Může se život po vakcíně COVID-19 vrátit do normálu?

Může se život po vakcíně COVID-19 vrátit do normálu?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pro většinu lidí byl život v éře koronavirové choroby 2019 (COVID-19) úplně vykořeněn.

Práce z domova, navštěvování virtuální školy, vyhýbání se velkým rodinným shromážděním a všude nošení masky na obličej jsou jen některé ze změn, které jsme všichni museli udělat. Přes toto všechno si COVID-19 vydobyl první místo nejčastější příčinou úmrtí mezi Američany staršími 35 let.

Dobrou zprávou je, že na konci tunelu je světlo. Díky vědcům spolupracujícím po celém světě nyní máme několik vakcín, které mohou pomoci ukončit tuto pandemii. Vakcíny Moderna a Pfizer-BioNTech byly první, které obdržely povolení k nouzovému použití (EUA) od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a obě byly považovány za bezpečné a účinné.

Špatná zpráva? Získání vakcíny neznamená, že si můžete odložit masku a vrátit se k životu jako předtím - alespoň zatím ne.

Životně důležité orgány

  • Aktuálně dostupné vakcíny vás účinně chrání proti COVID-19, ale vědci nevědí, zda také zabraňují přenosu a šíření viru.
  • Je možné se nakazit koronavirem, dokonce i po očkování. U některých lidí se nikdy neobjeví příznaky a mohou infekci přenést na jiné.
  • Novější kmeny viru se šíří po celém světě a vědci zkoumají, zda budou současné vakcíny proti nim účinné.
  • I po obdržení vakcíny COVID-19 noste nadále masku a praktikujte sociální distanční opatření.

Vrátí vakcína život do normálu?

Z dlouhodobého hlediska, jakmile budou všichni očkováni, se snad můžeme vrátit do normálního života. Jak normální může být život po pandemii. Mezitím je bezpodmínečně nutné, aby všichni pokračovali v nošení obličejových masek, procvičovali si sociální distancování a vyhýbali se velkým shromážděním - i když jste byli očkováni. Zde je důvod.

Vědci stále shromažďují údaje o vakcíně a o tom, jak chrání lidi. Klinické studie Moderní a Pfizer-BioNTech vakcíny prokázaly, že obě jsou téměř 95% účinné proti COVID-19. To znamená, že 95% lidí, kteří dostanou vakcínu, nevyvine COVID-19, pokud jí bude vystaven. To ale stále ponechává 5% lidí, kteří by se stále mohli nakazit - dokonce i vakcínou (FDA, 2020a; FDA, 2020b).

Je toho víc. Tyto klinické studie sledovaly pouze to, kolik lidí vyvinulo COVID-19 po očkování. Vědci nevědí, jak účinné jsou vakcíny proti samotnému SARS-CoV-2, názvu viru, který způsobuje COVID-19. Jeden ze šesti lidé nesoucí virus nevyvíjejí příznaky, ale mohou virus přenášet na ostatní, aniž by si to uvědomovali (Byambasuren, 2020). To znamená, že i když jste vakcínu dostali, stále můžete virus zachytit a předat jej ostatním, aniž byste sami onemocněli. Proto je tak důležité pokračovat v nošení masek a ve společenském vzpírání, abychom pomohli ochránit ostatní před onemocněním pomocí COVID-19.

Jak se vakcína zavádí?

USA stále zažívají desítky tisíc nové případy COVID-19 denně. Státní a místní vlády se snaží očkovat co nejvíce lidí, ale existuje více poptávky než nabídky vakcín.

Právě teď dostávají vakcínu přednostně lidé, u kterých je vyšší riziko vzniku závažných příznaků COVID-19. Bohužel zatím není dostatek vakcín pro všechny. Dosud byly ve Spojených státech očkovány desítky milionů lidí, ale před námi zbývá ještě dlouhá cesta (CDC, 2021a). To je další důvod, proč byste si měli i nadále udržovat odstup, vyhýbat se velkým shromážděním a nosit obličejovou masku, abyste ochránili ty, kteří ještě nebyli očkováni.

Chrání vakcína před novými kmeny koronaviru?

Mnoho virů se mění a mutuje - proto musíte každý rok dostat chřipku. Virus SARS-CoV-2 není výjimkou. Někdy jsou změny dostatečně malé, aby se jednalo v podstatě o stejný virus, zatímco jiné mohou být významnější.

Nové virové kmeny pocházející z Velké Británie (B.1.1.7), Jihoafrické republiky (B.1.351) a Brazílie (P.1) mají mutace, díky nimž se kmeny mohou šířit rychleji než původní virus. Je však zapotřebí více informací o těchto nových kmenech. Vědci si také nejsou jisti, jak dobře budou současné vakcíny fungovat proti těmto novým variantám - to ukáže čas. To je další důvod, proč si na obličejové masky pověsit ještě déle (CDC, 2021b).

Každý si přeje, aby tato pandemie skončila, ale je zásadní prozatím zůstat ostražití - i když jste již vakcínu COVID-19 dostali. Je tu konec v nedohlednu, ale bude to vyžadovat čas, trpělivost a spoustu vakcín.

zlepšit průtok krve do penisu

Reference

  1. Byambasuren, O., Cardona, M., Bell, K., Clark, J., McLaws, M., & Glasziou, P. (2020). Odhad rozsahu asymptomatického COVID-19 a jeho potenciálu pro komunitní přenos: Systematický přehled a metaanalýza. Úřední věstník Asociace lékařské mikrobiologie a infekčních nemocí Kanada, 5 (4), 223-234. doi: 10,3138 / jammi-2020-0030 https://jammi.utpjournals.press/doi/10.3138/jammi-2020-0030 .
  2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2021a, únor). COVID Data Tracker. Citováno dne 10. února 2021 z https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/#trends_dailytrendscases
  3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). (2021b, leden). Varianty SARS-CoV-2. Citováno dne 10. února 2021 z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/cases-updates/variant-surveillance/variant-info.html
  4. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) (2020a, prosinec) Setkání poradního výboru pro vakcíny a příbuzné biologické produkty - briefingový dokument FDA: vakcína Moderna COVID-19. Citováno dne 10. února 2021 z https://www.fda.gov/media/144434/download
  5. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) (2020b, prosinec) Zasedání poradního výboru pro vakcíny a příbuzné biologické produkty - FDA Briefing Document: Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine. Citováno dne 10. února 2021 z https://www.fda.gov/media/144245/download .
  6. Woolf SH, Chapman DA, Lee JH. (2021). COVID-19 jako hlavní příčina smrti ve Spojených státech. JAMA. 325 (2): 123–124. doi: 10,1001 / jama.2020.24865 https://jamanetwork.com/journals/jama/fullar Article/2774465 .
Vidět víc