Nežádoucí účinky benazeprilu: co očekávat

Nežádoucí účinky benazeprilu: co očekávat

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

mohu pít alkohol s prednisonem

Benazepril je lék běžně používaný k léčbě vysokého krevního tlaku. Spadá do třídy léků nazývaných ACE inhibitory, které uvolňují krevní cévy a udržují krevní tlak pod kontrolou.

Tyto léky účinně léčí vysoký krevní tlak a snižují riziko infarktu a cévní mozkové příhody, ale je třeba si dávat pozor na některé vedlejší účinky. Lidé s vysokým krevním tlakem často předepisují více léků, takže je nutné zkontrolovat, jaké léky nebo doplňky jsou bezpečné pro užívání benazeprilu a které ne.

Životně důležité orgány

 • Benazepril (značka Lotensin) je lék běžně používaný k léčbě vysokého krevního tlaku. Funguje tak, že pomáhá udržovat otevřené a uvolněné krevní cévy, což zase zabraňuje vysokému krevnímu tlaku.
 • Tento lék je bezpečný a dobře snášen u většiny pacientů, ale je třeba si uvědomit vedlejší účinky. Mezi časté nežádoucí účinky patří bolest hlavy, únava a kašel.
 • Nepoužívejte tento lék, pokud jste těhotná. Benazepril je toxický pro vyvíjející se plod a může způsobit vážné zranění nebo smrt nenarozeného dítěte.

Benazepril vedlejší účinky

Benazepril je obecně bezpečný pro většinu pacientů, ale je třeba si uvědomit některé potenciální vedlejší účinky.

Nejčastější vedlejší efekty patří závratě, bolesti hlavy, únava, nevolnost a kašel. Trvalý suchý kašel je často spojován s ACE inhibitory a může být natolik otravný, že lidé přestanou užívat léky úplně. Pokud je to váš případ, existují typy dalších léků na krevní tlak, které vám váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

jak zajistit, aby viagra vydržela déle

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Těžké nebo život ohrožující nežádoucí účinky se nestávají často, ale vyskytují se. Zde uvádíme některé z nejzávažnějších nežádoucích účinků, na které si musíte dát pozor, pokud užíváte benazepril (Dahal, 2020):

 • Angioedém: Benazepril může způsobit angioedém, život ohrožující alergickou reakci, která způsobuje rychlý otok obličeje a krku. Pokud se u Vás vyskytnou tyto příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Selhání jater: I když jsou ACE inhibitory vzácné, mohou vést k selhání jater. Příznaky selhání jater zahrnují žloutenku (zežloutnutí kůže nebo očního bělma).
 • Hyperkalemie: Benazepril může způsobit zvýšení hladiny draslíku v těle, což je stav zvaný hyperkalemie. Léčí se snadno a příznaky jsou obvykle mírné, avšak neléčená hyperkalemie může vést ke smrtelným srdečním problémům.
 • Agranulocytóza: Agranulocytóza, což je velmi nízký počet bílých krvinek, je závažným vedlejším účinkem. Tento stav může být nebezpečný, protože lidé s nedostatkem bílých krvinek mají mnohem vyšší riziko infekce. Agranulocytózu lze pozorovat u lidí, kteří mají kromě onemocnění srdce i problémy s ledvinami (Hashmi, 2016).
 • Nízký krevní tlak: Vzhledem k tomu, že benazepril je zodpovědný za snižování krevního tlaku, může někdy zajít příliš daleko a vést k poklesu krevního tlaku pod normální rozmezí. Mezi příznaky patří závratě, nevolnost a ztráta vědomí. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, promluvte si s poskytovatelem zdravotní péče, protože může být nutná změna dávkování.
 • Závažné alergické reakce: Pokud jste někdy měli alergickou reakci na benazepril nebo jiné ACE inhibitory, neužívejte tento lék. Mezi příznaky alergické reakce patří svědění, kopřivka a potíže s dýcháním. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak léčí benazepril vysoký krevní tlak?

Benazepril, který se také vyskytuje pod značkou Lotensin, je účinný lék na zvládání vysokého krevního tlaku.

Jako ostatní ACE inhibitory Benazepril působí blokováním enzymu, který obvykle způsobuje zúžení cév. Je to něco jako přestavba čtyřproudové dálnice na dvouproudovou, což zvyšuje objem dopravy. V našem případě cestuje stejný objem krve mnohem menším prostorem, což způsobuje zvýšení krevního tlaku. Blokováním těchto enzymů zůstávají krevní cévy uvolněné a otevřené, což pomáhá snižovat krevní tlak (Herman, 2020).

Inhibitory ACE navíc přinášejí dlouhodobé výhody, jako je snížené riziko srdečních záchvatů, prevence migrény a snížení rizika poškození ledvin u lidí s cukrovkou. Existuje pouze několik důvodů, proč je benazepril - zvláště v kombinaci s jinými vhodnými léky na krevní tlak - dobrou volbou pro léčbu hypertenze (Herman, 2020).

