Příčiny a léčba balanitidy

Příčiny a léčba balanitidy

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Nikdo se nechce vypořádat s infekcí, ale s infekcí na penisu? To je pravděpodobně poslední věc, kterou chcete řešit. Bolest a nepohodlí nejsou slova, která by si někdo chtěl spojit s nejcitlivějšími částmi svého těla.

Dobrou zprávou je, že balanitida je obecně relativně snadno léčitelná. A je to docela běžné, takže se nemusíte bát, váš poskytovatel zdravotní péče to už pravděpodobně viděl.

Co je balanitida?

Balanitida je bolestivý zánět hlavy penisu, známý také jako žalud. Balanitida se může projevovat mnoha různými způsoby. Příznaky balanitidy zahrnují otoky, svědění, pálení a červené skvrny. Mohou se také vyvinout pustuly (malé hrbolky), hnisové vaky a malé léze. Někdy se hromadí vlhká látka s výskytem malých, bílých tvarohů. Příznaky budou často horší u mužů s diabetem nebo u lidí s oslabenou imunitou (Morris, 2017).

reklama

jakou sílu má viagra

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistěte více

Balanitida úzce souvisí se dvěma dalšími stavy, balanopostitidou a fimózou.

jak zvětšit penus

Zatímco balanitida je zánět žaludu, balanopostitida je zánět žaludu penisu a předkožky (předkožka). Někteří poskytovatelé zdravotní péče mohou dokonce používat pojmy balanitida a balanopostitida zaměnitelně (Wray, 2021).

Fimóza je příliš těsná předkožka, která se nezatáhne. Fimóza může být příčinou nebo příznakem balanitidy. Tyto dva stavy se mohou navzájem doplňovat v probíhající zpětnovazební smyčce bolesti penisu. Opakovaná balanitida může zanechat jizvy na předkožky , vedoucí k fimóze (McGregor, 2007). Tuto těsnou předkožku lze obtížně vyčistit, což vytváří prostředí pro bakterie šťastně uvězněné pod ní, aby pokračovaly v cyklu zánětu.

Jedním z nebezpečných typů fimózy je stav zvaný parafimóza, při kterém se těsná předkožka zachytí za hlavu penisu. Parafimóza se může stát, pokud člověk násilně zatáhne předkožku. Poté se předkožka nemůže vrátit na své správné místo nad žaludem. Parafimóza je urologická pohotovost . Pokud se neléčí, může uškrtit žalud a vést k odumření tkáně (nekróza) (Bragg, 2021).

Příčiny balanitidy

Nejběžnější příčinou balanitidy je bakteriální infekce způsobená špatnou hygienou. Je to vidět nejčastěji u neobřezaných mužů. Houby (kvasinky), jako jsou Candida albicans daří se mu v teplých vlhkých oblastech, například pod předkožkou. Pohlavně přenosné infekce (STI), včetně kapavky, chlamydií, oparu a syfilisu, mohou také způsobit balanitidu. Balanitida není sama o sobě STI nebo STD. Jeden však může sexuálně přenášet odpovědné bakterie nebo virus na partnera (Wray, 2021).

Balanitida může také pocházet z několika dalších zdravotních stavů. Patří sem alergické reakce buď na léky, nebo na dráždivé látky přicházející do styku s kůží, jako jsou mýdla, spermicidy nebo latexové kondomy. Některé stavy srdce, jater nebo ledvin mohou způsobit edém (otok) v různých částech těla, včetně zánětu žaludu. Může se také projevit stavem kůže, jako je psoriáza, ekzém nebo dermatitida (Wray, 2021).

Některé druhy balanitidy mají specifické projevy. Tyto zahrnují:

Syn balanitida

Také zvaný Zoonova balanitida a balanitida plazmatických buněk , jedná se o chronický zánět sliznic v genitáliích. Obvykle postihuje neobřezané muže středního a staršího věku. Obvykle se vyznačuje lesklou červenou vyvýšenou oblastí (plaketou), někdy skvrnitou malými, světlejšími červenými tečkami. Většina případů nezpůsobuje bolest ani nepohodlí, pouze kosmetické změny. Příčina není známa. Někteří vědci se domnívají, že je to způsobeno nefunkční předkožkou zadržující moč a smegmou (Dayal, 2016).

co se stane, když si uděláte opar

Balanitis xerotica obliterans

Balanitis xerotica obliterans (BXO), také známý jako penis lichen sclerosus, je forma balanitidy, která může mít závažné příznaky . V extrémních případech tyto příznaky zahrnují zúžení močové trubice nebo meatus (otvor na konci penisu). Močení může být obtížné a bolestivé. Tento typ balanitidy postihuje primárně chlapce ve věku 6–9 let (Carocci, 2021).

KRUHOVÁ balanitida

KRUHOVÁ balanitida může být známkou reaktivní artritidy , stav často způsobený a Chlamydie infekce. Vypadá to jako léze s kulatými, prstencovitými nebo spirálovitými tvary na žaludu nebo pod předkožkou. Reaktivní artritida má obvykle tři významné příznaky: artritidu v kloubech, konjunktivitidu (růžové oko) a uretritidu, zanícenou močovou trubici vedoucí k bolestivému močení. Jiné ne-pohlavní infekce, jako je Salmonella , Yersinia , a Shigella může také způsobit tento stav (Carney, 2015).

