Tělo akné: proč se to děje a co s tím můžete dělat?

Tělo akné: proč se to děje a co s tím můžete dělat?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Jaro a léto mohou přinést květiny, delší dny a zdravou dávku vitaminu D, ale tato teplejší období také zahajují jejich vlastní starosti s tělem. A i když se můžete postarat o většinu věcí, které vás trápí, od holení vlasů na těle až po leštění nehtů, akné na těle není něco s okamžitou opravou. To ale neznamená, že to nelze řešit. Tady je vše, co potřebujete vědět o akné na těle, od otravných hrbolů na hrudi až po těžko přístupné akné.jak dlouho trvá práce kozí plevel

Tělo akné - někdy označované jako truncal akné (jako při ovlivnění trupu těla) - se neliší od akné na obličeji. Truncal akné, stejně jako akné na obličeji, je akné vulgaris, což je nejčastější stav kůže ve Spojených státech, postihuje 40–50 milionů lidí kdykoli (AAD, n.d.-a). Ale zatímco jsme prostudovali akné vulgaris dost, abychom to věděli zhruba 85% lidí má akné v určitém okamžiku jejich života víme mnohem méně o prevalenci akné na těle (Chiu, 2003).

Životně důležité orgány

 • Akné na hrudi nebo na zádech (přezdívané bacne) se nazývá truncal akné.
 • Není známo, kolik lidí přesně trpí truncal akné, ale předběžný výzkum naznačuje, že to může být asi 47% lidí, kteří trpí akné na obličeji.
 • Akné podobné hrbolky na zadku a nohou jsou pravděpodobně folikulitida, infekce vlasového folikulu a nikoli skutečné akné.
 • Hrboly podél linie bikin mohou být zarostlé chloupky při holení nebo folikulitida způsobená holením nebo voskováním.
 • Několik lokálních ošetření může pomoci průlomům na hrudi a zádech, zatímco změny životního stylu jsou obecně dostatečné k léčbě hrbolů na nohou, zadku a bikinách.

Víme však, že akné na těle je zcela normální - zejména u těch, kteří mají také akné vulgaris. Výzkum, který zkoumal 300 po sobě jdoucích pacientů ve věku od 14 do 30 let, jejichž primárním zájmem bylo akné na obličeji, zjistilo, že 47% z nich mělo alespoň středně závažné akné. Může to být o něco častější u mužů, i když tyto předběžné údaje nejsou v žádném případě definitivní. Z pacientů, u kterých se také objevilo akné na těle, bylo 54% mužů a 43% žen. Značných 78% pacientů projevilo zájem o léčbu akné na zádech a hrudi. Ačkoli tato čísla nám neříkají, jak běžné je akné na těle, naznačují, že prevalence akné na truncal je vyšší, než si myslíme: Tito pacienti zmínili akné na těle až poté, co se na to přímo zeptali, i když tolik z nich chtělo léčil (Del Rosso, 2006).

reklamaZjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

jaké jsou vedlejší účinky tamsulosinu
Zjistit více

Druhy akné na těle

Obecně lze říci, že akné na těle má mnoho stejných příčin jako akné na obličeji, ačkoli každá oblast, kde se může vyskytovat, má své vlastní společné příčiny. Mezi nejčastější oblasti, kde se akné na těle objevuje - záda, hrudník, zadek, nohy a linie bikin - zde je to, co obecně vede k vyrážkám a jak s nimi zacházet. I když lze navrhnout některá obecná ošetření, v současnosti neexistuje univerzálně úspěšná léčba akné na trupu (Del Rosso, 2006). To znamená, že může být nejlepší spolupráce s dermatologem, který dokáže posoudit specifika vašich vyrážek, jako je závažnost a typ léze, a vzít v úvahu váš typ pleti při tvorbě režimu péče o pleť a léčby.Zpět akné nebo akné

