Možnosti léčby BPH: co je k dispozici?

Možnosti léčby BPH: co je k dispozici?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud jste někdy seděli u stolu s partou starších mužů, existuje velká šance, že se někdy ve skupině někdo zmíní o tom, jak často musí čůrat. Je to proto, že většina starších mužů trpí stavem nazývaným benigní hyperplazie prostaty nebo hypertrofie (BPH), také známý jako zvětšená prostata.

Zvětšená prostata může způsobit nejrůznější problémy, nejčastější je časté močení. Pokračujte v čtení, abyste pochopili, co je BPH, jaké léčby jsou k dispozici a kdy jsou potřeba.reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

průměrná délka penisu u 15letého
Zjistit více

Co je BPH?

Benigní hyperplazie prostaty nebo hypertrofie (BPH), známá také jako zvětšená prostata, je běžným stavem starších mužů. Podle Urology Care Foundation má přibližně polovina všech mužů ve věku od 51 do 60 let BPH. Toto číslo se zvyšuje s věkem a asi 90% mužů starších 80 let je postiženo BPH ( Urology Care Foundation, n.d. ).

Prostatická žláza obklopuje část močové trubice (tzv. Prostatická močová trubice). Močová trubice je trubice, kterou moč proudí z močového měchýře do špičky penisu. Jak se prostata s věkem zvětšuje, může vyvíjet tlak na prostatickou močovou trubici a dno močového měchýře. Tento tlak vede k běžným příznakům BPH, jako je potřeba častějšího močení, zejména v noci.Není zcela jasné, proč se u některých mužů objevují příznaky BPH, a u některých ne. Někteří odborníci se domnívají, že rodinná anamnéza tohoto onemocnění zvyšuje u člověka riziko vzniku BPH. Možná jste slyšeli, že častý sex nebo vasektomie může zvýšit něčí šance na rozvoj BPH. Ujistěte se, že neexistují žádné důkazy na podporu tohoto tvrzení ( McVary, 2020 ).

V současné době se výzkum zaměřuje na roli hormonů ve vývoji BPH. Jak testosteron, tak dihydrotestosteron (DHT) se podílejí na normálním a abnormálním růstu prostaty. Muži produkují jak testosteron, známý také jako mužský hormon, tak estrogen, často označovaný jako ženský hormon. Když jsou mladší, muži ve srovnání s testosteronem vytvářejí jen malé množství estrogenu. Ale se stárnutím hladiny testosteronu klesají a zanechávají vyšší poměr estrogenu. Existuje stále více důkazů, že vyšší podíl estrogenu může podporovat růst prostaty ( Ho, 2011 ).

Ve stejnou dobu, Úrovně DHT (mužský hormon podílející se na vývoji a růstu prostaty) stoupá v prostatě, což může také podporovat další růst prostaty ( Rastrelli, 2019 ). Svou roli může hrát i chronický zánět ( Vignozzi, 2014 ). Pravděpodobně jde o kombinaci faktorů, které vedou k BPH.

jak přirozeně pěstovat větší penus

Podle Národního ústavu pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin (NIDDK) patří mezi další rizikové faktory pro BPH obezita, rodinná anamnéza, ateroskleróza a cukrovka 2. typu ( NIDDK, 2014 ).

Jak víte, že máte BPH?

Diagnóza BPH obvykle začíná anamnézou příznaků dolních močových cest (LUTS). Mezi běžné příznaky BPH patří ( Ng, 2020 ):

 • Nutnost častého močení
 • Nutnost častějšího močení v noci (nokturie)
 • Problémy s močením
 • Pocit, že je váš močový měchýř plný, i když jste právě močili.
 • Slabý proud moči
 • Zahájení a časté zastavení během močení
 • Musím se napínat, abych močil

Po informování poskytovatele o kterémkoli z výše uvedených příznaků pravděpodobně budete mít digitální rektální vyšetření (DRE). U DRE váš poskytovatel vloží prst do konečníku, aby cítil zvětšení nebo jiné abnormality prostaty. Váš poskytovatel může také chtít zkontrolovat moč (rozbor moči), aby se ujistil, že nemáte infekci způsobující vaše příznaky. Při diagnostice mohou pomoci krevní testy zaměřené na funkci ledvin.

Nakonec můžete podstoupit krevní test nazývaný prostatický specifický antigen nebo PSA. Antigen specifický pro prostatu (PSA) je látka vytvářená prostatou a hladiny se zvyšují, jak se prostata zvětšuje. Je však nezbytné vědět, že testování PSA nerozlišuje mezi BPH a rakovinou prostaty nebo jinými stavy prostaty, nedávnými postupy prostaty, infekcí nebo chirurgickým zákrokem. Zvýšená hladina PSA v krvi není důkazem rakoviny a mnoho dalších věcí může způsobit vysokou PSA. Kromě BPH mohou hladiny PSA zvyšovat i další věci, které potenciálně narušují prostatu fyzickou stimulací - například jízda na kole nebo orgasmus za posledních 24 hodin. ( National Cancer Institute, n.d. ).

