Bariatrická chirurgie - chirurgické zákroky při hubnutí

Bariatrická chirurgie - chirurgické zákroky při hubnutí

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o Průvodci zdravím jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Chudnutí chirurgie, také známá jako bariatrická chirurgie, může být volbou pro lidi, kteří jsou obézní a mají kvůli své obezitě vážné zdravotní problémy. Bariatrická chirurgie vám pomůže zhubnout primárně omezením, sníženou absorpcí nebo kombinací těchto dvou principů. Některé operace hubnutí fyzicky omezují množství jídla, které může váš žaludek obsahovat (omezení), čímž snižují příjem kalorií. Jiné zkracují tenké střevo, aby snížily schopnost vašeho trávicího systému absorbovat živiny z potravy (malabsorpce), čímž se sníží celkové množství kalorií, které si vaše tělo udržuje.Životně důležité orgány

 • Chudnutí chirurgie, nebo bariatrické chirurgie, je chirurgie, která vám pomůže zhubnout tím, že omezí množství jídla, které můžete jíst, nebo tím, že vám brání vstřebávat všechny kalorie z vaší stravy.
 • Existuje několik typů operací na hubnutí, z nichž každý má své výhody a nevýhody: laparoskopická žaludeční bandáž, gastrektomie rukávu, operace duodenálního přepínače a bypass žaludku.
 • Kromě toho existují nechirurgické postupy, které vám pomohou zhubnout, včetně žaludečního balónku, AspireAssist a vagální blokády.
 • Při jakékoli operaci nebo postupu při hubnutí je důležité naučit se dlouhodobě upravovat životní styl a zlepšovat stravovací návyky, aby se váha udržela.

Podle Americká společnost pro metabolickou a bariatrickou chirurgii (ASMBS) , lidé, kteří jsou kandidáty na bariatrickou chirurgii, by měli splňovat následující kritéria (ASMBS, 2019):

 • BMI> 40 nebo více než 100 liber s nadváhou NEBO
 • BMI> 35 a alespoň jeden nebo více zdravotních problémů souvisejících s obezitou, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, spánková apnoe, tučné onemocnění jater, srdeční choroby atd.
 • Neschopnost dosáhnout trvalého zdravého hubnutí s předchozím úsilím o hubnutí.

The ASMBS nedávno dodal, že bariatrická chirurgie by měla být možností pro mnoho lidí s BMI 30 nebo více, zejména s ohledem na zdravotní problémy spojené s obezitou (ASMBS, 2019).

reklamaSeznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

Zjistit více

Typy operací hubnutí

Laparoskopická nastavitelná žaludeční bandáž

Tento postup, který se běžně označuje jako žaludeční pás, zahrnuje použití malých řezů a speciální kamery (laparoskopu) k umístění nafukovacího pásu kolem horní části žaludku. Pás účinně vytváří malý žaludeční váček nad pásem, který přijímá příchozí jídlo; tento váček je spojen se zbytkem žaludku pod páskou úzkým otvorem. Když jíte, tento menší váček omezuje množství jídla, které může pojmout žaludek, což vede k pocitům plnosti po jídle jen malého množství jídla. Malý port je zalitý pod břišní kůží a připojen k nafukovacímu pásu hadičkou; přidáním nebo odebráním tekutiny může váš chirurg nafouknout nebo vyfouknout pásku, aby určil, kolik jídla může unikat do větší části žaludku (pod páskou). Páskování žaludku nemění způsob vstřebávání živin, ale spíše množství jídla, které potřebujete k pocitu plnosti (omezení). Kromě výše uvedených kritérií pro bariatrickou chirurgii schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) žaludeční bandáže pro použití u lidí s BMI 30 nebo více kteří také mají alespoň jeden zdravotní problém s obezitou (NIDDK, 2016).Výhody (ASMBS, 2019):

