Blackhead vs. Whitehead vs. Pimple: Jaký je rozdíl?

Blackhead vs. Whitehead vs. Pimple: Jaký je rozdíl?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Děláte horu z krtince. Může to znít jako zastaralé rčení, ale může to být nejpřesnější způsob, jak popsat, co si myslíme o svém vlastním akné. Pocit zánětu způsobí, že ten otravný pupínek vypadá mnohem větší, než ve skutečnosti je, když si ve skutečnosti většina lidí nebude pamatovat, že jste ho vůbec měli.

Pokud jste potřebovali více důkazů, že průniky jsou zcela normální a něco, čeho si ostatní lidé pravděpodobně nevšimnou, měli byste to odhadovat 85% lidí má akné , v určitém okamžiku života označovaná také jako akné vulgaris (Chiu, 2003). Akné je také nejčastějším stavem kůže ve Spojených státech, postihuje 40–50 milionů lidí kdykoli (AAD, n.d.). Acne vulgaris je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje kožní mazové žlázy a vlasové folikuly. Když se tyto žlázy a folikuly ucpou hromaděním bakterií, odumřelých kožních buněk a oleje, mohou se objevit skvrny a pupínky. Bohužel se neomezují pouze na vaši tvář. Akné se může objevit kdekoli, včetně tváře, krku, hrudníku, ramen a zad.

Životně důležité orgány

 • Akné postihuje 40–50 milionů lidí najednou pouze ve Spojených státech.
 • Whiteheads a blackheads jsou dvě varianty stejného typu akné, které se nazývají komedonální akné.
 • Zatímco oba jsou výsledkem ucpaných pórů, póry jsou otevřené černou hlavou, ale uzavřené bílou hlavou.
 • Místní léčba může pomoci snížit a zabránit budoucím komedonům obou druhů.
 • Pokud vás vzhled černých teček obtěžuje, může být nutná extrakce.

Případy akné se mohou pohybovat od mírného až po závažné v závislosti na osobě, ale jednotlivé případy se mohou také časem zhoršovat nebo zlepšovat. Někteří lidé trpí delšími a závažnějšími záchvaty. Existuje také několik typů skvrn, včetně bílých, černých, pupíků, papulí, pustul a cyst. Jaký je ale rozdíl mezi těmito skvrnami?

Co jsou to černé tečky?

Je snadné považovat černé tečky za nejméně otravné z pupínků. Také se nazývají komedony, černé tečky se tvoří kolem ucpaných vlasových folikulů. Vypadají jako malé černé tečky těsně pod kůží a můžete je dostat na obličej, záda, ramena a dokonce i na hruď. I když jsou považovány za mírnou formu akné, jejich tmavý vzhled může lidem vadit.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistěte více

Každý vlasový folikul má mazovou žlázu, která vylučuje olej zvaný kožní maz, který chrání pokožku a udržuje ji hydratovanou a měkkou. Kožní maz se spolu s odumřelými kožními buňkami může hromadit v pórech a ucpávat ho. Tím se vytvoří boule zvaná komedon. Když se boule otevře na povrchu pokožky, oxidují sloučeniny v nánosu, které vytvářejí ucpání, a mění ji na tmavou barvu. To dává černým hlavám jejich charakteristickou černou barvu. I když je lze snadno zjistit, nejsou zanícené ani červené.

Co jsou bílé tečky?

Whiteheads jsou tvořeny většinou stejným způsobem jako blackheads. Vlasový folikul se ucpává kožním mazem, odumřelými kožními buňkami a bakteriemi, ale výsledná boule, která se tvoří v póru, se neotevře. Whiteheads jsou uzavřené komedony. Tyto běžné skvrny, které jsou další mírnou formou akné, jsou bílé barvy a nejčastěji se objevují na obličeji, zádech, ramenou a pažích - i když byly zaznamenány na místech, kde něco způsobuje tření na pokožce, jako jsou batohy a těsné límce košile (Mayo Clinic, 2020).

Je důležité si uvědomit, že existují i ​​jiné formy akné, z nichž některé mohou být mylně nazývány whiteheads. Například pupínky jsou papuly (malé červené, jemné hrbolky), které mají na špičkách hnis. Ty bolestivé hrbolky pod kůží, které mohou nakonec uvolnit hnis, jsou cystické léze, nikoli hluboké bílé tečky.

Možnosti léčby

Jedním z největších rozdílů, pokud jde o bílé tečky a černé tečky, jsou možnosti léčby. Ačkoli sdílejí některé léčby, které byste měli zvážit, jako je kyselina salicylová, černé tečky obecně vyžadují méně zásahů než bílé tečky.