Test prostatického specifického antigenu (PSA) - jeho hodnota a omezení

6 minut čtení

Léčba BPH

Cílem léčby BPH je zlepšit kvalitu vašeho života, zvláště pokud trpíte příznaky dolních močových cest (LUTS). Léčba často závisí na velikosti, věku, zdraví vaší prostaty a na tom, jak moc vás vaše příznaky ovlivňují.

U lidí s mírnými nebo mírnými příznaky, které je příliš neobtěžují, doporučuje Americká urologická asociace (AUA) ostražité čekání ( AUA, 2014 ). Bdělé čekání zahrnuje každoroční fyzické prohlídky, včetně digitálních rektálních zkoušek, vzdělávání a úprav životního stylu s cílem zlepšit příznaky. Mezi tyto modifikace patří (McVary, 2020):

 • Omezení konzumace kofeinu a alkoholu
 • Snížení příjmu tekutin během dvou hodin před spaním
 • Močení před spaním
 • Snažíte se vyprázdnit močový měchýř co nejúplněji s každým močením (ale nenamáhejte ani netlačte, abyste měchýř vyprázdnili)
 • Vyhýbejte se lékům, jako jsou antihistaminika a dekongestiva, protože mohou zhoršit příznaky BPH
 • Udržování zdravé hmotnosti a pravidelné cvičení (AUA, 2014)

U mužů, jejichž BPH způsobuje problémy, je možným řešením lékařské ošetření. Pro BPH se používají tři hlavní třídy léků: alfa-blokátory, inhibitory 5-alfa-reduktázy a inhibitory fosfodiesterázy-5 (PDE5); Váš poskytovatel zdravotní péče je může předepsat jednotlivě nebo v kombinaci.

Alfa-blokátory

Alfa-blokátory uvolňují svaly prostaty a močového měchýře, aby pomohly zlepšit vaše příznaky a usnadnily močení. Začnou rychle pracovat na zlepšení toku moči, zmírnění ucpání močové trubice a snížení mnoha symptomů BPH. Prostatu však nezmenšují. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat závratě, nízký krevní tlak vsedě nebo ve stoje (ortostatická hypotenze), únava a retrográdní ejakulace (sperma se vrací zpět do močového měchýře místo mimo špičku penisu). Příklady alfa-blokátorů (McVary, 2020):

 • alfuzosin (značka Uroxatral)
 • doxazosin (značka Cardura)
 • silodosin (značka Rapaflo)
 • terazosin (značka Hytrin)
 • tamsulosin (značka Flomax)

Tamsulosin (Flomax): vše, co potřebujete vědět

6 minut čtení

Inhibitory 5-alfa-reduktázy

Další možností léčby jsou inhibitory 5-alfa-reduktázy. Tento typ léku může zmenšit velikost vaší zvětšené prostaty. Dělají to blokováním produkce DHT, což může být jeden ze spouštěčů růstu prostaty; může trvat až šest měsíců užívání, než dojde ke zlepšení vašich příznaků. Možné vedlejší účinky zahrnují erektilní dysfunkci, sníženou sexuální touhu a retrográdní ejakulaci. Příklady inhibitorů 5-alfa-reduktázy (McVary, 2020):

je losartan špatný pro ledviny
 • finasterid (značka Proscar)
 • dutasterid (značka Avodart)

Muži s těžkými příznaky, s extrémně velkou prostatou nebo ti, kteří nedosáhli dostatečného zlepšení pomocí jediného léku, mohou mít prospěch z kombinované léčby alfa-blokátory a inhibitory 5-alfa reduktázy. Je důležité si uvědomit, že těhotné ženy nebo ženy, které mohou otěhotnět, by se tohoto druhu léku neměly ani dotknout. Finasterid se může vstřebávat kůží a způsobit vrozené vady u kojenců ( FDA, 2011 ).

Inhibitory fosfodiesterázy-5 (PDE5)

A konečně, inhibitory fosfodiesterázy-5 (PDE5), které byly původně schváleny k léčbě erektilní dysfunkce, mohou také snižovat močové příznaky. V současné době jeden inhibitor PDE5, tadalafil (obchodní název Cialis ), je schválen FDA pro léčbu BPH. Někteří muži, kteří užívají tento lék, mohou pociťovat bolesti hlavy, zrudnutí obličeje, ucpaný nos a podráždění žaludku. Inhibitory PDE5 byste neměli užívat, pokud užíváte nitráty (například nitroglycerin) nebo máte problémy s ledvinami (McVary, 2020).

