Syndrom zlomeného srdce - intenzivní emoce a zdraví srdce

Syndrom zlomeného srdce - intenzivní emoce a zdraví srdce

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

V roce 2016 svět přišel o dvě ikony zábavy v rychlém sledu. Herečka Carrie Fisher zemřela na infarkt ve věku 60 let a o několik dní později zemřela její matka Debbie Reynolds ve věku 84 let (Carey, 2016). Zatímco Reynoldsová v letech před smrtí údajně trpěla několika zdravotními problémy a oficiálně zemřela na mrtvici, řekl její syn Todd Fisher Associated Press že smrt jeho sestry byla příliš velká na to, aby to jeho matka zvládla (Elber, 2016). Reynoldsova zdánlivě náhlá smrt v důsledku smrti její dcery zanechala nějaké podivení: je možné zemřít na zlomené srdce?

Životně důležité orgány

 • Syndrom zlomeného srdce, jinak známý jako takotsubo kardiomyopatie, je považován za dočasný stav, ale může vést k selhání srdečního svalu a v některých případech může být smrtelný.
 • Hlavní rozdíl mezi syndromem zlomeného srdce a infarktem je příčinou.
 • V mnoha případech se zdá, že kardiomyopatie takotsubo je vyvolána případy intenzivních emocí, jako je smutek, hněv, strach a překvapení, nebo fyzickými stresory, jako je nemoc, těžké astma, mozková mrtvice nebo záchvat.
 • Většina lidí se syndromem zlomeného srdce dosáhne úplného uzdravení během několika týdnů, i když to může být v některých případech vážné nebo smrtelné.

Abych to řekl jasně, ano - opravdu existuje něco jako syndrom zlomeného srdce. Jinak známý jako kardiomyopatie takotsubo (tako tsubo jsou pasti na chobotnice, které vypadají jako zlomené srdce), syndrom zlomeného srdce je legitimní diagnóza, která může postihnout kohokoli - dokonce i zdravé lidi (AHA, n.d.). Tento stav se také někdy nazývá stresová kardiomyopatie, stresem indukovaná kardiomyopatie nebo syndrom apikálního balónku. Zatímco syndrom zlomeného srdce je považován za dočasný srdeční stav , může vést k selhání srdečního svalu a v některých případech být smrtelný (NIH, 2017).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Když se u člověka vyvine syndrom zlomeného srdce, část jeho srdce nazývaná levá komora se dočasně zvětší a zeslábí. To mu brání v účinném čerpání krve pro podporu potřeb těla. Stresová kardiomyopatie je často nesprávně diagnostikována jako srdeční infarkt, protože tyto dva stavy mají podobné příznaky a lidé, kteří trpí syndromem zlomeného srdce, mohou mít výsledky testů, které se podobají výsledkům někoho, kdo utrpěl infarkt. Někdo, kdo má takotsubo kardiomyopatii, může mít stejné změny srdečního rytmu a markerů v krvi, jaké jsou typické pro někoho, kdo prodělal infarkt. Velký rozdíl mezi těmito dvěma podmínkami je, že lidé se syndromem zlomeného srdce nemají ucpané tepny kolem srdce jako lidé, kteří mají infarkt (AHA, n.d.).

Syndrom zlomeného srdce je ovlivněn kdekoli od 2–10% všech pacientů s klinickými příznaky akutního koronárního syndromu (ACS), jinak známého jako srdeční infarkt, infarkt myokardu nebo nestabilní angina pectoris (Hassan, 2018, Merck, 2019). U žen je častější výskyt syndromu zlomeného srdce než u mužů a tento stav nejčastěji postihuje ženy po menopauze. O 90% všech hlášených případů syndromu zlomeného srdce byly u žen a průměrný věk postižených se pohyboval od 58 do 75 let (Prasad, 2008).

I když je tento stav vzácný, prevalence syndromu zlomeného srdce je pravděpodobně podceňována, protože se může velmi podobat infarktu.

Co způsobuje syndrom zlomeného srdce?

Odborníci se stále učí o možných příčinách syndromu zlomeného srdce. V mnoha případech se zdá, že takotsubo kardiomyopatie je vyvolána případy intenzivního emočního nebo fyzického stresu (což činí název syndrom zlomeného srdce vhodným). Potenciálně mohou působit velmi stresující události a emoce, jako je smutek, hněv a strach vyvolat nával stresových hormonů a způsobit syndrom zlomeného srdce (Ramaraj, 2007). Pozitivní emoce mohou také způsobit syndrom zlomeného srdce (přemýšlejte: intenzivní, náhlé překvapení) a stresové situace a fyzické stresory, jako je nemoc, astmatický záchvat, mrtvice nebo záchvat, mohou být také potenciálními příčinami syndromu zlomeného srdce.

