Výhody DHEA (dehydroepiandrosteron)

Výhody DHEA (dehydroepiandrosteron)

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Možná jste si všimli lahviček doplňků DHEA, které lemovaly police vaší místní lékárny nebo Whole Foods, ale pokud se vám líbí většina lidí, pravděpodobně jste nepřestali přemýšlet o tom, co přesně ta čtyři písmena představují. Nebojte se - máme vás kryté.

Za prvé, DHEA nebo dehydroepiandrosteron je hormon, který naše tělo produkuje přirozeně a nakonec se změní na hormony, jako je estrogen nebo testosteron. Náš úrovně DHEA se mění po celou dobu naší životnosti , s vrcholy ještě předtím, než jsme se dokonce narodili a znovu v raném dětství, a poté s věkem klesali (Herbet, 2007).

Životně důležité orgány

 • DHEA (dehydroepiandrosteron) je hormon, který je přirozeně produkován naším tělem a lze jej užívat jako doplněk stravy.
 • Doplňky DHEA jsou propagovány pro různé přínosy pro zdraví, ale mnoho domnělých tvrzení není podloženo výzkumem.
 • Mezi prokázané výhody DHEA patří jeho použití k léčbě vaginální atrofie, stárnutí pokožky, deprese a neplodnosti.

V době, kdy dosáhneme věku 30 let, se naše hladiny DHEA významně snižují. V této době by lidé mohli zvážit konzultaci se svým poskytovatelem zdravotní péče, přáteli nebo internetem, kde se dozvíte více o doplňcích DHEA a jejich takzvaných vlastnostech proti stárnutí, jejich schopnosti posílit kognitivní funkce a různých dalších propagovaných zdravotních výhodách.

Pokud si nejste jisti, zda máte nízkou hladinu DHEA nebo proč možná potřebujete doplňky, přečtěte si další informace o tom, co DHEA může a nemůže dělat.

Výhody a použití DHEA

Byla učiněna různá tvrzení týkající se potenciálních přínosů DHEA pro zdraví. V průběhu let se doplněk prosadil pro svou předpokládanou schopnost zlepšit energii, náladu a paměť.

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

jak se zbavit pe

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistit více

DHEA byl také zkoumán z hlediska svého potenciálu ke zlepšení sexuálních funkcí, zlepšení nedostatečnosti nadledvin a správě tělesného tuku - přesto existuje malý výzkum, který by tyto výhody skutečně prokázal (Klinge, 2018). Ve skutečnosti Národní instituty zdraví (NIH) věří, že neexistují jasné důkazy na podporu výhod DHEA při léčbě jakýchkoli jiných podmínek než vaginální atrofie, stárnutí pokožky, deprese a neplodnost (NIH, 2020).

Pokud uvažujete o doplňku DHEA, čtěte dále a dozvíte se, co dokazují důkazy o mnoha údajných výhodách DHEA pro duševní a fyzické zdraví.

DHEA pro ženy

Léčba DHEA byla studována pro různé zdravotní podmínky žen a bylo skutečně prokázáno jako účinná léčba vaginální atrofie, běžného stavu, při kterém se vaginální stěny po menopauze ztenčují.

V jakém věku přestává muž tvrdnout?

4 minuty čtení

je testosteronová terapie hrazená pojišťovnou

Menopauza se obvykle vyskytuje ve věku kolem 50 let a znamená přirozený pokles reprodukčních hormonů ženy. Toto snížení hladin hormonů může způsobit vaginální suchost nebo zánět vaginálních stěn, které pak mohou vést k bolesti během sexu (nazývané dyspareunie), stejně jako příznaky moči (Labrie, 2016).

Pokud trpíte vaginální atrofií, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o vyzkoušení vaginálních vložek na předpis DHEA. Vaginální vložky jako prasteron (značka Intrarosa) byly schváleny FDA v roce 2016 a mohou zvýšit hladinu DHEA a snižují bolest při sexu u žen po menopauze (FDA, 2016).

Řazení, některé vědecké důkazy ukázaly, že aktuální DHEA může pomoci snížit příznaky stárnutí pokožky u postmenopauzálních žen (El-Alfy, 2010).