Ošetření pro černé tečky

Pokud jde o řešení těchto nepříjemných černých skvrn, když se již vytvořily, nejlepší sadou je ošetření obličeje, které zahrnuje extrakce. Tato část ošetření odstraní usazeniny z vašich pórů a eliminuje zčernalý materiál. Pokud na tom trváte doma, poraďte se o nejlepší metodě se svým dermatologem, který vám poradí, jak odstranit usazeniny, aniž by při tom došlo k poškození pokožky. Při práci je důležité oblast čistit, protože bakterie z vašich rukou se mohou hromadit v pórech při jejich čištění.

Jakmile jsou vaše póry vyčištěny, můžete se zaměřit na ošetření černých teček, které mohou pomoci zabránit opětovnému hromadění. Tyto možnosti léčby zahrnují (Zaenglein, 2016):

jak udělat můj penis větší a delší
 • Kyselina salicylová: Ačkoli jsou klinické studie omezené, některé studie ukazují, že kyselina salicylová pomáhá uvolňovat póry a předcházet budoucím lézím. Tato léčba však neovlivňuje hladinu kožního mazu ani nezabíjí bakterie. Kyselinu salicylovou najdete v čistících prostředcích na obličej i v lokálních krémech, gelech a séru.
 • Retinoidy: Retinoidy jsou účinné při léčbě komedonálního akné, které zahrnuje černé tečky i bílé tečky. Lidé, kteří mají mírné akné, které zahrnuje pouze černé tečky a bílé tečky, mohou být schopni používat retinoidy samostatně. Používání retinoidů spolu s antimikrobiálními látkami může být nejlepší pro lidi, kteří mají jak nezánětlivé, tak zánětlivé skvrny. U mírného akné, jako jsou černé tečky, může být vše, co potřebujete, volně prodejný produkt, jako je Differin.
 • Nekomedogenní zvlhčovač: Nekomedogenní zvlhčovač je prostě ten, který nezanáší vaše póry. Pokud již máte vysokou produkci oleje, zvlhčovače s přidanými oleji mohou zhoršit, jak často se vaše póry ucpávají, což vede k vzniku černých a bílých hlav.

Ošetření bílých hlav

Pravděpodobně se vám to nebude líbit, ale v první linii léčby této otravné bílé hlavy je nechat ji být. Překlad: žádné vychystávání ani praskání, zvláště pokud nemáte po ruce extraktor. Estetik nebo dermatolog vám může ukázat a vyčistit bílou hlavu. Pokud byste to udělali sami, mohlo by to vést k poškození kůže - což by mohlo zanechat jizvu - nebo ve vzácných případech k infekci kůže šířením bakterií, které byly ve skvrně.

Dobrou zprávou je, že existují účinné léčby, které vám pomohou zahnat vady, takže nemusíte odolávat nutkání dlouho je popíjet. Mezi tyto léčby patří:

 • Benzoylperoxid: Tato topická léčba pomáhá odstraňovat akné a předcházet budoucím průlomům útokem a redukcí C. acnes (dříve P. acnes ) bakterie, které žijí na pokožce. Benzoylperoxid je dostupný v různých formách - jako jsou pěny, gely, mycí prostředky na obličej a krémy - jako lokální léčba, jejíž síla se pohybuje od 2,5% do 10%. Může být použit samostatně nebo v kombinaci s jinými topickými nebo orálními způsoby léčby a může dokonce pomoci snížit akné za pouhých pět dní. Benzoylperoxid může způsobit nežádoucí účinky, včetně podráždění kůže, alergických reakcí a barvení látky (Zaenglein, 2016).
 • Kyselina salicylová: Tato léčba akné může také pomoci při léčbě a prevenci bílých teček, ačkoli je nutný další výzkum. To pracuje jako keratolytický prostředek který rozpouští cement mezi vrstvami pokožky, aby smetl odumřelé buňky pokožky, které by mohly ucpat póry (Fox, 2016).
 • Retinoid: V závislosti na závažnosti vašeho akné může váš dermatolog navrhnout lokální retinoid se silným předpisem, jako je Retin-A nebo Tazorac. Nejde o ošetření na místě a měla by se používat na celý obličej. Podráždění kůže je častým nežádoucím účinkem ale lze mu zabránit použitím (nekomedonálního zvlhčovače) po aplikaci léku (Cleveland Clinic, 2017). Retinoidy jsou silnější retinoly, větší skupina léků, která zahrnuje také retinol nebo vitamin A. Několik retinoidů bylo ukázáno být účinnou lokální léčbou akné, včetně tazarotenu a tretinoinu (Mukherjee, 2006). K dispozici je také nějaké důkazy o tom nízkodávkovaný vitamin A ve formě isotretinoinu pomáhá léčit mírné až středně závažné akné (Kotori, 2015).
 • Olej z čajovníku: Starší výzkumy naznačují že 5% oleje z čajovníku je stejně účinné jako 5% ošetření benzoylperoxidem pro komedonální akné - ale použití oleje z čajovníku trvá déle (Bassett, 1990). Novější výzkum potvrzuje, že olej z čajovníku může být účinnou léčbou čisté pokožky, zejména proto, že některé druhy bakterií, které způsobují skvrny, se stávají rezistentními vůči antibakteriálnímu ošetření. Kombinovaná léčba, která zahrnovala propolis (sloučeninu produkovanou včelami), čajovníkový olej a aloe, byla účinnější při snižování závažnosti akné a počtu lézí než krém erythromycin, běžná lokální léčba akné vulgaris, v jedné studii z roku 2018 (Mazzarello, 2018).
 • Vilín: Pokud máte mastnou pleť, ošetření, jako jsou tonery s čarodějnicí, může být účinným způsobem boje proti zitům. Čarodějnice je protizánětlivá rostlina, která je také svíravá pomáhá odstranit přebytečný maz (Chularojanamontri, 2014). To může zase pomoci zabránit ucpání pórů, které vedou ke komedonálnímu akné, je však zapotřebí dalšího výzkumu. Výzkumní pracovníci testoval účinnost tříkrokového režimu bez předpisu pro léčbu akné, který zahrnoval toner na čarodějnice. Zjistili, že úspěšně snížil počet bílých hlav a černých hlav u účastníků, ale tento režim zahrnoval také benzoylperoxid, takže je nemožné oddělit účinek samotné čarodějnice (Rodan, 2017).

