Může jablečný ocet pomoci s lupinami?

Může jablečný ocet pomoci s lupinami?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud se zoufale snažíte s lupinami zacházet, můžete se obrátit na internet a hledat odpovědi. I když existuje řada domácích opravných prostředků a ošetření, které lidé tvrdí, že jim pomohly zaměřit se na lupy, je těžké vědět, které z nich stojí za vyzkoušení. Jablečný ocet je jednou z obzvláště oblíbených možností domácí léčby lupů - je to tedy legitimní volba, nebo byste se měli rozhodnout pro něco jiného?

Životně důležité orgány

 • Lupiny jsou běžným dermatologickým problémem, který postihuje pokožku hlavy.
 • Neexistuje žádný konkrétní výzkum, který by podporoval použití jablečného octa k léčbě lupů, ale někteří lidé považují za užitečné vypořádat se s příznaky lupů.
 • Mohou pomoci i jiné způsoby léčby lupů, jako je šampon proti lupům, éterické oleje a další.

Co jsou to lupy?

Lupiny jsou častým kožním problémem, který postihuje pokožku hlavy. Lupiny jsou spojeny s - a někdy způsobeny - zánětlivým stavem kůže zvaným seboroická dermatitida , což způsobuje tvorbu bílých vloček nebo žlutých šupin na oblastech těla, které mají hodně oleje (NIH, 2019). Lupiny mohou způsobit suchou pokožku hlavy a také způsobit zarudnutí, podráždění pokožky a / nebo svědění pokožky hlavy. Lupy obvykle se vyvíjí po pubertě u lidí, kteří ji dostanou, a je častější u mužů než u žen (NIH, n.d.). O 50% běžné dospělé populace , globálně, zažívá lupy (Borda, 2015).

Co způsobuje lupy?

Existuje mnoho různých faktorů, které mohou přispět k rozvoji lupů. I když je to považováno za stejnou základní podmínku jako seboroická dermatitida, lupy postihují pouze pokožku hlavy (seboroická dermatitida může mít vliv na pokožku hlavy, obličej, oblast za ušima a horní část hrudníku). Lupiny i seboroická dermatitida však mohou způsobit žluté nebo bílé odlupování a šupinatění, které je buď mastné nebo suché (Borda, 2015).

reklama

jaké jsou vedlejší účinky synthroidu

Předepsaný šampon proti lupům, dodán

Je čas se ve vlasech cítit dobře.

Zjistěte více

Někteří lidé mají lupiny, protože mají velmi suchou pokožku. Někdy je tato extrémně suchá kůže způsobena dermatologickým stavem zvaným ekzém (atopická dermatitida), který je charakterizován svědivou, suchou a popraskanou pokožkou, která se někdy může objevit na pokožce hlavy a vést k tvorbě lupů (NHS, 2019). Psoriáza je další stav kůže, který může způsobit lupiny. U lidí s psoriázou se obvykle vyvinou svědivé nebo bolavé skvrny silné červené kůže, které se mohou vyvinout na různých částech těla. Psoriáza je způsobena potížemi s imunitním systémem a může způsobit, že kožní buňky vystoupí příliš rychle na povrch. Šupiny, které jsou spojeny s psoriázou, jsou obvykle stříbro (NIH, n.d.).

Některé vlasové přípravky mohou také u některých lidí alergických na tyto přípravky způsobit lupiny. Alergické reakce (nazývané kontaktní alergická dermatitida) mohou vést k lupům, pokud produkty způsobují příznaky na pokožce hlavy. K rozvoji lupů mohou přispět i další faktory, jako je stres, únava, extrémní počasí, mastná pokožka hlavy, imunosupresivní stav (například lidé žijící s AIDS) a některé neurologické poruchy (Borda, 2015).

I když neexistuje žádný konkrétní výzkum týkající se vztahu mezi stravou a lupy, některé existují studie naznačují, že dieta může hrát roli při rozvoji seboroické dermatitidy. Vědci zjistili, že západní strava bohatá na maso, brambory a alkohol je spojena s více seboroickou dermatitidou u žen (Sanders, 2019).

Jak se zbavit lupů: co se osvědčilo

5 minut čtení

jak pomoci vašemu penisu růst

Vědci také zjistili, že se u lupů vyskytuje druh kvasinkové houby zvaná Malassezia (Rudramurthy, 2014). Malassezia se vyskytuje po celém těle lidí a zvířat, ale vědci věří že nerovnováha bakterií může mít za následek přemnožení Malassezie, které způsobuje kožní onemocnění, jako jsou lupy (Velegraki, 2015).

