Krevní tlak a dieta DASH: je prokázáno, že pomáhá?

Krevní tlak a dieta DASH: je prokázáno, že pomáhá?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Dietní přístupy k zastavení hypertenze (DASH) je stravovací plán vytvořený k léčbě vysokého krevního tlaku, známý také jako hypertenze. The strava byla poprvé vyvinuta v roce 1992 když National Institutes of Health (NIH) financovala několik výzkumných projektů s cílem identifikovat intervence k léčbě hypertenze (Challa, 2020).

Klinická studie DASH sledovala 459 dospělých s vysokým krevním tlakem po dobu 11 týdnů, aby vyhodnotili účinky přípravku stravovací návyky na krevní tlak . Zjistili, že strava bohatá na ovoce, zeleninu a nízkotučné mléčné výrobky, přesto s nízkým obsahem nasycených a celkových tuků, podstatně snížila krevní tlak (Appel, 1997). Nyní známý jako DASH dieta, stravovací plán snížil systolický krevní tlak (nejvyšší číslo při kontrole krevního tlaku) o 5,5 mm Hg a diastolický krevní tlak (spodní číslo při kontrole krevního tlaku) o 3,0 mm Hg ve srovnání s kontrolní dietou.

Životně důležité orgány

 • Dietní přístupy k zastavení hypertenze (DASH) byly vyvinuty v 90. letech za účelem léčby hypertenze (vysokého krevního tlaku), která je rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění.
 • Populární stravovací plán je bohatý na ovoce, zeleninu a nízkotučné mléčné výrobky, avšak s nízkým obsahem nasycených a celkových tuků.
 • Výzkum ukazuje, že DASH je efektivnější v kombinaci s pravidelným cvičením, což znamená 30 minut aktivity každý den.

Během posledních tří desetiletí nespočet studií podpořilo schopnost stravy DASH pomáhat snižovat krevní tlak, odvracet srdeční choroby a vést k celkovému zdraví a pohodě.

Studie z roku 2014 zveřejněná v American Journal of Hypertension zjistili, že dodržování diety DASH po dobu 16 týdnů bylo spojeno s nižším systolickým krevním tlakem po dobu příštích osmi měsíců (systolický krevní tlak je nejvyšší číslo, pokud vám byl změřen krevní tlak) (Hinderliter, 2014). Další studie zjistila, že snížení příjmu sodíku (soli) a sledování Dieta DASH snížila systolický krevní tlak v průběhu prehypertenze a hypertenze 1. stupně, s největším snížením pozorovaným u lidí s vyšším výchozím systolickým krevním tlakem (Juraschek, 2017).

reklama

jak prodloužit peiny

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

Zjistěte více

Pro kontext, normální krevní tlak je považován za kolem 120/80 mm Hg . Rozsah prehypertenze je 120–129 /<80 mm Hg. Stage 1 hypertension ranges from 130–139/80–89 mm Hg (AHA, n.d.).

Dnes DASH propaguje American Heart Association (AHA) a je vysoce ceněn mezi lékaři, dietetiky a dalšími poskytovateli zdravotní péče. Je to také jedna ze tří zdravých diet doporučených v Pokyny pro stravování v USA na období 2015–2020 ; středomořská strava a vegetariánská strava si vyžádaly další špičková místa (USDA, 2015).

Co je DASH dieta a jak funguje?

Pokud jsou tyto vyzváněcí doporučení dostatečné k tomu, aby vzbudily váš zájem, možná vás zajímá, co přesně tato zdravá strava znamená.

Stručně řečeno, DASH je strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky. Podporuje také beztukové nebo nízkotučné mléčné výrobky, ryby, drůbež, fazole, ořechy a rostlinné oleje. Myšlenka je, že tyto potraviny bohaté na živiny mají vysoký obsah vlákniny, bílkovin, draslíku, hořčíku a vápníku - to vše souvisí se snížením krevního tlaku a zlepšením zdraví srdce. Naopak DASH omezuje potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků, jako je červené maso a plnotučné mléčné výrobky, stejně jako nápoje a lahůdky slazené cukrem.

proč se mi loupe kůže na penisu

Důležité je, že DASH povzbuzuje lidi, aby konzumovali méně sodíku. Příliš mnoho sodíku v krvi proudí vodu do cév, což zvyšuje objem krve cév . Extra tekutina a zvýšený tlak na stěny cév vedou k vysokému krevnímu tlaku (AHA, 2018).

Atkinsova dieta: nepodložený výstřelek nebo podporovaný vědou?

4 minuty čtení

V závislosti na vašich konkrétních zdravotních potřebách existují dvě verze stravy určené ke snížení příjmu sodíku ve srovnání s typickou americkou stravou (na základě 2 000 kalorií denně).

 • Standardní strava DASH omezuje spotřebu sodíku na 2300 mg denně.
 • Dieta s nízkým obsahem sodíku DASH omezuje spotřebu sodíku na 1 500 mg denně.