DHEA pro muže

DHEA byl také zkoumán pro svou roli ve zdraví mužů, včetně toho, jak ovlivňuje mužský vývoj během puberty (NIH, 2020).

Mnoho charakteristických znaků nepříjemného doplnění a dospívání - mastnou pleť, tělesný pach a ochlupení - lze připsat DHEA. Později v životě, jakmile začne přirozený přísun ubývat, se někteří muži mohou obrátit na doplňky DHEA, aby zvýšili hladinu testosteronu, ačkoli tento údajný přínos nebyl prokázán.

Pro podporu výhod doplňování DHEA pro muže je stále zapotřebí dalšího výzkumu.

DHEA pro erektilní dysfunkci

Erektilní dysfunkce (ED) nastává, když muž nemůže dosáhnout nebo udržet erekci dostatečnou pro uspokojivý sex. Malé studie naznačují, že DHEA může pomoci zlepšit ED u mužů, ale k potvrzení nálezů je zapotřebí dalšího výzkumu.

Studie publikovaná v lékařském časopise s názvem Urologie Podíval se na 30 mužů s erektilní dysfunkcí, kterým byl přidělen denní doplněk DHEA nebo placebo pilulka po dobu šesti měsíců. Na konci studie došlo u mužů léčených doplňky DHEA k významnému zlepšení jejich schopnosti dosáhnout nebo udržet erekci (Reiter, 1999).

jaké vitamíny jsou dobré pro sex

DHEA pro sexuální funkce

V pokračování tématu sexuálního uspokojení proběhly určité výzkumy týkající se používání DHEA ke zvýšení sexuální výkonnosti u mužů i žen.

Systematický přehled z roku 2017 zkoumal 38 klinických studií hodnotících použití přípravku DHEA a její účinek na sexuální funkce . Vědci zjistili, že DHEA zlepšil sexuální zájem, mazání, bolest, vzrušení, orgasmus a frekvenci sexu u lidí se sexuální dysfunkcí. Největší přínos však byl pozorován u žen, které se chystaly vstoupit do menopauzy nebo které právě skončily menopauzu, milník označený rok od poslední menstruace (Peixoto, 2017).

DHEA pro fyzický výkon

I když existují určité údaje o DHEA pro sexuální výkon, jeho dopad na fyzický výkon je trochu kontroverznější.

DHEA je zařazen na seznam zakázaných látek Světové antidopingové agentury, ale ve skutečnosti existuje omezené důkazy naznačující, že může zvýšit sportovní výkon . K dnešnímu dni existuje několik randomizovaných dlouhodobých studií se staršími dospělými a krátkodobých studií se zdravými mužskými sportovci, ale žádný neprokázal žádné významné výhody (Hahner, 2010).

Dává vám vitamin D energii? Tady je to, co víme

5 minut čtení

DHEA pro obezitu

Obecně panuje shoda v tom, že je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistila souvislost mezi DHEA a obezitou.

Několik malých studií–– jako je tento z Washington University School of Medicine –– navrhnout, že DHEA může pomoci snížit markery cukrovky typu II, jako je břišní tuk a inzulínová rezistence (Villareal, 2004). Jiný výzkum však naznačuje, že doplňky DHEA jsou ne tak efektivní pro hubnutí a léčba obezity (Jedrzejuk, 2003).

DHEA pro imunitní funkci

V současné době neexistují dostatečné důkazy, které by nám umožnily plně pochopit potenciální účinek DHEA na imunitní funkci. U několika málo imunitních chorob, na které byly testovány účinky DHEA, nebyly výsledky slibné.

do jakého věku roste penis

Výzkum ukazuje, že DHEA je pravděpodobná neúčinné pro zlepšení příznaků stavu zvaného Sjögrenův syndrom který způsobuje suché oči a sucho v ústech (Hartkamp, ​​2008). Není známo dost porozumět potenciální účinnosti DHEA při léčbě systémového lupus erythematodes , autoimunitní onemocnění, které způsobuje rozsáhlý zánět a problémy s ledvinami (Crosbie, 2007).

DHEA pro deprese a jiné poruchy duševního zdraví

Byl proveden rozsáhlý výzkum k vyhodnocení možné role DHEA při léčbě deprese, a přestože jsou výsledky slibné, je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda může být DHEA potenciálně použit jako terapeutické činidlo (Peixoto, 2014).