Minimálně invazivní a chirurgická léčba BPH

U některých mužů mohou pomoci minimálně invazivní zákroky nebo chirurgická léčba, zvláště pokud léky nezlepšily vaše příznaky. Tyto léčby jsou často procedury ve stejný den, obvykle v lokální anestezii, a je méně pravděpodobné, že způsobí sexuální dysfunkci.

jak zastavit cvičení předčasné ejakulace

Mezi minimálně invazivní postupy a chirurgické zákroky patří (NIDDK, 2014):

Transuretrální resekce prostaty (TURP)

TURP je běžný postup a považuje se za zlatý standard pro chirurgickou léčbu BPH; podle AUA má přibližně 150 000 mužů v USA každý rok TURP ( Urology Care Foundation, 2019 ).

Při tomto postupu vám chirurg zavede tenký, osvětlený dalekohled do močové trubice. Poté odřízli přebytečnou tkáň prostaty elektrifikovaným drátem, aniž by odstranili celou prostatu. Tento postup je rychle účinný, ale možná budete muset použít katétr, který vám pomůže zbavit se moči několik dní poté. TURP vyžaduje celkovou anestezii a krátký pobyt v nemocnici, ale může být účinná po dobu 15 let a více. Mezi vedlejší účinky patří retrográdní ejakulace, erektilní dysfunkce, riziko UTI, močová inkontinence. Konečné úplné zotavení trvá přibližně čtyři až šest týdnů (UCF, 2019).

Stupně a stupně rakoviny prostaty - to nám říkají

9 minut čtení

Prostatický uretrální výtah (PUL)

Procházením močovou trubicí může váš poskytovatel vložit implantát, který udržuje prostatickou močovou trubici otevřenou, čímž zlepšuje tok moči. Tento postup nezpůsobuje sexuální dysfunkci. Mezi vedlejší účinky však patří podráždění implantátu, které může zase způsobit mírnou bolest při močení, krev v moči, nepohodlí v pánvi a naléhavost (náhlá potřeba močení).

PUL je novější léčba a existují obavy, jak efektivní je tento postup dlouhodobý; 33% mužů potřebuje po této proceduře další operace nebo se vrátit k léčbě BPH. PUL je ambulantní zákrok (ve stejný den můžete jít domů) prováděný v lokální anestézii (UCF, 2019).

Konvekční ablace vodní páry (páry) (CWVA)

Sterilní voda se zahřívá, dokud se nezmění na páru, a poté se použije k usmrcení přebytečné tkáně prostaty, což způsobí zmenšení prostaty. CWVA je ambulantní zákrok, který lze provést v lokální anestezii.

Mezi časté nežádoucí účinky patří bolest při močení, krev v moči, riziko infekcí močových cest (UTI) a naléhavost, které však obvykle vymizí několik týdnů po zákroku. Dlouhodobé výhody jsou však nejisté. U tohoto postupu není hlášena sexuální dysfunkce. Tento postup se nepovažuje za operaci, takže muži, kteří nechtějí podstoupit operaci nebo se chtějí vyhnout sexuálním vedlejším účinkům, mohou být také dobrými kandidáty (UCF, 2019).

Transuretrální mikrovlnná termoterapie (TUMT)

TUMT používá mikrovlny pomocí katétru probíhajícího uvnitř močové trubice k zahřátí a zničení částí zvětšené prostaty. TUMT je ambulantní zákrok, který lze provést v lokální anestezii.

mám užívat metoprolol, pokud mám nízký krevní tlak

Mezi vedlejší účinky patří riziko infekce močových cest, močová inkontinence (nedobrovolný únik moči), zjizvení močové trubice, naléhavost močení a pálení močí. Tato terapie existuje již více než 20 let a tuto praxi většinou nahradily novější léčby (UCF, 2019).

Erektilní dysfunkce a sex po prostatektomii

6 minut čtení

Transuretrální řez prostaty (TUIP)

Váš chirurg vloží do uretry osvětlený dalekohled a vytvoří jeden nebo dva malé řezy v prostatě, aby rozšířil močovou trubici a umožnil snadnější průchod moči. Někteří muži po absolvování TUIP potřebují další léčbu. Mezi nežádoucí účinky patří zadržování moči (neschopnost močit), riziko UTI, suchý orgasmus (orgasmy bez ejakulace) a erektilní dysfunkce (UCF, 2019).

