Balanitida

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 22. ledna 2021.
Co je Balanitis?

Harvard Health Publishing

Balanitida je infekce nebo zánět kůže na hlavě (žaludu) penisu. U mužů, kteří nejsou obřezáni, je tato oblast pokryta chlupem kůže známým jako předkožka nebo předkožka. Balanitida se může objevit jak u obřezaných, tak u neobřezaných mužů, ačkoli se vyskytuje častěji u mužů, kteří obřezaní nejsou. Mladí chlapci jsou obecně postiženi pouze tehdy, mají-li velmi pevnou předkožku, kterou je obtížné stáhnout.

Balanitida může způsobit různé infekce a kožní onemocnění. Tyto zahrnují: • Infekce kvasinkami ( Candida ) nebo bakterie žijící na kůži (nejčastější příčina)
 • Sexuálně přenosné infekce, jako je herpes simplex
 • Podráždění pokožky mýdlem, detergenty nebo spermicidním želé
 • Benigní (nerakovinné) kožní stavy, jako je lupénka
 • Některé typy rakoviny kůže (velmi vzácné)

I když se balanitida může vyvinout u každého muže, tento stav se s největší pravděpodobností vyskytuje u mužů, kteří mají napnutou předkožku, kterou je obtížné stáhnout, nebo kteří mají špatnou hygienu. Diabetes může zvýšit pravděpodobnost balanitidy, zvláště pokud je hladina cukru v krvi špatně kontrolována. Vysoká hladina cukru v krvi způsobuje zvýšené množství cukru v moči. Moč bohatá na cukr, která stéká na žalud a pod předkožku, poskytuje přátelské prostředí pro kvasinky a bakterie. Také lidé se špatně kontrolovaným diabetem mají těžší boj s infekcemi.

Když se balanitida stále opakuje, může být způsobena kvasinkovou infekcí přenášenou tam a zpět mezi partnery během sexuálního kontaktu.

Příznaky zahrnují:

 • Červená, zanícená vyrážka na hlavě a dříku penisu nebo pod předkožkou
 • Svědění nebo pálení v postižené oblasti
 • Bílý, hrudkovitý nebo nažloutlý výtok z postižené kůže nebo z pod předkožky

Diagnóza

Váš lékař obvykle dokáže okamžitě rozpoznat balanitidu. Občas může být pod mikroskopem vyšetřen tampon nebo seškrábnutí kůže nebo může být odesláno do laboratoře k dalšímu testování k potvrzení diagnózy.

Pokud balanitida nereaguje na léčbu nebo se zdá být odlišná od typické infekce, může vám lékař doporučit návštěvu dermatologa (kožního specialisty) nebo provedení kožní biopsie. Při biopsii se odebere malý kousek kůže a vyšetří se v laboratoři. To se provádí za účelem zjištění, zda máte neobvyklý typ infekce nebo jiný typ kožního onemocnění, které způsobuje vaše příznaky.

Očekávaná doba trvání

Většina případů balanitidy reaguje na léčbu během tří až pěti dnů.

Prevence

Muži, kteří nejsou obřezáni, by měli dodržovat správnou hygienu, včetně úplného stažení předkožky během koupání. Lidé s cukrovkou mohou pomoci předcházet balanitidě tím, že pečlivě kontrolují hladinu cukru v krvi.

Léčba

Léčba závisí na příčině.

Pokud je váš problém způsoben kvasinkovou infekcí, bude vám doporučeno používat antimykotický krém. Klotrimazol (Lotrimin, Mycelex) je velmi účinný volně prodejný lék, který se také používá k léčbě vaginálních kvasinkových infekcí a mykózy nohou. Aplikujte na postiženou oblast dvakrát až třikrát denně po dobu 10 dnů. Váš lékař může také doporučit předepsanou antifungální léčbu, a to buď ve formě krému nebo pilulky.

Pokud máte infekci kožními bakteriemi, bude vám řečeno, abyste použili antibiotický krém a dbali na důkladné čištění oblasti. Občas mohou být nutné pilulky antibiotik.

Když je kůže zanícená, ale není infikovaná, bude vám doporučeno udržovat oblast čistou a suchou a vyhýbat se mýdlům nebo pleťovým mlékům, které by mohly stav zhoršit. Někdy může kortizonový krém pomoci vyřešit problém rychleji. Kortizon však může některé infekce zhoršit, takže je nejlepší se tomuto typu léků vyhýbat, pokud nejsou předepsány lékařem.

Jakmile začne účinná léčba, obvykle se nemusíte vyhýbat sexu, i když sexuální kontakt může postiženou oblast podráždit nebo zanítit. Vzácně může pohlavní styk přenést infekci tam a zpět mezi partnery. Pokud k tomu dojde, mohou oba partneři vyžadovat léčbu současně, aby se zabránilo dalším epizodám.

U neobřezaných mužů obřízka často zabraňuje opakovaným infekcím, zejména u mužů, kteří mají napnutou a obtížně stahovatelnou předkožku.

Kdy volat profesionála

Kontaktujte svého lékaře, pokud:

 • Objeví se u vás balanitida, která nereaguje na hygienická opatření a volně prodejný antimykotický lék
 • Zdá se, že předpis vašeho lékaře váš stav neléčí
 • Balanitida se stále vrací
 • Máte cukrovku, protože balanitida může být signálem, že vaše hladina cukru v krvi není dobře kontrolována.

Prognóza

Výhled je vynikající, pokud je problém léčen.

co mi může zvětšit péro

Externí zdroje

National Library of Medicine (NLM)
http://www.nlm.nih.gov/

Americká urologická asociace
http://www.urologyhealth.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.