Může vám ashwagandha přibrat na váze?

Může vám ashwagandha přibrat na váze?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Mluvíme hodně o všech hloupostech, které lidé udělají pro peníze. Nalaďte si jakoukoli herní show s fyzickými výzvami a uvidíte. Méně se o tom ale mluví, i když neméně pravdivé, je to, jak daleko lidé někdy půjdou, aby shodili pár kilogramů. Spolknout tasemnici? Hotovo. Konzumovat pouze vodu po dobu tří dnů? Říká se tomu vodní půst. A co nebrat léky nebo doplňky stravy ze strachu, že způsobí nárůst stupnice? Jsem vinen. Co ty?

Ashwagandha, neboli Withania somnifera, je adaptogenní bylina, která se po věky používá v tradiční indické a africké medicíně. Adaptogeny údajně pomáhají vašemu tělu vyrovnat se (nebo se přizpůsobit) všem druhům stresu, od psychického po fyzický. Tradiční postupy, jako je ajurvéda, používaly kořen a bobule ashwagandhy - známé také jako zimní třešeň nebo indický ženšen - k léčbě široké škály zdravotních stavů a ​​moderní výzkum hledá důkazy podporující některá z těchto použití. S vědci, kteří potvrzují tradiční ajurvédské využití rostliny, se doplněk přesunul do západního světa - ale někteří lidé možná čekají, až to z obavy, že vám ashwagandha může přibrat na váze, čekají.

Životně důležité orgány

 • Ashwagandha je rostlina používaná v tradiční medicíně, která může pomoci tělu vyrovnat se se stresem.
 • Existuje několik způsobů, jak ashwagandha může hrát roli při přírůstku nebo ztrátě hmotnosti.
 • Provádí se malý výzkum, zda má ashwagandha přímý vliv na váhu.
 • Každý, kdo užívá léky na štítnou žlázu, by měl před použitím tohoto doplňku mluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Může vám ashwagandha přibrat na váze?

I když jsou všichni jiní, u některých lidí může být opak. Ztráta hmotnosti je složitý vzorec, ale podpora metabolismu vám pomůže udržet si zdravou váhu nebo dokonce zhubnout pár kilogramů - a právě tam vám může ashwagandha pomoci. Váš metabolismus ve skutečnosti zahrnuje všechny chemické procesy, které jsou nutné k udržení života, ale většinou používáme toto slovo k popisu toho, kolik kalorií spálíte denně. Většina z tohoto počtu je určena vaší bazální metabolickou rychlostí (BMR), což je počet kalorií, které vaše tělo spaluje při základních funkcích, jako je dýchání a čerpání srdce.

jak udělat moje borovice velké

Tento energetický výdej je do značné míry řízen hormony štítné žlázy (Liu, 2017). Štítná žláza, žláza ve tvaru motýla, která sedí v přední části krku, produkuje několik různých hormonů, ale zde se zaměřujeme hlavně na trijodtyronin (T3) a tyroxin (T4). Trijodthyronin nebo T3 je aktivnější z hormonů štítné žlázy. U většiny lidí s hypotyreózou štítná žláza neprodukuje nebo nepřeměňuje tyto hormony na normální úrovni a přírůstek hmotnosti je běžným, i když ne univerzálním, vedlejším účinkem onemocnění.

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistit více

Pokud máte nízkou funkci štítné žlázy, může ashwagandha pomoci a naopak potenciálně zabránit přibývání na váze. Časná studie o bipolární poruše si všimli, že doplňky ashwagandha podávané účastníkům ovlivnily jejich hladinu štítné žlázy, i když to nebylo to, co měli v úmyslu studovat (Gannon, 2014). Suplementace 600 mg ashwagandhy denně po dobu osmi týdnů zlepšila hladinu hormonů štítné žlázy T3 a T4 v krvi u pacientů s nižší funkcí štítné žlázy, jedna malá placebem kontrolovaná studie nalezeno (Sharma, 2018). Přírůstek nebo úbytek hmotnosti nebyl zdaleka zde a žádná studie neprokázala, že tento doplněk ovlivní váhu.

Může podporovat regulaci hmotnosti v době stresu

Není žádným tajemstvím, že stres může být vůči pasu laskavý. Psychologický stres byl připojen přibývání na váze a dokonce i obezita (Nevanperä, 2012). Může se ve skutečnosti zdát jako zázrak, že v dobách stresu nepřibíráme větší váhu, vzhledem k tomu, jak jsou karty naskládány proti nám. Stres může změnit naše stravovací chování (Sulkowski, 2011), což nás přimělo nejen jíst více ale také sáhnout po sladších pokrmech v reakci na chuť k jídlu (Epel, 2001). Ale kromě zvýšeného příjmu nás stres může také přimět, abychom se méně hýbali (Choudhary, 2017). Vysoký vnímaný stres je také spojené s kratší doba spánku, která bylo prokázáno zvýšit hlad snížením hormonů sytosti a zvýšením hladových hormonů (Choi, 2018; Taheri, 2004).

