Mohou léky na předpis způsobit erektilní dysfunkci?

Mohou léky na předpis způsobit erektilní dysfunkci?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud užíváte léky k léčbě krevního tlaku, deprese, bolesti, alergií, zánětů, záchvatů nebo srdečních chorob, jste jedním z desítek milionů lidí ohrožených lékařsky vyvolanou erektilní dysfunkcí. Je to jen podstata vedlejších účinků léků. Přesto je erektilní dysfunkce jedním z nejméně mluvených vedlejších účinků léků na předpis.

Užívání těchto léků na záchranu života nemusí znamenat volbu mezi zdravím a zdravým sexuálním životem. Lékařsky vyvolaná erektilní dysfunkce je něco, co vy (a váš poskytovatel zdravotní péče) můžete opravit.Životně důležité orgány

 • Může se u vás objevit erektilní dysfunkce (ED) jako vedlejší účinek léků na předpis.
 • ED je situace, kdy nemůžete dosáhnout nebo udržet dostatečnou erekci pro uspokojivý sex.
 • Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče, pokud máte podezření, že máte ED související s jinými léky.

Co je to erektilní dysfunkce?

Erektilní dysfunkce (ED) je situace, kdy nemůžete dosáhnout nebo udržet dostatečnou erekci pro uspokojivý sexuální život. To může zahrnovat erekce, které netrvají tak dlouho, jak chcete, nebo nejsou tak pevné, jak byste chtěli. ED je nejčastější sexuální dysfunkce a mnoho lidí ji prožívá někdy v životě. Ve skutečnosti se odhaduje, že více než 30 milionů amerických mužů mají problémy s erekcí (Nunes, 2012).

Co je to lékařsky indukovaný ED?

Erekce jsou extrémně komplikované a překvapivě křehké. Erekce zahrnují chemické signály, nervové impulsy, komplikované změny krevního tlaku a celkovou kondici v systémech od srdce a hormonů po vaši náladu. Když se léčba změní, jak jeden z těchto faktorů funguje - jako je léčba krevního tlaku nebo deprese - je ED možným vedlejším účinkem. Problém těchto zcela předvídatelných lékařsky vyvolaných vedlejších účinků je v tom, jak mohou lidé reagovat.

Když muži pociťují ED jako vedlejší účinek léčby, mohou udělat jednu ze dvou věcí: Přestaňte užívat své (velmi důležité) léky nebo žijte s ED. Ani jedna z těchto možností není ze zřejmých důvodů ideální volbou.

reklamaZískejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistit více

Jaké druhy léků mohou způsobit ED?

Následující léky mohou přispívat k ED: • Léky na krevní tlak (např. beta blokátory, thiazidová diuretika)
 • Antidepresiva (např. nebo selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu nebo SSRI)
 • Antihistaminika
 • Opioidy
 • Některé léky na kyselý reflux
 • Léčba rakoviny (např. chemoterapie, ozařování)
 • Léky na Parkinsonovu chorobu

Konkrétně některé léky, které mohou způsobit ED, zahrnují:

 • Amfetamin a dextroamfetamin (značka Adderall): To může ovlivnit vaši schopnost dosáhnout erekce ovlivněním vaší nálady a vyvoláním vazokonstrikce (zúžení krevních cév) v těle.
 • Finasterid (značky Propecia, Proscar): To může ovlivnit vaši schopnost dosáhnout erekce kvůli jejím účinkům na testosteron a dihydrotestosteron (DHT).
 • Hydrochlorothiazid: To může ovlivnit vaši schopnost dosáhnout erekce, protože to vede ke sníženému průtoku krve do penisu.
 • Metoprolol (obchodní značky Lopressor, Toprol-XL): To může ovlivnit vaši schopnost dosáhnout erekce, protože to vede ke sníženému průtoku krve do penisu.
 • Paroxetin (značka Paxil): Stejně jako ostatní SSRI může mít tento lék účinky na libido a průtok krve do penisu.

Vypořádat se s ED není něco, s čím byste se měli vypořádat, jen abyste zůstali zdraví. Sexuální zdraví a aktivní sexuální život jsou nedílnou součástí vašeho zdraví a wellness. Neměli byste obětovat jednu důležitou část svého života službě druhé. Naštěstí existují způsoby, jak se vypořádat s lékařsky indukovaným ED.

Krok 1: Je moje léčba stále nutná?

Prvním krokem v tomto procesu je vždy přehodnotit, pokud je vůbec nutná léčba, která způsobuje problém. Stále potřebujete léky, které užíváte? Když prožíváte lékařsky indukovanou ED, musí to být váš výchozí bod. Je zřejmé, že byste se neměli rozhodovat sami, ale měli byste o tom vést jednoduchý rozhovor se svým poskytovatelem zdravotní péče. Připomeňte svému poskytovateli zdravotní péče léky, které užíváte, a vysvětlete jakékoli příznaky nebo vedlejší účinky - například ED.

Krok 2: Existuje alternativní medicína?

Pokud je vaše léčba stále nezbytná, dalším krokem je zjistit, zda existuje alternativní léčba, která může léčit váš stav bez vzniku ED. Dobrým příkladem je pacient užívající beta blokátory (jako je propranolol) k prevenci migrénových bolestí hlavy.

Pokud se u pacienta vyskytne ED kvůli propranololu, můžeme zjistit, zda má stejnou výhodu z přípravku Topamax, který se také používá k prevenci migrény a není s ED obecně spojen.

Existuje mnoho alternativních léků. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o vedlejších účincích a požadovaných výsledcích, abyste zjistili, zda můžete navrhnout jinou strategii léčby, která pro vás bude fungovat.

Krok 3: Jsou léky na ED vhodné pro mě?

Přes všechny možnosti a alternativy někdy neexistuje žádná vhodná alternativa k předpisu, který by přispěl k ED. Můžete mít nepříznivou reakci na konkrétní lék nebo ve vašem státě, plánu zdravotního pojištění nebo rozpočtu není k dispozici alternativa. Existují pravděpodobně dobré důvody, proč vám byl předepsán původní lék.

Můžete například užívat SSRI na depresi, která je pro tento stav velmi účinná, ale způsobuje ED. Vy a váš poskytovatel zdravotní péče se můžete rozhodnout, že nejlepším postupem je vyzkoušet léčbu ED místo přepínání antidepresiv.

Pokud se vy a váš poskytovatel zdravotní péče rozhodnete použít tento přístup k léčbě lékařsky indukovaného ED, stojí za zmínku hlavní rozdíly mezi léky na ED. To vám pomůže rozhodnout, který lék je pro vás vhodný.

Reference

 1. Nunes, K. P., Labazi, H., & Webb, R. C. (2012). Nové poznatky o erektilní dysfunkci spojené s hypertenzí. Aktuální názor na nefrologii a hypertenzi, 21 (2), 163–170. doi: 10,1097 / mnh.0b013e32835021bd https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22240443
  Vidět víc