Může užívání vitaminu D pomoci při vypadávání vlasů?

Může užívání vitaminu D pomoci při vypadávání vlasů?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Vypadávání vlasů, známé také jako alopecie, postihuje významnou část populace. Ve skutečnosti více než 56 milionů lidí ve Spojených státech žije s určitým druhem vypadávání vlasů.

Ne všechny vypadávání vlasů jsou však stejné. Pokud vaše vypadávání vlasů převládá na spáncích nebo pokud se u vás vyvinulo vypadávání vlasů na koruně, je to nejpravděpodobnější androgenní alopecie , genetický stav běžně známý jako plešatost (Wolff, 2016).

Životně důležité orgány

 • Nedostatek vitaminu D je spojován s běžnými poruchami vypadávání vlasů.
 • Odhaduje se, že téměř jedna miliarda lidí na celém světě nemá dostatek vitaminu D.
 • Nejlepším řešením, jak se vyhnout nedostatku vitaminu D, je zavést do svého jídelníčku více potravin bohatých na vitamin D. Pokud vám byl diagnostikován nedostatek vitaminu D, doplňky vitaminu D jsou k dispozici bez lékařského předpisu a mohou vám tento nedostatek napravit.
 • Pokud vitamin D není kořenem vašich problémů s vypadáváním vlasů, existuje spousta účinných způsobů vypadávání vlasů, včetně volně prodejných léků, sprejů a pěn, terapie UVB nebo dokonce chirurgických řešení.

Masivní vypadávání vlasů může být také vyvoláno intenzivním stresem nebo infekcí, tzv. Reverzibilním stavem telogen effluvium (Malkud, 2015). V některých případech, pokud dojde k vypadávání vlasů v malých skvrnách, může to být výsledek tzv. Autoimunitního stavu alopecia areata (Spano, 2015).

Existují však i jiné věci, které hrají roli v tom, jak silné jsou vaše zámky. Vědci dokonce objevili potenciální souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a vývojem určitých typů vypadávání vlasů.

za jak dlouho začne levothyroxin působit

Co má vitamin D společného s vypadáváním vlasů?

Nedostatek vitaminu D nemusí být důvodem pro všechny typy vypadávání vlasů, ale může hrát důležitou roli při rozvoji alopecie areata a plešatosti.

Vitamin D působí vazbou na receptory vitaminu D nacházející se ve všech druzích buněk v těle, jako jsou imunitní buňky, buňky ledvin a vlasové folikuly. Jeden důležitá funkce vitaminu D je pomoci regulovat buněčné cykly, což je zvláště důležité, pokud jde o růst vlasů. Například u pacientů s alopecia areata se zdá, že výzkum ukazuje, že cyklování vlasových folikulů je narušeno kvůli nízké hladině vitaminu D (Hosking, 2018; Lin, 2019).

V jedné studii vědci zjistili, že pacienti s alopecia areata byli spíše nedostatek vitaminu D (Gade, 2018).

reklama

přes pult zůstat tvrdé prášky

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarma

Najděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

funguje tráva nadržených koz?
Zjistit více

Existuje méně výzkumu spojujícího vitamin D se ztrátou vlasů, nicméně nedávný výzkum zjistili, že nižší hladiny vitaminu D korelovaly s těžšími případy tohoto typu vypadávání vlasů (Sanke, 2020). A nejen to - existují dokonce důkazy, že léčba vitamínem D může pomoci obnovit růst vlasů. Více o tom níže.

Pomáhají doplňky vitaminu D při vypadávání vlasů?

Pokud máte nedostatek vitaminu D a dochází k vypadávání vlasů, některé studie naznačují jednoduché řešení: vezměte si doplňky vitaminu D. (Lin, 2019; Gerkowicz, 2017). Údaje o tom, zda doplňky vitaminu D skutečně fungují na vypadávání vlasů, bohužel nejsou k dispozici, ale tady zatím víme.

Jedna velmi malá studie hodnotící pouze 22 lidí zjistila, že aplikace a krém odvozený od vitaminu D. byl středně účinný pro více než polovinu účastníků studie s nepravidelným vypadáváním vlasů (Narang, 2017). Další studie měla podobný úspěch, když vědci našli a topická léčba vitaminem D, aby byla účinná na vypadávání vlasů u téměř 70% účastníků studie. (Çerman, 2015).

Jak zjistím, zda mám nedostatek vitaminu D?

Pokud máte podezření, že máte nedostatek vitaminu D, můžete mít pravdu. To ale neznamená, že byste si měli vzít doplňky. Prvním krokem by měla být jednoduchá návštěva vašeho poskytovatele zdravotní péče krevní test zjistit, zda potřebujete více vitaminu D (Kennel, 2010).

