaver CM., Endocrine Society. (2011). Hodnocení, léčba a prevence nedostatku vitaminu D: směrnice klinické praxe endokrinní společnosti. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, 96 (7), 1911-30. doi: 10.1210 / jc.2011-0385. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21646368/
 5. Krzywański, J., Pokrywka, A., Młyńczak, M., & Mikulski, T. (2020). Odráží se stav vitaminu D koncentrací testosteronu u elitních sportovců ?. Biologie sportu, 37 (3), 229–237. doi: 10,5114 / biolsport.2020.95633. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32879544/
 6. Lerchbaum, E., Pilz, S., Trummer, C., Schwetz, V., Pachernegg, O., Heijboer, A. C. a Obermayer-Pietsch, B. (2017). Vitamin D a testosteron u zdravých mužů: randomizovaná kontrolovaná studie. Časopis klinické endokrinologie a metabolismu, 102 (11), 4292–4302. doi: 10.1210 / jc.2017-01428. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28938446/
 7. Morgentaler, Abrahame. (2016). Kontroverze a pokroky v terapii testosteronem: 40letá perspektiva. Urology, 89 (27-32). doi: 10.1016 / j.urology.2015.11.034. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26683750/
 8. Úřad doplňků stravy (ODS). (Říjen 2020). Informační list o vitaminu D pro zdravotnické pracovníky. NIH. Citováno dne 16. února 2021 z https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/#en25
 9. Pilz S, Frisch S, Koertke H, Kuhn J, Dreier J, Obermayer-Pietsch B, Wehr E, Zittermann A. (2011). Vliv doplňování vitaminu D na hladinu testosteronu u mužů. Hormonální a metabolický výzkum, 43 (3), 223–5. doi: 10,1055 / s-0030-1269854. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21154195/
 10. Rivas, A. M., Mulkey, Z., Lado-Abeal, J., & Yarbrough, S. (2014). Diagnostika a správa nízkého testosteronu v séru. Sborník (Baylor University. Medical Center), 27 (4), 321–324. doi: 10.1080 / 08998280.2014.11929145. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4255853/
 11. Sinclair, M., Grossmann, M., Gow, P. J. a Angus, P. W. (2015). Testosteron u mužů s pokročilým onemocněním jater: abnormality a důsledky. Journal of gastroenterology and hepatology, 30 (2), 244–251. doi: 10,1111 / jgh.12695. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25087838/
 12. Sizar O, Khare S, Goyal A a kol. (2020). Nedostatek vitaminu D. StatPearls. Citováno dne 1. února 2021 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532266/
 13. Thirumalai, A., Berkseth, K. E., & Amory, J. K. (2017). Léčba hypogonadismu: současné a budoucí terapie. F1000Research, 6, 68. doi: 10,12688 / f1000research.10102.1. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5265703/
 14. Tripkovic, L., Wilson, LR, Hart, K., Johnsen, S., de Lusignan, S., Smith, CP, Bucca, G., Penson, S., Chope, G., Elliott, R., Hyppönen , E., Berry, JL, & Lanham-New, SA (2017). Denní suplementace 15 μg vitaminu D2 ve srovnání s vitaminem D3 ke zvýšení stavu 25-hydroxyvitamínu D v zimním období u zdravých jihoasijských a bílých evropských žen: 12týdenní randomizovaná placebem kontrolovaná studie obohacení potravy. Americký žurnál klinické výživy, 106 (2), 481–490. doi: 10,3945 / ajcn.116.138693. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28679555/
 15. Wrzosek, M., Woźniak, J., & Włodarek, D. (2020). Kombinace diverzifikovaného příjmu sacharidů a tuků a doplňování vitaminu D ve stravě neovlivňuje hladinu hormonů (testosteron, estradiol a kortizol) u mužů cvičících silový trénink po dobu 12 týdnů. International journal of environmental research and public health, 17 (21), 8057. doi: 10,3390 / ijerph17218057. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33139636/
Vidět víc