Mohu použít olej z čajovníku na akné?

Mohu použít olej z čajovníku na akné?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Mastná kůže, pupínky, neočekávané vyrážky. Zní povědomě? Každý z nás někdy zažil akné, bohužel neexistuje zázračný lék.

I když existuje mnoho možností prodeje léků na předpis a receptů na léčbu akné, přírodní a rostlinné možnosti jsou také stále populárnější. Jedním z nich je čajovníkový olej, který menší studie shledaly účinnými při léčbě průjmů a zlepšování vzhled jizev po akné (Mazzarello, 2018).

Životně důležité orgány

 • Olej z čajovníku je éterický olej s antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi a může být životaschopnou možností přírodní léčby akné.
 • Spousta produktů pro léčbu akné obsahuje čajovníkový olej. Výzkum ukazuje, že každodenní používání topického oleje z čajovníku může zlepšit mírné až středně závažné akné.
 • Kombinované krémy, které obsahují čajovníkový olej, mohou zkrátit dobu hojení některých jizev po akné.

Pomáhá čajovníkový olej při vyrážkách?

Možná se divíte, proč se obracet na olej z čajovníku, pokud již existuje řada možností léčby akné na předpis a v prodeji?

Mnoho běžných aktuálních možností, jako retinoidy a benzoylperoxid , dobře fungují na akné, ale mohou dráždit a vysušovat pokožku (Oge, 2019). Mohou být také použita antibiotika, ale již nejsou tak populární, protože bakterie, které způsobují akné, se mohou stát rezistentní vůči lékům.

V současné době je množství dostupných informací o produktech pro přírodní zdraví a péči o pleť omezené. Je to proto, že US Food and Drug Administration (FDA ) reguluje léky odlišně od doplňků a produktů péče o pleť (FDA, 2020). Například FDA schválila antibiotikum zvané Clindagel poté, co bylo klinicky prokázáno, že je bezpečné a účinné při léčbě akné (FDA, 2000).

Olej z čajovníku na druhé straně není léčbou schválenou FDA. Jak již bylo řečeno, byl publikován výzkum týkající se produktů obsahujících olej z čajovníku a jejich účinků na akné. Jeden malá studie v roce 2018 zjistili, že krémy obsahující olej z čajovníku byly účinnější při léčbě akné ve srovnání s jinými syntetickými produkty (Mazzarello, 2018).

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Jak olej z čajovníku pomáhá s akné?

Pupínky se objevují, když se bakterie, odumřelé kožní buňky a olej zachytí v našich pórech a způsobí to zánět (Contassot, 2014). Léky na akné působí snížením zánětu a snížením množství oleje a bakterií na pokožce, aby se zabránilo tvorbě pupíků.

Olej z čajovníku je éterický olej, který pochází z australské rostliny zvané Melaleuca alternifolia. Má to antibakteriální účinky proti široké škále bakterií, včetně bakterií běžně spojených s akné (Carson, 2006). Olej z čajovníku má také protizánětlivé účinky, které mohou pomoci zmenšit velikost pupíků a zabránit rozvoji nových.

Pomůže olej z čajovníku s jizvami po akné?

Ačkoli akné může být nepříjemné, je příjemné vědět, že skvrny, černé tečky a bílé tečky se časem uzdraví. Někteří si ale mohou všimnout, že poté, co se únik uklidí, zanechal po sobě červené a fialové stopy. Zatímco tyto jizvy obvykle samy odezní, existují způsoby léčby, které mohou proces hojení urychlit.

Výzkum zjistil, že produkty obsahující aloe vera, olej z čajovníku a extrakt z propolisu (které včely vytvářejí, aby si vytvořily úly) výrazně snížily zarudnutí jizev po akné. Tento kombinovaný krém byl také lepší snížení vzhledu jizev ve srovnání se synteticky vyráběnými krémy (Mazzarello, 2018).