Pokud váš poskytovatel zdravotní péče zjistí, že vaše hladina je nízká, je nejlepší se ujistit, že ve své stravě dostáváte dostatek vitaminu D. Existují dvě formy vitaminu D: D2 a D3. Vitamin D2 získáváme konzumací určitých rostlin a hub. I když můžete dostat vitamin D3 ze slunce, většina z nás netráví dostatek času venku, aby splnila své potřeby vitaminu D. Naštěstí však můžete také dostat svůj vitamin D3 konzumace potravin jako tučné ryby, vejce a mléko (Sahota, 2014).

Váš poskytovatel zdravotní péče vám může doporučit, abyste do své rutiny přidali doplněk, který zajistí, že doplníte zásoby vitaminu D. Ne všechny doplňky jsou vytvořeny stejné. Vyberte si některou z renomovaných značek.

Druhy doplňků vitaminu D.

Doplňky vitaminu D existují v mnoha formách. Než se rozhodnete, zda je některý z následujících doplňků pro vás dobrým řešením, poraďte se s lékařem.

jak zjistit, jak velký bude váš penis
 • Aktuální krémy : Vypadávání vlasů lze léčit pomocí krémů nebo krémů obsahujících deriváty vitaminu D. Jeden známý se jmenuje kalcipotriol , který byl v některých studiích účinný při léčbě pacientů s alopecia areata (El Taieb, 2019). Kalcipotriol vyžaduje předpis od poskytovatele zdravotní péče.
 • Perorální tablety : Doplňky vitaminu D se dodávají také jako tablety nebo kapsle pro orální podání. Doplňky vitaminu D2 a D3 najdete v místní drogerii. Mějte na paměti, že užívání denních doplňků může pomoci s celkovým nedostatkem vitaminu D. , ale zatím není k dispozici dostatek údajů k prokázání, že tato léčba konkrétně pomáhá při vypadávání vlasů (Gerkowicz, 2017).
 • Strava: Nejlepší způsob, jak získat vitamin D, je ve většině případů jídlo . Potraviny, které obsahují významné množství vitaminu D, zahrnují olej z tresčích jater, pstruh, losos a bílé houby (NIH, 2020).

Možná by vás zajímalo, s kým si všichni spojujeme vitamin D: slunce. Přirozené sluneční světlo produkuje dva typy ultrafialového záření, UVA a UVB . UVB paprsky pomáhají vašemu tělu vytvářet více vitamínu D. Většina lidí na celém světě získává alespoň část svého vitaminu D ze slunečního záření a to, kde žijeme, jak žijeme, a dokonce i to, jak se oblékáme, ovlivňuje to, kolik slunečního světla denně dostáváme (NIH, 2020 ).

Ti z nás, kteří pracují se sedavým zaměstnáním - zejména s těmi, které vyžadují, abyste trávili spoustu času v budovách nebo pod umělým osvětlením - nemusí být dostatečně vystaveni slunci jako ostatní. UVB paprsky nemohou proniknout skleněnými okny a v době, kdy jsme ukončili práci na celý den, slunce už zapadlo.

Vědomé úsilí o získání více slunce může být jedním z řešení. Vědci navrhli vystavení slunečnímu záření (bez opalovacího krému) po dobu pěti až 30 minut alespoň dvakrát týdně produkují dostatek vitaminu D. (NIH, 2020).

hnisem vyplněný pupínek na penisu

To také přichází se silným varováním: UV paprsky způsobují rakovinu. Některé přirozené slunce na naší pokožce může být zdravé, ale je nejlepší vyhnout se příliš dlouhému pobytu na slunci snížit riziko rakoviny kůže (NIH, 2020).

Doporučené dávky vitaminu D.

Podle NIH by dospělí ve věku od 18 do 70 let měli mít a denní příjem 15 mcg / 600 IU vitaminu D. U dospělých starších 70 let se doporučuje 20 mcg / 800 IU vitaminu D. Mnoho lidí získává vitamin D z několika zdrojů, ať už jde o kombinaci stravy, slunce nebo doplňků stravy (NIH, 2020).

Alternativní možnosti léčby vypadávání vlasů

Pokud pro vás není vitamin D řešením, nemějte obavy. Existuje spousta možností, jak pomoci s problémem vypadávání vlasů. Níže uvádíme jen několik.

 • Minoxidil: Použití minoxidilu jako a lokální krém byla účinná v klinických studiích při léčbě lidí s alopecia areata nebo androgenní alopecie (Wolff, 2016).
 • Finasterid: Finasterid je orální léky na vypadávání vlasů. Studie zjistily, že 1 mg finasteridu denně může zabránit dalšímu vypadávání vlasů a zesílit vlasy u pacientů s androgenní alopecií (Spano, 2015).
 • UVB terapie: UVB paprsky existují v přirozeném slunečním světle a pomáhají tělu produkovat dostatek vitaminu D. Výzkum zjistil UVB fototerapie být efektivní při zlepšování alopecie areata (Esen Salman, 2019).
 • Transplantace vlasových folikulů: Pro ty, kteří trpí závažnějším vypadáváním vlasů, jako je pokročilá androgenní alopecie, je možná chirurgická léčba . I když tato metoda nezabrání dalšímu vypadávání vlasů, pomáhá obnovit růst vlasů (Wolff, 2016).