 • Omezuje množství jídla, které můžete jíst
 • Efektivní - přibližně 40-50% snížení nadváhy
 • Lze provést laparoskopicky a nevyžaduje otevřenou operaci břicha; kratší pobyt v nemocnici a nižší riziko pooperačních komplikací
 • Úpravy pásky lze provádět v kanceláři
 • Reverzibilní
 • Nízké riziko nedostatku živin

Nevýhody:

 • Méně dramatický úbytek hmotnosti než u jiných bariatrických operací
 • Časté nežádoucí účinky: nevolnost, zvracení, pálení žáhy a bolesti břicha
 • Může mít mechanické problémy s páskem nebo portem, včetně prokluzu pásku nebo eroze do žaludku, což může vyžadovat chirurgický zákrok k odstranění nebo výměně
 • Je třeba dodržovat přísnou dietu po zákroku

Rukávová gastrektomie

Při proceduře gastrektomie na rukávu, nazývané také operace žaludku, je odstraněna většina vašeho žaludku a zbývající část je vytvořena do vaku ve tvaru banánu. Stejně jako chirurgický zákrok na žaludeční kapele máte nyní menší žaludek a na to, abyste se cítili plní, je potřeba méně jídla. Zdá se, že odstranění části žaludku má další výhodu v ovlivnění střevních hormonů, které hrají roli v hladu, pocitu plnosti a kontrole hladiny cukru v krvi. Studie prokázali, že tento postup může také zlepšit cukrovku, nezávisle na hubnutí, pravděpodobně kvůli hormonálnímu účinku (Heshmati, 2019).

Výhody (ASMBS, 2019):

 • Omezuje množství jídla, které můžete jíst
 • Efektivní - dramatický úbytek hmotnosti větší než 50% vaší nadváhy (ASMBS)
 • Relativně krátký pobyt v nemocnici (přibližně dva dny)
 • Ovlivňuje střevní hormony, což vede k potlačení chuti k jídlu a hladu a ke zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi

Nevýhody:

 • Není reverzibilní
 • Šance na nedostatek vitamínů
 • Vyšší pravděpodobnost problémů po operaci (ve srovnání s postupem žaludeční bandáže)
 • Zvýšené riziko kyselého refluxu

Operace duodenálního spínače

Duodenální switch, nazývaný také biliopankreatická diverze s duodenálním switchem, je komplexní chirurgický zákrok, který zahrnuje dva postupy. Nejprve, podobně jako žaludeční rukáv, se odstraní velká část žaludku a zbývající tkáň žaludku se změní na banánkovitou trubici; tento váček zůstává připevněn k první části tenkého střeva, dvanáctníku. Tenké střevo je místo, kde je trávena většina potravy a vstřebávány živiny.

Druhý postup vytváří cestu, aby jídlo obcházelo většinu tenkého střeva. Střední část tenkého střeva je nejprve oddělena od duodena. Poté je duodenum přímo připojeno ke konci tenkého střeva - to je duodenální spínač. Střední část tenkého střeva není odstraněna, protože má nezbytné vazby na žlučník a slinivku břišní a nese žlučové a pankreatické enzymy nezbytné pro trávení potravy a vstřebávání živin. Protože jsou tyto enzymy potřebné, je střední část tenkého střeva znovu připojena ke konci tenkého střeva, aby se enzymy mohly míchat s potravou při jejím trávení; toto je biliopankreatická diverze. Jídlo již necestuje střední částí tenkého střeva, pouze trávicími enzymy.

Po operaci duodenálního přepínače můžete jíst jen malé množství jídla najednou kvůli menšímu žaludku; že jídlo je poté vystaveno snížené části tenkého střeva, což dále snižuje vaši celkovou absorpci živin, zejména bílkovin a tuků. Duodenální přechod je kombinací restrikčních a malabsorpčních chirurgických strategií. Tento postup také ovlivňuje střevní hormony odpovědné za chuť k jídlu, hlad a kontrolu hladiny cukru v krvi.

