Výhody zinku: zde je 6, na které byste měli myslet

Výhody zinku: zde je 6, na které byste měli myslet

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Zinek: někteří z nás vědí, že to potřebujeme, většina z nás neví proč. A to je problém, protože zinek, minerál, který je v mnoha ohledech zásadní pro vaše zdraví, je po železa druhým nejhojnějším stopovým minerálem ve vašem těle. Vaše tělo jako základní živina si ji nedokáže vyrobit ani uložit. Je tedy na vás, abyste každý den uspokojili potřeby svého těla stravou, doplňky nebo jejich kombinací.

Životně důležité orgány

 • Zinek je druhým nejhojnějším stopovým minerálem ve vašem těle.
 • Doporučený dietní příspěvek (RDA) lze dosáhnout pouze z potravinových zdrojů, ačkoli určité skupiny lidí mohou potřebovat příplatek.
 • Jedním z největších účinků zinku je jeho schopnost zmírnit zánět.
 • Tím se dostává k dalším jeho velkým přínosům pro zdraví, jako je posílení imunitního systému a snížení rizika některých chronických onemocnění.
 • Ústřice a hovězí maso jsou obzvláště silné zdroje potravy.

Nepovažujte to však za práci. Tato mikroživina pomáhá udržovat správné fungování vašeho těla tím, že hraje klíčovou roli při hojení ran a imunitní funkci, dělení buněk a tvorbě DNA a bílkovin. A naše těla ve skutečnosti potřebují velmi málo stopového prvku; doporučený dietní příspěvek (RDA) je 11 mg denně pro dospělé muže a 8 mg denně pro dospělé ženy. Tato základní živina je také nezbytná pro růst a vývoj a ovlivňuje chuť a vůni a může potenciálně zpomalit makulární degeneraci související s věkem⁠ - takže existuje spousta důvodů pro sledování vašeho příjmu.

reklama

Roman Daily - multivitamin pro muže

Náš tým interních lékařů vytvořil Roman Daily, aby se zaměřil na běžné mezery ve výživě u mužů s vědecky podloženými přísadami a dávkami.

Zjistěte více

Přínosy zinku pro zdraví

Nejpřesvědčivějším důvodem pro zvýšení příjmu zinku, který najdete na tomto seznamu, je jeho schopnost pomoci zmírnit zánět. Většina z nás je obeznámena se záněty a pravděpodobně to prožívá víc, než je ideální, ale stále se učíme všem možným způsobům, jak ovlivnit naše celkové a dlouhodobé zdraví. Zjistíte, že mnoho zdravotních výhod tohoto stopového prvku je úzce spjato se zánětem. Ale než se začnete příliš bát, mějte na paměti, že níže jsou k dispozici snadné a účinné strategie, jak se vyhnout i mírnému nedostatku zinku.

jak velký je průměrný muž

Posiluje imunitní systém

Zinek je nezbytný pro správné fungování imunitních buněk, což znamená, že nedostatek zinku může vést k oslabení imunitního systému. Ale toto spojení s vaší imunitou jde oběma způsoby. Ve skutečnosti, doplnění zinku může zlepšit imunitu (Haase, 2009) a imunitní odpověď, kromě zmírnění chronického zánětu u starších dospělých. Základní minerál to dělá tím, že pomáhá s (Honscheid, 2009) T- vývoj lymfocytů , který posiluje T-buňky, které jsou zodpovědné za boj proti infekci. A jedna metaanalýza (Hemilä, 2017) zjistili, že v sedmi klinických studiích zinkové pastilky zkrátily dobu běžného nachlazení v průměru o 33%. Ještě lépe se ukázalo, že jak glukonát zinečnatý, tak octan zinečnatý jsou účinné a nebyl nalezen žádný významný rozdíl ve zdravotních přínosech mezi těmito dvěma formami. Ale tady je háček. Dřívější studie (Harri, 2011) zjistili, že i když ano, zinek může zkrátit dobu trvání nachlazení a zmírnit příznaky nachlazení, tohoto účinku je dosaženo pouze při vysokých dávkách. Další metaanalýza k tomu přidal význam načasování: 11 ze 13 zkoumaných studií zahájilo léčbu do 24 hodin od nástupu nachlazení (Rao, 2011).