Tváří v tvář tomu všemu, kde přichází tento doplněk? Je možné, i když to není prokázáno, že schopnost ashwagandhy pomáhat kontrolovat psychický stres může také ovlivnit vaši pasovou linii. Jedna studie který účastníkům poskytl vysokou dávku extraktu z kořene ashwagandhy, zjistil, že ve srovnání s placebem účastníci uváděli lepší kvalitu života, protože se snížila úroveň jejich vnímaného stresu (Chandrasekhar, 2012). Nižší vnímaný stres může zase ovlivnit výše uvedené věci. Můžete lépe spát, mít normálnější hlad a funkci hormonů sytosti a méně emocionálně jíst. Přímá souvislost mezi ashwagandhou a váhou však zatím není zcela jasná.

Vědci se podívali na to, jak doplňky ashwagandha ovlivnily dospělé (a jejich pasové linie) při chronickém stresu v jedné malé dvojitě zaslepené studii . Skupina, které byl podáván ashwagandha, měla významně nižší hladiny stresového hormonu kortizolu než skupina s placebem, a to i ve čtvrtém týdnu osmitýdenní studie. Na konci studie skupina s placebem snížila svou tělesnou hmotnost o 1,46%, zatímco skupina s doplňkem ashwagandha vykázala průměrné snížení hmotnosti o 3,3%. Ještě lépe, ti, kterým byl podáván doplněk, vykazovali významné zlepšení emočního stravování a nekontrolovaného stravovacího skóre ve srovnání s těmi, kterým nebyla podávána ajurvédská bylina (Choudhary, 2017).

Nakonec je zapotřebí dalšího výzkumu, který by ukázal, zda ashwagandha může pomoci při hubnutí. Pokud je vaším cílem hubnutí, je lepší zaměřit se na osvědčené strategie, jako je strava a cvičení. Pokud však užíváte ashwagandhu k jinému účelu, například ke snížení úzkosti, není mnoho důkazů, že vám ashwagandha způsobí přibývání na váze jako vedlejší účinek.

Na co se ještě ashwagandha používá?

Ashwagandha root je považován za drogu Rasayana, sanskrtské slovo, které se promítá do cesty esence a praxe ajurvédské medicíny, která odkazuje na vědu o prodloužení života. Výzkum ashwagandhy postupuje za tradiční medicínou, ale stále se dozvídáme více o potenciálním využití tohoto adaptogenu. Výzkum ve skutečnosti ukazuje, že doplňky ashwagandha, jako jsou prášky a extrakty:

 • Může zvýšit hladinu testosteronu
 • Může zvýšit mužskou plodnost zvýšením počtu spermií
 • Může snížit hladinu cukru v krvi
 • Může snížit hladinu kortizolu
 • Může snížit úzkost a depresi
 • Může snížit zánět
 • Může zvýšit svalovou hmotu a svalovou sílu
 • Může pomoci snížit hladinu cholesterolu

(Všechny tyto potenciální účinky jsme si podrobně přečetli v našem průvodci po výhody ashwagandhy .) Předpokládá se, že potenciální výhody této rostliny pocházejí z prospěšných sloučenin, včetně withanolidů (z nichž nejznámější je withaferin A), glycowithanolidů (které se pyšní antioxidačními vlastnostmi) a alkaloidů. Withanolidům se však dostává největší pozornosti pro jejich anxiolytické vlastnosti nebo schopnost zmírnit účinky chronického stresu (Singh, 2011). Jednou z hlavních výhod ashwagandhy však je, že je široce dostupná a většina ji dobře snáší. Ačkoli má bylina potenciální vedlejší účinky, lidské studie obvykle zjistí, že jsou mírné.

jak víš, jestli budeš plešatý

Potenciální vedlejší účinky ashwagandhy

Klinické studie účinků této adaptogenní byliny na člověka ukazují pozoruhodně nízkou míru vedlejších účinků, ale dochází k nim. Jeden účastník ve studii na Withania somnifera vypadl poté, co zažil zvýšenou chuť k jídlu a libido i vertigo (Raut, 2012). I když by každý měl před zahájením nového doplňkového režimu mluvit s poskytovatelem zdravotní péče, existují někteří lidé, pro které je to ještě důležitější. Pokud užíváte léky na vysoký krevní tlak, hladinu cukru v krvi nebo funkci štítné žlázy, nezapomeňte si promluvit s poskytovatelem zdravotní péče o ashwagandha.

Těhotné a kojící ženy by se měly ashwagandha vyhýbat. A lidé s autoimunitním onemocněním - jako je Hashimoto, revmatoidní artritida nebo lupus - by se měli před zahájením doplňkového režimu poradit s poskytovatelem zdravotní péče. Lidé, kteří dodržují stravu, která vylučuje čeledi Solanaceae nebo hnízdo - skupinu rostlin zahrnujících rajčata, papriky a lilky - by se měli také vyhnout ashwagandha, méně známému členu této rodiny.