Na zádech se může objevit zánětlivé i nezánětlivé akné. Zánětlivé akné je červené a zvýšené, zatímco nezánětlivé akné - které zahrnuje bílé hlavičky a černé tečky - nezahrnuje otoky ani zarudnutí. Je možné získat také mechaniku na akné, specifický typ akné způsobené třením kůže na zádech. To může být obzvláště běžné u sportovců, kteří mohou používat vybavení, které neustále tře stejnou oblast (AAD, n.d.-b).

jakou velikost má mikro penis

Zařízení však není vždy na vině. Pot, i když si trenažér nepotíráte oblast, může nastartovat únik. Mezi běžné příčiny akné na zádech patří také mýdla a zvlhčovače s oleji, vlasové přípravky se sírany a sluneční záření. Dlouhodobé vystavení slunci, zejména bez opalovacích krémů, může pokožku vysušit a způsobit její nadměrné mazání, které může vést k ucpání pórů. Sírany mohou způsobit akné podobným způsobem. Byla nalezena malá studie že vystavení síranům zvýšilo ztrátu vody z kůže a podráždění (Branco, 2005). To může potenciálně způsobit, že vaše pokožka uvolní více kožního mazu, aby se zabránilo účinkům vysušení této složky, které se běžně vyskytují v předmětech osobní péče, jako je šampon. Pokud již máte mastnou pleť, je také nejlepší zvolit nekomedogenní produkty, jako jsou pleťové vody a zvlhčovače. Tyto výrobky mají tendenci být vyráběny bez olejů, což by mohlo zhoršit problémy se zanesenými póry.

Kombinovaná terapie je často nejúspěšnější u truncal akné (Del Rosso, 2006). Užitečné mohou být bodové ošetření i tělové mycí a čisticí prostředky určené pro pleť náchylnou k akné. Hledejte produkty, které obsahují kyselinu salicylovou. I když je zapotřebí další výzkum této přísady, je může pomoci zabránit průlomům rozpuštěním cementu mezi vrstvami pokožky, aby se smetly odumřelé buňky pokožky, které by mohly ucpat póry (Fox, 2016). Benzoylperoxid je další léčba akné na těle, která může pomoci vyčistit a zabránit průlomům útokem a snížením C. acnes (dříve P. acnes) bakterie, které žijí na kůži. Může být použit samostatně nebo v kombinaci s jinými topickými nebo orálními způsoby léčby a může dokonce pomoci snížit akné za pouhých pět dní (Zaenglein, 2016).

Hrudní akné

Body na hrudi mají stejné příčiny jako na zádech. Sportovní podprsenky mohou být běžnými viníky zitů a jiných skvrn způsobených třením a potem. Pokud je to možné, je nejlepší si okamžitě po cvičení vyměnit sportovní podprsenku, abyste snížili dobu, po kterou kapela a veškerý pot zachycený v látce přijde do styku s vaší pokožkou. Je také snadné dostat příliš mnoho slunečního záření na hruď, což může způsobit nadměrnou produkci oleje v reakci na suchou pokožku. Vlasové přípravky se také mohou snadno dostat do této oblasti vašeho těla, kde mohou také způsobit podráždění pokožky, které by mohlo vést vaše mazové žlázy k produkci zvlhčujícího mazu. Tomu můžete zabránit důkladným umytím těla po opláchnutí vlasových produktů.

Výrobky péče o pleť, které používají alfa-hydroxykyseliny nebo AHA, mohou být dobrou léčbou současného akné na hrudi a prevencí budoucích vyrážek. Kyselina glykolová, jedna z těchto kyselin, byl ukázán ke zlepšení mírného akné (Abels, 2011). AHA se rozpadají vazby mezi vrstvami kůže, což umožňuje vrchním vrstvám, které by se mohly hromadit ve vlasovém folikulu a způsobit vypláchnutí ucpaných pórů. Pokud vaše péče o pleť již takový produkt pro vaši tvář obsahuje, můžete zkusit rozšířit jeho použití na hruď. Ale pokud právě začínáte, promluvte si s dermatologem, protože klíčem k úspěšnému používání AHA je nalezení správné koncentrace pro vaši pokožku. Pokud použijete vyšší koncentraci, než vaše pokožka zvládne, bude to mít exfoliační účinek může zbavit pokožku potřebných olejů —Který může ve skutečnosti zhoršit akné nebo způsobit podráždění, díky kterému se skvrny budou zhoršovat (Tang, 2018).