Může podporovat plodnost

Studie na zvířatech také zjistili, že nedostatek zinku před počátkem může být nebezpečný (Tian, ​​2014) a vést ke zpoždění vývoje plodu nebo dokonce ke ztrátě těhotenství. Zinek hraje klíčovou roli ve vývoji vaječných buněk, ale měsíce před začátkem těhotenství mohou připravit půdu pro zdravé těhotenství jako celek, pokud jde o tuto mikroživinu. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda tyto nálezy platí u lidí.

Ale víme více o tom, jak nedostatek zinku může ovlivnit mužskou plodnost . Nízké hladiny zinku interferují se spermatogenezí, produkcí spermií a mohou také způsobit abnormality spermií, stejně jako vylučovat testosteron v séru (Fallah, 2018). Pro muže i ženy tedy může být rozhodující sledovat příjem zinku při pokusu o otěhotnění.

Podporuje hojení ran

K hojení ran přispívají stejné funkce zinku, které přispívají k posílení imunitního systému. Přispívá zmírnění zánětu a posílení imunity, ale zinek může také podporovat syntézu kolagenu a všechny tyto účinky jsou nezbytné pro správné hojení. Zinek je sudý používá se ve spojení s vitaminem C. (Bhattacharya, 2015) na pomoc při léčení dekubitů, které pravděpodobně znáte jako proleženiny, v nemocnicích. A jedna studie našla (Momen-Heravi, 2017), že suplementace síranem zinečnatým ve srovnání s placebem drasticky urychlila hojení diabetických vředů na nohou.

Snižuje zánět

Některé záněty nesouvisí se zraněním nebo stresem, ale spíše s naší DNA. Máme geny pro zánět, ale některé věci mohou tyto geny vypnout nebo změnit způsob jejich exprese. Zinek je jedním z těchto modulátorů. Tento minerál působí (Prasad, 2014) jako a molekulární signál pro imunitní buňky a může snížit určité proteiny zapojené do zánětu, což mu dává protizánětlivé schopnosti.

jak si změříte penis

Zánět souvisí s oxidačním stresem, stavem, kdy dochází k nerovnováze mezi volnými radikály, které mohou způsobit poškození buněk, a antioxidanty. Zinek může snížit oxidační stres (Marreiro, 2017) tím, že působí jako antioxidant v těle, aby vyvážil obě strany, a to je zásadní funkce tohoto minerálu. Oxidační stres a zánět jsou spojeny s mnoha chronickými chorobami, včetně revmatoidní artritidy, kardiovaskulárních onemocnění (také známých jako srdeční onemocnění) a dokonce i Alzheimerovy choroby. Ve skutečnosti v jedna studie (Bao, 2010) u pacientů s aterosklerózou - onemocněním, při kterém se na stěnách tepen hromadí plak a zužuje krevní cévy - u těch, kteří užívali 45 mg zinku denně, došlo k výraznějšímu snížení zánětlivých markerů než u účastníků ve skupině s placebem .

Podporuje kognitivní funkce

Vědci stále škádlí komplikovaný vztah mezi Alzheimerovou chorobou, progresivním onemocněním charakterizovaným poklesem mentálních funkcí, jako je paměť, a stopovými prvky, jako je zinek. Zdá se však, že současná práce naznačuje (Nuttall, 2014), že je homeostáza zinku nebo udržení stálé hladiny zinku, což může být klíčem ke zmírnění příznaků nebo k odstranění Alzheimerovy choroby, nikoli k jejímu doplňování. Dosažení správné rovnováhy pak může být klíčem k udržení správné kognitivní funkce po delší dobu.

Pokud jde o kognitivní funkce u lidí, kteří netrpí Alzheimerovou chorobou, je výzkum trochu smíšený. Byla nalezena jedna studie (Maylor, 2006), že suplementace zinkem skutečně pomohla několika typům kognitivních funkcí, jako je prostorová pracovní paměť, ale ne jiným⁠ - a může dokonce v určitých dávkách negativně ovlivňovat pozornost v čase. Mozkový zinek se většinou nachází v mozkové kůře nebo myslící části mozku. Změny v rovnováha tohoto esenciálního minerálu v těchto oblastech může ovlivnit (Meunier, 2005) hipokampus, který se nachází v této oblasti a je zodpovědný za prostorové schopnosti a epizodickou paměť.

