Biliární kolika

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 10. května 2021.
Co je biliární kolika?

Harvard Health Publishing

Biliární kolika je stálá nebo přerušovaná bolest v horní části břicha, obvykle pod pravou stranou hrudního koše. Stává se to, když něco blokuje normální tok žluči ze žlučníku. Žluč je tekutina, která pomáhá trávit tuky. Za normálních okolností se žluč tvoří v játrech a ukládá se ve žlučníku. Když jíte jídlo, žluč prochází ze žlučníku cystickým vývodem a společným žlučovodem do tenkého střeva, kde se mísí s částečně natrávenou potravou.

Žlučové kameny jsou nejčastější příčinou biliární koliky. Pokud žlučový kámen zablokuje některý z těchto kanálků, normální tok žluči do střeva je narušen. Svalové buňky ve žlučovodu se silně stahují, aby se pokusily posunout kámen, což způsobuje bolest žlučové koliky. Striktura žlučovodu nebo nádor může také blokovat tok žluči a způsobit biliární koliku.můžete užívat viagru po požití alkoholu

Biliární kolika

Příznaky

Člověk s biliární kolikou si obvykle stěžuje na bolest nebo pocit tlaku v horní části břicha. Tato bolest může být ve středu horní části břicha těsně pod hrudní kostí nebo v pravé horní části břicha v blízkosti žlučníku a jater. U některých lidí se bolest břicha šíří zpět k pravé lopatce. Mnoho lidí má také nevolnost a zvracení.

Viagra časem ztrácí účinnost

Protože příznaky žlučové koliky jsou obvykle vyvolány požadavkem trávicího systému na žluč, jsou zvláště časté po tučných jídlech. Příznaky se také mohou objevit, když osoba, která držela půst, náhle přeruší půst a sní velmi velké jídlo.

Diagnóza

Poté, co popíšete své příznaky, lékař provede fyzikální vyšetření, přičemž bude věnovat zvláštní pozornost pravé horní části břicha (oblasti jater a žlučníku). Ultrazvuk, stejný bezbolestný postup, který se používá k vytvoření snímků dětí v děloze, lze použít k vytvoření snímků vašeho břicha, aby váš lékař mohl hledat žlučové kameny. Mohou být také provedeny krevní testy, zvláště pokud máte horečku nebo pokud vaše bolest přetrvává.

Očekávaná doba trvání

Většina epizod biliární koliky projde po 1 až 5 hodinách. Po odeznění nejintenzivnější bolesti vás může břicho ještě asi 24 hodin mírně bolet.

Prevence

Protože žlučová kolika obvykle souvisí se žlučovými kameny, lze jí předcházet kontrolou rizikových faktorů žlučových kamenů. Některé z těchto rizikových faktorů, jako je dědičnost, zvyšující se věk a těhotenství, jsou běžnou součástí života. Jiné, jako je obezita a dieta s vysokým obsahem tuků, jsou rizikové faktory, které můžete změnit pomocí zdravého životního stylu. U žen procházejících menopauzou, které užívají estrogen (hormonální substituční léčbu), je také větší pravděpodobnost vzniku žlučových kamenů a žlučové koliky.

Léčba

Zpočátku vám může lékař předepsat léky proti bolesti a doporučit vám dietu bez tuku. Pokud je první epizoda žlučové koliky obzvláště závažná nebo epizody koliky stále přelaďují, obvykle se doporučuje chirurgický zákrok k odstranění žlučníku (cholecystektomie). Tento postup lze provést pomocí malých řezů pomocí nástroje zvaného laparoskop. Procedura obvykle vyžaduje pouze krátký pobyt v nemocnici a někteří lidé mohou opustit nemocnici ve stejný den, kdy mají operaci. Je to nejpoužívanější léčba u lidí, které trápí bolestivé žlučové kameny, protože je velmi účinná a bezpečná, bez komplikací ve více než 90 procentech případů.

Pokud nelze provést operaci a příznaky biliární koliky přetrvávají, lze použít léky, které rozpouštějí žlučové kameny. Tento lék je však drahý a může trvat měsíce nebo roky, než bude fungovat. Také se rozpustí pouze malé kamínky. Vzácně se léky na rozpouštění žlučových kamenů kombinují s postupem zvaným litotrypse rázovou vlnou, která využívá pečlivě zaměřené rázové vlny k rozbití žlučových kamenů. U mnoha lidí léčených léky nebo litotrypsií však mají žlučové kameny tendenci se během několika let znovu tvořit.

jak dlouho bude působit nadržený kozí plevel

Kdy zavolat profesionála

Zavolejte svého lékaře, kdykoli máte silné bolesti břicha, s nevolností a zvracením nebo bez nich. Pokud máte příznaky biliární koliky a náhle se u vás objeví horečka a třesavka, může to signalizovat infekci žlučníku (cholecystitidu), proto okamžitě zavolejte svého lékaře.

Prognóza

Dokud máte žlučové kameny, které mohou blokovat váš cystický kanál nebo společný žlučovod, máte riziko opakovaných epizod biliární koliky. Existuje také 25procentní šance, že se u vás během 10 až 20 let rozvine akutní cholecystitida nebo nějaká jiná komplikace žlučových kamenů.

Externí zdroje

National Digestive Diseases Information Clearinghouse (NDDIC)
http://digestive.niddk.nih.gov/

nejlepší volně prodejné léky na erektilní dysfunkci

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.