BHA nebo beta hydroxykyseliny mohou být ještě lepší volbou, pokud jsou vaším problémem ucpané póry. Stejně jako AHA jsou i BHA exfolianty pokožky. Kyselina salicylová, kterou jsme již zmínili, je příkladem BHA. Jejich struktura umožňuje jim proniknout dále do pokožky než AHA prostřednictvím vlasových folikulů s mazovými žlázami, a proto jsou dobrou léčbou pro lidi s mastnou pokožkou a černými hlavami. Na rozdíl od AHA jsou BHA považovány za nejlepší při koncentraci 1–2% (Moghimipour, 2012). Mnoho volně prodejných produktů na akné, jako je mytí na obličej a tělo, používá kyselinu salicylovou; jedním běžným příkladem je Neutrogena's Grapefruit Cleanser. Pro ty, kteří mají citlivou pokožku, může být lepší volbou čisticí prostředek na bázi síry. Síra funguje podobně k benzoylperoxidu i kyselině salicylové, ale je mnohem šetrnější k pokožce (Decker, 2012).

Akné na zadku a nohou

Akné, které se objevuje na nohou nebo zadku, někdy se jí říká zadek, je obvykle případem folikulitidy. Ačkoli folikulitida může způsobit malé červené hrboly nebo pupínky s bílými hlavičkami kolem vlasových folikulů, je to vlastně zánět vlasových folikulů. Podráždění vlasových folikulů může způsobit akné, ale akné se liší od folikulitidy. Puchýře, které se mohou tvořit kolem vlasových folikulů na zadku nebo nohou z folikulitidy, neobsahují maz, zatímco pustuly akné ano (AAD, n.d.-c).

přirozené způsoby, jak zvětšit obvod penisu

Nenechte si narazit do zad, abyste byli rozpačití. Existuje mnoho různých příčin folikulitidy a příklady této infekce vlasových folikulů zahrnují popáleniny žiletkou, vyrážku ve vířivce a svědění holiče. Tyto hrbolky - které mohou vypadat červeně, bobtnat, svědit nebo dokonce obsahovat hnis - mohou být způsobeny (AAD, n.d.-c):

 • Vířivky (obecně nesprávně vyčištěné)
 • Holení, trhání nebo voskování
 • Těsné oblečení
 • Přibývání na váze
 • Některé léky

Ačkoli některé faktory způsobují, že někteří lidé jsou náchylnější k rozvoji folikulitidy, je poměrně snadné se jich zbavit. Pokud se vám podaří zjistit, co váš případ způsobilo, stačí tuto aktivitu odstranit. Brzy po cvičení se ujistěte, že je vaše pokožka čistá, opláchnutím potu, a pokud je příčinou opakované tření, rozhodněte se pro volnější oblečení. Pomocí ostrého a čistého holicího strojku a holení ve směru růstu chloupků můžete zabránit budoucím případům folikulitidy, pokud je odstraňování chloupků častou příčinou hrbolků. Přiložení teplých obkladů 3–4krát denně po dobu 15–20 minut může pomoci rychleji zahojit vaše hrboly (AAD, n.d.-c).

