Jehlová biopsie prostaty

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO BYSTE MĚLI VĚDĚT:

 • Biopsie prostaty jehlou je postup k odstranění vzorků tkáně z vaší prostaty. Vaše prostata je mužská pohlavní žláza, která tvoří tekutou část vašeho semene (tekutinu obsahující spermie). Vaše prostata se nachází pod močovým měchýřem a obklopuje horní část močové trubice. Vaše močová trubice je trubice, která přenáší moč mimo vaše tělo. Možná budete potřebovat biopsii prostaty, pokud se vaše prostata během rektálního vyšetření cítila abnormálně. Můžete také potřebovat biopsii prostaty, pokud máte vysokou hladinu prostatického specifického antigenu (PSA). Vysoká hladina PSA může znamenat, že vaše prostata je zvětšená nebo máte infekci. Vysoká hladina PSA může být také známkou rakoviny prostaty.
  Obrázek mužského reprodukčního systému
 • Během vašeho postupu se jehla používá k odběru vzorků tkáně z vaší prostaty. Biopsie prostaty vám může pomoci zjistit příčinu vašeho problému s prostatou. Zjištění příčiny vašeho problému s prostatou vám umožní získat správnou léčbu. Pokud máte rakovinu prostaty, čím dříve se objeví, tím snazší může být léčba. Zjištění, že máte rakovinu prostaty, a léčba může pomoci zabránit šíření rakoviny.

INSTRUKCE:

Užívejte lék podle pokynů:

Zavolejte svého primárního poskytovatele zdravotní péče, pokud si myslíte, že váš lék nepomáhá nebo pokud máte vedlejší účinky. Řekněte mu, zda jste alergický na jakýkoli lék. Uchovávejte si seznam léků, vitamínů a bylin, které užíváte. Uveďte částky a kdy a proč je berete. Přineste seznam nebo lahvičky s pilulkami na následné návštěvy. Noste s sebou seznam léků pro případ nouze.

 • antibiotika: Tento lék se podává k boji nebo prevenci infekce způsobené bakteriemi. Vždy užívejte antibiotika přesně podle pokynů svého primárního poskytovatele zdravotní péče. Nepřestávejte užívat svůj lék, pokud to nenařídí váš primární poskytovatel zdravotní péče. Nikdy chraňte antibiotika nebo si vezměte zbytky antibiotik, která vám byla podána na jiné onemocnění.
 • Lék proti bolesti: Možná budete potřebovat lék k odstranění nebo snížení bolesti.
  • Naučte se užívat svůj lék. Zeptejte se, jaké léky a kolik byste měli užívat. Ujistěte se, že víte, jak, kdy a jak často jej užívat.
  • S užíváním léku nečekejte, až bude bolest silná. Pokud se vaše bolest nezmenšuje, řekněte to pečovatelům.
  • Léky proti bolesti vám mohou způsobit závratě nebo ospalost. Předcházejte pádům tím, že někomu zavoláte, když vstáváte z postele nebo pokud potřebujete pomoc.

Požádejte o informace o tom, kam a kdy jít na následné návštěvy:

Pro pokračující péči, léčbu nebo domácí služby si vyžádejte další informace. • Pro kontrolu hladiny PSA budou provedeny krevní testy. Vaše hladina PSA ukazuje pečovatelům, zda vám stále hrozí rakovina prostaty. Budete potřebovat rektální vyšetření, abyste zkontrolovali velikost a tvar vaší prostaty. Zeptejte se svého pečovatele, kdy a jak často potřebujete krevní testy a rektální vyšetření. Pokud máte vysoké riziko rakoviny prostaty, možná budete potřebovat další biopsii prostaty. Pokud vaše biopsie ukázala rakovinné buňky, možná budete potřebovat zobrazovací testy, abyste zjistili, zda se rakovina rozšířila. Zobrazovací testy zahrnují skenování kostí, rentgenové záření, skenování počítačovou tomografií (CT) nebo zobrazování magnetickou rezonancí (MRI). Požádejte svého pečovatele o informace o těchto a dalších testech, které můžete potřebovat.