Laserová terapie (ablace nebo enukleace)

Laser se někdy používá k odstranění přebytečné tkáně prostaty a může být přínosem pro muže, kteří nemohou podstoupit jiné procedury prostaty.

Při ablačních postupech, jako je fotoselektivní vaporizace (PVP) a holmiová laserová ablace prostaty (HoLAP), laser odpařuje tkáň prostaty a ovlivňuje tok moči. Existuje jen málo vedlejších účinků.

Alternativně enukleační postupy odstraňují části prostaty spíše pomocí laserů než pomocí otevřené operace. Mezi příklady patří holmiová laserová enukleace prostaty (HoLEP) a thuliová laserová enukleace prostaty (ThuLEP); tyto postupy se liší hlavně v typu použitého laseru. Mezi vedlejší účinky patří krev v moči a bolest při močení po dobu několika dní (UCF, 2019).

Katetrizace

Katetrizace je dočasná fixace, která poskytuje úlevu mužům, kteří nemohou vyprázdnit močový měchýř. Tenká, dutá plastová trubice (katétr) se zavede přes močovou trubici do močového měchýře, aby odvedla shromážděnou moč. Někdy bude váš poskytovatel muset zavést katétr malým otvorem těsně nad stydkou kostí (suprapubický katétr).

Největší nevýhodou této terapie je riziko infekce, která stoupá, čím déle je katétr ponechán na místě. Katetrizace je dočasné opatření, které žádným způsobem neovlivňuje prostatu (UCF, 2019).

BPH vás nemusí zastavovat

BPH je běžná a pravděpodobně vás ovlivní v určitém okamžiku vašeho života. Prostata se přirozeně do určité míry zvětšuje u všech mužů s postupujícím věkem, ale ne všichni muži vyžadují léčbu, protože ne každý má příznaky. BPH vám nemusí bránit žít svůj život. Nezapomeňte udržovat otevřené komunikační kanály se svým poskytovatelem zdravotní péče a mluvit o jakýchkoli sexuálních nebo močových potížích, které můžete mít. Možnosti léčby se liší od změn životního stylu přes léky až po chirurgický zákrok. Váš poskytovatel vám pomůže orientovat se v možnostech a určit, která cesta je pro vás ta pravá.

Reference

 1. Americká urologická asociace. (2014). Léčba benigní hyperplazie prostaty. Citováno z: https://www.auanet.org/guidelines/benign-prostatic-hyperplasia-(bph)-guideline/benign-prostatic-hyperplasia-(2010-reviewed-and-validity-confirmed-2014)
 2. Ho, C. K., a Habib, F. K. (2011). Signalizace estrogenu a androgenu v patogenezi BPH. Recenze přírody. Urologie, 8 (1), 29–41. doi: 10.1038 / nrurol.2010.207. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21228820/
 3. Kim, E. H., Larson, J. A., & Andriole, G. L. (2016). Léčba benigní hyperplazie prostaty. Roční přehled léků, 67 , 137–151. doi: 10,1146 / annurev-med-063014-123902. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26331999/
 4. McVary, K. T. (2020). Edukace pacientů: benigní hyperplazie prostaty (BPH). Citováno z https://www.uptodate.com/contents/benign-prostatic-hyperplasia-bph-beyond-the-basics
 5. Národní onkologický institut. Rakovina prostaty. (n.d.). Citováno z: http://www.cancer.gov/types/prostate/understanding-prostate-changes
 6. Národní institut pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin. (2014). Zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty). Citováno z https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/prostate-problems/prostate-enlargement-benign-prostatic-hyperplasia
 7. Ng M, Baradhi KM. (2020). Benigní hyperplazie prostaty. [Aktualizováno 2020 10. srpna]. V: StatPearls [Internet]. Ostrov pokladů (FL): StatPearls Publishing; 2021 - leden Citováno z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558920/
 8. Rastrelli, G., Vignozzi, L., Corona, G. a Maggi, M. (2019). Testosteron a benigní hyperplazie prostaty. Recenze sexuální medicíny, 7 (2), 259–271. doi: 10.1016 / j.sxmr.2018.10.006. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30803920/
 9. Vignozzi, L., Rastrelli, G., Corona, G., Gacci, M., Forti, G. a Maggi, M. (2014). Benigní hyperplazie prostaty: nové metabolické onemocnění? Journal of endocrinological research, 37 (4), 313–322. doi: 10,1007 / s40618-014-0051-3. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24458832/
 10. Urologická péče Foundation. (2019). Benigní hyperplazie prostaty (BPH). Americká urologická asociace . Citováno dne 14. listopadu 2019 z https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/b/benign-prostatic-hyperplasia-(bph)/chirurgie
Vidět víc