Antikoncepce a akné: vztah vysvětlen

Antikoncepce a akné: vztah vysvětlen

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


jak dlouhý by měl být váš péro

Pilulka a pupínek. Zní to trochu jako pohádka, jako Princezna a hrášek. Je to ale vhodné, protože zázračné výhody pilulky nebo hormonální kontroly porodnosti, které vyhánějí zit, se mohou cítit, jako byste měli vílu kmotru, která splňuje vaše tajná přání. Ale pro ostatní může příslib vyskočení pilulky na dokonalou pleť znít příliš dobře, než aby to byla pravda.

Životně důležité orgány

 • Akné se stane, když se olejové žlázy nebo vlasové folikuly ucpou hromaděním bakterií, odumřelých kožních buněk a oleje.
 • Androgeny, typy hormonů, ovlivňují, kolik oleje produkují vaše žlázy.
 • Hormonální antikoncepční pilulky, které používají syntetický estrogen a progesteron, mohou ovlivnit hladinu androgenu.
 • Antikoncepce však přichází s potenciálními vedlejšími účinky, a proto je obvykle poslední linií obrany proti akné.

Většina z nás si přála obzvláště bolestivé nebo prominentní zity. Odhaduje se to 85% lidí má akné , v určitém okamžiku života označovaná také jako akné vulgaris (Chiu, 2003). Acne vulgaris je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje kožní mazové žlázy a vlasové folikuly. Když se tyto žlázy a folikuly ucpou hromaděním bakterií, odumřelých kožních buněk a oleje, mohou se objevit bolestivé skvrny a pupínky. Existuje také několik typů skvrn, včetně bílých, černých a cyst, které také nejsou omezeny na vaši tvář. Akné se může objevit kdekoli, včetně tváře, krku, hrudníku, ramen a zad.

Případy akné se mohou pohybovat od mírného až po závažné v závislosti na osobě, ale jednotlivé případy se mohou také časem zhoršovat nebo zlepšovat. Někteří lidé trpí delšími a závažnějšími záchvaty. Pokud léčba bez předpisu nefunguje, jednou z možností, kterou můžete zvážit, je antikoncepce akné.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Antikoncepce jako léčba akné

Přebytečný olej může způsobit akné, ale produkce oleje se liší od člověka k člověku podle typu pleti. Naše mazové žlázy, které jsou zodpovědné za produkci kožního mazu a určují, jak mastná je vaše pokožka, také mění, jak jsou aktivní v různých životních bodech. Proto mohou ženy během hormonálních změn pociťovat horší akné. Androgeny, typ hormonů, kolísají v průběhu času. Stoupají během puberty, což je považováno za důvod, proč jsou výpadky častější během této fáze našeho života. Jak tyto hladiny hormonů stoupají, mazové žlázy se mohou zvětšovat a produkovat více mazu. Pokud jsou póry ucpané, dostanete bílé nebo černé tečky. A pokud existují bakterie, které se množí, dostanete zánětlivé akné.

jak získat opravdu velké péro

Z těchto důvodů je mnoho léčby akné zaměřeno na produkci oleje. Některé volně prodejné produkty, jako jsou zvlhčovače a čisticí prostředky, mají za cíl omezit hromadění oleje na aknózní pokožce. Ale antikoncepce se zaměřuje na stejnou příčinu jiným způsobem.

Jak to funguje

Existují různé typy antikoncepce, ale některé kombinované perorální antikoncepční pilulky jsou ty, které jsou schváleny americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k léčbě akné. Stojí za zmínku, že i když některé nitroděložní tělíska (IUD) obsahují hormony, nejsou schváleny pro léčbu kožních problémů, jako je akné. Kombinovaná antikoncepce je druh antikoncepce, která obsahuje syntetické formy hormonů estrogenu a progesteronu. Jiné pilulky obsahují pouze jeden syntetický hormon: progestiny. Ale i v podskupině kombinovaných antikoncepčních pilulek existují rozdíly. Kombinované pilulky budou mít různé poměry dvou různých hormonů, v závislosti na značce.

Kombinovaná antikoncepce pomáhá vyčistit akné snížením množství androgenů, hormonů, které působí na naše mazové žlázy a cirkulují v těle. Nižší hladiny androgenů znamenají nižší produkci kožního mazu, což zase snižuje, jak se mohou ucpat vaše póry. K tomuto účinku však nedochází, pokud antikoncepční pilulka, kterou užíváte, obsahuje syntetické verze estrogenu i progesteronu.