Jak používat jablečný ocet k léčbě lupů

I když neexistují žádné studie podporující použití jablečného octa k léčbě lupů konkrétně, někteří lidé považují za užitečné vypořádat se s příznaky lupů. Tady je výzkum , což však prokazuje antifungální a antibakteriální vlastnosti jablečného octa, což z něj může učinit užitečnou léčbu lupů (Kang, 2003).

Neexistuje žádný vědecky podložený recept na oplachování jablečného octa na lupy, ale někteří lidé doporučují smíchat stejné díly jablečného octa a vody a aplikovat směs na pokožku hlavy (k aplikaci přímo na pokožku hlavy můžete použít láhev s rozprašovačem). Pokud vyzkoušíte toto opláchnutí octem, nechejte směs několik minut na pokožce hlavy opláchnout a poté ji opláchněte. Můžete to opakovat 1–2krát týdně.

Jablečný ocet a hubnutí - existuje odkaz?

3 minuty čtení

jaký je rozdíl mezi herpes simplex 1 a 2

Rizika a úvahy týkající se používání jablečného octa na lupy

Neexistuje žádný výzkum, který by naznačoval, že jablečný ocet je nebezpečný pro pokožku hlavy nebo pokožku, ale existují případy jablečného octa. způsobující popáleniny u lidí, kteří ho používali k léčbě krtků a infekcí (Feldstein, 2015; Bunick, 2012).

Jak účinný je jablečný ocet proti lupům?

Nebyl proveden žádný výzkum týkající se účinnosti jablečného octa jako léčby lupů. Nicméně, studie prokázali, že sloučeniny jablečného octa mohou zabránit růstu určitých druhů hub ve zkumavce (Kang, 2003).

Další léky na lupy

Jablečný ocet je jen jedním typem možné léčby lupů. Existuje spousta dalších možností, včetně léků na předpis, předpisů a domácích opravných prostředků.

Jedním z nejpopulárnějších způsobů boje s tímto stavem je přechod z běžného šamponu na speciální šampon proti lupům. V drogeriích je k dispozici celá řada šamponů proti lupům a řada ingrediencí, které mohou účinně cílit na lupy. Některé z nejběžnější účinné látky v šamponech proti lupům, které se ukázaly jako účinné, jsou pyrithion zinečnatý (také nazývaný pyrithion zinek), uhelný dehet, kyselina salicylová, síra, sulfid seleničitý, ketokonazol, ciklopirox a klobetasol (Ranganathan, 2010).

Existuje také řada domácích prostředků, přírodních prostředků a dalších přísad, které mohou být užitečné při cílení a léčbě lupů. Nějaký výzkum naznačil, že díky antimikrobiálním vlastnostem kokosového oleje může být účinnou léčbou ekzémů a plísní, a další výzkumy naznačily jeho potenciální protizánětlivé vlastnosti, ale neexistuje žádný výzkum přímo zaměřený na účinky kokosového oleje na lupy (Verallo-Rowell, 2008 ; Intahphuak, 2009).

Některé studie naznačují, že éterické oleje mohou být užitečnými formami léčby lupů. Jedna studie naznačuje, že vlasové tonikum obsahující 10% oleje z citrónové trávy významně snížilo výskyt lupů (Chaisripipat, 2015). Další studie zjistila, že šamponování roztokem, který obsahuje 5% oleje z čajovníku, může být účinným a dobře snášeným prostředkem proti lupům (Satchell, 2002). Jiné oleje jako vezměte olej a eukalyptový olej může pomoci zlepšit podmínky pokožky, ale není jasné, zda mají přímý účinek na lupy (Kaur, 2004; Orchard, 2017). jiný výzkum zjistil, že jedlá soda má antifungální vlastnosti a může účinně snižovat podráždění a svědění u psoriázy, ale neexistují žádné přímé důkazy o jejím účinku na lupy (Letscher-Bru, 2012; Verdolini, 2005). Existují také neoficiální důkazy, že cibulová šťáva může pomoci zbavit se lupů, ale neexistuje žádný výzkum, který by to podpořil.

Konzumace omega-3 mastných kyselin může také pomoci při řešení příznaků lupů, protože omega-3 kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti. Mohou být užitečné i další změny ve stravování, ale existuje jen malý nebo žádný výzkum, který podporuje účinnost konkrétních potravin pro zmírnění příznaků lupů (Calder, 2010).