Lékové interakce s benazeprilem

Může vám být předepsán samotný benazepril nebo jiné léky. Výzkum se také přesouvá směrem ke kombinovaným lékům (jako je amlodipin / benazepril) k léčbě vysokého krevního tlaku. Více léků je často účinnějších ve srovnání s pouhým jedním lékem samotným.

I když je to dobrá zpráva, současné užívání drog znamená, že existuje větší šance, že dojde k lékovým interakcím. Zde jsou některé léky a doplňky benazepril může interagovat s (FDA, 2014):

 • Diuretika: Pokud užíváte diuretika (nazývané také pilulky na vodu) současně s benazeprilem, může to způsobit nadměrný pokles krevního tlaku.
 • Léky, které ovlivňují hladinu draslíku : Míchání benazeprilu s jakýmikoli léky nebo doplňky obsahujícími draslík by mohlo vést k hyperkalemii (vysoké hladiny draslíku v krvi).
 • Léky na cukrovku: Tento lék může zvýšit riziko hypoglykemie (nízké hladiny cukru v krvi), pokud užíváte například léky na cukrovku, jako je inzulín.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) : NSAID mohou snížit účinnost benazeprilu. Jejich smíchání může také narušit funkci ledvin, zejména u starších dospělých nebo pacientů léčených diuretiky.
 • Léky, které blokují systém renin-angiotensin-aldosteron (RAAS) : Inhibitory RAS jsou další třídou léků, které léčí vysoký krevní tlak. Buďte opatrní při užívání benazeprilu, protože zvyšuje riziko hyperkalemie, nízkého krevního tlaku a poruchy funkce ledvin.
 • mTOR inhibitory : Inhibitory mTOR, které se primárně používají k léčbě rakoviny, mohou v kombinaci s benazeprilem vyvolat angioedém.
 • Lithium: Lithium se běžně používá k léčbě poruch nálady, jako je bipolární porucha. Při užívání benazeprilu je důležité pečlivě sledovat hladinu lithia, protože ACE inhibitory mohou způsobit předávkování lithiem.

Kdo by neměl užívat benazepril

Benazepril nese varování před černou skříňkou amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - nejzávažnější typ varování, které vydává FDA.

jak dlouho se opary hojí

Nepoužívejte tento lék, pokud jste těhotná nebo máte podezření, že byste mohla být. ACE inhibitory, jako je benazepril, jsou toxické pro vyvíjející se plod a expozice by mohla vést ke zničujícím zdravotním následkům pro plod nebo dokonce ke smrti. V případě kojících matek byly v mateřském mléce zjištěny nízké hladiny benazeprilu, ale to nestačí k vyvolání nežádoucích účinků u kojených kojenců (FDA, 2014).

Jiní, kteří by měli být opatrní při užívání benazeprilu nebo se vyhnout užívání úplně, zahrnují:

 • Lidé s anamnézou angioedému
 • Ti, kteří mají srdeční choroby nebo kteří měli v minulosti infarkt
 • Jedinci se zdravotním stavem, který ovlivňuje játra nebo ledviny

Spolu s předepsanými léky je důležité dodržovat zdravý životní styl srdce, včetně pravidelného cvičení, udržování zdravé výživy a regulace stresu (Tsai, 2020).

Reference

 1. American Heart Association (AHA). (2016, říjen). Hyperkalemie (vysoký obsah draslíku). Citováno 20. prosince 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/heart-failure/treatment-options-for-heart-failure/hyperkalemia-high-potras#:~:text=Although%20mild%20cases%20may%20not , Cukrovka
 2. Dahal, S. S., a Gupta M. (2021). Benazepril. Publishing StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549885/
 3. Hashmi, H. R., Jabbour, R., Schreiber, Z., & Khaja, M. (2016). Agranulocytóza vyvolaná benazeprilem: kazuistika a přehled literatury. The American Journal of Case Reports, 17, 425–428. doi: 10.12659 / ajcr.898028. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4920103/#:~:text=Agranulocytosis%2C%20a%20life%2Dthreatening%20condition,high%20risk%20for%20serious%20infections
 4. Herman, L. L., Padala, S.A., Annamaraju, P., & Bashir, K. (2021). Inhibitory enzymu konvertujícího angiotensin (ACEI). Publishing StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431051/
 5. Tsai, M. C., Lee, C. C., Liu, S. C., Tseng, P. J., & Chien, K. L. (2020). Kombinované faktory zdravého životního stylu jsou výhodnější při snižování kardiovaskulárních onemocnění u mladších dospělých: metaanalýza prospektivních kohortních studií. Scientific Reports, 10, 18165. doi: 10.1038 / s41598-020-75314-z Citováno z https://www.nature.com/articles/s41598-020-75314-z#citeas
 6. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2014, srpen). Lotensin. Citováno 20. prosince 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2015/019851s045s049lbl.pdf
Vidět víc