Snížené riziko onemocnění souvisejících s věkem

Nejde jen o velká onemocnění, jako je osteoporóza a Alzheimerova choroba, s nimiž se musíme starat, jak stárneme. Naše riziko mnoha věcí se s věkem zvyšuje a dokonce ani věci, které se zdají banální jako infekce nebo zápal plic, nejsou. A pak existují podmínky, kterým se věnuje ještě méně pozornosti, jako je věkem podmíněná makulární degenerace (AMD), oční onemocnění, které v průběhu času může způsobit trvalou ztrátu zraku. Naštěstí může zinek pomoci snížit naše riziko.

Už víte, jak může zinek pomoci vašemu tělu lépe bojovat s infekcí. Je třeba více pracovat na přesném vztahu mezi doplňky zinku a pneumonií, ale malá studie zjistila, že se zdálo, že orální zinek předchází nemoci u dětí. Vědci věří, že to může platit (Sakulchit, 2017) také u starších dospělých , ačkoli volají po výzkumu týkajícím se tohoto konkrétního tématu. Ale naděje je vysoká, jako další studie (Prasad, 2013) zjistili, že suplementace zinku (45 mg elementárního zinku denně) vedla k téměř 66% snížení pravděpodobnosti infekce u starších dospělých.

A ačkoli zinek zdaleka není jediným faktorem v našem riziku AMD, zdá se, že je součástí doplňkového zásobníku, který dokáže udržet chronické onemocnění na uzdě. Vědci našli (Age-Related Eye Disease Study 2 Research Group, 2013), že suplementace antioxidanty⁠ - beta-karotenem, vitaminem C a vitaminem E⁠ - a 80 mg zinku snižuje riziko progrese k AMD.

Jak získat více nebo dost zinku

Takže jste přesvědčeni: Váš stav zinku si zaslouží pozornost. Kolik plánování tedy bude zapotřebí, aby byl váš dietní příjem dostatečně vysoký? Naštěstí ne příliš. Potravinové zdroje zinku jsou běžné a některé jsou již pravděpodobně součástí vaší každodenní stravy. Zvyšte hladinu zinku tím, že budete jíst více měkkýšů a červeného masa, ořechů a semen, mléčných výrobků a dokonce i tmavé čokolády. Celá zrna a luštěniny mají základní minerál, ale nemusí být tou nejlepší volbou pro zvýšení příjmu zinku, protože obsahují také fytáty, které narušují jeho vstřebávání. Snadný způsob, jak to obejít, je zvolit obohacenou snídaňovou cereálii, která má přidaný obsah zinku.

Doplňkový zinek je také možností, zejména u lidí s malabsorpčními problémy nebo u těch, kteří mají nedostatek zinku a mohou potřebovat vysoké dávky zinku. (Před užitím vysokých dávek si vždy promluvte s poskytovatelem zdravotní péče, protože přebytek zinku má vedlejší účinky, jako je ztráta chuti k jídlu, zvracení a křeče v žaludku a může také způsobit nedostatek mědi.) Lidé s onemocněním jater mají zvýšené riziko nedostatku zinku a měli by pracovat s zdravotničtí pracovníci sledovat jejich hladinu sérového zinku. Možná nebudete potřebovat doplněk specifický pro zinek, protože mnoho multivitaminů obsahuje dostatek ve svých formacích, aby vyhovovaly vašim každodenním potřebám. U dospělých je horní hranice zinku 40 mg, po které se mohou objevit závažné nežádoucí účinky, včetně toxicity zinku.