Doplňky DHEA

Jak jsme již zmínili, tělo produkuje DHEA přirozeně, ale hladiny vrcholí ve fetálním stadiu a rané dospělosti, poté s věkem postupně klesají. V současné době se ve Spojených státech prodává DHEA jako doplněk a lék na předpis nazývaný prasteron (obchodní značky Intrarosa , Diandrone a Gynodian Depot). Zatímco užívání DHEA na předpis je něco, o čem můžete diskutovat se svým lékařem, v současné době dostupné důkazy nestačí k tomu, abyste z jakéhokoli důvodu doporučili použití tohoto doplňku.

 • Vždy si přečtěte štítky produktu a postupujte podle pokynů.
 • Přírodní neznamená vždy, že je produkt bezpečný pro člověka.
 • Hledejte produkty, které obsahují USP za názvem přísady; to znamená, že výrobce dodržoval standardy US Pharmacopoeia.
 • Doplňky vyrobené nebo prodané národně známou potravinářskou nebo farmaceutickou společností se pravděpodobně vyrábějí pod přísnou kontrolou.
 • Pokud hledáte další informace o tom, jak byl produkt vyroben, napište společnosti.

Laboratorní verze doplňku dehydroepiandrosteronu jsou někdy vyrobeno z chemikálií nalezených v divokém jamu . Hormon však nelze získat prostřednictvím stravy, takže jednoduše jíst jam vám neposkytne DHEA, po které jste (NIH, 2020).

Vedlejší účinky DHEA

The nejčastější nežádoucí účinky doplňků DHEA jsou obvykle mírné . Lidé mohou pociťovat akné, vypadávání vlasů, podráždění žaludku nebo vysoký krevní tlak. U některých žen se po užívání DHEA mohou objevit změny v jejich menstruačním cyklu, růst ochlupení na obličeji a hlubší hlas (PRN, 2016).

Doplňky DHEA také obsahují seznam možných interakcí s různými léky. Ačkoli jsou tato varování mírná, poskytovatelé zdravotní péče mohou lidem radit, aby byli opatrný při určitých kombinacích . Možná se také budete chtít DHEA vyhnout, pokud jste těhotná nebo kojíte, protože může zvýšit hladinu mužského hormonu nazývaného androgen (NIH, 2020). Více informací o konkrétních kontraindikacích pro léky naleznete zde.

Dávkování DHEA

DHEA dávka se liší podle konkrétní potřeby a vzorce . U vaginální atrofie (ztenčení vaginální tkáně) spojené s menopauzou může váš poskytovatel zdravotní péče předepsat vaginální vložku, jako je Intrarosa. Obvykle obsahuje 0,5% DHEA a má se používat jednou denně po dobu 12 týdnů (NIH, 2020).