Ne všechny kombinované pilulky jsou schváleny k léčbě akné

FDA schválila pouze některé kombinované antikoncepční pilulky k léčbě akné. Mezi tyto pilulky patří:

 • Beyaz (drospirenon, ethinylestradiol a levomefolát vápenatý)
 • Estrostep Fe (norethindron-acetát, ethinylestradiol a fumarát železnatý)
 • Ortho Tri-Cyclen (norgestimát a ethinylestradiol)
 • Yaz (drospirenon a ethinylestradiol)

Yaz je snadno zaměnitelný s Yasmin. Obsahují stejné hormony, drospirenon a ethinylestradiol, ale v různých množstvích. Navzdory podobnosti složek je přípravek Yasmin schválen pouze k prevenci těhotenství a nelze jej předepsat k léčbě závažného akné.

Ale i v tomto seznamu mohou být některé účinnější než jiné, protože vám pomohou dosáhnout čisté pleti. A Posouzení z 31 klinických studií zjistilo, že všechny kombinované antikoncepční pilulky schválené pro léčbu kožních problémů byly účinné při snižování nezánětlivých (bílé tečky a černé tečky) a zánětlivých akné (cystické akné, papuly a pustuly) (Arowojolu, 2012).

Ale v této skupině byly účinnější antikoncepční pilulky. Ale výzkumní pracovníci Všimněte si, že všechny možné způsoby léčby zlepšily frekvenci a závažnost lézí akné a rozdíly nebyly dostatečně velké, aby ovlivnily rozhodnutí o předpisu (Arowojolu, 2012).

Než budete mluvit s dermatologem o předpisu na kontrolu porodnosti, měli byste si být vědomi toho, že tyto pilulky přicházejí s potenciálními vedlejšími účinky, ať už je užíváte pro antikoncepci nebo akné. Perorální antikoncepční pilulky mohou způsobit bolesti hlavy, výkyvy nálady, nevolnost, špinění a přírůstek hmotnosti. Ukázalo se, že hormonální antikoncepce je účinná proti hormonálnímu akné kvůli tomu, jak řeší hladinu androgenních hormonů v těle, ale není doporučena pro každého. Antikoncepce ano zvýšit riziko vzniku krevních sraženin lidé, kteří již mají srážení, by se těmto lékům měli vyhnout (Trivedi, 2017). A tyto krevní sraženiny mohou potenciálně způsobit hlubokou žilní trombózu (DVT), srdeční infarkt a mozkovou mrtvici. Poskytovatel zdravotní péče vám může říci, zda jste dobrým kandidátem.

ssri, který pomáhá při hubnutí

Další léčba akné

Než začnete zvažovat antikoncepci na akné, může váš dermatolog chtít, abyste vyzkoušeli jiné způsoby léčby akné. K dispozici jsou možnosti léčby na předpis nebo na předpis, jako jsou zvlhčovače a čisticí prostředky, jejichž cílem je omezit hromadění oleje na pokožce náchylné k akné. Tyto produkty budou jako svou aktivní složku používat kyselinu glykolovou, kyselinu salicylovou nebo benzoylperoxid. Existují také produkty, které by se měly používat jako bodová ošetření a mohou být velmi užitečné, pokud se potýkáte spíše s menšími velkými zity než s obecnými výpadky.

Pokud stále bojujete s akné u dospělých a vyzkoušeli jste si akné dostupné v prodejně, může být užitečné navštívit dermatologa, který vám pomůže vytvořit rutinu péče o pleť přizpůsobenou vašemu typu pleti.

Reference

 1. Arowojolu, A., Gallo, M., Grimes, D., & Garner, S. (2004). Kombinované orální antikoncepční pilulky k léčbě akné. Cochrane Database of Systematic Reviews. doi: 10.1002 / 14651858.cd004425.pub2, https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD004425.pub5/full
 2. Chiu, A., Chon, S. Y., a Kimball, A. B. (2003). Reakce kožních onemocnění na stres. Archiv dermatologie, 139 (7). doi: 10,1001 / archderm.139.7.897, https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullar Article/479409
 3. Trivedi, M., Shinkai, K., & Murase, J. (2017). Přehled hormonálních terapií k léčbě dospělých akné vulgaris u žen. International Journal of Womens Dermatology, 3 (1), 44–52. doi: 10.1016 / j.ijwd.2017.02.018, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5419026/
Vidět víc