Reference

 1. Výzkumná skupina očních chorob souvisejících s věkem 2. (2013). Lutein Zeaxanthin a omega-3 mastné kyseliny pro makulární degeneraci související s věkem. Jama, 309 (19), 2005. doi: 10,1001 / jama.2013.4997, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23644932
 2. Bao, B., Prasad, A. S., Beck, F. W., Fitzgerald, J. T., Snell, D., Bao, G. W.,… Cardozo, L. J. (2010). Zinek snižuje C-reaktivní protein, peroxidaci lipidů a zánětlivé cytokiny u starších osob: potenciální důsledek zinku jako ateroprotektivního činidla. American Journal of Clinical Nutrition, 91 (6), 1634–1641. doi: 10.3945 / ajcn.2009.28836, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20427734
 3. Bhattacharya, S., & Mishra, R. K. (2015). Dekubity: Současné chápání a novější způsoby léčby. Indian Journal of Plastic Surgery, 48 (01), 004–016. doi: 10.4103 / 0970-0358.155260, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25991879
 4. Fallah, A., Mohammad-Hasani, A., & Hosseinzadeh Colagar, A. (2018). Zinek je základním prvkem mužské plodnosti: přehled rolí Zn v oblasti zdraví, klíčení, kvality spermatu a oplodnění mužů. Journal of Reproduction & Infertility, 19 (2), 69–81. Citováno z http://www.jri.ir/
 5. Haase, H., & Rink, L. (2009). Imunitní systém a dopad zinku během stárnutí. Imunita a stárnutí, 6 (1). doi: 10.1186 / 1742-4933-6-9, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19523191
 6. Harri, H. (2011). Zinkové pastilky mohou zkrátit dobu nachlazení: Systematický přehled. The Open Respiratory Medicine Journal, 5 (1), 51–58. doi: 10,2174 / 1874306401105010051, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3136969/
 7. Hemilä, H. (2017). Zinkové pastilky a nachlazení: metaanalýza srovnávající octan zinečnatý a glukonát zinečnatý a role dávkování zinku. JRSM Open, 8 (5), 205427041769429. doi: 10,1177 / 2054270417694291, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28515951
 8. Honscheid, A., Rink, L. a Haase, H. (2009). T-lymfocyty: cíl stimulačních a inhibičních účinků iontů zinku. Endokrinní, metabolické a imunitní poruchy - drogové cíle, 9 (2), 132–144. doi: 10,2174 / 187153009788452390, http://www.eurekaselect.com/84432/article/t-lymphocytes-target-stimulatory-and-inhibitory-effects-zinc-ions
 9. Marreiro, D., Cruz, K., Morais, J., Beserra, J., Severo, J., & Oliveira, A. D. (2017). Zinek a oxidační stres: současné mechanismy. Antioxidanty, 6 (2), 24. doi: 10,3390 / antiox6020024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28353636
 10. Maylor, E. A., Simpson, E. E. A., Secker, D. L., Meunier, N., Andriollo-Sanchez, M., Polito, A.,… Coudray, C. (2006). Účinky doplňování zinku na kognitivní funkce u zdravých dospělých ve středním a vyšším věku: studie ZENITH. British Journal of Nutrition, 96, 752–760. doi: 10.1079 / BJN20061911, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17010236
 11. Meunier, N., Oconnor, J. M., Maiani, G., Cashman, K. D., Secker, D. L., Ferry, M.,… Coudray, C. (2005). Význam zinku u starších osob: studie ZENITH. European Journal of Clinical Nutrition, 59 (S2). doi: 10,1038 / sj.ejcn.1602286, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16254574
 12. Momen-Heravi, M., Barahimi, E., Razzaghi, R., Bahmani, F., Gilasi, H. R., & Asemi, Z. (2017). Účinky doplňku zinku na hojení ran a metabolický stav u pacientů s diabetickým vředem na nohou: Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. Oprava a regenerace ran, 25 (3), 512–520. doi: 10,1111 / wrr.12537, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28395131
 13. Nuttall, J. R. a Oteiza, P. I. (2014). Zinek a stárnoucí mozek. Genes & Nutrition, 9 (1), 379–379. doi: 10,1007 / s12263-013-0379-x, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24366781
 14. Prasad, A. S. (2013). Objev nedostatku lidského zinku: jeho dopad na lidské zdraví a nemoci. Advances in Nutrition, 4 (2), 176–190. doi: 10,3945 / an.112,003210, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23493534
 15. Prasad, A. S. (2014). Zinek: Antioxidant a protizánětlivé činidlo: Úloha zinku při degenerativních poruchách stárnutí. Journal of Trace Elements in Medicine and Biology, 28 (4), 364–371. doi: 10.1016 / j.jtemb.2014.07.019, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25200490
 16. Rao, G. a Rowland, K. (2011). Zinek na běžné nachlazení - ne pokud, ale kdy. The Journal of Family Practice, 60 (11), 669–671. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3273967/
 17. Sakulchit, T. a Goldman, R. D. (2017). Doplněk zinku pro dětskou pneumonii. Kanadský rodinný lékař, 63 (10), 763–765. Citováno z https://www.cfpc.ca/CanadianFamilyPhysician/
 18. Tian, ​​X., Anthony, K., Neuberger, T., & Diaz, F. J. (2014). Předsudek Nedostatek zinku narušuje postimplantační vývoj plodu a placenty u myší1. Biology of Reproduction, 90 (4). doi: 10,1095 / biolreprod.113.113910, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24599289
Vidět víc