Co je třeba vzít v úvahu při nákupu ashwagandhy

Ashwagandha je považován za doplněk, třídu produktů, která je pouze volně regulována americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Ačkoli jsou produkty jako prášky, extrakty a tobolky ashwagandha snadno dostupné ve zdravotnických obchodech a online, je důležité nakupovat u společnosti, které důvěřujete.

Reference

 1. Chandrasekhar, K., Kapoor, J., & Anishetty, S. (2012). Prospektivní, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie bezpečnosti a účinnosti vysoce koncentrovaného širokospektrálního extraktu kořene Ashwagandha při snižování stresu a úzkosti u dospělých. Indian Journal of Psychological Medicine, 34 (3), 255–262. doi: 10.4103 / 0253-7176.106022, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23439798/
 2. Choi, D., Chun, S., Lee, S., Han, K., & Park, E. (2018). Sdružení mezi dobou spánku a vnímaným stresem: placený pracovník za okolností vysoké pracovní zátěže. International Journal of Environmental Research and Public Health, 15 (4), 796. doi: 10,3390 / ijerph15040796, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5923838/
 3. Choudhary, D., Bhattacharyya, S., & Joshi, K. (2016). Řízení tělesné hmotnosti u dospělých pod chronickým stresem prostřednictvím léčby kořenovým extraktem z Ashwagandhy. Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine, 22 (1), 96-106. doi: 10.1177 / 2156587216641830, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27055824/
 4. Epel, E., Lapidus, R., Mcewen, B., & Brownell, K. (2001). Stres může u žen přidat chuť k jídlu: Laboratorní studie stresu vyvolaného kortizolu a stravovacího chování. Psychoneuroendocrinology, 26 (1), 37-49. doi: 10,1016 / s0306-4530 (00) 00035-4, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11070333/
 5. Gannon, J. M., Forrest, P. E. a Chengappa, K. R. (2014). Drobné změny indexů štítné žlázy během placebem kontrolované studie extraktu Withania somnifera u osob s bipolární poruchou. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, 5 (4), 241. doi: 10.4103 / 0975-9476.146566, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25624699/
 6. Liu, G., Liang, L., Bray, G. A., Qi, L., Hu, F. B., Rood, J.,. . . Ne, Q. (2017). Hormony štítné žlázy a změny v tělesné hmotnosti a metabolických parametrech v reakci na redukční diety: studie POUNDS LOST. International Journal of Obesity, 41 (6), 878-886. doi: 10.1038 / ijo.2017.28, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28138133/
 7. Nevanperä, N. J., Hopsu, L., Kuosma, E., Ukkola, O., Uitti, J., & Laitinen, J. H. (2012). Vyhoření z povolání, stravovací chování a váha u pracujících žen. American Journal of Clinical Nutrition, 95 (4), 934-943. doi: 10,3945 / ajcn.111.014191, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22378728/
 8. Raut, A., Rege, N., Shirolkar, S., Pandey, S., Tadvi, F., Solanki, P.,… Kene, K. (2012). Průzkumná studie hodnotící snášenlivost, bezpečnost a aktivitu Ashwagandhy (Withania somnifera) u zdravých dobrovolníků. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, 3 (3), 111–114. doi: 10.4103 / 0975-9476.100168, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23125505/
 9. Sharma, A. K., Basu, I., & Singh, S. (2018). Účinnost a bezpečnost kořenového extraktu ashwagandhy u subklinických pacientů s hypotyreózou: dvojitě zaslepená, randomizovaná placebem kontrolovaná studie. The Journal of Alternative and Complementary Medicine, 24 (3), 243-248. doi: 10,1089 / acm.2017.0183, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28829155/
 10. Singh, N., Bhalla, M., Jager, P. D. a Gilca, M. (2011). Přehled Ashwagandha: Rasayana (Rejuvenator) Ajurvédy. African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicine, 8 (5 Suppl), 208–213. doi: 10,4314 / ajtcam.v8i5s.9, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22754076/
 11. Sulkowski, M., Dempsey, J., & Dempsey, A. (2013). Oprava „Účinky stresu a zvládání záchvatového přejídání u studentek“ [Eat. Chovat se. 12 (2011) 188–191]. Stravovací chování, 14 (3), 410. doi: 10.1016 / j.eatbeh.2013.03.001, https://europepmc.org/article/pmc/pmc5682222
 12. Taheri, S., Lin, L., Austin, D., Young, T., & Mignot, E. (2004). Krátká doba spánku je spojena se sníženým obsahem leptinu, zvýšeným obsahem grelinu a zvýšeným indexem tělesné hmotnosti. PLoS Medicine, 1 (3). doi: 10,1371 / journal.pmed.0010062, https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.0010062
Vidět víc