Zatímco mnoho jizev po akné zmizí samo o sobě, promluvte si s dermatologem, pokud jizvy nezmizely ani po mnoha měsících nebo letech. V tomto případě existují možnosti léčby , jako je chemický peeling, laserová terapie a výplně, které mohou pomoci snížit jejich vzhled (Fife, 2011).

Jak mohu použít olej z čajovníku?

Používání oleje z čajovníku je obecně bezpečné, ale je třeba dodržovat určité pokyny a pokyny.

Pokud jste poprvé vyzkoušeli čajovníkový olej na akné, neměli byste si čistý olej nanášet přímo na pokožku. Stejně jako jiné éterické oleje je třeba nejprve ředit, aby nedráždilo pokožku (většina studií používala 5% oleje z čajovníku nebo méně).

Ředění olejů sami může být složité, takže může být snazší zakoupit si produkt připravený k okamžitému použití. Postupujte podle pokynů v balíčku, protože produkty se liší. Některé oleje mohou být například ponechány, zatímco jiné je třeba opláchnout. Snažte se nepoužívat výrobky častěji, než je doporučeno, protože by to mohlo vést k podráždění.

Některé produkty také doporučují provést test náplastí kdekoli jinde na těle, než jej použijete na oblasti pokožky náchylné k akné. Patch testy mohou být prospěšné pro osoby s citlivou pokožkou. Pokud zjistíte, že olej z čajovníku nepomáhá, můžete kontaktovat dermatologa a určit nejlepší produkty pro váš typ pleti a situaci.

Reference

 1. Bhate, K., & Williams, H. C. (2013). Epidemiologie akné vulgaris. British Journal of Dermatology, 168 (3), 474-485. doi: 10,1111 / bjd.12149. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/bjd.12149
 2. Carson, C.F., Hammer, K.A., & Riley, T.V. (2006). Olej Melaleuca alternifolia (Tea Tree): Přehled antimikrobiálních a dalších léčivých vlastností. Recenze klinické mikrobiologie, 19 (1), 50-62. doi: 10.1128 / CMR.19.1.50-62.2006. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/
 3. Clindagel [příbalová informace]. Bridgewater, NJ: Valeant Pharmaceuticals; 2000. Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2001/50782lbl.pdf
 4. Contassot, E., & French, L. E. (2014). Nové poznatky o patogenezi akné: Propionibacterium Acnes aktivuje inflammasom. Journal of Investigative Dermatology, 134 (2), 310-313. doi: 10.1038 / jid.2013.505. Citováno z https://www.jidonline.org/article/S0022-202X(15)36614-8/fulltext
 5. Enshaieh, S., Jooya, A., Siadat, A. H. a Iraji, F. (2007). Účinnost 5% topického gelu z čajovníkového oleje u mírného až středně závažného akné vulgaris: randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology, 73 (1), 22. doi: 10.4103 / 0378-6323.30646. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17314442/
 6. Fife, D. (2011). Praktické vyhodnocení a léčba atrofických jizev po akné: tipy pro všeobecného dermatologa. Žurnál klinické a estetické dermatologie, 4 (8), 50. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3168245/
 7. Mazzarello, V., Donadu, M. G., Ferrari, M., Piga, G., Usai, D., Zanetti, S., & Sotgiu, M. A. (2018). Léčba akné kombinací propolisu, oleje z čajovníku a Aloe vera ve srovnání s krémem s erythromycinem: dvě dvojitě zaslepená vyšetření. Clinical Pharmacology: Advances and Applications, 10, 175. doi: 10,2147 / CPAA.S180474. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6298394
 8. Ogé, L. K., Broussard, A., & Marshall, M. D. (2019). Akné vulgaris: Diagnostika a léčba. Americký rodinný lékař, 100 (8), 475-484. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2019/1015/p475.html
 9. US Food and Drug Administration. (2020, 24. srpna). Je to kosmetika, droga nebo obojí? (Nebo je to mýdlo?). Citováno 18. ledna 2021 z https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetics-laws-regulations/it-cosmetic-drug-or-both-or-it-soap
Vidět víc

banneradss-2