Spolu s doplňky vitaminu D jsou tyto alternativy pouze částí rozsáhlejšího seznamu ošetření vypadávání vlasů. Vypadávání vlasů je často nepříjemným zážitkem, ale vězte, že nejste sami a existuje mnoho možností léčby, které byste měli prozkoumat.

Reference

 1. Çerman, A. A., Solak, S. S., Altunay, İ., & Küçükünal, N. A. (2015). Aktuální léčba kalcipotriolem pro mírnou až středně těžkou alopecii areata: retrospektivní studie. Časopis léků v dermatologii: JDD, 14 (6), 616–620. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26091388/
 2. Esen Salman, K., Kıvanç Altunay, İ. & Salman, A. (2019). Účinnost a bezpečnost cílené úzkopásmové terapie UVB: retrospektivní kohortní studie. Turecký časopis lékařských věd, 49 (2), 595–603. doi: 10,3906 / sag-1810-110. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30997975/
 3. El Taieb, M. A., Hegazy, E. M., Ibrahim, H. M., Osman, A. B. a Abualhamd, M. (2019). Aktuální kalcipotriol vs úzkopásmový ultrafialový B v léčbě alopecie areata: randomizovaná kontrolovaná studie. Archivy dermatologického výzkumu, 311 (8), 629–636. doi: 10,1007 / s00403-019-01943-8. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31236672/
 4. Farole, A. (2016). Kolik lidí ztratí vlasy? Statistiky vypadávání vlasů. Citováno 5. února 2021 z Odkaz 20 obětí
 5. Gerkowicz, A., Chyl-Surdacka, K., Krasowska, D., & Chodorowska, G. (2017). Role vitaminu D v jizvě bez jizev. Mezinárodní žurnál molekulárních věd, 18 (12), 2653. doi: 10,3390 / ijms18122653. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29215595/
 6. Hosking, A. M., Juhasz, M., & Atanaskova Mesinkovska, N. (2019). Doplňková a alternativní léčba alopecie: komplexní přehled. Poruchy kožního přívěsku, 5 (2), 72–89. doi: 10,1159 / 000492035. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6388561/
 7. Kennel, K.A., Drake, M. T., & Hurley, D. L. (2010). Nedostatek vitaminu D u dospělých: kdy testovat a jak léčit. Sborník Mayo Clinic, 85 (8), 752–758. doi: 10,4065 / mcp.2010.0138. Citováno z https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(11)60190-0/fulltext
 8. Kim, D. H., Lee, J. W., Kim, I. S., Choi, S. Y., Lim, Y. Y., Kim, H. M., Kim, B. J. a Kim, M. N. (2012). Úspěšná léčba alopecie areata topickým kalcipotriolem. Annals of dermatology, 24 (3), 341–344. doi: 10,5021 / ad.2012.24.3.341. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3412244/
 9. Lin, X., Meng, X., & Song, Z. (2019). Vitamin D a alopecia areata: možné role v patogenezi a možné důsledky pro terapii. Americký deník translačního výzkumu, 11 (9), 5285–5300. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31632510/
 10. Narang, T., Daroach, M., & Kumaran, M. S. (2017). Účinnost a bezpečnost topického kalcipotriolu při léčbě alopecie areata: Pilotní studie. Dermatologická terapie, 30 (3), 10.1111 / dth.12464. doi: 10,1111 / dth.12464. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28133875/
 11. Phillips, G. T., Slomiany, P. W., & Allison, R., II. (2017). Vypadávání vlasů: běžné příčiny a léčba. Americký rodinný lékař, 96 (6): 371-378. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2017/0915/p371.html
 12. Sahota O. (2014). Porozumění nedostatku vitaminu D. Věk a stárnutí, 43 (5), 589–591. doi: 10,1093 / stárnutí / afu104. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4143492/
 13. Sanke, S., Samudrala, S., Yadav, A., Chander, R. a Goyal, R. (2020), Studium sérových hladin vitaminu D u mužů s předčasnou androgenetickou alopecií. International Journal of Dermatology, 59: 1113-1116. doi: 10.1111 / ijd.14982. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ijd.14982
 14. Spano, F. a Donovan, J. C. (2015). Alopecia areata: Část 2: léčba. Kanadský rodinný lékař Medecin de famille canadien, 61 (9), 757–761. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4569105/
 15. Národní instituty zdraví, Úřad doplňků stravy (NIH). (2020, 9. října). Vitamin D. Citováno 5. února 2021, z https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/
 16. Wolff, H., Fischer, T. W. a Blume-Peytavi, U. (2016). Diagnostika a léčba onemocnění vlasů a pokožky hlavy. Deutsches Arzteblatt international, 113 (21), 377–386. doi: 10,3238 / arztebl.2016.0377. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4908932/
Vidět víc