Výhody (ASBMS, 2019):

 • Výrazný úbytek hmotnosti s přibližně 60-70% nadváhou.
 • Omezuje množství jídla, které si můžete vzít.
 • Absorpce tuku po operaci klesá o 70% nebo více.
 • Ovlivňuje střevní hormony, což vede k potlačení chuti k jídlu a hladu a ke zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi.
 • Nejúčinnější z možností bariatrické chirurgie pro léčbu cukrovky.

Nevýhody:

 • Nejvyšší riziko pooperačních komplikací uvedených bariatrických operací.
 • Delší pobyt v nemocnici než operace žaludečních bandáží nebo žaludečních rukávů
 • Potenciál pro nedostatek bílkovin, vitamínů a minerálů.

Chirurgický bypass žaludku Roux-en-Y se skládá ze dvou částí. Nejprve je žaludek rozdělen tak, že pro příjem jídla je k dispozici pouze jednolitrová (to je ⅛ šálku) žaludeční kapsa. Jak si dokážete představit, výrazně to omezí množství, které můžete najednou přijmout. Dále bariatrický chirurg prořízne tenké střevo a připojí spodní část tenkého střeva k žaludečnímu vaku; tím jídlo obchází většinu vašeho žaludku a horní části tenkého střeva. Část tenkého střeva, která zůstává připojena k větší části žaludku, je stále schopna dodávat trávicí šťávy, takže je připojena k tenkému střevu dále dolů.

Po této operaci, cokoli, co jíte, vstoupí do vašeho maličkého žaludku o objemu jedné unce a prochází částí tenkého střeva, kde se nakonec setká s trávicími enzymy z vynechaného žaludku a střeva. Tento postup je považován za zlatý standard bariatrické chirurgie a kombinuje restrikční a malabsorpční chirurgické strategie. Jelikož je žaludeční váček menší, omezuje to, kolik můžete sníst. Také proto, že se obchází část tenkého střeva, dochází k menší absorpci kalorií a živin. Stejně jako některé další zmíněné operace hubnutí, tento postup také ovlivňuje střevní hormony, což způsobuje snížení hladu a chuti k jídlu i zlepšení hladiny cukru v krvi.

Výhody (ASBMS, 2019):

 • Větší úbytek hmotnosti než operace žaludku; zhublo přibližně 60-80% nadváhy.
 • Omezuje množství jídla, které si můžete vzít.
 • Z dlouhodobého hlediska si lidé mohou obvykle udržet alespoň 50% nadváhy.
 • Ovlivňuje střevní hormony, snižuje hlad a chuť k jídlu a zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi.

Nevýhody:

 • Složitější operace s vyšším rizikem problémů souvisejících s operací a delší pobyt v nemocnici.
 • Může vést k nedostatku vitamínů nebo minerálů, zejména u vitamínu B12, železa, vápníku a kyseliny listové.

Nechirurgické postupy hubnutí

Žaludeční balón

Balón žaludku - nazývaný také intragastrický balón nebo žaludek - je možnost hubnutí, která nezahrnuje chirurgický zákrok. Balónek se umístí do žaludku pomocí endoskopu (kamera na ohebné hadičce zavedené ústy) a nafoukne se solným roztokem. Zůstává v žaludku a působí vyvíjením tlaku na stěny žaludku, takže se cítíte plnější. Během této doby vám váš poskytovatel pomůže naučit se nové stravovací návyky, které mají být celoživotní, a pomůže vám udržet vaše hubnutí. Balónek se ponechá na místě po dobu až šesti měsíců, poté se vypustí a vyjme ze žaludku.