Pseudoepitheliomatous, keratotická a slídová balanitida

Jednoduše označovaná jako PEKMB, pseudoepitheliomatous, keratotic a micaceous balanitis je vzácná forma, která se projevuje jako šupinatá, křupavá kůže na žaludu. PEKMB je velmi vážný může to být předchůdce rakoviny kůže (Subhadarshani, 2019).

Léčba a prevence balanitidy

Léčba balanitidy bude záviset na konkrétní příčině, pokud bude stanovena. Špatná hygiena je hlavní příčinou balanitidy. Správná hygiena je přirozeně prvním krokem k prevenci většiny případů. Pokud je viníkem reakce na dráždivou látku vaše balanitida, může vám pomoci jemné, neparfémované tekuté mýdlo k čištění penisu. Důkladně opláchněte teplou vodou, abyste odstranili všechny zbytky mýdla.

je 5000 iu vitaminu d3 příliš mnoho

Nejčastěji identifikovanou infekční příčinou je houbová nebo kvasinková infekce. Pro tyto pacienty je standardní antifungální krém obsahující klotrimazol nebo mikonazol standardní terapií první linie. Taková léčba je levná a dostupná na přepážce. V extrémních případech lze přidat perorální antifungální nebo topický kortikosteroid (Wray, 2021).

Váš poskytovatel zdravotní péče může chtít provést další testy, včetně krevních testů nebo biopsie, aby zkontroloval STI nebo jiné stavy. Pokud je taková příčina nalezena, léčba základního stavu obvykle uleví balanitidě.

Být neobřezaný s sebou nese nejvyšší rizikový faktor. U obřezaných mužů je o 68% menší pravděpodobnost vzniku balanitidy než u neobřezaných mužů. U recidivující balanitidy u neobřezaných pacientů doporučují lékaři obřízku (Wray, 2021).

Existuje rozdíl mezi obřezaným a neobřezaným penisem?

4 minuty čtení

Muži s diabetes mellitus 2. typu jsou více než dvakrát větší pravděpodobnost, že bude mít balanitida alespoň jednou v jejich životech (Unnikrishnan, 2018). Vztah je tak silný, že chronická nebo opakující se balanitida může být časným příznakem pre-diabetu. Pacienti s více záchvaty si mohou přát nechat si zkontrolovat hladinu glukózy v krvi (Wray, 2021).

Mezi další stavy, které zvyšují riziko balanitidy, patří morbidní obezita, používání externích katétrů a život v domácím pečovatelském prostředí (Wray, 2021).

jak získat super tvrdou kost

Sečteno a podtrženo

Pokud máte na penisu otok, svědění nebo zjevnou kožní poruchu, nezkoušejte to jednoduše sami. Ačkoli některé léky dostupné bez lékařského předpisu mohou zmírnit příznaky, mohou být varovným signálem vážnějšího stavu. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče nebo s odborníkem, jako je dermatolog, a řiďte se jeho lékařskou radou.

Reference

  1. Bragg, B. N., Kong, E. L. a Leslie, S. W. (2021). Parafimóza. v StatPearls . Publishing StatPearls. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29083645/
  2. Carney, R., Buhary, T., Teh, L.-S., & Gayed, S. (2015). Circinate balanitis jako současný příznak sexuálně získané reaktivní artritidy: kazuistika. British Journal of General Practice: The Journal of the Royal College of General Practitioners, 65 (634), 266–267. doi: 10,3399 / bjgp15X685057. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25918330/
  3. Carocci, K., & McIntosh, G. V. (2021). Balanitis xerotica obliterans. v StatPearls . Publishing StatPearls. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33620847/
  4. Dayal, S., & Sahu, P. (2016). Zoon balanitis: komplexní přehled. Indian Journal of Sexually Transited Diseases and AIDS, 37 (2), 129–138. doi: 10,4103 / 0253-7184,192128. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27890945/
  5. McGregor, T. B., Pike, J. G. a Leonard, M. P. (2007). Patologická a fyziologická fimóza: Přístup k fimotické předkožce. Kanadský rodinný lékař Kanadský rodinný lékař, 53 (3), 445–448. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17872680/
  6. Morris, B. J. a Krieger, J. N. (2017). Penilní zánětlivé kožní poruchy a preventivní role obřízky. International Journal of Preventive Medicine, 8 , 32. doi: 10,4103 / ijpvm.IJPVM_377_16. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28567234/
  7. Subhadarshani, S., Gupta, V., Sarangi, J., Agarwal, S., & Verma, K. K. (2020). Pseudoepitheliomatous, keratotická a slídová balanitida. Dermatologie praktická a koncepční, 10 (1), e2020012. doi: 10,5826 / dpc.1001a12. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31921499/
  8. Unnikrishnan, A. G., Kalra, S., Purandare, V., & Vasnawala, H. (2018). Genitální infekce s inhibitory kotransportéru-2 glukózy sodné: Výskyt a léčba u pacientů s diabetes mellitus 2. typu. Indian Journal of Endocrinology and Metabolism, 22 (6), 837-842. doi: 10.4103 / ijem.IJEM_159_17. Retrieved from https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30766827/
  9. Wray, A. A., Velasquez, J., & Khetarpal, S. (2021). Balanitida. v StatPearls . Publishing StatPearls. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30725828/
Vidět víc