Dávkování benazeprilu, vedlejší účinky a interakce

Dávkování benazeprilu, vedlejší účinky a interakce

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud vám byl diagnostikován vysoký krevní tlak, může vám být předepsán benazepril.

Benazepril je ACE inhibitor, typ léku, který udržuje cévy rozšířené a uvolněné. Přemýšlejte o svých krevních cévách jako o dálnici. Inhibitor ACE, jako je benazepril, v zásadě převádí dvoupruhovou dálnici na osmpruhovou, čímž omezuje provoz a volněji proudí krev.

ACE inhibitory také odstraňují část tekutiny z krevního řečiště, snižují objem krve a dále snižují krevní tlak (Herman, 2020).

Životně důležité orgány

 • Benazepril (značka Lotensin) je lék, který pomáhá léčit vysoký krevní tlak.
 • Tento lék lze užívat samostatně nebo s jinými léky a dodává se v perorálních tabletách v dávkách 5 mg, 10 mg, 20 mg a 40 mg.
 • Benazepril má závažné varování: nepoužívejte tento lék, pokud jste těhotná, protože může způsobit vážné zranění nebo smrt vyvíjejícího se plodu.

V závislosti na vašich okolnostech může být benazepril předepisován samostatně nebo s jinou léčbou. Je běžné, že se takové léky kombinují s jinými léky na krevní tlak, protože to je obvykle účinnější než jen jeden lék samotný.

Typická počáteční dávka pro dospělé s vysokým krevním tlakem je 5 mg denně (pokud je předepsána spolu s diuretikem nebo pilulkou na vodu) nebo 10 mg denně bez diuretika. Dávky kombinované léčby jsou často nižší, aby se zabránilo riziku vzniku nízkého krevního tlaku, který může způsobit závratě nebo dokonce mdloby.

Po zahájení léčby bude poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně sledovat vaši reakci na léčbu a podle potřeby zvýší dávkování nebo změní léčbu.

existuje generikum pro viagru

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Dávka je obvykle stejná u starších pacientů, ale může být snížena na 5 mg denně, pokud existují problémy s ledvinami. Ledviny jsou to, co zpracovává léky, jako je benazepril, a odstraňuje je z vašeho těla. Pokud vaše ledviny nefungují dobře, může to mít za následek vyšší hladiny léku v krvi, než bylo zamýšleno.

Pokud existují obavy z toho, jak dobře fungují vaše ledviny, může zdravotnický pracovník provést kontrolu krve nebo moči.

Mějte na paměti, že může trvat až týden, než se projeví všechny účinky benazeprilu. Kromě vysokého krevního tlaku je účinný při léčbě městnavého srdečního selhání a snížení rizika srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Benazepril může také pomoci při problémech s ledvinami souvisejících s cukrovkou a někdy se používá k léčbě nebo prevenci migrénových bolestí hlavy.

Benazepril se obvykle užívá jednou nebo dvakrát denně. Jaké dávkování potřebujete, závisí na faktorech - jako je věk nebo již existující zdravotní stav -, které podrobněji rozebereme níže.

Jak užívat benazepril

Benazepril je obecně považován za bezpečný, účinný a dobře tolerovaný lék. Tento lék se dodává jako perorální tableta a je dostupné v dávkách 5 mg, 10 mg, 20 mg a 40 mg.

co dělat, když viagra přestane fungovat

Je běžné, že dospělí začínají dávkou 5 nebo 10 mg jednou denně. Ti, kteří užívají jiné léky (jako jsou diuretika, jak jsme již zmínili dříve), však mohou začít s nižší dávkou (FDA, 2014).

Jakmile si vaše tělo na léčbu zvykne, obvykle užíváte mezi 20 mg a 40 mg, abyste udrželi hladinu krevního tlaku pod kontrolou. Benazepril lze užívat jako jednu dávku nebo rozdělit na dvě stejné dávky denně. Tento lék nebyl považován za bezpečný pro děti mladší šesti let (FDA, 2014).

Amlodipin / benazepril: vše, co potřebujete vědět

6 minut čtení

Kdo by se měl vyhnout nebo používat opatrnost, pokud používá benazepril?

Neužívejte benazepril, pokud jste těhotná nebo si myslíte, že byste mohla být. Benazepril nese varování od černé skříňky od amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - nejzávažnější varování.

Tento lék je toxický pro vyvíjející se plod a může způsobit vážné zranění nebo smrt. Přestaňte okamžitě užívat benazepril, pokud zjistíte, že jste těhotná (FDA, 2014).

