Bump on penis: zde jsou obvyklé příčiny

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Nalezení boule nebo boule na penisu může být alarmující. Dobrou zprávou je, že ne vždy znamenají vážný stav. Ve skutečnosti je mnoho hrudek a boulí penisu naprosto neškodných.

Ale toto je část těla, se kterou pravděpodobně - moudře - nejste zvyklí nepřiměřeně riskovat. Je tedy důležité pečlivě si všimnout vašich příznaků. Budete se co nejdříve poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud naznačují potenciální zdravotní problém, který je třeba řešit, jako je pohlavně přenosná infekce (STI) nebo potenciální rakovina.Životně důležité orgány

 • Hrudky nebo hrbolky penisu se obvykle nemají čeho bát, ale někdy mohou naznačovat pohlavně přenosnou infekci nebo potenciálně vážný problém se sexuálním zdravím.
 • Existuje několik neškodných možných příčin hrudek penisu, jako jsou pupínky a benigní výrůstky, zarostlé chloupky a cysty.
 • Pokud však máte určité příznaky, měli byste se co nejdříve poradit s poskytovatelem zdravotní péče.
 • Existuje mnoho možností léčby hrudek a hrbolů na penisu, v závislosti na příčině; některé jsou neškodné a nevyžadují žádnou léčbu.

Níže budeme hovořit o běžných důvodech, proč byste mohli mít na penisu bouli nebo bouli a kdy byste se na to měli zeptat poskytovatele zdravotní péče.

Potenciální důvody pro rány na penisu

Moles

Krtci jsou neškodné výrůstky, které vznikají, když tělo na malé ploše vytváří příliš mnoho pigmentu (melaninu). Mohou se objevit kdekoli na těle, včetně penisu. Průměrný člověk má odkudkoli 10 až 40 molů (Americká akademie dermatologie, n.d.).

Krtci se obvykle nemají čeho bát - pokud nenarostou, nezmění tvar, barvu nebo strukturu, nebudou mít asymetrické nebo zubaté okraje nebo nebudou krvácet. Mole s jakoukoli z těchto charakteristik by měl poskytovatel zdravotní péče zkontrolovat ASAP, protože by to mohlo naznačovat rakovinu kůže.

sildenafil 20 mg dávka pro ed

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistěte více

Skvrny / zity

Můžete dostat zit na jakoukoli oblast vašeho těla, která obsahuje vlasové folikuly - a která zahrnuje penis. Zit na vašem penisu se může stát stejně jako zit na vaší tváři: maz (olej), kožní buňky, nečistoty a / nebo bakterie se mohou zachytit ve folikulu a způsobit zánět. Stejně jako typické akné může být penilní zit černá hlava, bílá hlava nebo může obsahovat tekutinu nebo hnis.

Platí zde stejné základní pravidlo jako pro váš obličej: Popping a zit se nedoporučuje, protože to může vést k infekci. (Ani na tuto citlivou oblast nechcete používat drsné krémy na akné.) Většina zitů ve slabinách nebo na penisu zmizí během několika dní, aniž byste potřebovali speciální ošetření.

Jak velký je průměrný penis?

3 minuty čtení

Zarostlé chloupky

Zarostlé vlasy se stávají, když se vlasy zachytí pod kůží, místo aby rostly ven. To může způsobit bouli, která může být bolestivá, svědící nebo podrážděná a naplněná tekutinou nebo hnisem. Vrozené chloupky jsou běžné u vlasů, které jsou kratší nebo byly nedávno oholené, například na obličeji nebo na ohanbí. Mohly by se nakazit zarostlé vlasy a je třeba je extrahovat; je dobré navštívit dermatologa nebo jiného poskytovatele zdravotní péče místo toho, abyste se o to pokusili sami. Infikovaný vlasový folikul může být také způsoben stavem nazývaným folikulitida, který je způsoben bakteriální nebo plísňovou infekcí.

Cysty

Stejně jako akné se cysty mohou vyvinout téměř na kterékoli části vašeho těla, včetně penisu. Cysta je benigní růst naplněný tekutinou. Cysta má tendenci úzce odpovídat barvě a struktuře pokožky kolem ní, není obvykle bolestivá (ale může se cítit poněkud citlivá) a nemění tvar, ale může se zvětšit.

Fordyce skvrny

Fordyce skvrny jsou malé bílé hrbolky, které se mohou objevit na rtech, na vnitřní straně úst a na genitáliích. Jsou drobné mazové žlázy že na rozdíl od typických mazových žláz nejsou spojeny s vlasovým folikulem (Lee, 2012). Tyto skvrny jsou obecně neškodné a nevyžadují léčbu (NHS, n.d.).

Perleťové penilní papuly

Řekněte to třikrát rychle. Malé masité hrbolky se obvykle nacházejí na hlavě penisu, kde obklopují celou hlavu penisu v jedné nebo dvou řadách. Jsou považovány za normální, nezpůsobují příznaky a nevyžadují léčbu (NHS, n.d.).

Angiokeratomy

Tyto malé červené hrbolky se mohou objevit v malých shlucích v jakékoli části těla, kde se zvětšily krevní cévy v blízkosti kůže. Mohou mít drsnou strukturu a časem zesílit. Angiokeratomy mohou naznačovat problém s vašimi krevními cévami - jako je hypertenze (vysoký krevní tlak) nebo varikokéla (rozšířené žíly v šourku) - takže je dobré se poradit s poskytovatelem zdravotní péče, pokud si je všimnete.