Reference

 1. Crosbie, D., Black, C. (2007). Dehydroepiandrosteron pro systémový lupus erythematodes. Cochrane Database of Systematic Reviews. doi: 10.1002 / 14651858.CD005114.pub2. https://www.researchgate.net/publication/5901475_Dehydroepiandosterone_for_systemic_lupus_erythematosus
 2. El-Alfy, M., Deloche, C., Azzi, L. (2010). Kožní reakce na topický dehydroepiandrosteron: důsledky léčby proti stárnutí? British Journal of Dermatology. doi: 10.1111 / j.1365-2133.2010.09972. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20698844/
 3. Hahner, S., Allolio, B. (2010). Dehydroepiandrosteron ke zvýšení fyzické výkonnosti: mýtus a realita. Endokrinologické a metabolické kliniky Severní Ameriky. doi: 10.1016 / j.ecl.2009.10.008. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20122454/
 4. Hansen, P. A., Han, D. H., Nolte, L. A., Chen, M. Holloszy, J. O. (1997). DHEA chrání před viscerální obezitou a svalovou inzulínovou rezistencí u potkanů ​​krmených stravou s vysokým obsahem tuku. Americký žurnál fyziologie. doi: 10.1152 / ajpregu.1997.273.5.R1704. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9374813/
 5. Hartkamp, ​​A., Geenen, R., Godaert, GL (2008). Vliv podávání dehydroepiandrosteronu na únavu, pohodu a fungování u žen s primárním Sjögrenovým syndromem: randomizovaná kontrolovaná studie. Annals of the Revmatic Diseases. doi: 10.1136 / ard.2007.071563. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17545193/
 6. Herbert, J. (2007). DHEA. Encyclopedia of Stress (druhé vydání). stránky 788-791. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780123739476004712
 7. Jedrzejuk, D., Medras, M., Milewicz, A., & Demissie, M. (2003). Náhrada dehydroepiandrosteronu u zdravých mužů s poklesem DHEA-S souvisejícím s věkem: účinky na distribuci tuků, citlivost na inzulín a metabolismus lipidů. The Aging Male, 6 (3), 151–156. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14628495/
 8. Klinge, C.M., Clark, B.J., Prough, R.A. (2018). Výzkum dehydroepiandrosteronu: minulost, současnost a budoucnost. Vitamíny a hormony. 2018. doi: 10.1016 / bs.vh.2018.02.002. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30029723/
 9. Labrie, F., Archer, D. F., Koltun, W., Vachon, A., Young, D., Frenette, L., Portman, D., Montesino, M. (2016). Účinnost intravaginálního dehydroepiandrosteronu (DHEA) na středně těžkou až těžkou dyspareunii a vaginální suchost, příznaky vulvovaginální atrofie a urogenitální syndrom menopauzy. Menopauza. doi.org/10.1097/GME.0000000000000571. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26731686/
 10. Mental Health America (MHA). (n.d.) DHEA. https://www.mhanational.org/dhea
 11. Národní instituty zdraví (NIH). (2020). DHEA. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/331.html#DrugInteractions
 12. Národní instituty zdraví (NIH). (2020). Zkouška síranem DHEA. https://medlineplus.gov/lab-tests/dhea-sulfate-test/
 13. Národní instituty zdraví (NIH). (2020). Wild Yam. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/970.html
 14. Neunzig, J., Bernhardt, R. (2014). Dehydroepiandrosteron sulfát (DHEAS) stimuluje první krok v biosyntéze steroidních hormonů. Plos One. doi: 10,1371 / journal.pone.0089727. https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0089727
 15. Prall, S.P., Muehlenbein, M.P. (2018). Kapitola čtvrtá - DHEA moduluje imunitní funkci: přehled důkazů. Vitamíny a hormony. doi: 10.1016 / bs.vh.2018.01.023. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0083672918300347
 16. Peixoto, C., Carrilho, C. G., Barros, J. A., Ribeiro, T. T., Silva, L. M., Nardi, A. E., Cardoso, A., & Veras, A. B. (2017). Účinky dehydroepiandrosteronu na sexuální funkce: systematický přehled. Climacteric: The Journal of the International Menopause Society. doi: 10.1080 / 13697137.2017.1279141 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28118059/
 17. Peixoto, C., Devicari Cheda, J. N., Nardi, A. E., Veras, A. B., Cardoso, A. (2014). Účinky dehydroepiandrosteronu (DHEA) při léčbě deprese a depresivních symptomů u jiných psychiatrických a lékařských nemocí: systematický přehled. Aktuální drogové cíle. https://doi.org/10.2174/1389450115666140717111116. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25039497/
 18. Síť lékařů (PRN). (2016). DHEA. RXList. https://www.rxlist.com/dhea/supplements.htm
 19. Reiter, W. J., Schatzl, G., Märk, I., Zeiner, A. Pycha, A. (2001). Dehydroepiandrosteron v léčbě erektilní dysfunkce u pacientů s různou organickou etiologií. Urologický výzkum. doi: 10,1007 / s002400100189. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11585284/
 20. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2016). FDA schvaluje přípravek Intrarosa pro ženy po menopauze, které zažívají bolesti během sexu. https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-intrarosa-postmenopausal-women-experiencing-pain-during-sex
 21. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2019). Otázky a odpovědi k doplňkům stravy. https://www.fda.gov/food/information-consumers-using-dietary-supplements/questions-and-answers-dietary-supplements
 22. Villareal, D. T., Holloszy, J. O. (2004). Vliv DHEA na působení břišního tuku a inzulínu u starších žen a mužů: randomizovaná kontrolovaná studie. JAMA. doi: 10,1001 / jama.292.18.2243 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15536111/
Vidět víc