Přehled studií z roku 2017 zjistil, že používání balónku vedlo k téměř 10% ztrátě tělesné hmotnosti (Tate, 2017). Nežádoucí účinky zahrnují bolest a nevolnost po zavedení balónku, ale tyto příznaky mají tendenci po několika dnech odeznít. Tato terapie však měla více nepříznivých výsledků; existuje riziko, že se balónek vypustí brzy a může cestovat trávicí soustavou a způsobit zablokování. Dalším rizikem je, že balónek může vytvořit otvor v žaludeční výstelce, nazývaný perforace žaludku, což může být chirurgický stav. The FDA obdržela zprávy o dvanácti úmrtích souvisejících s žaludečním balónem v letech 2016--2018 (FDA, 2019). Některá, ale ne všechna, úmrtí byla spojena s perforací žaludku. FDA uvedla, že budou i nadále sledovat bezpečnost a účinnost těchto schválených zařízení. V roce 2018 jedna studie zjistili, že ve srovnání s laparoskopickou bariatrickou operací měly žaludeční balónky vyšší míru nežádoucích účinků, měřeno při pohledu na relativní počet případů, kdy pacienti po zákroku vyžadovali další intervence (Dang, 2018). V tomhle studie , ukázali, že je nutná reintervence 4,2% času pro žaludeční balónky oproti 1,0% času pro laparoskopickou bariatrickou chirurgii (Dang, 2018).

AspireAssist

V roce 2016 FDA schválila nové řešení hubnutí s názvem AspireAssist. Břichem je do žaludku vložena malá trubička; postup trvá 15 minut a provádí se v anestezii za soumraku. Tato trubice spojuje vnitřek vašeho žaludku s tlačítkem na vnější straně břicha. Asi 20–30 minut po jídle můžete do toalety vyprázdnit až 30% obsahu žaludku; tím se snižuje počet kalorií a živin, které vaše tělo absorbuje. Podle FDA je tento postup určen pro obézní dospělé ve věku 22 let nebo starší s indexem tělesné hmotnosti (BMI) 35-55 kg / m2, kteří nebyli schopni dosáhnout a udržet významnou ztrátu hmotnosti. AspireAssist by měl být používán dlouhodobě, spolu s úpravami životního stylu a nepřetržitým lékařským sledováním. Jedna studie zkoumali čtyřletou studii tohoto postupu a zjistili, že 68% pacientů dosáhlo alespoň 10% celkového úbytku hmotnosti (Thompson, 2019). Rovněž nebyly zaznamenány žádné nutriční nedostatky. Mezi vedlejší účinky patřily problémy s tubou (přibližně polovina musela být měněna během čtyř let) a a 2% šance vývoje píštěle (trvalé otevírání) po odstranění trubice (Thompson, 2019). Celkově jde o reverzibilní nechirurgickou možnost, jak zhubnout u obézních pacientů.

můžete pít alkohol na valacikloviru

Vagální blokáda (vBloc)

Vagální blokáda je léčba hubnutí, která působí přerušovaným blokováním nervu vagus; vBloc je obchodní značka zařízení od EnteroMedics Inc. Vagusový nerv přenáší signály mezi žaludkem a mozkem, včetně zpráv o hladu, sytosti (pocitu plnosti) a trávení (např. expanze a kontrakce svalů žaludku a vylučování Trávicí enzymy). Blokování nervu vagus má následující potenciální účinky:

 • Snížená chuť k jídlu omezením toho, jak se žaludek rozpíná, když jíte
 • Méně časté a méně intenzivní bolesti hladu
 • Snížená absorpce potravy

Chcete-li zvážit tuto léčbu, musíte mít BMI 40-45 nebo BMI 35-39,9 plus zdravotní problém spojený s obezitou, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Nastavení systému vBloc zahrnuje umístění dvou elektrických vodičů do horní části žaludku, kde se setkává s jícnem, pomocí minimálně invazivního laparoskopu; toto místo je místo, kde sedí vagový nerv. Tyto elektrody jsou připojeny k neuromodulátoru, který je implantován těsně pod kůži na břiše. Neuromodulátor vysílá signály vodiči, aby blokoval nerv vagus v intervalech k dosažení výše uvedených účinků. Jedna studie ukázaly, že po dvou letech došlo u účastníků k průměrnému úbytku nadváhy o 21% (Apovian, 2016). Také několik lidí v studie došlo ke zlepšení jejich cholesterolu, krevního tlaku a hladin HbA1c (marker diabetu) (Apovian, 2016). Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky patřilo pálení žáhy a podráždění v místě implantátu. Jelikož se však jedná o novou možnost léčby obezity, nejsou známy dlouhodobé výhody při hubnutí.

