Lze HPV přenášet líbáním?

Lze HPV přenášet líbáním?

Zřeknutí se odpovědnosti

Názory zde vyjádřené jsou názory odborníka a stejně jako ve zbytku obsahu Průvodce zdravím nenahrazují odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku ani léčbu. Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.

A. HPV má souvislost s rakovinou hrdla. Přenos prostřednictvím líbání je tedy jistě jedním ze způsobů, jak jej lze předat. Jak již bylo řečeno, různé možné způsoby přenosu HPV orálně ještě nejsou dobře prostudovány.

HPV typu 16 může infikovat vnitřek úst a byl spojován s typem rakoviny úst. Infekce výstelky dýchacích cest HPV typu 6 a 11 se také vyskytuje, zejména - ale ne výlučně - u malých dětí a kojenců. Chápu, že muži, kteří mají sex s muži a věnují se orálnímu sexu, mají nejvyšší riziko rakoviny hrdla způsobené HPV.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více


HPV je vystaven v podstatě každému. Je to jeden z nejstarších známých virů. Neexistuje způsob, jak zcela vyloučit riziko přenosu HPV. Většina infekcí HPV, včetně těch, které mohou způsobit rakovinu, obvykle vymizí do 12 měsíců a obvykle se nestanou rakovinnými. Ačkoli je míra orální prevalence HPV spojována s větším počtem sexuálních (včetně orálního sexu) a líbajících partnerů s otevřenými ústy u mužů i žen, samotné líbání se nepovažuje za vysoce rizikové sexuální chování a nejedná se o aktivitu což je považováno za vysoké riziko rakoviny ústní dutiny.