Bikini linie akné

Pokud se vaše tělo objeví kolem linie bikin, máte na mysli buď folikulitidu, nebo zarostlé chloupky. Voskování může způsobit folikulitidu, zatímco holení je častým viníkem vrozených chloupků v této oblasti. Pokud tyto nerovnosti ošetřujete, ujistěte se, že na tuto citlivou pokožku nepoužíváte drsné exfolianty. Holení způsobem doporučeným dermatology může pomoci v budoucnu zabránit nárazům a teplé obklady mohou urychlit hojení stávajících skvrn. To zahrnuje použití holicího krému, používání holicího strojku ve stejném směru, v jakém rostou vlasy, a opláchnutí holicího strojku po každém přejetí prstem (AAD, n.d.-d). I když je to investice, laserové odstranění chloupků může být nejlepším způsobem, jak zabránit budoucím nárazům a zároveň udržet pokožku podél vašich bikin hladkou.

Reference

 1. Abels, C., MD PhD, Kaszuba, A., MD, Michalak, I., MD, Werdier, D., MD, Knie, U., PhD, & Kaszuba, A., MD PhD. (2011). 10% emulze kyseliny glykolové obsahující olej ve vodě zlepšuje mírné akné: randomizovaná dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná studie. Journal of Cosmetic Dermatology, 10 (3), 202-209. doi: 10.1111 / j.1473-2165.2011.00572.x, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21896132/
 2. Americká akademie dermatologie (AAD). (n.d.-a). Akné: Kdo dostane a způsobí. Citováno 15. července 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/acne/causes/acne-causes
 3. Americká akademie dermatologie. (n.d.-b). Způsobuje akné sportovní vybavení? Citováno 15. července 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/acne/causes/sports-equipment
 4. Americká akademie dermatologie. (n.d.-c). Záchvaty podobné akné mohou být folikulitida. Citováno 15. července 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/a-z/folliculitis
 5. Americká akademie dermatologie. (n.d.-d). Odstranění chloupků: Jak se oholit. Citováno 15. července 2020 z https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/hair/how-to-shave
 6. Branco, N., Lee, I., Zhai, H., & Maibach, H. I. (2005). Dlouhodobé opakované podráždění kůže laurylsulfátem sodným: Studie in vivo. Kontaktujte Dermatitis, 53 (5), 278-284. doi: 10.1111 / j.0105-1873.2005.00703.x, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16283906/
 7. Chiu, A., Chon, S. Y., a Kimball, A. B. (2003). Reakce kožních onemocnění na stres. Archiv dermatologie, 139 (7). doi: 10,1001 / archderm.139.7.897, https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullar Article/479409
 8. Decker, A., BS, MA, & Grader, E. M., MD. (2012). Ošetření proti akné na předpis: recenze. The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, 5 (5), 32-40. Citováno 15. července 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3366450/
 9. Del Rosso, J. Q., DO. (2006). Management Truncal Acne Vulgaris: Současné pohledy na léčbu. Témata drogové terapie, 77, 285-289. Citováno 15. července 2020 z https://mdedge-files-live.s3.us-east-2.amazonaws.com/files/s3fs-public/Document/September-2017/077050285.pdf
 10. Fox, L., Csongradi, C., Aucamp, M., Plessis, J. D., & Gerber, M. (2016). Způsoby léčby akné. Molekuly, 21 (8), 1063. doi: 10,3390 / molekuly 21081063, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27529209/
 11. Moghimipour, E. (2012). Hydroxykyseliny, nejčastěji používané prostředky proti stárnutí. Jundishapur Jornal of Natural Pharmaceutical Products, 6 (2), 9-10. doi: 10,5812 / kowsar.17357780.4181, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941867/
 12. Tang, S., a Yang, J. (2018). Duální účinky alfa-hydroxykyselin na pokožku. Molekuly, 23 (4), 863. doi: 10,3390 / molekuly 23040863, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29642579/
 13. Zaenglein, A., Pathy, A., Schlosser, B., Alikhan, A., Baldwin, H., & Berson, D. a kol. (2016). Pokyny pro péči o léčbu akné vulgaris. Journal of The American Academy of Dermatology, 74 (5), 945-973.e33. doi: 10.1016 / j.jaad.2015.12.037, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26897386/
Vidět víc