Peyronieho choroba

Peyronieho choroba je stav, při kterém se v penisu hromadí vláknitá jizevnatá tkáň, která se trapně křiví nebo vytváří bouli. Může dojít k bolestivé erekci a erektilní dysfunkci. Peyronieho choroba se může časem zhoršovat, takže pokud máte tyto příznaky, vyplatí se co nejdříve poradit s poskytovatelem zdravotní péče.

co se xyzal používá k léčbě

Lymfocyty

Lymfokéla je tvrdý otok, který se může objevit na penisu po sexu nebo masturbaci. Stává se to, když jeden z lymfatických kanálů se dočasně zablokuje . Lymfatické kanály jsou součástí našeho imunitního systému; pohybují tekutinou zvanou lymfa, která je bohatá na bílé krvinky, po celém těle, aby bojovali s infekcí a potlačovali zánět. Lymfokély obvykle samy odezní poměrně rychle a nevyžadují speciální ošetření (NHS, n.d.)

Molluscum contagiosum

Tato virová kožní infekce produkuje malé, hladké, lesklé hrbolky naplněné voskovou látkou. Mohou se projevit kdekoli na těle kontaktem kůže na kůži. Molluscum contagiosum je velmi častý, zejména u dětí.

reklama

Léčba genitálního herpesu na předpis

Poraďte se s lékařem o tom, jak léčit a potlačit ohniska před prvním příznakem.

Zjistěte více

Sexuálně přenosné infekce

Rána na penisu může být také známkou STI, například:

mohu pít alkohol při užívání acykloviru
 • Genitální opar: Genitální herpes způsobený virem herpes simplex (HSV-1 nebo HSV-2) se projevuje jako malé puchýře naplněné tekutinou, které mohou svědit nebo být bolestivé. Poskytovatel zdravotní péče může předepsat antivirové léky ke snížení nebo potlačení ohnisek.
 • Genitální bradavice: Genitální bradavice jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV). Jedná se o bezbolestné výrůstky nebo boule kolem penisu, pochvy nebo konečníku. Mohou být masově zbarvené, šedobílé, růžově bílé nebo hnědé, mohou se projevovat jako jednotlivé bradavice nebo ve shlucích a mohou být hladké, perleťové nebo květákovité. Poskytovatel zdravotní péče může předepsat několik léků a léčby k odstranění genitálních bradavic (Leung, 2018). V některých případech může být nutná operace k jejich odstranění.
 • Syfilis: Způsobeno Treponema pallidum bakterie, tato STI se obvykle projevuje jako pevná, kulatá, bezbolestná rána na genitáliích. Je důležité vyhledat léčbu syfilis rovnou. Neléčené onemocnění může vést k vážným zdravotním problémům postihujícím srdce, mozek a další orgány (CDC, 2017).

Svrab

Dalším stavem, který může způsobit hrbolky na kůži, je svrab, kdy se pod povrchem kůže zavrtá drobný roztoč a snáší vajíčka. To může způsobit intenzivní svědění, zejména v noci.

Rakovina

Pokud na svém penisu najdete bouli nebo bouli, můžete se obávat rakoviny. Faktem je, že rakovina penisu je mimořádně vzácná. Pouze asi 2200 mužů je každý rok diagnostikováno s rakovinou penisu. To představuje méně než 1% všech druhů rakoviny . (ASCO, 2020).

Americká společnost pro rakovinu však doporučuje, abyste se setkali s poskytovatelem zdravotní péče jakýkoli nový náraz nebo abnormalita na penisu —Zejména náraz, který trvá čtyři týdny nebo déle nebo se zhoršuje (ACS, n.d.)

Mám navštívit lékaře?

Měli byste také navštívit poskytovatele zdravotní péče, pokud po nechráněném sexuálním kontaktu zaznamenáte bouli na penisu nebo pokud máte některý z následujících příznaků: bolest během sexu nebo erekce, pálení při močení, otevřené vředy, svědění nebo bolestivé puchýře, horečka , únava nebo neobvykle zbarvený nebo špatně páchnoucí výtok. Nebo se obraťte na poskytovatele zdravotní péče, pokud máte obavy - uklidnění samo o sobě může být užitečné.

Reference

 1. Americká akademie dermatologie. Moles: Kdo dostane a píše. (n.d.). Citováno 23. srpna 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/a-z/moles-types
 2. Americká rakovinová společnost. Známky a příznaky rakoviny penisu: Známky rakoviny penisu. (n.d.). Citováno 2. srpna 2020 z https://www.cancer.org/cancer/penile-cancer/detection-diagnosis-staging/signs-symptoms.html
 3. Americká společnost klinické onkologie. Rakovina penisu: příznaky a příznaky. 1/2020. Přístupné na www.cancer.net/cancer-types/penile-cancer/symptoms-and-signs 31. července 2020.
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Fakta STD - syfilis. (2017, 8. června). Citováno 2. srpna 2020 z https://www.cdc.gov/std/syphilis/stdfact-syphilis.htm
 5. Lee, J. H., Lee, J. H., Kwon, N. H., Yu, D. S., Kim, G. M., Park, C. J., Lee, J. D., & Kim, S. Y. (2012). Klinicko-patologické projevy pacientů se skvrnami Fordyce. Annals of dermatology, 24 (1), 103–106. https://doi.org/10.5021/ad.2012.24.1.103
 6. Leung, A. K., Barankin, B., Leong, K. F., & Hon, K. L. (2018). Penilní bradavice: informace o jejich hodnocení a správě. Drogy v kontextu, 7, 212563. https://doi.org/10.7573/dic.212563
 7. Národní zdravotní služba. Časté zdravotní otázky: Co je to za hrudku na mém penisu? (n.d.). Citováno 2. srpna 2020 z https://www.nhs.uk/common-health-questions/mens-health/what-is-this-lump-on-my-penis/
Vidět víc