K dispozici je také výzkum, který naznačuje hormonální nerovnováha může hrát roli ve vývoji syndromu zlomeného srdce, je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné plně pochopit souvislost (Gupta, 2018). Některé léky byly také spojovány s takotsubo kardiomyopatií, včetně některých antidepresiv, hormonů nahrazujících štítnou žlázu a alergických léků, je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se potvrdila jakákoli souvislost mezi léčbou a syndromem zlomeného srdce (Izumi, 2013).

Studie z roku 2019 zjistil, že může existovat souvislost mezi syndromem zlomeného srdce a rakovinou (Cammann, 2019). Vědci zjistili, že u jednoho ze šesti lidí s takotsubo kardiomyopatií se také vyvinula rakovina. U těchto lidí také častěji zemřeli do pěti let od stanovení diagnózy rakoviny, ve srovnání s lidmi bez syndromu zlomeného srdce.

Jaké jsou rizikové faktory syndromu zlomeného srdce?

Někteří lidé mohou být náchylnější k rozvoji syndromu zlomeného srdce než jiní, ale k prozkoumání rizikových faktorů je zapotřebí více výzkumu. Některá data naznačují, že takotsubo kardiomyopatie může zahrnovat genetické spojení (UpToDate, n.d.). Další důkazy naznačují, že lidé s určitými psychiatrickými a / nebo neurologickými poruchami mohou mít vyšší riziko vzniku stresové kardiomyopatie. Podle studie mezinárodního registru Takotsubo , 55,8% lidí se stresovou kardiomyopatií mělo akutní, bývalou nebo chronickou psychiatrickou poruchu, jako je úzkostná porucha nebo neurologická porucha, jako je záchvat nebo bolest hlavy, ve srovnání s 25,7 procenta pacientů s ACS (Templin, 2015).

Jaké jsou příznaky a příznaky syndromu zlomeného srdce?

Syndrom zlomeného srdce může v některých ohledech připomínat srdeční infarkt, ale tyto dvě podmínky mají také určité odlišné příznaky. Nejběžnějšími příznaky a příznaky syndromu zlomeného srdce jsou bolest na hrudi a dušnost. Každý, kdo má stresovou kardiomyopatii může dojít k těmto příznakům , i když v minulosti neměli srdeční problémy (AHA, n.d.). Lidé se syndromem zlomeného srdce mohou také zaznamenat nepravidelný srdeční rytmus (nazývaný arytmie) a / nebo stav zvaný kardiogenní šok, což znamená, že jejich srdce je příliš slabé a nemůže pumpovat dostatek krve, aby tělo mohlo vykonávat všechny své funkce. Tento stav je obvykle doprovázen příznaky, jako je rychlé dýchání, pocení, slabý puls, nízký krevní tlak, a pokud není okamžitě léčen, může být smrtelný.

Jak je diagnostikován syndrom zlomeného srdce?

Pokud se váš lékař nebo kardiolog domnívá, že se u vás může vyskytnout syndrom zlomeného srdce, mohou k potvrzení diagnózy objednat testy. Jeden typ testu zvaného koronární angiografie používá rentgenové záření a barvivo k zobrazení vnitřků vašich koronárních tepen. Dalším typem testu, který může lékař objednat, je echokardiogram, který pomocí zvukových vln vytváří obrázky vašeho srdce v pohybu. Mezi další možné testy patří krevní testy, elektrokardiogram (EKG nebo EKG) k měření elektrické aktivity vašeho srdce a zobrazování srdeční magnetickou rezonancí (MRI), které k vytváření snímků uvnitř vašeho srdce využívá magnetické pole a vysokofrekvenční vlny.

Výsledky testů u lidí se syndromem zlomeného srdce nemusí vypadat jako výsledky testů u lidí s infarktem. Lidé se syndromem zlomeného srdce mohou mít různé hodnoty EKG a jejich krevní testy nemusí vykazovat žádné poškození srdce (ale někdy ano). Výsledky testů u lidí se syndromem zlomeného srdce také normálně vykazují balonkování a neobvyklý pohyb v levé srdeční komoře a žádné známky ucpání koronárních tepen (AHA, n.d.).

Jaká je léčba syndromu zlomeného srdce?

Neexistuje jediný schválený lék, který by léčil stresovou kardiomyopatii, ale existují některé běžné postupy, které lékaři používají k řešení tohoto problému. Někteří lékaři předepisují léky zvané beta-blokátory, které pomáhají srdci zotavit se. Většina lidí, kteří trpí syndromem zlomeného srdce, bude muset zůstat v nemocnici jeden nebo dva dny, zatímco lékaři sledují jejich příznaky, ale tento stav je obvykle léčitelný. Většina lidí se syndromem zlomeného srdce dosáhne úplného uzdravení během několika týdnů (i když každý je jiný a u některých lidí může zotavení trvat déle), a je nepravděpodobné, že se tento stav znovu vrátí.

k čemu slouží kohoutek

Jak předcházíte syndromu zlomeného srdce?