Operace hubnutí není pro každého, ale pokud se chcete dozvědět více, promluvte si se zkušeným bariatrickým chirurgem o vašich možnostech spolu s riziky a přínosy. Ze všech operací úbytku hmotnosti jsou nejčastějšími postupy gastrektomie rukávu a bypass žaludku kvůli jejich dobrým údajům o účinnosti a bezpečnosti. Pamatujte, že chirurgický zákrok na hubnutí není zázračný lék; stále budete muset udržet hubnutí přijetím zdravých stravovacích návyků a změn životního stylu.

Reference

 1. Americká společnost pro metabolickou a bariatrickou chirurgii (ASMBS). Postupy bariatrické chirurgie. Citováno 16. ledna 2020, z https://asmbs.org/patients/bariatric-surgery-procedures
 2. Americká společnost pro metabolickou a bariatrickou chirurgii (ASMBS). Kdo je kandidátem na bariatrickou chirurgii? Citováno 16. ledna 2020, z https://asmbs.org/patients/who-is-a-candidate-for-bariatric-surgery
 3. Apovian, C. M., Shah, S. N., Wolfe, B. M., Ikramuddin, S., Miller, C. J., Tweden, K. S. a kol. (2016). Dvouleté výsledky blokování vagových nervů (vBloc) pro léčbu obezity ve studii ReCharge. Chirurgie obezity, 27 (1), 169–176. doi: 10,1007 / s11695-016-2325-7, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27506803
 4. ASMBS Aktualizováno prohlášení o pozici na bariatrické chirurgii u obezity I. třídy. (2019, 22. ledna). Citováno 16. ledna 2020, z https://asmbs.org/resources/asmbs-updated-position-statement-on-bariatric-surgery-in-class-i-obesity
 5. Dang, J. T., Switzer, N. J., Sun, W. Y., Raghavji, F., Birch, D. W. a Karmali, S. (2018). Hodnocení bezpečnosti intragastrického balónku: Analýza programu akreditace metabolické a bariatrické chirurgie a zlepšení kvality. Chirurgie pro obezitu a související nemoci, 14 (9), 1340–1347. doi: 10.1016 / j.soard.2018.05.003, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29934235
 6. Heshmati, K., Harris, D. A., Aliakbarian, H., Tavakkoli, A., & Sheu, E. G. (2019). Porovnání časného zlepšení diabetu typu 2 po bypassu žaludku a gastrektomii po rukávech: ukončení léčby při propuštění předpovídá výsledky za 1 rok. Chirurgie pro obezitu a související nemoci, 15 (12), 2025–2032. doi: 10.1016 / j.soard.2019.04.004, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1550728918312590
 7. Národní institut pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin. Druhy bariatrické chirurgie. (2016, 1. července). Citováno 16. ledna 2020, z https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/bariatric-surgery/types
 8. Thompson, C. C., Dayyeh, B. K. A., Kushnir, V., Kushner, R. F., Jirapinyo, P., Schorr, A. B. a kol. (2019). Aspirační terapie pro léčbu obezity: 4leté výsledky multicentrické randomizované kontrolované studie. Chirurgie pro obezitu a související nemoci, 15 (8), 1348–1354. doi: 10.1016 / j.soard.2019.04.026, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31302000
 9. US Food and Drug Administration (2019, 9. prosince). AKTUALIZACE: Potenciální rizika s intragastrickými balónky naplněnými tekutinami - dopis poskytovatelům zdravotní péče. Citováno 16. ledna 2020, z https://www.fda.gov/medical-devices/letters-health-care-providers/update-potential-risks-liquid-filled-intragastric-balloons-letter-health-care-providers-0
Vidět víc