Snižte množství tuku ve vaší stravě:

Jezte potraviny s nízkým obsahem živočišných tuků a nasycených tuků, abyste snížili riziko rakoviny prostaty.

Omezit alkohol:

Omezte množství alkoholu, který pijete. Přílišné pití může poškodit váš mozek, srdce a játra. Riziko vzniku určitých typů rakoviny je větší u lidí, kteří pijí příliš mnoho alkoholu. Nadměrné pití alkoholu také zvyšuje riziko mrtvice. Muži by měli omezit alkohol na dva drinky denně. Nápoj alkoholu je 12 uncí piva nebo pět uncí vína. Jeden a půl unce likéru, jako je whisky, je jeden nápoj alkoholu. Pokud pijete alkohol, promluvte si se svým pečovatelem, pokud potřebujete pomoc, abyste přestali.

Užívejte vitamíny:

Vitamíny D a E a živiny lykopen, isoflavon a selen mohou pomoci snížit riziko rakoviny prostaty. Dodržujte rady svého pečovatele ohledně vitamínů a živin, které byste měli užívat, a jak často. Zeptejte se svého pečovatele, kolik jednotlivých vitamínů a živin byste měli každý den přijmout.

Léčba rakoviny:

Li vaše biopsie prostaty ukázala rakovinu, možná budete potřebovat léčbu rakoviny. Některé rakoviny prostaty nepotřebují léčbu hned. Váš pečovatel může před zahájením léčby sledovat změny ve vaší hladině PSA a rektálních vyšetřeních. Požádejte svého pečovatele o další informace o následujících způsobech léčby rakoviny prostaty:

 • Hormonální terapie: Hormonální léky mohou být podávány, aby pomohly zmenšit zvětšenou prostatu a zpomalit onemocnění. Můžete mít hormonální terapii s radiační terapií k léčbě rakoviny prostaty.
 • Chemoterapie: Tento lék, často nazývaný chemo, se používá k léčbě rakoviny. Funguje tak, že zabíjí nádorové buňky. K léčbě rakoviny se používá mnoho různých chemoterapeutických léků. Možná budete často potřebovat krevní testy. Tyto krevní testy ukazují, jak je na tom vaše tělo a kolik chemoterapie potřebujete. Chemoterapie může mít mnoho vedlejších účinků. Pečovatelé vás pozorně sledují a spolupracují na snížení vedlejších účinků.
 • Záření: Záření zmenšuje nádory a zabíjí rakovinné buňky pomocí rentgenového nebo gama záření. Radiace může být podána po operaci k zabití rakovinných buněk, které nebyly odstraněny. Může být také podáván samostatně nebo s chemoterapií k léčbě rakoviny.
 • Chirurgická operace: Pokud se rakovina nerozšířila do jiných oblastí, můžete podstoupit operaci k odstranění vaší prostaty.

KONTAKTUJTE PEČOVATELE, POKUD:

 • Nemůžete dosáhnout erekce (ztvrdnutí penisu).
 • Při močení cítíte bolest nebo pálení.
 • Cítíte se slabý a váš obličej je horký a červený.
 • Máte horečku (zvýšenou tělesnou teplotu) a zimnici.
 • Vidíte krev v moči, pohyby střev (BM) nebo sperma.
 • Vaše moč je zakalená a zapáchá.
 • Máte otázky nebo obavy týkající se vašeho postupu nebo stavu.

OKAMŽITĚ VYHLEDEJTE PÉČI, POKUD:

 • Krvácíte z konečníku.
 • Močíte velmi málo nebo vůbec.
 • Máte bolesti z procedury, které se nezlepšují ani po užití léků proti bolesti.

Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.

jak dlouho trvají vypuknutí herpesu bez léků