Reference

 1. Borda, L. J. a Wikramanayake, T. C. (2015). Seboroická dermatitida a lupy: komplexní přehled. Časopis klinické a vyšetřovací dermatologie, 3 (2), 10.13188 / 2373-1044.1000019. doi: 10.13188 / 2373-1044.1000019, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27148560/
 2. Bunick, C. G., Lott, J. P., Warren, C. B., Galan, A., Bolognia, J., & King, B. A. (2012). Chemické spalování z aktuálního jablečného octa. Journal of the American Academy of Dermatology, 67 (4). doi: 10.1016 / j.jaad.2011.11.934, https://www.unboundmedicine.com/medline/citation/22980269/Chemical_burn_from_topical_apple_cider_vinegar_
 3. Chaisripipat, W., Lourith, N., & Kanlayavattanakul, M. (2015). Vlasový tonik proti lupům s obsahem citronové trávy (Cymbopogon flexuosus). Výzkum doplňkové medicíny, 22 (4), 226–229. doi: 10.1159 / 000432407, https://www.karger.com/Article/Abstract/432407
 4. Feldstein, S., Afshar, M., & Krakowski, A. C. (2015). Chemické spalování z octa v návaznosti na internetový protokol pro vlastní odstranění Nevi. Časopis klinické a estetické dermatologie, 8 (6), 50, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4479370/
 5. Intahphuak, S., Khonsung, P., & Panthong, A. (2009). Protizánětlivé, analgetické a antipyretické účinky panenského kokosového oleje. Pharmaceutical Biology, 48 (2), 151–157. doi: 10.3109 / 13880200903062614, https://www.tandfonline.com/doi/full/10.3109/13880200903062614
 6. Kang, H.-C., Park, Y.-H., & Go, S.-J. (2003). Inhibice růstu fytopatogenní houby, druhu Colletotrichum kyselinou octovou. Mikrobiologický výzkum, 158 (4), 321–326. doi: 10.1078 / 0944-5013-00211, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14717453/
 7. Kaur, G., Alam, M. S. a Athar, M. (2004). Nimbidin potlačuje funkce makrofágů a neutrofilů: význam pro jeho antiinmatolační mechanismy. Fytoterapeutický výzkum, 18 (5), 419–424. doi: 10,1002 / ptr.1474, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15174005/
 8. Letscher-Bru, V., Obszynski, C. M., Samsoen, M., Sabou, M., Waller, J., & Candolfi, E. (2012). Antifungální aktivita hydrogenuhličitanu sodného proti houbovým látkám způsobujícím povrchové infekce. Mycopathologia, 175 (1–2), 153–158. doi: 10,1007 / s11046-012-9583-2, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22991095/
 9. NIH (2019). Seboroická dermatitida. Citováno z: https://medlineplus.gov/ency/article/000963.htm
 10. NIH (n.d.). Lupy, čepice kolébky a další podmínky pokožky hlavy Citováno z: https://medlineplus.gov/dandruffcradlecapandotherscalpconditions.html
 11. Orchard, A., & van Vuuren, S. (2017). Komerční éterické oleje jako potenciální antimikrobiální látky k léčbě kožních onemocnění. Důkazy založené na doplňkové a alternativní medicíně: eCAM, 2017, 4517971. doi: 10.1155 / 2017/4517971, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28546822/
 12. Ranganathan, S. & Mukhopadhyay, T. (2010). Lupy: nejvíce komerčně využívané kožní onemocnění. Indian journal of dermatology, 55 (2), 130–134. doi: 10.4103 / 0019-5154.62734, Odkaz
 13. Sanders, M. G., Pardo, L. M., Ginger, R. S., Jong, J. C. K.-D., & Nijsten, T. (2019). Sdružení mezi dietou a seboroickou dermatitidou: Průřezová studie. Journal of Investigative Dermatology, 139 (1), 108–114. doi: 10.1016 / j.jid.2018.07.027, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30130619/
 14. Velegraki, A., Cafarchia, C., Gaitanis, G., Iatta, R., & Boekhout, T. (2015). Malassezia Infekce u lidí a zvířat: Patofyziologie, detekce a léčba. PLoS Pathog 11 (1): e1004523. doi: 10,1371 / journal.ppat.1004523, https://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1004523
 15. Verallo-Rowell, V. M., Dillague, K. M. a Syah-Tjundawan, B. S. (2008). Nové antibakteriální a změkčující účinky kokosových a panenských olivových olejů u dospělých atopické dermatitidy. Dermatitis, 19 (6), 308–315. doi: 10.2310 / 6620.2008.08052, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19134433/
 16. Verdolini, R., Bugatti, L., Filosa, G., Mannello, B., Lawlor, F., & Cerio, R. R. (2005). Staromódní lázně hydrogenuhličitanu sodného pro léčbu psoriázy v éře futuristických biologů: Starý spojenec, kterého je třeba zachránit. Journal of Dermatological Treatment, 16 (1), 26–29. doi: 10.1080 / 09546630410024862, https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/09546630410024862
Vidět víc