Podle FDA jsou pokyny týkající se sodíku DASH mnohem nižší než denní spotřeba sodíku průměrným Američanem; většina z nás jí kolem 3 400 mg sodíku denně (FDA, 2020).

Když víte, kolik soli se v jídelních lístcích nachází, je snadné pochopit, jak se toto číslo tak zvýšilo. A mísa deseti zeleninové polévky Panera (velikost porce je 1,5 šálku) je 1090 mg, kousky slaniny a gruyère sous vide od Starbucks jsou 680 mg (velikost porce jsou dvě sousto) a a středně velká objednávka hranolků od společnosti McDonald’s nastaví zpět 260 mg sodíku.

Totéž platí pro zmrazené potraviny v obchodě. U obchodníka Joe's, kuřecí enchiladas (1130 mg), vepřové gyoza potstickers (680 mg) a makarony a sýrová mísa (500 mg) může sníst velkou část vašeho denního rozpočtu na sodík.

Přerušovaný půst - porozumění potenciálním výhodám a vedlejším účinkům

4 minuty čtení

Dieta DASH se do značné míry zaměřuje na celozrnné produkty a produkci a vyžaduje konkrétní počet porcí od každé ze schválených skupin potravin. U 2 000 kalorické denní stravy to znamená:

 • 6–8 porcí zrn nebo výrobků z obilovin (doporučeno celozrnné)
 • 4–5 porcí zeleniny
 • 4–5 porcí ovoce
 • 2–3 porce mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku
 • 2–3 porce tuků a olejů
 • 2 nebo méně 3-unce porcí libového masa, drůbeže nebo ryb
 • 4–5 porcí ořechů, semen nebo suchých fazolí týdně.
 • Méně než 5 porcí sladkostí a přidaných cukrů týdně

Národní institut pro srdce a plíce (NHLBI) nabízí také velikosti porcí pro 1600- a 2600 kalorií. Další podrobnosti o stravovacím plánu najdete v Váš průvodce snižováním krevního tlaku pomocí DASH (NIH, 2015).

Ve světě plném přísných diet a seznamů regimentovaných potravin je DASH relativně přímou metodou zdravého stravování. Dieta byla navržena jako flexibilní stravovací plán, který umožňuje lidem provádět zvládnutelné změny ve stravě, aby pomohly snížit krevní tlak.

AHA také doporučuje, aby lidé s vysokým krevním tlakem zvážili ukončení tabáku, protože kouření je prokázaným rizikovým faktorem pro infarkt a mozkovou mrtvici.

Přínosy stravy DASH pro zdraví

Od doby, kdy byl DASH zaveden před 30 lety, existuje nespočet studií, které uvádějí jeho schopnost snižovat krevní tlak a zlepšovat zdraví srdce. Tato strava byla původně navržena tak, aby pomohla lidem s hypertenzí, rodinnou anamnézou srdečních onemocnění a zvýšeným rizikem cukrovky typu 2, a pomohla jim vést zdravý životní styl.

jak produkovat obrovské množství spermií

To znamená, že se objevily novější studie, které ji předvedly příznivý účinek na další zdravotní stavy (Challa, 2020).

Studie zveřejněná v British Journal of Nutrition zjistili, že dodržování diety DASH může zlepšit kardiovaskulární zdraví člověka (Maddock, 2018). U lidí ve věku 24–28 let byla strava spojena s vyššími hladinami HDL cholesterolu a nižší rychlostí pulsních vln (míra zdraví tepen).

Co je normální index tělesné hmotnosti (BMI)?

2 minuty čtení

Existují také důkazy, že dieta DASH může také snížit výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku snížit krevní tlak u pacientů s diabetem 2. typu (Challa, 2020).

Ačkoli se DASH dieta primárně zaměřuje na zvládání vysokého krevního tlaku, její důraz na celé potraviny a kontrolu porcí může vést k neočekávanému úbytku hmotnosti. Podle NIH Plán stravování DASH může podpořit úsilí o hubnutí nahrazením více kalorických potravin, jako jsou sladkosti, více ovocem a zeleninou. Plán navrhuje začlenit fyzickou zdatnost, jako je chůze nebo plavání, aby pomohl s okamžitým úbytkem hmotnosti a udržením úbytku hmotnosti v průběhu času. Průvodce nabízí různé návrhy cvičení, ale klíčem je 30 minut aktivity každý den (NIH, 2015).

Úvahy o dietě DASH

Ačkoli dieta DASH byla původně vytvořena za účelem snížení hypertenze, nyní se doporučuje jako životaschopná volba pro každého, kdo má zájem o zdravější stravu. The Zpráva z USA za rok 2019 a svět zařadil DASH Diet jako číslo dvě v celkově nejlepších dietách, které porazila pouze středomořská strava.

Pokud uvažujete o DASH, je třeba zvážit několik věcí.