Pokud máte některý z následujících zdravotních problémů, můžete mít vyšší riziko nežádoucích účinků užívajících benazepril:

 • Srdeční choroba
 • Historie infarktu
 • Nemoc ledvin
 • Nemoc jater
 • Angioedém

Nežádoucí účinky benazeprilu

Droga je nejběžnější vedlejší efekty patří suchý kašel, závratě, únava, bolesti hlavy a nevolnost.

Vážné nežádoucí účinky jsou vzácné, ale mohou se objevit. Selhání jater, angioedém (rychlý otok obličeje a krku), nízký krevní tlak, vysoký draslík a další závažné alergické reakce mají došlo při užívání tohoto léku (Dahal, 2020).

Potenciální lékové interakce s benazeprilem

Ať už užíváte samotný benazepril nebo s jinými léky na krevní tlak, vždy je dobré se seznámit s potenciálními lékovými interakcemi, které by mohly nastat.

Lisinopril vs losartan: Srovnání léčby krevním tlakem

9 minut čtení

Je známo, že existují stovky léků nebo doplňků, s nimiž benazepril reaguje, ale zde jsou některé z těch, o nichž je známo, že interagují s benazeprilem (FDA, 2014):

 • Léky na cukrovku: Pokud užíváte léky k léčbě cukrovky (například inzulín), buďte při míchání s benazeprilem opatrní, protože tato kombinace může způsobit hypoglykemii nebo nízkou hladinu cukru v krvi.
 • Léky, které ovlivňují hladinu draslíku : Míchání benazeprilu s jakýmikoli léky nebo doplňky obsahujícími draslík by mohlo vést k hyperkalemii nebo vysokým hladinám draslíku v krvi.
 • Diuretika: Diuretika, nazývaná také pilulky na vodu, pomáhají snižovat krevní tlak tím, že povzbuzují vaše tělo, aby se zbavilo vody a soli. Kombinace diuretik s benazeprilem může také způsobit příliš nízký krevní tlak. Váš poskytovatel zdravotní péče může doporučit nižší dávku každé z nich, pokud užíváte oba léky.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) : Užívání benazeprilu současně s NSAID může snížit účinnost benazeprilu a ovlivnit funkci ledvin u některých pacientů.
 • Jiné léky, které blokují renin-angiotensinový systém (RAAS) : Benazepril je inhibitor RAAS, ale v této třídě existují i ​​další léky, které lze použít k léčbě vysokého krevního tlaku. Užívání dalších inhibitorů RAAS spolu s benazeprilem zvyšuje riziko reakcí, jako je nízký krevní tlak, vysoké hladiny draslíku v krvi a porucha funkce ledvin.
 • mTOR inhibitory : Tyto léky se používají hlavně k léčbě rakoviny a mohou v kombinaci s benazeprilem vyvolat angioedém.
 • Lithium: Lithium se běžně používá k léčbě poruch nálady. Při užívání benazeprilu buďte opatrní, protože ACE inhibitory mohou vést k toxicitě lithia v těle.
 • Zlato: I když to není tak běžné, může benazepril způsobit nitritoidní reakci (příznaky tohoto stavu jsou zrudnutí obličeje, hypotenze, nevolnost a zvracení) u lidí, kteří dostávají injekční léčbu zlatem.

Neexistuje lék na vysoký krevní tlak, ale s vhodnými léky a zdravý životní styl srdce , můžete tento stav zvládnout. Udržováním cvičení, vyváženou stravou a omezením návyků, jako je kouření nebo užívání alkoholu, se můžete v budoucnu chránit před vážnějšími zdravotními problémy (Tsai, 2020).

Reference

 1. Dahal, S. S., a Gupta M. (2021). Benazepril. Publishing StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549885/
 2. Herman, L. L., Padala, S.A., Annamaraju, P., & Bashir, K. (2021). Inhibitory enzymu konvertujícího angiotensin (ACEI). Publishing StatPearls. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431051/
 3. Tsai, M. C., Lee, C. C., Liu, S. C., Tseng, P. J., & Chien, K. L. (2020). Kombinované faktory zdravého životního stylu jsou výhodnější při snižování kardiovaskulárních onemocnění u mladších dospělých: metaanalýza prospektivních kohortních studií. Scientific Reports, 10, 18165. doi: 10,1038 / s41598-020-75314-z. Citováno z https://www.nature.com/articles/s41598-020-75314-z#citeas
 4. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2014, srpen). Lotensin. Citováno 20. prosince 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2015/019851s045s049lbl.pdf
Vidět víc