Neexistuje ani jediný způsob, jak zabránit návratu syndromu zlomeného srdce, ale pravděpodobnost jeho opakování je nízká. Asi 10–15% lidí, kteří měli kardiomyopatii vyvolanou stresem, ji může mít znovu poté, co se z tohoto stavu uzdraví. Spouštěč nemusí být nutně stejný u lidí, u kterých se syndrom zlomeného srdce objeví vícekrát. I když neexistuje jednotná strategie prevence, může být zvládání stresu jedním důležitým způsobem, jak zabránit opakování syndromu zlomeného srdce.

Reference

 1. AHA (n.d.) Je syndrom zlomeného srdce skutečný? Americká kardiologická asociace. Citováno z: https://www.heart.org/en/health-topics/cardiomyopathy/what-is-cardiomyopathy-in-adults/is-broken-heart-syndrome-real
 2. Cammann, Victoria & Sarcon, Annahita & Ding, Katharina & Seifert, Burkhardt & Kato, Ken & Vece, Davide & Szawan, Konrad & Gili, Sebastiano & Jurisic, Stjepan & Bacchi, Beatrice & Micek, Jozef & Frangieh, Antonio & Napp, L. Christian & Jaguszewski, Milosz & Bossone, Eduardo & Citro, Rodolfo & D'Ascenzo, Fabrizio & Franke, Jennifer & Noutsias, Michel & Templin, Christian. (2019). Klinické rysy a výsledky pacientů s malignitou a syndromem Takotsubo: pozorování z mezinárodního registru Takotsubo. Journal of the American Heart Association. 8. e010881. 10.1161 / JAHA.118.010881, https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/JAHA.118.010881
 3. Carey, B. (2016, 29. prosince). Zemřela Debbie Reynolds na zlomené srdce? New York Times. Citováno z: https://www.nytimes.com/2016/12/29/health/did-debbie-reynolds-die-of-a-broken-heart.htm
 4. Elber, L. (2016, 28. prosince). Herečka Debbie Reynolds (84) zemřela den po dceři. Zprávy AP. Citováno z: https://apnews.com/1be2ecac3eca4b59bafc2ec46276f4e0/Actress-Debbie-Reynolds,-84,-dies-a-day-after-daughter
 5. Gupta, S., Goyal, P., Idrees, S., Aggarwal, S., Bajaj, D., & Mattana, J. (2018). Sdružení endokrinních stavů s kardiomyopatií Takotsubo: komplexní přehled. Journal of the American Heart Association, 7 (19), e009003. doi: 10.1161 / JAHA.118.009003, https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.118.009003
 6. Izumi Y (2013). Kardiomyopatie vyvolaná léky Takotsubo. Kliniky srdečního selhání. doi: 10.1016 / j.hfc.2012.12.004, https://www.heartfailure.theclinics.com/article/S1551-7136(12)00117-1/abstract
 7. NIH (2017). Syndrom zlomeného srdce. Citováno z: https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/9400/broken-heart-syndrome
 8. Prasad, A., Lerman, A., & Rihal, C. S. (2008). Syndrom apikálního balónku (Tako-Tsubo nebo stresová kardiomyopatie): Napodobuje akutní infarkt myokardu. American Heart Journal, 155 (3), 408–417. doi: 10.1016 / j.ahj.2007.11.008, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18294473
 9. Ramaraj R. (2007). Stresová kardiomyopatie: etiologie a léčba. Postgraduální lékařský deník, 83 (982), 543–546. doi: 10.1136 / pgmj.2007.058776, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2600114/
 10. Reeder, G.S. (2019, červen) Klinické projevy a diagnóza stresové (takotsubo) kardiomyopatie. UpToDate. Citováno z: https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-and-diagnosis-of-stress-takotsubo-cardiomyopathy#H4
 11. Sweis, R. (2019). Akutní koronární syndromy (srdeční infarkt; infarkt myokardu; nestabilní angina pectoris). Příručka společnosti Merck. Citováno z: Odkaz
 12. Templin, C., Ghadri, J. R., Diekmann, J., Napp, L. C., Bataiosu, D. R., Jaguszewski, M.,… Lüscher, T. F. (2015). Klinické rysy a výsledky takotsubo (stresové) kardiomyopatie. New England Journal of Medicine, 373 (10), 929-938. https://doi.org/10.1056/NEJMoa1406761, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26332547
 13. Y-Hassan, S., & Tornvall, P. (2018). Epidemiologie, patogeneze a léčba takotsubo syndromu. Clinical Autonomic Research: Official Journal of the Clinical Autonomic Research Society, 28 (1), 53–65. doi: 10,1007 / s10286-017-0465-z.
Vidět víc