Místo toho, abyste se svými předchozími stravovacími návyky vychladli krůtu, doporučuje Národní institut srdce, plic a krve (NHLBI) postupný přechod na dietu DASH během týdne nebo dvou. I když je plán jednoduchý, postupné přidávání více čerstvého ovoce a zeleniny může přechod učinit udržitelnějším. Začněte kupovat nízkotučné mléko místo plného tuku a zvažte omezení zpracovaných potravin.

způsobuje zinek větší ejakulaci

Postupně zvyšujte příjem ovoce, zeleniny a celých zrn může také zabránit problémům s trávením. Všechny tyto potraviny mají vysoký obsah vlákniny a příliš mnoho času může vést k nadýmání, průjmům a celkovým nepohodlí (NIH, 2015).

Jako vždy je důležité prodiskutovat své plány s poskytovatelem zdravotní péče. DASH je určen k doplnění léčby při vysokém krevním tlaku nebo cholesterolu, nikoli k jeho nahrazení.

Reference

 1. American Heart Association (AHA). (2018). Získejte kopeček sodíku a soli. https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/sodium/sodium-and-salt
 2. American Heart Association (AHA). (n.d.). Porozumění hodnotám krevního tlaku. https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/understanding-blood-pressure-readings
 3. Appel, LJ, Moore, TJ, Obarzanek, E., Vollmer, WM, Svetkey, LP, Pytle, FM, Bray, GA, Vogt, TM, Cutler, JA, Windhauser, MM, Lin, PH, & Karanja, N. (1997). Klinické hodnocení účinků stravovacích návyků na krevní tlak. DASH Collaborative Research Group. The New England Journal of Medicine, 336 (16), 1117–1124. doi: 10,1056 / NEJM199704173361601
  https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199704173361601
 4. CalorieKing. (n.d.) Trader joe's chicken enchilada. https://www.calorieking.com/us/en/foods/f/calories-in-packaged-meals-chicken-enchilada/1oLWBr_SSBueJR_dGhL8r
 5. Challa, H. J. Ameer, M. A. Uppaluri, K.R. (2020) DASH Dieta (dietní přístupy k zastavení hypertenze). StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482514/
 6. Hinderliter, A. L., Sherwood, A., Craighead, L. W., Lin, P. H., Watkins, L., Babyak, M. A., & Blumenthal, J. A. (2014). Dlouhodobé účinky změny životního stylu na krevní tlak: Jednoleté sledování studie ENCORE. American Journal of Hypertension, 27 (5), 734–741. doi: 10,1093 / ajh / hpt183. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3978946/
 7. Juraschek, S.P. Miller, E.R. Weaver, C.M. Appel, L.J. (2017). Účinky redukce sodíku a diety DASH ve vztahu k výchozímu krevnímu tlaku. Journal of the American College of Cardiology. doi: 10.1016 / j.jacc.2017.10.011.
  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109717410989
 8. Maddock, J., Ziauddeen, N., Ambrosini, G. L., Wong, A., Hardy, R., & Ray, S. (2018). Dodržování dietních přístupů k zastavení hypertenze (DASH) v průběhu životního cyklu a související vaskulární funkce: studie založená na britské porodní kohortě MRC 1946. British Journal of Nutrition, 119 (5), 581–589. Doi: 10.1017 / S0007114517003877. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5848753/?report=classic
 9. McDonald’s. (n.d.). Středně známé hranolky. https://www.mcdonalds.com/us/en-us/product/medium-french-fries.html
 10. MyFoodDiary. (2020). Potstickers vepřové gyozy od Tradera Joea. https://www.myfooddiary.com/foods/1594497/trader-joes-pork-gyoza-potstickers
 11. MyFoodDiary. (2020). Potstickers vepřové gyozy od Tradera Joea. Trader Joe's Macaroni & Cheese. https://www.myfooddiary.com/foods/4993050/trader-joes-macaroni-cheese
 12. US Food & Drug Administration (FDA). (2020). Sodík ve vaší stravě. https://www.fda.gov/food/nutrition-education-resources-materials/sodium-your-diet#:~:text=Americans%20eat%20on%20average%20about,about%201%20teaspoon%20of%20salt
 13. Národní institut pro srdce, plíce a krev (NIH). (Srpen 2015). Váš průvodce snižováním krevního tlaku pomocí DASH. https://www.nhlbi.nih.gov/files/docs/public/heart/dash_brief.pdf
 14. Panera. (2020). Informace o výživě Panera bread® - USA.
  https://www.panerabread.com/content/dam/panerabread/documents/nutrition/Panera-Nutrition.pdf
 15. Starbucks. (n.d.). Bacon & gruyère sous vide vaječné kousnutí.
  https://www.starbucks.com/menu/product/2122116/single?parent=%2Ffood%2Fhot-breakfast%2Fegg-bites
 16. Ministerstvo zemědělství USA (USDA). (2015). Pokyny týkající se stravování pro Američany na období 2015–2020 [PDF].
  https://health.gov/sites/default/files/2019-09/2015-2020_Dietary_Guidelines.pdf
 17. US News & World Report. (2019). Nejlepší diety celkově. https://health.usnews.com/best-diet/best-diets-overall
Vidět víc