Další ošetření pro černé tečky i bílé tečky

O zitech existují některé docela velké a přetrvávající mýty. Jedním z největších je to, že to, co způsobuje akné, je špinavá kůže. Zatímco pravidelné mytí obličeje je důležité pro odstranění přebytečného mazu, nadměrné čištění může také způsobit podráždění, což může zhoršit akné (AAD, n.d.). Faktory životního stylu však mohou pomoci zabránit budoucím výpadkům, jako je dotýkat se tváře co nejméně, nevybírat vady, když se vytvoří, a jíst zdravou stravu. Existují také některé doplňky, které mohou podporovat různé aspekty zdraví pokožky tyto vitamíny pro pokožku .

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD). (n.d.). Akné: Kdo dostane a způsobí. Citováno 14. července 2020 z https://www.aad.org/public/diseases/acne/causes/acne-causes
 2. Bassett, I. B., Barnetson, R. S., & Pannowitz, D. L. (1990). Srovnávací studie oleje z čajovníku proti benzoylperoxidu v léčbě akné. Medical Journal of Australia, 153 (8), 455-458. doi: 10,5694 / j.1326-5377.1990.tb126150.x
 3. Chiu, A., Chon, S.Y., a Kimball, A.B. (2003). Reakce kožních onemocnění na stres. Archiv dermatologie, 139 (7). doi: 10,1001 / archderm.139.7.897, https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullar Article/479409
 4. Chularojanamontri, L., MD, Tuchinda, P., MD, Kulthanan, K., MD, & Pongparit, K., MD. (2014). Zvlhčovače akné: Jaké jsou jejich složky? The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, 7 (5), 36-44. Citováno 14. července 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4025519/
 5. Clevelandská klinika. (2017, 22. března). Léčba a léčba akné. Citováno 14. července 2020 z https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12233-acne/management-and-treatment
 6. Fox, L., Csongradi, C., Aucamp, M., Plessis, J. D., & Gerber, M. (2016). Způsoby léčby akné. Molecules, 21 (8), 1063. doi: 10,3390 / molekuly 21081063
 7. Kotori, M. (2015). Nízkodávkové tablety vitaminu A - léčba akné vulgaris. Lékařské archivy, 69 (1), 28. doi: 10,5455 / medarh.2015.69.28-30
 8. Klinika Mayo. (2020, 18. února). Akné. Citováno 14. července 2020 z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047
 9. Mazzarello, V., Donadu, M., Ferrari, M., Piga, G., Usai, D., Zanetti, S., & Sotgiu, M. A. (2018). Léčba akné kombinací propolisu, oleje z čajovníku a Aloe vera ve srovnání s krémem s erythromycinem: Dvě dvojitě zaslepená vyšetření. Clinical Pharmacology: Advances and Applications, Volume 10, 175-181. doi: 10,2147 / cpaa.s180474
 10. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H. C., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy v léčbě stárnutí pokožky: Přehled klinické účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervence ve stárnutí, 1 (4), 327-348. doi: 10,2147 / ciia.2006.1.4.327
 11. Rodan, K., Fields, K., & Falla, T. J. (2017). Účinnost režimu péče o pleť dvakrát denně ve 3 krocích pro léčbu akné vulgaris. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, svazek 10, 3-9. doi: 10,2147 / ccid.s125438
 12. Zaenglein, A., Pathy, A., Schlosser, B., Alikhan, A., Baldwin, H., & Berson, D. a kol. (2016). Pokyny pro péči o léčbu akné vulgaris. Journal of The American Academy of Dermatology, 74 (5), 945-973.e33. doi: 10.1016 / j.jaad.2015.12.037
Vidět víc